Святиня Бойківського краю (фото)

 

Кожний край має шановану Святиню, яка своїм благодатним впливом охороняє край від зла і нещасть. Святинею Бойківщини є Ікона Гошівської Божої Матері.

 

Чудотворна Ікона Гошівської Божої Матері

 

 

Образно подібна до Ченстоховської ікони, вона, за переданням, спочатку належала родині хорунжого Шугая. Під час пожежі, коли господарство хорунжого згоріло дотла, залишилась недоторканою лише одна стіна – на ній висіла ікона. Потім святий образ перебував у маєтку Гошовських, відтак ікона знову змінила власників. В 1736 р. Вона оновилась і «заблисла великим сяйвом», а потім на обличчі Богородиці залишилась немовби роса, а з очей спливали сльози, що засвідчило багато людей і місцевий священик. Гошовський передав ікону в монастир, а митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив її чудотворною. Від того часу ікона Гошівської Богоматері прославилась багатьма чудесами.

 

 

 Бойки переказують численні історії про зцілення людей біля образу Божої Матері. Далекого 1770 року у Гошів їхала Марія Кульчицька. Коли жінка напувала в ріці коней, одна її дитина випала з воза і втопилася. Мати взяла на руки мертву дитину, занесла її до церкви і, впавши на коліна перед іконою Божої Матері, щиро молилася і трапилось чудо – дитина повернулась до життя. До кінця ХVIII століття у «Монастирському літописі» монахи Гошівського монастиря зафіксували біля ста свідчень про зцілення через заступництво Богородиці.

 

 Гошівська ікона чудом збереглася від пожежі в час Другої світової війни, натомість монастирські будівлі були знищені. Далі слід ікони губиться: ймовірно, вона потрапила в приватну колекцію. Безблагодатна  пустка, яка запанувала у Гошеві за часів комуністичної влади, боляче відбивалась у душах бойківчан. Їхні молитви були спрямовані до зниклого образу, вони молили Божу Матір про повернення Святині.

 

 Коли у 1987 році люди почали бачити образ Богородиці на вікнах руйнованих церковних споруд, це було сприйнято як знак скорого повернення духовного осердя краю.

 

У 2001 р. з Івано-Франківська до Гошева була перенесена і встановлена на місце почитання  копія, яка датувалася реставраторами початком XX ст.

 

 11 січня 2009 року сталась ще одна вікопомна подія. Група парафіян знаменитої церкви святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі, яку очолив настоятель о. Ігор-Ілля Онишкевич освятила у  Святопреображенському монастирі отців-василіян у Гошові копію Чудотворної ікони Матері Божої.

 

Список-копію Бойківської Святині виконала художниця-іконописець Руслана Галушко за особливим благословенням Владики Богдана (Дзюраха).

 

 Фундатором ікони стала родина Василя Бартківа (село Розточки, Долинського району, Івано-Франківської обл.). Це є першим списком-копією чудотворної ікони Гошівської Богородиці, зробленою та канонічно освяченою за доби Української Незалежності.

 

Мистецтвознавці високо оцініли якість виготовлення списку. А вірні відчули велику духовну  прихильність до цього образу, який набув слави помічного. В Києві проживають десятки тисяч вихідців з Бойківщини та їхніх нащадків. Їхні спраглі прабатьківської духовності серця тягнуться до Святині. Тому список Гошівської Чудотворної на Аскольдовій могилі є шанованим як серед столичної громади бойківчан, так і серед киян.

 

 Отець Ігор, настоятель церкви святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій горі, розповів про історію  списку Чудотворної Ікони Гошівської Божої Матері: Це було в 2008-му році. В нас в Церкві Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі  була вже копія ікони Матері Божої Зарваницької. В нашій розмові тоді з Василем Бартківим, - а він є наш парафіянин, він приходить до нашої церкви, молиться, - в нього народилася ідея, щоби зробити список з Ікони Божої Матері Гошівської. Ця Ікона є дуже знана і дає велике заступництво.

І Василь Бартків, який є родом з Долинщини зробив цю велику жертву за сприяння ігумена Гошівського монастиря отця Дам’яна. Це є дуже символічно, що так поєдналася Гошівська Ясна гора і гора Аскольдова над Дніпром.

Ікона Гошівської Божої Матері в нашому Храмі зараз є в Святилищі. Ми її виставляємо в Храм в першу суботу місяця і в інші Богородичні свята, люди приходять помолитися до цієї ікони.

Нещодавно пан Василь виголосив таку ідею, щоби поєднати  його рідний край з Києвом ще і в той спосіб, щоби організувати паломництва, - з Івано-Франківщини люди будуть приїжджати на Аскольдову могилу – помолитися до образу Матері Божої. А ще по дорозі відвідати Крути (в нас на Аскольдовій могилі є могили крутянців), приїхати в Ніжин, проти Хресною ходою до Крутів, там є наша громада, - помолитися в Крутах за студентів, які загинули за волю України. Також відвідати церкву з розписом в Лемеші, Козелець, де є знаний іконостас, і приїхати до нас на Аскольдову могилу. Такі паломництва будуть благодійними за рахунок Фонду «Бойківська бартка», фундатором якої є пан Василь Бартків. Це є велика справа…

 

 

 

 

 

 

 

 

Гошів. Ясна гора

 

 

Церква на Аскольдовій горі

 

 

 


Григорій Бойко

 

 

 

 


13.04.2012 2205 0
Коментарі (0)

26.05.2020
Роса Мартинюк

 Жінка не може працювати в  урології, йти до лікаря варто тоді, коли вже болить, а простатит лікується за 5 хвилин — ці та інші міфи ми часто чуємо та чи розуміємо їхню помилковість?Розмовляємо із Владиславою Литвинець — лікарем-урологом Лікувально-ліагностично центру професора Литвинця, асистентом кафедри урології Івано-Франківського медичного університету.

625
22.05.2020
Олена Британська

Ця історія з тих, які тягнуться роками. Про з’єднання Південного та Північного бульварів в Івано-Франківську заговорили ще у 2015-му.

2556 2
22.05.2020
Марія Лутчин

Уявити собі сучасні міста, містечка та села без асфальтного покриття просто неможливо – десь воно ідеальне, десь бажає бути кращим, а десь ями та вибоїни роками не бачили асфальтобетонного катка. Тому сьогодні асфальт впевнено можна назвати одним з

2572
21.05.2020
Роса Мартинюк

Вона справляє враження жінки, що все встигає — працює на роботі, двічі на рік організовує етнофестиваль та виховує трьох діток. Про те, як їй все вдається, з чого починалася “Крайка”, про навчання у Парижі та курйозні ситуації під час організації: говоримо із Наталією Бартків.

598
19.05.2020

Вищі навчальні заклади закінчуватимуть навчальний рік у дистанційному режимі. 

1008
18.05.2020
Олена Британська

Наприкінці квітня уряд представив план поетапного зняття карантинних обмежень. Відповідно до нього, вихід з карантину складатиметься з п'яти етапів, перший з яких розпочався 11 травня. 

1032

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

1879

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

4323

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

3878 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

3008
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1626
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

4568 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1631
09.04.2020

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у спеціальному зверненні дав детальні поради щодо поведінки у храмі на Страсний тиждень та Великдень, зокрема щодо сповіді і причастя, та оголосив диспензи (звільнення) Церкви усім в

1674
19.05.2020

Наш дзвінок застав композитора Ігоря Іванціва в Бурштині, де він живе, працює і творить. Простий, приємний співбесідник, з прекрасним почуттям гумору, повен життєвих сил та настрою.

802