Статистика невтішна. Торік до Центру захисту прав людини надійшло понад шість тисяч звернень щодо насильства в сім'ї (ФОТО)

У Центрі захисту прав людини, що в Івано-Франківську, 17 січня прокурори, поліціянти, судді, представники влади та керівники закладів, у яких перебувають потерпілі обговорювали питання домашнього насильства.

Зокрема, обговорили запобігання та протидію насильству, а також притягнення кривдників до відповідальності.

Подію відвідала журналістка Фіртки.

Як розповів представник Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталій Вербовий, протягом 2024 року до Центру захисту прав людини подали понад шість тисяч звернень щодо сімейного насильства.

"Вже понад два роки в Україні ратифікована Стамбульська конвенція [конвенція про права людини], яка фактично регулює законодавство в частині домашнього насильства. Ратифікувала її Україна в час війни.

Мета цього заходу — зібрати судову владу, прокурорів, національну поліцію, органи місцевого самоврядування та державної влади, аби напрацювати спільні рішення щодо покращення ситуації з домашнім насильством.

Зокрема, по двох напрямках. Перший — це здійснення превентивних заходів. Є багато програм запроваджених щодо ментального, психологічного здоров'я. У рамках цього можна надалі розвивати і інформування, і роботу з населенням щодо превенції цієї проблематики. 

Другий напрямок — професійний, під час якого, як покращити реагування на випадки сімейного насильства, дискутуватимуть правоохоронці, прокурори, судді, народні депутати, правники", — каже Віталій Вербовий.

Відвідав захід представник Уповноваженого в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді України Андрій Овсієнко.

"Цей захід є чудовою платформою, який об'єднує у питані протидії домашнього насильства, для професійного та фахового обміну думками. Це подія, яка виходить за рамки формальної співпраці, де є можливість поділитися баченнями поточної проблематики та перспективних напрацювань.  

У 2023 році, за даними державної судової адміністрації України, за вчинення домашнього насильства до адміністративної відповідальності притягнули 101 129 людей. Ще 1 254 особи притягнули до кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства.

Ці цифри свідчать, що проблема домашнього насильства на сьогодні не лише не зникає, а має нові обриси, нову специфіку.

Тому завдання держави — знайти ефективні рішення для запобіганню та протидії домашньому насильству, а також притягнення винуватих до відповідальності", — підкреслює Андрій Овсієнко.

Андрій Овсієнко наголошує, у протидії сімейному насильству держава повинна зосередитися не на покаранні, а на превентивних заходах.

"Мають бути комплексні програми соціальної, психологічної підтримки, роз'яснювальна робота, скоординована праця всіх служб. Карати — це не завжди дієвий засіб. Іноді покарання призводить до рецидиву".

Зі слів адвокатки та членкині кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів Євгенії Мнишенко, щороку питання домашнього насильства підіймають в межах акції «16 днів проти насильства».

"Велика помилка, коли закінчується останній день акції, ми забуваємо про цю проблему. Але проблема нікуди не зникає. Впродовж двох років ми постійно аналізували цифри, випадки домашнього насильства в межах області. І, на жаль, статистика невтішна.

Тому метою цього заходу є узагальнення та обговорення проблематики домашнього насильства. Напрацьовані механізми повинні бути за основу законодавчих змін.

Сьогоднішня тенденція лякає. За 2024 рік надійшло 6 538 звернень щодо домашнього насильства. З них 232 звернення від дітей, 5 068 від жінок та 1 238 від чоловіків.

За фактом порушення термінового заборонного припису [за рішенням Нацполіції] надійшло 181 звернення та 39 — за фактом обмежувального припису [за рішенням суду].

Всього прийняли 3 918 термінових заборонних приписів щодо кривдників. Але ми повинні розуміти, що в цій графі немає кожної окремої людини. Тобто, щодо одного кривдника могло бути прийнято декілька термінових заборонних приписів. І це з загальної цифри у 6 538 звернень. 

