Територіальна оборона на Прикарпатті: на порозі важливих змін

Систему територіальної оборони на Прикарпатті вже від початку наступного року очікують суттєві зміни.

В чому сутність запланованих змін та які перспективи слід від них очікувати. Про це кореспондент Фіртки поспілкувався з представниками командування Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Як зауважили в Центрі, заплановані зміни насамперед пов’язані  з ухваленням у липні цього року Закону України «Про основи національного спротиву».

Відповідно до законодавчих новацій систему територіальної оборони та підрозділи ТрО виведуть з відання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишніх обласних, районних та міських військових комісаріатів). Натомість створюється окрема вертикаль, яка підпорядковуватиметься командуванню територіальної оборони.

«Зараз прийнятий закон «Про основи національного спротиву». Міняється підхід до територіальної оборони, яким передбачено передачу функцій з управління організацією територіальної оборони від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки до підрозділів територіальної оборони.

Тобто на рівні області цими питаннями – підготовкою і плануванням територіальної оборони – буде займатися бригада територіальної оборони, а на рівні районів – батальйони територіальної оборони», - розповів Фіртці полковник Роман Боднар, заступник військового комісара – начальник сектору мобілізаційної та оборонної роботи Івано-Франківського обласного ТЦК та СП.

Військовий наголосив, що першочерговим завданням, яке стоїть сьогодні перед підрозділами територіальної оборони на Прикарпатті, залишається підтримання правопорядку на території області в разі введення режиму воєнного стану або оголошення воєнного часу, щоб таким чином увільнити бойові підрозділи Збройних Сил від виконання невластивих їм функцій, створити умови для нормального і безперебійного надходження на передову запасів та ресурсів.

Реформування системи територіальної оборони на Прикарпатті триває вже не перший рік. Все починалося з формування у важкому 2014 році в кожній області батальйонів територіальної оборони.

Напевно, усі пам’ятають перипетії з 5 батальйоном ТрО «Прикарпаття», для якого війна на Сході України почалася у липні 2014 року. Батальйон втратив загиблими двох своїх бійців, в тому числі начальника штабу майора Юрія Барана. Окремі його військовослужбовці брали участь у боях на Савур-Могилі, а сам батальйон виконував обов’язки всього за 2 кілометри від українсько-російського кордону, потрапивши, як то кажуть, «між двох вогнів» - між бойовикам в окупованому Донецьку та артилерією російських регулярних військ на території РФ.

Наприкінці серпня 2014 року підрозділ під масованим ракетно-артилерійським обстрілом залишив займані  позиції у районі населеного пункту Амвросіївка Донецької області, що дало підстави на той час Головному військовому прокурору України Анатолію Матіосу зробити військовослужбовців 5 бТрО ледь не головними винуватцями Іловайської трагедії.

Восени 2014 році батальйон розформували, але його бійці продовжили проходити службу в інших військових частинах, зокрема, у підрозділах 128 окремої гірськопіхотної, 14 та 53 окремих механізованих, 10 окремої гірсько-штурмової та інших бригад ЗС України тощо.

Наступним етапом формування системи територіальної оборони стало створення загонів оборони, які повинні були формуватись у воєнний час з резервістів та військовозобов’язаних. В різні часи на Прикарпатті планувалось формування від 18 до 25 таких загонів.

У 2018 році розвиток системи ТрО отримав новий імпульс. В усіх областях були сформовані бригади територіальними оборони, а на рівні районів – окремі батальйони територіальної оборони. Зокрема, на Прикарпатті створено 102 окрему бригаду ТрО та шість окремих батальйонів у районах. Специфіка нового етапу полягала у тому, що у складі бригад та батальйонів тепер перебувають військовослужбовці, призвані на дійсну військову службу за контрактом, – це так званий кадр бригад та батальйонів. Наразі таких військовослужбовців є небагато, проте ситуація може змінитися вже наступного року.

«Хочу наголосити на тому, що відбувся розвиток підрозділів територіальної оборони на Прикарпатті. Ми починали розбудовувати. Зараз у нас є окрема бригада територіальної оборони, є окремі батальйони територіальної оборони. – розповів Фіртці підполковник Юрій Мухін, заступник військового комісара з морально-психологічного забезпечення – начальник відділу морально-психологічного забезпечення та зв’язків з громадськістю Івано-Франківського обласного ТЦК та СП.

Ми майже кожен місяць проводимо стрілецькі дні, проводимо зборові заходи, де не тільки керівний склад, а й кожен боєць проходить програму індивідуальної підготовки. І більше вам скажу: це не тільки вогнева підготовка. Це і тактична медицина. Це і мінно-вибухова справа. Це і несення служби на блокпосту і навіть ведення штурмових дій, на приклад, щодо звільнення будівель. Спектр – дуже великий.

