Там, де закінчується стежка

Серед багатьох буттєвих трактів, доріг, шосе і стежин сучасного світу кожному пропонується обрати своє. Ми обираємо і йдемо кудись у невизначеність. Більшість на цих шляхах (для того щоби подолати страх невизначеності) озброюється переконаннями. Більшість врешті-решт переконує себе, що обрана стежка прямує у світле майбутнє. Що вона «правильна». Що вона довга-довга. Для кожного рано чи пізно настає момент, коли стежина закінчується. Можна далі йти бездоріжжям. Можна заночувати в кінці стежини на кілька десятиліть. Можна викопати бліндаж або окопчик і стати охоронцем стежини. Університети світу переповнені «охоронцями стежин». Скоро не буде куди відлити: усюди бліндажі та окопи, переповнені «переконаними людьми».

«Переконані люди», мандрівники «єдиноправильних шляхів» знову й знову вирушають на війну і у мандри. Вони вірять, що, долаючи свій шлях, переможуть таки кощія й здобудуть для людства зайця, у череві якого качка, у череві якої яйце, а в яйці — голка тощо. Вони йдуть і йдуть, співаючи свої пісні. Вони іноді перемагають когось схожого на кощія, здобувають щось схоже на зайця, але замість качки у череві вуханя знаходять бридку жабу, яка кумедно ремигає й цитує їм з Бодрійяра: «Інформації стає щораз більше, а змісту — менше». Це – глухий кут сучасного Заходу. Ще трохи, і змісту взагалі не залишиться. Крізь мізки дітей європейської цивілізації тектимуть лише неозорі річки та повені голої інформації. Тої інформації, яка на 99% складається з технологічної брехні й псевдомистецької балаканини. Шлакової інформації «суспільства останніх часів».

Схід також не без проблем. Перед смертю пророк Мухаммед сказав: «Моя умма (громада) розділиться на 72 шляхи, але тільки 73-й шлях буде правильним». Він пророкував також, що умма не об’єднається помилкою. Мусульмани всіх часів мали право створити власну інтерпретацію «істинного шляху» і продовжують пошук. Вони вірять, що наприкінці всіх розколів повстане меншість-73, з якої засяє світло істини. Всі притомні християни також па-м’ятають, що лише «мала отара» праведників досягне небесного Єрусалиму. З часів побудови Ноєвого ковчегу образ «меншості, що перемагає» закріп- лено у свідомості сповідників авраамічних релігій. Меншість як носій істини. Меншість як сама істина.

Куди прямує більшість (або більшості) – зрозуміло. Залишається зрозуміти куди прямує меншість. У нашу славну епоху «повстання меншин» зникає відчуття єдності суспільства. Якщо раніше більшість майже завжди не мала рації, то тепер вона просто зникає. Разом із нею зникає сенс таких звичних словосполучень, як «суспільна думка», «народне волевиявлення», «прагнення широких мас».

Зникає народ як гравець суспільного поля. Це призводить до кумедних непорозумінь. «Люди переконань» вважають, що маніпулятивні соціальні технології (нейролінгварне програмування, «чорний піар» тощо) «накинуті» на суспільство західного типу ззовні. Що вони є розробками і продукцією якихось апокаліптичних лабораторій. Але все навпаки. Саме подрібнене на меншості сус-пільство потребує цих технологій, як кризових ліків від безглуздої роз’єд-ну-валь-ності, що запанувала навколо нас. Там, де її немає — в ісламських країнах, до прикладу, — немає й маніпулятивної соціоніки. Вона там поки що не потрібна. Поки що. Колись інформаційні повені затоплять й тамтешні острівки змісту.

«Повстання меншин» триває й набирає обертів. З’явилася нова технологія успіху, базована на цьому явищі. Для того, щоби досягти «суспільної значущості», достатньо придумати «меншину», очолити її (реально або символічно) й почати публічно домагатися визнання її соціальних та юридичних прав. Симпатії «людей переконань» з ліберального лобі гарантовані. Усі, хто протестуватиме проти такого проекту, будуть негайно позиціоновані демократичною пресою як ретрогради, шовіністи і наці. Спробуйте піти цією дорогою і ви переконаєтесь, як легко «ніщо» встромлюється у буття. Якщо ж вам це набридне, завше можете почати пошук сімдесят третьо-ї стежки. Але одне турбує мене: що там, в кінці сімдесять третьої. Бездоріжжя? Сімдесят четверта? Янгол з полум’яним мечем? Чи все ж таки та сама жаба, яка пророчить смерть змісту?


17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2426
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19536
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24403
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1642
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

491
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739