Щоб не зганьбитися перед сусідами, прикарпатські депутати з другої спроби прийняли "заяву на заяву" Сенату Польщі (текст проекту заяви)

/data/blog/37236/68b7b317ed16e2d6178bf1c5a3a4f732.jpg

фото: ТФ

 

Сьогодні депутатам на черговому пленарному засіданні сесії Івано-Франківської облради нарешті, з другої спроби, вдалося прийняти заяву щодо ухвалення Сенатом Республіки Польща заяви з приводу 70-ти річчя Волинських подій.

 

Нагадаємо, що на першому пленарному засідання обранці Прикарпаття відмовилися приймати згадану заяву, мотивуючи це тим, щ е мають на руках тексту заяви і приймати її «зголосу» вони не будуть. Тоді голова Івано-Франківської облради Василь Скрипничук розпорядився створити комісію, яка підготує письмовий варіант заяви, а депутат від «Нашої України» Степан Пушик попросив колег ґрунтовно підійти до підготовки цього питання, щоб не «зганьбитися».

 

І ось сьогодні вранці, перед другим пленарним засідання сесії облради, депутатам таки роздали текст проекту заяви, який ми пропонує Вашій увазі нижче. . Її восновному підтримало депутати, проте кінцевий текст Заяви прес-служба облради надасть тільки після її підписання головою обласної ради.

 

 

ЗАЯВА

 

Брати і сестри українці!

Шановні народні депутати!

 

Івано-Франківська обласна рада та всі свідомі українці з глибокою тривогою і справедливим обуренням сприйняли інформацію про ухвалення Сенатом Республіки Польща заяви з приводу 70-річчя Волинських подій.

 

Ми розуміємо важливість стратегічної співпраці України та Республіки Польща. В останні роки  багато зроблено для того, щоб налагодити добросусідські стосунки між українським і польським народами. Зокрема, у місцевих радах проводиться робота щодо покращення транскордонних зв'язків, розвитку економічних та культурних відносин.

 

Проте рішення польського Сенату не сприяє нашим добросусідським стосункам. Зараз фактично перекреслюються спроби примирення у складних питаннях історичного минулого обох народів, де українці ніколи не виступали у якості агресора чи окупанта.

 

Не може бути партнерства у міжнаціональних відносинах, якщо заперечується право іншого народу мати власну національну гідність, власну незалежність та право на боротьбу з окупантами.

 

На жаль, більшість представників Сенату, приймаючи таку заяву, фактично осквернили пам'ять загиблих і поляків, і українців, маючи на меті здобуття сумнівного «політичного капіталу».

 

У заяві зазначено, що «поляки прагнуть примирення і дружби з українцями». Однак текст заяви містить явні ознаки ксенофобії та шовінізму щодо українців.

 

Дії окремих польських політиків формують негативний імідж України у світі, наносять шкоду євроінтеграційним прагненням українців.

 

Рішення Сенату, в якому польсько-український конфлікт означено як "етнічні чистки з ознаками геноциду" не відповідає історичній правді. Адже геноцид передбачає односторонні жертви та агресію. Тобто польські політики кажуть лише про польські жертви і не хочуть помічати тисяч вбитих українців. Вони відзначають антипольські акції УПА, але замовчують знищення українців вояками Армії Крайової. В постанові використано нічим необґрунтовану цифру в 100 тисяч польських жертв, що також є політичною спекуляцією на пам'яті людей, які загинули в конфлікті.

 

Застосування терміну "геноцид" до цих подій є неприйнятним, тому що не відповідає юридичному визначенню, прийнятому ООН в 1948 році. У світовій історії не має жодного випадку геноциду, зорганізованого не державою. Якщо застосовувати підходи польських політиків до знищення українських сіл Сагринь, Павлокома, Верховини  та десятків, якщо не сотень інших, то ми теж зможемо кваліфікувати їх як "етнічні чистки з ознаками геноциду". Нагадаємо, що автор терміну “геноцид” всесвітньо відомий юрист Рафаель Лемкін прикладом геноциду називав знищення польським військом українського села Завадка Морохівська.

 

Застосування терміну "геноцид" є неприйнятним з політичної точки зору, адже заперечує дотеперішні приязні стосунки між Україною та Польщею, є маніпулюванням пам'яттю про минуле, породжує нові конфлікти.

 

Вважаємо штучне загострення дискусій довкола питань польсько-українського конфлікту, які вже отримали політичну оцінку керівництва України та Польщі у 2003 році, таким, що грає на руку Росії, де відбувається небезпечна реабілітація сталінізму. Розмови про "геноцид на Волині", між іншим, мають за мету завадити поширенню правди про Голодомор як геноцид, що забрав життя мільйонів українців.

 

Ми закликаємо українське суспільство дати оцінку антиукраїнським діям, що сьогодні відбуваються за межами нашої держав, а також «п'ятій колоні», якою є сьогоднішній панівний режим, якому байдужі національні інтереси. Закликаємо належно вшановувати пам'ять українців, які загинули від різних окупаційних режимів, в тому числі польського. Зокрема тих українців, які загинули в наслідок дій підрозділів Армії Крайової та Батальйонів Хлопських, відзначити річницю трагічних подій, пов’язаних з депортацією українців з їхніх етнічних земель у 1944-1947 роках. знищення українських сіл на теренах Холмщини, Надсяння та Лемківщини протягом 1944-1945 років.

 

Пропонуємо прийняти Закон України «Про статус депортованих українців», провести парламентські слухання з цієї проблеми у 2013 р.

 

Польську сторону закликаємо перейти від взаємних звинувачень до конструктивного діалогу та акцентувати увагу на відзначенні дат і подій, коли українці та поляки допомагали одні одним під час захисту своїх спільних інтересів.


25.06.2013 769 3
Коментарі (3)

D8 2013.06.25, 17:57
Молодці, текст заяви грунтовний, виважений і грамотний - пишаюсь такими авторами!!!
Мік 2013.06.25, 20:09
Відповідальність за терор обтяжує перш за все українське політичне керівництво, точніше – бандерівську ОУН. Її керівники розпочали широкосяжну антипольську операцію, вони й припинили її, коли визнали це за необхідне: виразне послаблення терору восени 1943 р. напевне пов’язане із директивами керівництва ОУН, прийнятими у жовтні цього року. Велика відповідальність лягає також на німців, не лише тому, що вони, як окупанти, відповідали за стан безпеки на цих територіях і стимулювали злочинну діяльність шуцманшафтів, але й тому, що вони чинили безпосередні провокації, удаючи злочини то поляків, то українців. Однак терористична акція таких обсягів, зокрема криваве шаленство липня, не була б можлива без масової підтримки українського села. Підрозділи УПА не були б у стані самі провести настільки напружену операцію. Важко заперечувати часту, ба, навіть масову, участь українських селян у погромних акціях, а також те, що власне їхня поведінка була особливо жорстока.
Ярослав 2013.06.26, 11:40
Молодці,все вірно описали,як би комусь не хотілось,щоб Україна взагалі не існувала,а була б роздерта міш Польщою та Росією.
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

636
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1898
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3383
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1232
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1247
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1315 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1271

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

388

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1039

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1205
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

415
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2573
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1302
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1411
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

611
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15267
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7555
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

412
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1063 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

547
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

449
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

531