Станом Карпатських річок занепокоєний Всесвітній фонд природи

 

 

Всесвітній фонд природи WWF в Україні звернувся до Міністерства екології та природних ресурсів України з пропозиціями щодо законодавчого врегулювання проблеми збереження природних річок, біорізноманіття і розвитку гідроенергетики в екологічно безпечний спосіб.

 

Вирішення проблеми пропонується здійснювати шляхом роботи по двох напрямках: виділення особливо цінних річкових ділянок, де будівництво ГЕС буде заборонено через екологічні обмеження; запровадження екологічних критеріїв для малої гідроенергетики, відповідність яким повинна стати обов’язковою для отримання «зеленого тарифу», інформують ”Вікна” з посиланням на прес-службу фонду.

 

До особливо цінних річкових ділянок запропоновано віднести:
річки, що охороняються в об’єктах природно-заповідного фонду України (ПЗФ) і інших природоохоронних територіях (зокрема, Рамсарських угіддях), в межах проектованих об’єктів ПЗФ, а також на землях, зарезервованих для створення природоохоронних об’єктів,
річки-оселища об’єктів живої природи (видів тваринного і рослинного світу), що охороняються положеннями законодавства про Червону книгу України, об’єктів Зеленої книги України, об’єктів живої природи та екосистем, що охороняються міжнародними екологічними нормативно-правовими актами, стороною яких є Україна (осередки біологічного різноманіття і ландшафтного різноманіття).

 

Запропоновані критерії для отримання «зеленого тарифу»:
малі, міні та мікро ГЕС повинні розташовуватись поза межами особливо цінних річкових ділянок;
малі, міні та мікро ГЕС повинні розташовуватись на ділянках, визначених у програмах (схемах) гідроенергетичного використання басейнів річок, що розробляються з урахуванням екологічних обмежень, поточних і перспективних планів соціально-економічного розвитку територій і проведення стратегічної екологічної оцінки таких програм (схем);
окремі гідроенергетичні проекти повинні проходити процедуру обов’язкової державної екологічної експертизи / оцінки впливу на довкілля, і можуть бути реалізовані лише за наявності позитивного її висновку;
малі, міні та мікро ГЕС капітального типу повинні оснащуватись рибоходами, та/або іншими рибопропускними і рибозахисними спорудами і пристроями, здатними забезпечити міграцію всіх мігруючих аборигенних видів риб уверх та вниз за течією в басейні річки, на рівні, достатнім для підтримки життєздатної популяції цих видів. Щодо мігруючих видів риб, включених до Червоної книги України, рибоходи повинні забезпечувати їх вільну міграцію вверх і вниз річкою у кількості, достатній для збереження існуючої чисельності популяції, а також забезпечувати розширене відтворення цих популяцій. Обводнення рибоходів повинно забезпечуватись в пріоритетному порядку;
мікро ГЕС, котрі не передбачають будівництва гребель або водовідвідних споруд капітального типу, а працюють за рахунок використання енергії водного потоку без зміни параметрів берегів, заплави, дна річки, повинні забезпечувати захист водних живих організмів і їх безперешкодну міграцію вверх на вниз за течією річки за рахунок забезпечення відповідних технічних параметрів таких ГЕС (матеріалів, довжини лопатей турбіни, швидкості обертання, захисних пристроїв тощо);
малі, міні та мікро ГЕС повинні забезпечувати санітарні та екологічні витрати води у річках нижче забірних споруд. Екологічні витрати визначаються на рівні, достатньому для підтримання природних процесів в екосистемах річок. Екологічні витрати для малих ГЕС встановлюються для кожної ГЕС індивідуально з врахуванням басейнового принципу управління водними ресурсами, кумулятивних ефектів впливу ГЕС на річкові і прибережні екосистеми, а також всіх видів водокористування на ділянці, що на неї матиме вплив проект.

 

— На жаль, гострота екологічних і соціально-економічних проблем, пов’язаних з малою гідроенергетикою і збереженням річок, вимагає від Міністерства термінових і рішучих дій, спрямованих на захист річок і унормування розвитку гідроенергетики, — йдеться у повідомленні фонду. — Всесвітній фонд природи WWF в Україні розраховує на докладне вивчення цих пропозицій Міністерством. Опрацьовуючи їх, ми сподіваємся на подальшу плідну роботу для удосконалення правової бази та правозастосування, спрямовані на захист річок, біологічного і ландшафтного різноманіття. І на розвиток гідроенергетики в екологічно безпечний спосіб.


16.08.2015 454 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2704
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20836
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1805
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1292 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2307
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3949

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

583

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2064

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

751

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1358
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

423
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

946
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24447
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

669
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

689
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

642
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

785
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8131
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

648
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

825
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2113 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

774