Сумнозвісна фінансова піраміда збирає "лохів" у Франківську

 

Сумнозвісна фінансова піраміда знову збирає лохів. Незважаючи на те, що у 90-х роках без своїх заощаджень залишилися 10-15 млн людей.

 

Минулого тижня на білбордах Івано-Франківська з’явилася реклама «МММ-2011», де Сергій Мавроді із серйозним виразом обличчя повідомляє – ми вже в Україні і нас більше трьох мільйонів. «Невже знову? Невже люди туди йдуть?» – цілком логічно спитає кожен, хто хоча би краєм вуха чув про АО «МММ» у дев’яностих. Та отож…

 

Реальні Мавро

Реклама МММ-2011 насувається на Прикарпаття. Зрештою, як і на всю Україну. Видається, до нас вона прийшла найпізніше. Бо колеги із Києва розказують, що у них МММ рекламується вже давненько, спочатку були просто написи на асфальті, потому білборди та листівки у маршрутках.

 

До речі, цими вихідними на одному з центральних телеканалів двічі у праймтаймі (найкращий час для показу) транслювався російський фільм «ПіраМММіда» за мотивами книги самого Мавроді. Там він виступає таким собі Робін Гудом, який хотів лиш дати гроші бідним, а погана влада, боячись втратити контроль над фінансовими потоками, «прикрила лавочку». І ніби саме тому мільйони людей залишилися без своїх кровних. Чи трансляція фільму є простим співпадінням, чи то продуманий рекламний хід – гадайте самі.

 

Але вернімося до нашої, франківської, реклами. На ній з контактів – тільки номер мобільного та адреса сайту. Мобільний – не відповідає. Ідемо на сайт.

 

У креативності його автору не відмовиш. З порога вас налаштовують: вам не подобається система, яка дозволяє збагачуватися тільки багатим – ми також проти неї! Приєднуйтеся до нас, відкрийте очі, вийдіть за рамки, заробляйте. «Ти зберігаєш свої гроші в банку, хочеш, аби банкір, який зажерся, купив собі на них третій, чи який там по рахунку лімузин? Вклади їх краще в МММ», – закликає сайт.

 

Перспектива запаморочлива. «Вступайте у систему, купуйте Мавро, лежіть собі на дивані та дивіться, як вони ростуть у ціні, – на 20-30% у місяць». Курси тих Мавро (власна валюта піраміди) змінюються, тобто ростуть, двічі на тиждень – у вівторок та четвер. І встановлює їх сам Мавроді.

 

Спробуємо подивитися на це зсередини. Реєструватися можна тільки зі світових поштових сервісів. Всі решта просто блокуються при будь-якій згадці МММ. На електронну адресу нам одразу ж приходить повідомлення, що ми тепер належимо до десятки такого собі Олександра Колесника, та посилання, яке відкриває доступ до неї. Вражаюче – у списку десь з півсотні осіб, їхні імена, адреси поштових скриньок і деякі мобільні телефони. А також суми вкладів, які подекуди перевищують тисячу доларів. І це тільки одна десятка…

 

Зв’язалися з нашим десятником. Олександр Колесник до розмов не надто охочий. Пояснює: «У десятці ви самі можете бачити, що люди реально заробляють. Хочете купити Мавро?». І надсилає реквізити трьох рахунків. На будь-який з них треба покласти гроші, скільки душа бажає. А потому надіслати йому копію чеку чи просто його фото. Наш десятник запевняє: «Продати Мавро можна у будь-який момент, гроші я перешлю, куди скажете».

 

Про особистості говорити відмовляється, за відповідями на всі запитання, що не стосуються операцій купівлі-продажу тих Мавро, відсилає на сайт.

 

Тут чітко видно, як система заманює людей. По-перше, за кожного приведеного новачка учасник МММ отримує 20 % від його першого вкладу і 10 % – від усіх решти. По-друге, система обіцяє повернути вклади усіх, хто колись постраждав від будь-яких фінансових пірамід. Звісно, для цього треба вступити в неї. І третє, потужна рекламна кампанія – листівки, газети, буклети – всі вони виготовляються за кошти самих же учасників. І ніхто їхнього дозволу при цьому не питає. Реклама – це нові люди, а без них система існувати не може. Має ж вона когось їсти?

 

Забрати в іншого

Сайт Мавроді не ховається та чітко каже: «МММ-2011» – фінансова піраміда. Спробуємо розібратися, як воно працює.

 

«Сутність будь-якої фінансової піраміди полягає в тому, що люди, які вклали гроші попередньо, отримують дохід за рахунок тих, хто вступає в піраміду пізніше, – розповідає економіст Роман Гуменюк. – Коли фірма, яка займається фінансами, оголошує, що гроші не будуть кудись вкладатися, а просто залучаються для того, аби погашати заборгованості попередніх часів – це і є фінансова піраміда».

