Сумнозвісна фінансова піраміда збирає "лохів" у Франківську

 

Сумнозвісна фінансова піраміда знову збирає лохів. Незважаючи на те, що у 90-х роках без своїх заощаджень залишилися 10-15 млн людей.

 

Минулого тижня на білбордах Івано-Франківська з’явилася реклама «МММ-2011», де Сергій Мавроді із серйозним виразом обличчя повідомляє – ми вже в Україні і нас більше трьох мільйонів. «Невже знову? Невже люди туди йдуть?» – цілком логічно спитає кожен, хто хоча би краєм вуха чув про АО «МММ» у дев’яностих. Та отож…

 

Реальні Мавро

Реклама МММ-2011 насувається на Прикарпаття. Зрештою, як і на всю Україну. Видається, до нас вона прийшла найпізніше. Бо колеги із Києва розказують, що у них МММ рекламується вже давненько, спочатку були просто написи на асфальті, потому білборди та листівки у маршрутках.

 

До речі, цими вихідними на одному з центральних телеканалів двічі у праймтаймі (найкращий час для показу) транслювався російський фільм «ПіраМММіда» за мотивами книги самого Мавроді. Там він виступає таким собі Робін Гудом, який хотів лиш дати гроші бідним, а погана влада, боячись втратити контроль над фінансовими потоками, «прикрила лавочку». І ніби саме тому мільйони людей залишилися без своїх кровних. Чи трансляція фільму є простим співпадінням, чи то продуманий рекламний хід – гадайте самі.

 

Але вернімося до нашої, франківської, реклами. На ній з контактів – тільки номер мобільного та адреса сайту. Мобільний – не відповідає. Ідемо на сайт.

 

У креативності його автору не відмовиш. З порога вас налаштовують: вам не подобається система, яка дозволяє збагачуватися тільки багатим – ми також проти неї! Приєднуйтеся до нас, відкрийте очі, вийдіть за рамки, заробляйте. «Ти зберігаєш свої гроші в банку, хочеш, аби банкір, який зажерся, купив собі на них третій, чи який там по рахунку лімузин? Вклади їх краще в МММ», – закликає сайт.

 

Перспектива запаморочлива. «Вступайте у систему, купуйте Мавро, лежіть собі на дивані та дивіться, як вони ростуть у ціні, – на 20-30% у місяць». Курси тих Мавро (власна валюта піраміди) змінюються, тобто ростуть, двічі на тиждень – у вівторок та четвер. І встановлює їх сам Мавроді.

 

Спробуємо подивитися на це зсередини. Реєструватися можна тільки зі світових поштових сервісів. Всі решта просто блокуються при будь-якій згадці МММ. На електронну адресу нам одразу ж приходить повідомлення, що ми тепер належимо до десятки такого собі Олександра Колесника, та посилання, яке відкриває доступ до неї. Вражаюче – у списку десь з півсотні осіб, їхні імена, адреси поштових скриньок і деякі мобільні телефони. А також суми вкладів, які подекуди перевищують тисячу доларів. І це тільки одна десятка…

 

Зв’язалися з нашим десятником. Олександр Колесник до розмов не надто охочий. Пояснює: «У десятці ви самі можете бачити, що люди реально заробляють. Хочете купити Мавро?». І надсилає реквізити трьох рахунків. На будь-який з них треба покласти гроші, скільки душа бажає. А потому надіслати йому копію чеку чи просто його фото. Наш десятник запевняє: «Продати Мавро можна у будь-який момент, гроші я перешлю, куди скажете».

 

Про особистості говорити відмовляється, за відповідями на всі запитання, що не стосуються операцій купівлі-продажу тих Мавро, відсилає на сайт.

 

Тут чітко видно, як система заманює людей. По-перше, за кожного приведеного новачка учасник МММ отримує 20 % від його першого вкладу і 10 % – від усіх решти. По-друге, система обіцяє повернути вклади усіх, хто колись постраждав від будь-яких фінансових пірамід. Звісно, для цього треба вступити в неї. І третє, потужна рекламна кампанія – листівки, газети, буклети – всі вони виготовляються за кошти самих же учасників. І ніхто їхнього дозволу при цьому не питає. Реклама – це нові люди, а без них система існувати не може. Має ж вона когось їсти?

 

Забрати в іншого

Сайт Мавроді не ховається та чітко каже: «МММ-2011» – фінансова піраміда. Спробуємо розібратися, як воно працює.

 

«Сутність будь-якої фінансової піраміди полягає в тому, що люди, які вклали гроші попередньо, отримують дохід за рахунок тих, хто вступає в піраміду пізніше, – розповідає економіст Роман Гуменюк. – Коли фірма, яка займається фінансами, оголошує, що гроші не будуть кудись вкладатися, а просто залучаються для того, аби погашати заборгованості попередніх часів – це і є фінансова піраміда».

