Статистика невтішна. Торік до Центру захисту прав людини надійшло понад шість тисяч звернень щодо насильства в сім'ї (ФОТО)

У Центрі захисту прав людини, що в Івано-Франківську, 17 січня прокурори, поліціянти, судді, представники влади та керівники закладів, у яких перебувають потерпілі обговорювали питання домашнього насильства.

Зокрема, обговорили запобігання та протидію насильству, а також притягнення кривдників до відповідальності.

Подію відвідала журналістка Фіртки.

Як розповів представник Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталій Вербовий, протягом 2024 року до Центру захисту прав людини подали понад шість тисяч звернень щодо сімейного насильства.

"Вже понад два роки в Україні ратифікована Стамбульська конвенція [конвенція про права людини], яка фактично регулює законодавство в частині домашнього насильства. Ратифікувала її Україна в час війни.

Мета цього заходу — зібрати судову владу, прокурорів, національну поліцію, органи місцевого самоврядування та державної влади, аби напрацювати спільні рішення щодо покращення ситуації з домашнім насильством.

Зокрема, по двох напрямках. Перший — це здійснення превентивних заходів. Є багато програм запроваджених щодо ментального, психологічного здоров'я. У рамках цього можна надалі розвивати і інформування, і роботу з населенням щодо превенції цієї проблематики. 

Другий напрямок — професійний, під час якого, як покращити реагування на випадки сімейного насильства, дискутуватимуть правоохоронці, прокурори, судді, народні депутати, правники", — каже Віталій Вербовий.

Відвідав захід представник Уповноваженого в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді України Андрій Овсієнко.

"Цей захід є чудовою платформою, який об'єднує у питані протидії домашнього насильства, для професійного та фахового обміну думками. Це подія, яка виходить за рамки формальної співпраці, де є можливість поділитися баченнями поточної проблематики та перспективних напрацювань.  

У 2023 році, за даними державної судової адміністрації України, за вчинення домашнього насильства до адміністративної відповідальності притягнули 101 129 людей. Ще 1 254 особи притягнули до кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства.

Ці цифри свідчать, що проблема домашнього насильства на сьогодні не лише не зникає, а має нові обриси, нову специфіку.

Тому завдання держави — знайти ефективні рішення для запобіганню та протидії домашньому насильству, а також притягнення винуватих до відповідальності", — підкреслює Андрій Овсієнко.

Андрій Овсієнко наголошує, у протидії сімейному насильству держава повинна зосередитися не на покаранні, а на превентивних заходах.

"Мають бути комплексні програми соціальної, психологічної підтримки, роз'яснювальна робота, скоординована праця всіх служб. Карати — це не завжди дієвий засіб. Іноді покарання призводить до рецидиву".

Зі слів адвокатки та членкині кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів Євгенії Мнишенко, щороку питання домашнього насильства підіймають в межах акції «16 днів проти насильства».

"Велика помилка, коли закінчується останній день акції, ми забуваємо про цю проблему. Але проблема нікуди не зникає. Впродовж двох років ми постійно аналізували цифри, випадки домашнього насильства в межах області. І, на жаль, статистика невтішна.

Тому метою цього заходу є узагальнення та обговорення проблематики домашнього насильства. Напрацьовані механізми повинні бути за основу законодавчих змін.

Сьогоднішня тенденція лякає. За 2024 рік надійшло 6 538 звернень щодо домашнього насильства. З них 232 звернення від дітей, 5 068 від жінок та 1 238 від чоловіків.

За фактом порушення термінового заборонного припису [за рішенням Нацполіції] надійшло 181 звернення та 39 — за фактом обмежувального припису [за рішенням суду].

Всього прийняли 3 918 термінових заборонних приписів щодо кривдників. Але ми повинні розуміти, що в цій графі немає кожної окремої людини. Тобто, щодо одного кривдника могло бути прийнято декілька термінових заборонних приписів. І це з загальної цифри у 6 538 звернень. 

