Там, де закінчується стежка

Серед багатьох буттєвих трактів, доріг, шосе і стежин сучасного світу кожному пропонується обрати своє. Ми обираємо і йдемо кудись у невизначеність. Більшість на цих шляхах (для того щоби подолати страх невизначеності) озброюється переконаннями. Більшість врешті-решт переконує себе, що обрана стежка прямує у світле майбутнє. Що вона «правильна». Що вона довга-довга. Для кожного рано чи пізно настає момент, коли стежина закінчується. Можна далі йти бездоріжжям. Можна заночувати в кінці стежини на кілька десятиліть. Можна викопати бліндаж або окопчик і стати охоронцем стежини. Університети світу переповнені «охоронцями стежин». Скоро не буде куди відлити: усюди бліндажі та окопи, переповнені «переконаними людьми».

«Переконані люди», мандрівники «єдиноправильних шляхів» знову й знову вирушають на війну і у мандри. Вони вірять, що, долаючи свій шлях, переможуть таки кощія й здобудуть для людства зайця, у череві якого качка, у череві якої яйце, а в яйці — голка тощо. Вони йдуть і йдуть, співаючи свої пісні. Вони іноді перемагають когось схожого на кощія, здобувають щось схоже на зайця, але замість качки у череві вуханя знаходять бридку жабу, яка кумедно ремигає й цитує їм з Бодрійяра: «Інформації стає щораз більше, а змісту — менше». Це – глухий кут сучасного Заходу. Ще трохи, і змісту взагалі не залишиться. Крізь мізки дітей європейської цивілізації тектимуть лише неозорі річки та повені голої інформації. Тої інформації, яка на 99% складається з технологічної брехні й псевдомистецької балаканини. Шлакової інформації «суспільства останніх часів».

Схід також не без проблем. Перед смертю пророк Мухаммед сказав: «Моя умма (громада) розділиться на 72 шляхи, але тільки 73-й шлях буде правильним». Він пророкував також, що умма не об’єднається помилкою. Мусульмани всіх часів мали право створити власну інтерпретацію «істинного шляху» і продовжують пошук. Вони вірять, що наприкінці всіх розколів повстане меншість-73, з якої засяє світло істини. Всі притомні християни також па-м’ятають, що лише «мала отара» праведників досягне небесного Єрусалиму. З часів побудови Ноєвого ковчегу образ «меншості, що перемагає» закріп- лено у свідомості сповідників авраамічних релігій. Меншість як носій істини. Меншість як сама істина.

Куди прямує більшість (або більшості) – зрозуміло. Залишається зрозуміти куди прямує меншість. У нашу славну епоху «повстання меншин» зникає відчуття єдності суспільства. Якщо раніше більшість майже завжди не мала рації, то тепер вона просто зникає. Разом із нею зникає сенс таких звичних словосполучень, як «суспільна думка», «народне волевиявлення», «прагнення широких мас».

Зникає народ як гравець суспільного поля. Це призводить до кумедних непорозумінь. «Люди переконань» вважають, що маніпулятивні соціальні технології (нейролінгварне програмування, «чорний піар» тощо) «накинуті» на суспільство західного типу ззовні. Що вони є розробками і продукцією якихось апокаліптичних лабораторій. Але все навпаки. Саме подрібнене на меншості сус-пільство потребує цих технологій, як кризових ліків від безглуздої роз’єд-ну-валь-ності, що запанувала навколо нас. Там, де її немає — в ісламських країнах, до прикладу, — немає й маніпулятивної соціоніки. Вона там поки що не потрібна. Поки що. Колись інформаційні повені затоплять й тамтешні острівки змісту.

«Повстання меншин» триває й набирає обертів. З’явилася нова технологія успіху, базована на цьому явищі. Для того, щоби досягти «суспільної значущості», достатньо придумати «меншину», очолити її (реально або символічно) й почати публічно домагатися визнання її соціальних та юридичних прав. Симпатії «людей переконань» з ліберального лобі гарантовані. Усі, хто протестуватиме проти такого проекту, будуть негайно позиціоновані демократичною пресою як ретрогради, шовіністи і наці. Спробуйте піти цією дорогою і ви переконаєтесь, як легко «ніщо» встромлюється у буття. Якщо ж вам це набридне, завше можете почати пошук сімдесят третьо-ї стежки. Але одне турбує мене: що там, в кінці сімдесять третьої. Бездоріжжя? Сімдесят четверта? Янгол з полум’яним мечем? Чи все ж таки та сама жаба, яка пророчить смерть змісту?


