Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron»

В Україні розпочався черговий спалах захворюваності на коронавірусну хворобу з епіцентром у західному регіоні. 

Так, Івано-Франківська область з 24 січня переходить до «червоного» рівня епідемічної небезпеки. Останні дні тут фіксують рекордну за весь час пандемії кількість хворих.

Медики пояснюють, що стрімке зростання захворюваності обумовлене поширенням штаму «Omicron», який швидко передається та має симптоми звичайної застуди. Вірус вражає всі вікові категорії населення, зокрема і дітей.

На Івано-Франківщині вже офіційно виявили перші зараження штамом «Omicron». Водночас міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що стверджувати про домінування в Україні штаму «Omicron» поки що зарано.

При цьому під час брифінгу 20 січня він повідомив, що «Omicron» дедалі частіше виявляють серед підтверджених випадків захворювання на коронавірус в Україні.

«Цей варіант коронавірусу має значно коротший інкубаційний період. За попередніми даними, він складає від двох до п'яти днів», — зазначив міністр.

Водночас очільник Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Гебреєсус наголошує, що пандемія COVID-19 «не закінчилася», оскільки швидко поширюваний варіант «Omicron» спричиняє рекордну кількість інфекцій.

«Цей штам загалом може бути менш тяжким, але розмови про те, що це легке захворювання, вводять в оману. Не припускайтеся помилки: «Omicron» так само спричиняє госпіталізацію та летальність, і навіть менш тяжкі випадки навантажують медичні заклади», — додав він.

Що відомо про штам «Omicron»

Новий штам COVID-19 «Omicron» виявили в листопаді 2021 року на півдні Африки. Він має близько 32 мутацій і є агресивнішим, ніж попередні. Зокрема, мутації цього варіанту викликають занепокоєння через можливий ризик повторного зараження, підвищену трансмісивність та можливе зниження ефективності захисту від вакцинації. 

Як зауважили раніше у ВООЗ, штам може поширитися й спричинити нову хвилю хвороби. Так і трапилось, адже новий штам має підвищену швидкість передачі. Зокрема, японські вчені провели попередні дослідження штаму «Omicron» та виявили, що він у чотири рази заразніший, ніж «Delta». 

Згідно з дослідженням, омікронний варіант долає імунітет, вироблений і природним шляхом, та у 4,2 раза частіше передається на ранній стадії, ніж «Delta», але проходить у легшій формі та набагато рідше призводить до госпіталізації.

Крім того, новий штам коронавірусу «Omicron» розмножується в бронхах людини в 70 разів швидше за індійський штам «Delta» та інші варіанти вірусу. Водночас у легенях «Omicron» розмножується у десять разів повільніше, що в результаті може бути індикатором менш складного  перебігу захворювання.

Ці дані отримали в результаті експериментів з використанням зразків легеневої тканини, яку взяли у пацієнтів під час операції. Проте, як зазначили вчені, тяжкість хвороби визначається не лише швидкістю розмноження вірусу, а й імунною відповіддю кожної людини.

«Наше дослідження показало, що «Omicron» здатний частково уникати імунітету людини після вакцинації або перенесеної інфекції, тому загальна загроза нового штаму, ймовірно, буде дуже великою», — заявив головний дослідник Центру імунології та інфекцій у Гонконзькому науково-технічному парку Майкл Чан Чі-вай.

Якими є найчастіші симптоми штаму «Omicron»

У Міністерстві охорони здоров'я України розповіли, що наразі ще тривають дослідження нового штаму, проте вже можна виокремити симптоми, які найчастіше зустрічаються у хворих:

  • нежить (73%);
  • головний біль (67,5%);
  • втома (63,5);
  • чхання (60%);
  • біль у горлі (59,6%).

Водночас не виявили суттєвої відмінності від симптомів штаму «Delta», який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.

Попри те, що симптоми «Omicron» здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення нового штаму у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19.

При появі будь-яких симптомів ГРВІ у першу чергу варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, своєю чергою, має надати скерування на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місць загального скупчення людей та дотримуватись режиму самоізоляції.

  читайте також: Тестування на COVID-19: у скільки обходиться ПЛР-аналіз в Україні та інших країнах

Вакцинація проти штаму «Omicron»: наскільки ефективна

Попередні результати дослідження Pfizer/BioNTech свідчать, що три дози вакцини їхнього виробництва проти коронавірусної інфекції ефективні у боротьбі з новим штамом «Omicron».

Водночас генеральний директор Pfizer Альберт Бурла повідомив, що вакцина проти штаму «Omicron» буде готова у березні 2022 року. Так, у компанії вже почали виробництво перших доз. Як зауважили, вакцина також буде спрямована на інші COVID-штами, які циркулюють.

За словами очільника Pfizer, досі не зрозуміло, чи потрібна вакцина проти Omicron-штаму та як вона буде використовуватися, але Pfizer матиме готові дози, оскільки деякі країни хочуть, щоб вона була готова якомога швидше.

«Маю надію, що ми створимо щось, що забезпечить кращий захист, особливо від інфікування, тому що захист від госпіталізацій та тяжких захворювань дають наявні вакцини, особливо, якщо людина щеплена третьою дозою», — сказав Бурла.