 

Зрозуміло, що фінанси обмежені на будь-якому ринку й рано чи пізно піраміда зупиниться, обов’язково будуть постраждалі, веде далі Роман Гуменюк. Зупинитися піраміда може й раніше, якщо втрутиться держава. «Але знову ж таки, це вигідно самій піраміді, бо вона робить посилання – держава винна! – і під різними мотивами зупиняє свою діяльність, – каже економіст. – Прибуток лишається в піраміді. А власник там – одна-дві-три людини, всі решта – постраждалі».

 

Ще одна типова ознака пірамід – вони виходять на ринок фінансових послуг таким чином, аби до них не можна було застосувати норм закону. «Всі фінансової піраміди передбачають дії від фізичних осіб, які законом не заборонені, – каже Гуменюк. – Адже людина сама розміщує кошти на чужому рахунку, сама не підписує жодної угоди, сама погоджується на те, що її обманюють».

 

То чому ж, попри всі застереження, наші люди таки несуть гроші у піраміди?

 

«Є одна дуже важлива річ, – пояснює психолог Андрій Петранюк. – За кордоном людей у школах, в інститутах вчать якоїсь фінансової грамотності. У нас цієї освіти, грубо кажучи, люди не отримують. От так і живемо. Чого бідний, бо дурний. Чого дурний, бо бідний».

 

Людьми керує бажання швидко розбагатіти і нічого при тому не робити. Це як ігрові автомати, принцип той самий – пхаєш туди десятку, аби витягнути сотку. І хоча знаєш, що можеш нічого не отримати, але сподіваєшся. На що? Ну, логіки там точно немає…

 

Спробував, механізм запустився. «От ви даєте 100 грн, вам пообіцяли за них 100 доларів, – тлумачить Андрій Петранюк. – Дали раз, і другий, і третій. Якщо тричі інформацію підтвердити, далі людина вірить сліпо».

 

Логіка відключається, працюють емоції, люди вкладають все більше і більше. Вчасно зупинитися – нереально. Піраміда падає, більшість залишається без гроша.

 

Хоча сам Мавроді бачить продовження піраміди зовсім по-іншому. У своєму блозі він пише: «Коли МММ заполонить увесь світ, тоді я перейду до другої частини нашої програми – до фінансового апокаліпсису. Це моя ціль. Нехай усе згорить у всеочищуючому полум’ї».

 

Чи виживе хтось після цього – не уточняється. А пихи-то скільки?

 

Винен тільки ти

Варто пам’ятати, в «МММ» ви віддаєте свої гроші зовсім незнайомій людині і сподіваєтеся на те, що вона поверне їх з відсотками. У разі чого бігти жалітися не буде до кого.

 

По-перше, вже на сайті Сергій Мавроді попереджає – фінансові піраміди шкідливі для вашого фінансового здоров’я, ви можете втратитися все, не беріть участі в МММ.

 

По-друге, ані державні контролюючі органи, ані правоохоронці, ані самі вкладники не зможуть висунути засновнику піраміди у разі її краху жодних претензій. «МММ-2011» не зареєстроване Державною комісією з регулювання ринку фінансових послуг. Мавроді відкрито пише, що й не збирається цього робити, і ніхто його до цього не змусить. «Бо такої юридичної особи, як «МММ-2011», взагалі не існує, – насміхається він. – Є просто люди, що обмінюються на добровільній основі грошовими знаками. Без будь-яких умов, гарантій і обіцянок. Все! Заборонити це неможливо. Як можна заборонити Петру дати гроші Василю? Просто так, без всяких умов».

 

І хоча на верхах, і в Кабміні, і у Верховній Раді, заворушилися з цього приводу, важелів впливу на цю систему у держави поки що немає. Реклама працює і, незважаючи на всі застереження, люди йдуть. І навіть сумний досвід ОА «МММ» їх не зупиняє. Спеціально для мрійників, нагадуємо – тоді, у 90-х роках, за різними підрахунками без своїх заощаджень залишилися 10-15 млн. людей. Півсотні з них покінчили життя самогубством.04.11.2011 2107 2
Коментарі (2)

Василь І. 2011.11.06, 20:47
Шахрайство. Чистої води. Законодавства у нас вистачає, щоб це доказати. І буде воно припинене. Пізніше, правда... Шкода, що міська влада дозволяє таку рекламу. Слід негайно заборонити цю рекламу. Міський голово ! Проснись ! Депутати ради міста ! Просніться !
Василеві 2011.11.08, 16:25
До речі усі споживчі кредити в магазинах з "нульвими ставками", кредити готівкою на ярко помаранчевих наліпках по всьому Франківську, кредитні спілки і ломбарди усе це лохотрони, то і це треба забороняти. Вчитись треба і читати хоч щось, невігластво лохів не заборониш, коли вони самі лізуть в пастку.
02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

1320
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

853
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6015
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1567
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5964
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1728

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

371

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1037

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1341

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1342
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

298
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

516
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

711
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

276
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

435
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

750
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

1245
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

60
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

97
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

237
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

408
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

639