Разом з тим, всього 29 жертв домашнього насильства помістили у центри для постраждалих від насильства осіб. Бачимо, що практика прийняття рішень судами щодо перетягнення кривдника до відповідальності ще менша, а у випадках притягнення до кримінальної відповідальності просто мізерна", — каже адвокатка.

Євгенія Мнишенко додає, частою є практика укладення угоди про примирення.

"Коли й суди, і прокуратура, і органи національної поліції толерують примирення між сторонами. Але хіба можливе примирення в ситуації домашнього насильства, коли ми говоримо про коло домашнього насильства, яке має постійну повторюваність і циклічність, яке повинно бути розірване?

Якщо воно не розірване, тоді страждає жертва, діти, а кривдник залишається непокараним. Не можна нівелювати один із найбільш замовчуваних злочинів, передбачених Кримінальним кодексом. Злочин, який вчиняється в сім'ї та про який ніхто не хоче говорити.

Особливу увагу акцентую на дітях, які не лише є свідками, а є потерпілими. Водночас попри ознаку систематичності насильства досі немає можливість якісного юридичного супроводу для таких людей". 

Ще одним проблемним питанням, на думку адвокатки, є те, що кривдник, який порушує заборонний або обмежувальний припис не несе за це відповідальності.

"Торік надійшло 181 звернення щодо порушення кривдникам термінового заборонного припису та 39 звернень, що стосувалися обмежувальних приписів. 

Тобто 39 разів порушували припис, який розрахований на тривалий час, ухвалений судом. А кривдник 39 разів намагався контактувати з потерпілими та вчиняти повторну кривду.

І за це, на жаль, на сьогодні немає відповідного покарання. Тому це також одне із питань, які підійматимемо на заході".

Народна депутатка Оксана Савчук каже, у цьому питанні досліджували закордонний досвід.

"У 2012 році була група людей, які поїхали в США, аби вивчити досвід, як воно там працює. З практики можу сказати, що послуга спеціалізованих закладів для жертв насильства є ефективною, коли держава її передає на аутсорсинг.

Тобто є ряд громадських спеціалізованих організацій, які в цьому фахівці й вони відкривають відповідні заклади. До слова, війна насправді пришвидшила в Україні збільшення таких центрів.

Я цікавилася що відбувається в Івано-Франківській громаді. Фактично, наші служби констатують, що за місяць надходить від 5 до 15 випадків насильства", — поділилась Оксана Савчук.

Заступниця голови Івано-Франківської ОВА Людмила Сірко ділиться, держава виділяє обласній владі допомогу, аби ті могли підтримати жертв домашнього насильства. 

"Цього року отримали шість інклюзивних автомобілів, щоб надавати консультації, аби мати можливість перевезти постраждалих людей в наші центри.

На Прикарпатті на сьогодні працює 25 мобільних бригад, які виїжджають безпосередньо на звернення, а також виконують профілактичну роботу. Є дві кризові кімнати, два притулки, і також три денні стаціонари".

Посадовиця розповідає, у Верховині працює Центр психологічної та соціальної підтримки, де розгорнуто 30 ліжкомісць.

"Окрім того, відкрили ще два шелтери в двох територіальних громадах, для людей які постраждали від домашнього насилля, а також від російської агресії".

Людмила Сірко додає, десять фахівців пройшли навчання, аби вміти працювати із кривдниками.

"Сьогодні маємо фахівців, які професійно, цільово працюватимуть з кривдниками. Тому очікуємо заявок від територіальних громад, щоб активізувати цю роботу на місцях", — резюмує Людмила Сірко.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Реагування не на високу рівні": в Івано-Франківську обговорювали проблему домашнього насильства (ФОТО)

"Я категорично проти збільшення повноважень ТЦК та СП", — Дмитро Лубінець

Перший в Україні: в Івано-Франківську запрацює Центр захисту прав людини (ФОТО)


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

833 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

786
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1601
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2229
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4206 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3211

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

207

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

437

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

379

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

852
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

618
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

660
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

947
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1060
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

664
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6247
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1740
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31756 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1525
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

749 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

714