Зараз відбувається злагодження наших бійців у складі підрозділу, тобто підрозділи територіальної оборони можуть діяти спільно і спільно виконувати заходи».

Зі слів Юрія Мухіна, сьогодні є перспектива, що вже з наступного року в області діятиме зовсім інша вертикаль у системі територіальної оборони.

«Це зовсім буде по-іншому все відбуватися. З 1 січня 2022 року буде створена зовсім інша структура, яка не підпорядковується комісаріату (територіальному центру комплектування та соціальної підтримки – ред.) Є створене командування територіальної оборони.

Усі підрозділи підпорядковуватимуться цьому командуванню… Буде вже трошки інша вертикаль і вже буде безпосередньо взаємодія підрозділів територіальної створено оборони – вже не будуть керувати цим процесом територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Буде безпосередня взаємодія на рівні відповідної вертикалі: обласні державні адміністрації – бригади територіальної оборони, відповідно районна державна адміністрація – відповідний батальйон територіальної оборони, який знаходиться в певному районі», - зазначив підполковник Мухін.

Військовий також висловив сподівання, що в перспективі військові частини ТрО отримують власні пункти дислокації – територію та приміщення, а також власні спеціалізовані навчальні центри. А ще до підготовки військовослужбовців та резервістів таких підрозділів планують залучили інструкторів Сил спеціальних операцій.

«Ми зараз проводимо наші всі навчання у навчальному центрі Національної гвардії у Старому Лисці. Ми дуже дякуємо, що з нами займаються (інструктори Національної гвардії України – ред.), але ми розраховуємо вже на те, що буде трошки більше, що будуть специфічні створені умови, тому що є специфічні завдання і відповідно мають бути створені навчальні центри з тими специфічними моментами, на що ми в майбутньому і розраховуємо.

В перспективі підготовкою цих військовослужбовців будуть займатися інструктори Сил спеціального призначення. Це вже – зрозумійте – зовсім інший рівень. Розраховуємо, що відповідним буде і оснащення навчальних центрів», - зазначив заступник військового комісара.

Як вже зазначалося вище, реформа торкнеться також кількості діючих військовослужбовців підрозділів територіальної оборони. Кадр бригад та батальйонів однозначно збільшуватимуть. Власне, з цією метою у липні цього року було ухвалено Закон України «Про внесення зміни до статті 1 Закону України «Про чисельність Збройних Сил України» щодо збільшення чисельності Збройних Сил України у зв'язку із прийняттям Закону України «Про основи національного спротиву».

Закон передбачає збільшення граничної чисельності Збройних Сил України на 10 тисяч військовослужбовців. Як стверджує полковник Роман Боднар, заступник військового комісара – начальник сектору мобілізаційної та оборонної роботи Івано-Франківського обласного ТЦК та СП, вже в наступному році число військовослужбовців служби за контрактом у військових частинах ТрО зросте більш як у 10 разів.

«Наступний рік є формувальним. – розповів військовий, - Тобто якщо ми зараз маємо кадр цих підрозділів 21 особу на території області, тобто це є маленькі підрозділи – по дві людини в управлінні батальйонів, в управлінні бригади –  дев'ять осіб, які проходять службу – штатні військові, які будуть формувати ці підрозділи у воєнний час, то з наступного року їх чисельність збільшиться в понад 10 разів, тобто передбачено замість дев'яти осіб вже порядку 60 – в управлінні бригади, порядку 30 – 40 осіб на батальйон.

І наступний рік буде формування саме цих кадрів – збільшених підрозділів, а у 2023 вже буде набуття спроможності до виконання завдань саме вже цими підрозділами».

В перспективі ж, як зауважив, виступаючи 1 жовтня на урочистостях з нагоди Дня територіальної оборони, командир 102 окремої бригади ТрО підполковник Юрій Копадзе, кількість військовослужбовців служби за контрактом у бригаді та батальйонах ТрО на Прикарпатті планується довести до 400 осіб.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Територіальна оборона на Прикарпатті: цьогоріч суттєво збільшилась кількість резервістів (ФОТО)

В Івано-Франківську відбулися урочистості з нагоди Дня територіальної оборони

Відомо, скільки прикарпатців призвуть цієї осені на строкову службу до війська

На Івано-Франківщині стартує осінній призов

Військовий призов можуть скасувати у 2023 році — Корнієнко

Нардепи схвалили закон, який дозволяє без мобілізації призивати резервістів


09.10.2021 Сергій Білий 9808
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2834
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20977
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1927
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1312 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2333
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4000

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

637

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2107

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

786

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1379
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

55
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

440
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

973
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

62
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

713
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

711
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

657
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8151
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

723 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

848
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2129 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

795