25.09.2020

Максим Корнієнко очолив Івано-Франківський молодіжний осередок політичної партії «Голос».

537
24.09.2020
Олена Британська

Однією з найуспішніших територіальних громад на Прикарпатті є Брошнів-Осадська. Розповідаємо про її перші кроки та отримані здобутки за три роки. 

1706
17.09.2020

В Україні 5 вересня офіційно стартував виборчий процес з проведення місцевих виборів, що заплановані на 25 жовтня. Сьогодні політичні сили проводять конференції, на яких відкривають імена людей, які представлятимуть їх на місцях. Фіртка дізналася ім'я людини, яка в Івано-Франківську буде номером один у списку політичної сили "Голос".

2778 1
02.09.2020
Люся Грибик

Високо у горах, на полонинах Карпат, впродовж століть народжується легендарна гуцульська коров’яча бриндза.

3118
01.09.2020
Люся Грибик

Своїми спогадами про свято Першого дзвоника та смішними шкільними історіями з Фірткою поділилися відомі прикарпатці.

2467
01.09.2020

У Конституції України прописаний обов’язок батьків піклуватися про своїх неповнолітніх дітей та обов’язок дітей піклуватись про своїх непрацездатних батьків. Усі ми маємо прикладати максимум зусиль, щоб кожна дитина почувала себе у безпеці.

3140 1

Кілька слів про сьогоднішню соціологію від "Рейтингу". Іноді достатньо співставити два-три факти, щоб картковий будинок розвалився.

3114

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

2323 1

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

6529

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

5928
23.09.2020

Якщо ви захочете приготувати на десерт щось швидке і смачне, то цей сливовий пиріг саме те, що ви шукали. А бонусом - ще й історія про нього. Кажуть, що газета The New York Times декілька років поспіль на численні прохання американських домогоспода

455
02.09.2020

На Івано-Франківщині створять громадську спілку «Дорога смаку Прикарпаття». Вона об’єднає виробників традиційних локальних продуктів, заклади харчування, розміщення та інших операторів туристичного ринку області у мережу гастрономічних

1605
26.08.2020

Що відчуває людина, коли востаннє замовляє їжу перед стратою за злочин, який вона скоїла, а, можливо, й ні?

2944 1
08.09.2020

Статую Матері Божої з Меджугор’я освятили в першу неділю вересня у с. Вільхівка Перегінського деканату.

1000
18.08.2020

Студія "Арт Відео" продовжує створювати серію мультфільмів, що допомагають в цікавій і доступній формі розповісти дітям про головні свята в церковному календарі.

1808
12.08.2020

Учасники зустрічі ділилися думками, як Церква має жити й діяти в сучасних умовах посткоронавірусного світу.

1935
05.08.2020

Вперше, починаючи з 1897 року, Свідки Єгови відмовилися від проведення своїх масових богослужінь на стадіонах та в  орендованих приміщеннях.

2487 1
21.09.2020

Нещодавно відбулася прем’єра серіалу «І будуть люди»― екранізації однойменної книги Анатолія Дімарова. Події серіалу відбуваються на Полтавщині та охоплюють період з 1901 по 1932 роки, пише Фіртка з посиланням на сайт серіалу.

915
03.09.2020

3 вересня, біля Івано-Франківської ОДА відбулась пресконференція, ініційована представниками індустрії надання послуг закладів громадського харчування.

2827
02.09.2020

Як повідомляла Фіртка 1 вересня правоохоронці затримали 34-річного мешканця Тисмениці, який займався систематичним збутом вогнепальної зброї.  

3346
01.09.2020

За наступні півтора року дорожники планують  відремонтувати та впорядкувати всі дороги державного значення в області.

1860
31.08.2020

Під час пленарного засідання депутати планують розглянути ряд питань.

1251