 

Зрозуміло, що фінанси обмежені на будь-якому ринку й рано чи пізно піраміда зупиниться, обов’язково будуть постраждалі, веде далі Роман Гуменюк. Зупинитися піраміда може й раніше, якщо втрутиться держава. «Але знову ж таки, це вигідно самій піраміді, бо вона робить посилання – держава винна! – і під різними мотивами зупиняє свою діяльність, – каже економіст. – Прибуток лишається в піраміді. А власник там – одна-дві-три людини, всі решта – постраждалі».

 

Ще одна типова ознака пірамід – вони виходять на ринок фінансових послуг таким чином, аби до них не можна було застосувати норм закону. «Всі фінансової піраміди передбачають дії від фізичних осіб, які законом не заборонені, – каже Гуменюк. – Адже людина сама розміщує кошти на чужому рахунку, сама не підписує жодної угоди, сама погоджується на те, що її обманюють».

 

То чому ж, попри всі застереження, наші люди таки несуть гроші у піраміди?

 

«Є одна дуже важлива річ, – пояснює психолог Андрій Петранюк. – За кордоном людей у школах, в інститутах вчать якоїсь фінансової грамотності. У нас цієї освіти, грубо кажучи, люди не отримують. От так і живемо. Чого бідний, бо дурний. Чого дурний, бо бідний».

 

Людьми керує бажання швидко розбагатіти і нічого при тому не робити. Це як ігрові автомати, принцип той самий – пхаєш туди десятку, аби витягнути сотку. І хоча знаєш, що можеш нічого не отримати, але сподіваєшся. На що? Ну, логіки там точно немає…

 

Спробував, механізм запустився. «От ви даєте 100 грн, вам пообіцяли за них 100 доларів, – тлумачить Андрій Петранюк. – Дали раз, і другий, і третій. Якщо тричі інформацію підтвердити, далі людина вірить сліпо».

 

Логіка відключається, працюють емоції, люди вкладають все більше і більше. Вчасно зупинитися – нереально. Піраміда падає, більшість залишається без гроша.

 

Хоча сам Мавроді бачить продовження піраміди зовсім по-іншому. У своєму блозі він пише: «Коли МММ заполонить увесь світ, тоді я перейду до другої частини нашої програми – до фінансового апокаліпсису. Це моя ціль. Нехай усе згорить у всеочищуючому полум’ї».

 

Чи виживе хтось після цього – не уточняється. А пихи-то скільки?

 

Винен тільки ти

Варто пам’ятати, в «МММ» ви віддаєте свої гроші зовсім незнайомій людині і сподіваєтеся на те, що вона поверне їх з відсотками. У разі чого бігти жалітися не буде до кого.

 

По-перше, вже на сайті Сергій Мавроді попереджає – фінансові піраміди шкідливі для вашого фінансового здоров’я, ви можете втратитися все, не беріть участі в МММ.

 

По-друге, ані державні контролюючі органи, ані правоохоронці, ані самі вкладники не зможуть висунути засновнику піраміди у разі її краху жодних претензій. «МММ-2011» не зареєстроване Державною комісією з регулювання ринку фінансових послуг. Мавроді відкрито пише, що й не збирається цього робити, і ніхто його до цього не змусить. «Бо такої юридичної особи, як «МММ-2011», взагалі не існує, – насміхається він. – Є просто люди, що обмінюються на добровільній основі грошовими знаками. Без будь-яких умов, гарантій і обіцянок. Все! Заборонити це неможливо. Як можна заборонити Петру дати гроші Василю? Просто так, без всяких умов».

 

І хоча на верхах, і в Кабміні, і у Верховній Раді, заворушилися з цього приводу, важелів впливу на цю систему у держави поки що немає. Реклама працює і, незважаючи на всі застереження, люди йдуть. І навіть сумний досвід ОА «МММ» їх не зупиняє. Спеціально для мрійників, нагадуємо – тоді, у 90-х роках, за різними підрахунками без своїх заощаджень залишилися 10-15 млн. людей. Півсотні з них покінчили життя самогубством.04.11.2011 2603 2
Коментарі (2)

Василь І. 2011.11.06, 20:47
Шахрайство. Чистої води. Законодавства у нас вистачає, щоб це доказати. І буде воно припинене. Пізніше, правда... Шкода, що міська влада дозволяє таку рекламу. Слід негайно заборонити цю рекламу. Міський голово ! Проснись ! Депутати ради міста ! Просніться !
Василеві 2011.11.08, 16:25
До речі усі споживчі кредити в магазинах з "нульвими ставками", кредити готівкою на ярко помаранчевих наліпках по всьому Франківську, кредитні спілки і ломбарди усе це лохотрони, то і це треба забороняти. Вчитись треба і читати хоч щось, невігластво лохів не заборониш, коли вони самі лізуть в пастку.
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

4937
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1713 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3896 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3051 1
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7815 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20101 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

134

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

705

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1771

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2272
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

569
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

370
15.07.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

14317
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

864
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1108 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5991 1
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4664 1
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23275 1
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

850 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

849 1
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

374
14.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

853 1