Там, де закінчується стежка

Серед багатьох буттєвих трактів, доріг, шосе і стежин сучасного світу кожному пропонується обрати своє. Ми обираємо і йдемо кудись у невизначеність. Більшість на цих шляхах (для того щоби подолати страх невизначеності) озброюється переконаннями. Більшість врешті-решт переконує себе, що обрана стежка прямує у світле майбутнє. Що вона «правильна». Що вона довга-довга. Для кожного рано чи пізно настає момент, коли стежина закінчується. Можна далі йти бездоріжжям. Можна заночувати в кінці стежини на кілька десятиліть. Можна викопати бліндаж або окопчик і стати охоронцем стежини. Університети світу переповнені «охоронцями стежин». Скоро не буде куди відлити: усюди бліндажі та окопи, переповнені «переконаними людьми».

«Переконані люди», мандрівники «єдиноправильних шляхів» знову й знову вирушають на війну і у мандри. Вони вірять, що, долаючи свій шлях, переможуть таки кощія й здобудуть для людства зайця, у череві якого качка, у череві якої яйце, а в яйці — голка тощо. Вони йдуть і йдуть, співаючи свої пісні. Вони іноді перемагають когось схожого на кощія, здобувають щось схоже на зайця, але замість качки у череві вуханя знаходять бридку жабу, яка кумедно ремигає й цитує їм з Бодрійяра: «Інформації стає щораз більше, а змісту — менше». Це – глухий кут сучасного Заходу. Ще трохи, і змісту взагалі не залишиться. Крізь мізки дітей європейської цивілізації тектимуть лише неозорі річки та повені голої інформації. Тої інформації, яка на 99% складається з технологічної брехні й псевдомистецької балаканини. Шлакової інформації «суспільства останніх часів».

Схід також не без проблем. Перед смертю пророк Мухаммед сказав: «Моя умма (громада) розділиться на 72 шляхи, але тільки 73-й шлях буде правильним». Він пророкував також, що умма не об’єднається помилкою. Мусульмани всіх часів мали право створити власну інтерпретацію «істинного шляху» і продовжують пошук. Вони вірять, що наприкінці всіх розколів повстане меншість-73, з якої засяє світло істини. Всі притомні християни також па-м’ятають, що лише «мала отара» праведників досягне небесного Єрусалиму. З часів побудови Ноєвого ковчегу образ «меншості, що перемагає» закріп- лено у свідомості сповідників авраамічних релігій. Меншість як носій істини. Меншість як сама істина.

Куди прямує більшість (або більшості) – зрозуміло. Залишається зрозуміти куди прямує меншість. У нашу славну епоху «повстання меншин» зникає відчуття єдності суспільства. Якщо раніше більшість майже завжди не мала рації, то тепер вона просто зникає. Разом із нею зникає сенс таких звичних словосполучень, як «суспільна думка», «народне волевиявлення», «прагнення широких мас».

Зникає народ як гравець суспільного поля. Це призводить до кумедних непорозумінь. «Люди переконань» вважають, що маніпулятивні соціальні технології (нейролінгварне програмування, «чорний піар» тощо) «накинуті» на суспільство західного типу ззовні. Що вони є розробками і продукцією якихось апокаліптичних лабораторій. Але все навпаки. Саме подрібнене на меншості сус-пільство потребує цих технологій, як кризових ліків від безглуздої роз’єд-ну-валь-ності, що запанувала навколо нас. Там, де її немає — в ісламських країнах, до прикладу, — немає й маніпулятивної соціоніки. Вона там поки що не потрібна. Поки що. Колись інформаційні повені затоплять й тамтешні острівки змісту.

«Повстання меншин» триває й набирає обертів. З’явилася нова технологія успіху, базована на цьому явищі. Для того, щоби досягти «суспільної значущості», достатньо придумати «меншину», очолити її (реально або символічно) й почати публічно домагатися визнання її соціальних та юридичних прав. Симпатії «людей переконань» з ліберального лобі гарантовані. Усі, хто протестуватиме проти такого проекту, будуть негайно позиціоновані демократичною пресою як ретрогради, шовіністи і наці. Спробуйте піти цією дорогою і ви переконаєтесь, як легко «ніщо» встромлюється у буття. Якщо ж вам це набридне, завше можете почати пошук сімдесят третьо-ї стежки. Але одне турбує мене: що там, в кінці сімдесять третьої. Бездоріжжя? Сімдесят четверта? Янгол з полум’яним мечем? Чи все ж таки та сама жаба, яка пророчить смерть змісту?


17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3372
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11833 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2218
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2101
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3065
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

5068

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

812

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1353

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1877

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1595
24.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

114
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1982
24.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

134
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9053
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

890
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

974
21.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20764
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

113
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

626
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

905 4
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

983 1