Разом з тим, всього 29 жертв домашнього насильства помістили у центри для постраждалих від насильства осіб. Бачимо, що практика прийняття рішень судами щодо перетягнення кривдника до відповідальності ще менша, а у випадках притягнення до кримінальної відповідальності просто мізерна", — каже адвокатка.

Євгенія Мнишенко додає, частою є практика укладення угоди про примирення.

"Коли й суди, і прокуратура, і органи національної поліції толерують примирення між сторонами. Але хіба можливе примирення в ситуації домашнього насильства, коли ми говоримо про коло домашнього насильства, яке має постійну повторюваність і циклічність, яке повинно бути розірване?

Якщо воно не розірване, тоді страждає жертва, діти, а кривдник залишається непокараним. Не можна нівелювати один із найбільш замовчуваних злочинів, передбачених Кримінальним кодексом. Злочин, який вчиняється в сім'ї та про який ніхто не хоче говорити.

Особливу увагу акцентую на дітях, які не лише є свідками, а є потерпілими. Водночас попри ознаку систематичності насильства досі немає можливість якісного юридичного супроводу для таких людей". 

Ще одним проблемним питанням, на думку адвокатки, є те, що кривдник, який порушує заборонний або обмежувальний припис не несе за це відповідальності.

"Торік надійшло 181 звернення щодо порушення кривдникам термінового заборонного припису та 39 звернень, що стосувалися обмежувальних приписів. 

Тобто 39 разів порушували припис, який розрахований на тривалий час, ухвалений судом. А кривдник 39 разів намагався контактувати з потерпілими та вчиняти повторну кривду.

І за це, на жаль, на сьогодні немає відповідного покарання. Тому це також одне із питань, які підійматимемо на заході".

Народна депутатка Оксана Савчук каже, у цьому питанні досліджували закордонний досвід.

"У 2012 році була група людей, які поїхали в США, аби вивчити досвід, як воно там працює. З практики можу сказати, що послуга спеціалізованих закладів для жертв насильства є ефективною, коли держава її передає на аутсорсинг.

Тобто є ряд громадських спеціалізованих організацій, які в цьому фахівці й вони відкривають відповідні заклади. До слова, війна насправді пришвидшила в Україні збільшення таких центрів.

Я цікавилася що відбувається в Івано-Франківській громаді. Фактично, наші служби констатують, що за місяць надходить від 5 до 15 випадків насильства", — поділилась Оксана Савчук.

Заступниця голови Івано-Франківської ОВА Людмила Сірко ділиться, держава виділяє обласній владі допомогу, аби ті могли підтримати жертв домашнього насильства. 

"Цього року отримали шість інклюзивних автомобілів, щоб надавати консультації, аби мати можливість перевезти постраждалих людей в наші центри.

На Прикарпатті на сьогодні працює 25 мобільних бригад, які виїжджають безпосередньо на звернення, а також виконують профілактичну роботу. Є дві кризові кімнати, два притулки, і також три денні стаціонари".

Посадовиця розповідає, у Верховині працює Центр психологічної та соціальної підтримки, де розгорнуто 30 ліжкомісць.

"Окрім того, відкрили ще два шелтери в двох територіальних громадах, для людей які постраждали від домашнього насилля, а також від російської агресії".

Людмила Сірко додає, десять фахівців пройшли навчання, аби вміти працювати із кривдниками.

"Сьогодні маємо фахівців, які професійно, цільово працюватимуть з кривдниками. Тому очікуємо заявок від територіальних громад, щоб активізувати цю роботу на місцях", — резюмує Людмила Сірко.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Реагування не на високу рівні": в Івано-Франківську обговорювали проблему домашнього насильства (ФОТО)

"Я категорично проти збільшення повноважень ТЦК та СП", — Дмитро Лубінець

Перший в Україні: в Івано-Франківську запрацює Центр захисту прав людини (ФОТО)


Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

469
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1261
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2189 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1061
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2986
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2057

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

831

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

988

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1418

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2018
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26302 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

706
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

907
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2937
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1188
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

893
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1155
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1154
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

357
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4158
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1020
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1587