Крім цього, як йдеться у журналі Nature, Omicron-штам набув значної стійкості до антитіл. Зокрема, вчені протестували дев’ять моноклональних антитіл, які використовуються у клінічній практиці проти COVID-19 або перебувають у доклінічній розробці.

Відтак, шість антитіл втратили всю противірусну активність, інші три були в рази менш ефективні проти «Omicron» у порівнянні зі штамом «Delta».

Дослідники зауважили, що кров, яку зібрали протягом дванадцяти місяців після появи симптомів тих, хто вже перехворів на коронавірус та кров вакцинованих Pfizer або AstraZeneca, взята через п’ять місяців після імунізації, лише частково нейтралізувала варіант «Omicron».

Водночас сироватки людей, які отримали бустерну дозу Pfizer, залишалися ефективними проти «Omicron» навіть через місяць після вакцинації. Проте, для повної нейтралізації «Omicron» потрібно від п'яти до 31 разу більше антитіл у порівнянні з «Delta» в аналізах клітинних культур. 

Як свідчать результати дослідження, штам «Omicron» знижує ефективність вакцин та моноклональних антитіл, при цьому вакцини продовжують демонструвати ефективність у захисті від тяжких форм захворювання. Зокрема, переважна більшість із загальної кількості захворювань у вакцинованих супроводжувалась відсутністю важких симптомів.

Про те, що «Omicron» легше протікає у вакцинованих свідчать й результати дослідження, яке провів Американський центр контролю та запобігання захворюванням (CDC).

Зокрема, дослідження проводили серед 43 пацієнтів, з яких 34 людини вакциновані, а 25 з них віком від 18 до 39 років. 

Крім того, чотирнадцять повідомили, що здійснювали міжнародні подорожі протягом двох тижнів перед появою перших симптомів захворювання. Тридцять чотири пацієнти завершили початковий курс вакцинації сертифікованими вакцинами, а чотирнадцять осіб отримали додаткову дозу вакцини менш ніж за два тижні до появи симптомів захворювання. Ще шестеро пацієнтів раніше перехворіли на COVID-19.

Переважна більшість із загальної кількості захворювань супроводжувалась відсутністю важких симптомів – лише одну людину госпіталізували. Летальних випадків не зареєстрували.

«Хоча ми не маємо всіх відповідей на штам «Omicron», попередні дослідження свідчать, що бустерна доза вакцини проти COVID-19 допомагає посилити захист проти нового варіанту коронавірусу», — підсумувала директорка CDC Рошель Валенські.

Вакцинація після перенесеної хвороби: чи треба щепитись?

У Міністерстві охорони здоров’я наголосили, що набутий після перенесення хвороби імунітет не захищає від повторного інфікування. А тому перенесена коронавірусна хвороба не є протипоказанням до вакцинації. За оновленими даними, щеплення після одужання рекомендують робити через двадцять вісім днів.

Крім того, як з'ясували вчені, двічі вакциновані проти коронавірусу, які після щеплення заразилися SARS-CoV-2, можуть мати «суперімунітет». Зокрема, рівень антитіл у вакцинованих двома дозами, і згодом інфікованими коронавірусом, на 1 000-2 000% вищий, ніж в щеплених, але тих, хто раніше не хворів.

У дослідженні взяли участь двадцять шість пацієнтів, вакцинованих та інфікованих коронавірусом, з людьми, які вакциновані, проте не хворіли. Так, у групі, в якій були інфекції після щеплень, спостерігався величезний сплеск антитіл.

«Це одне з досліджень, яке показує, що інфекція після вакцинації створює сильніший імунітет, ніж попередня інфекція або тільки вакцинація», — додала Моніка Ганді, вчена з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско.

Дослідження також свідчить, що кожне зараження після вакцинації сприяє посиленню імунної відповіді на наступні контакти навіть з новими варіантами вірусу.

То як уберегтись та не захворіти?

Захист від поширення штаму «Omicron» існує та охоплює вже наявні методи, що запроваджені в період пандемії COVID-19. Водночас медики рекомендують впроваджувати супутні стратегії, включно з вакцинацією, носінням масок, карантином та ізоляцією.

Також немає жодних даних, які б стверджували, що вакцина проти COVID-19 не ефективна проти «Omicron» чи інших штамів коронавірусної інфекції.

«Вакцинація базовим курсом щеплень та бустерною дозою – найкращий захист, який може врятувати життя вам та вашим близьким», — наголошують у МОЗ.

Як із раніше відомими мутаціями, ефективними профілактичними заходами проти цього штаму залишаються використання захисних масок, уникання контакту із хворими особами, дотримання дистанції та карантинних обмежень.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Pfizer: вірус циркулюватиме роками, але нинішня хвиля може бути останньою з обмеженнями


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1510
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1002
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1258 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3704 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33859
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2816

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

342

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

739

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1680

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1053
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

617
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

499
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

872
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1976
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12188
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1479
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1267
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

527
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

233
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

309
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

353
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1243