СNN: північно-західна хвиля спеки є безпрецедентною

У понеділок люди знаходять притулок в "охолоджувальному" центрі в Портленді.

Коли температура підскочила понад 100 градусів за Фаренгейтом (37, 8 градусів за Цельсієм), Брі Освілл зібрала всі ковдри та рушники, які їй вдалося знайти, і приклеїла їх до кожного вікна, в якому не було тіні. У неї немає центрального кондиціонера і вона хотіла запобігти потраплянню сонячного світла та тепла в її будинок.

Вирісши в Портленді, штат Орегон, Освілл все більше турбують екстремальні погодні зміни, все частіші пожежі, які вона бачить рік у рік. 44-річна мати двох дітей порівнює це з пандемією, але нескінченною.

"Це як замикання, але ми не збираємось вирішувати це, надягаючи маску або отримуючи вакцину", - сказав Освілл CNN. "Це вже назавжди. Це страшно".

Хвиля спеки обпалює більшу частину північно-західного регіону Тихого океану, і це ще не липень - місяць, коли Освілл та багато жителів Портленду зазвичай переживають найгарячіші дні року.

Три дні поспіль Портленд встановив рекордно високу температуру за весь час. Сіетл також перевершив власний рекорд, встановлений у неділю. Через кордон Літтон, Британська Колумбія, також побив рекорди у неділю та понеділок, зареєструвавши температури, які були шокуючими - на 48 градусів вище норми.

Крістіна Даль, старший науковий співробітник з питань клімату в Спілці вчених, каже, що хвиля спеки "безпрецедентна".

"Ми бачили рекорди тепла у вихідні дні, а наступного дня їх знову побили, - сказала Даль, - особливо в тій частині країни, де така тепла погода трапляється не так часто".

Майкл Е. Манн, вчений з питань клімату з Університету штату Пенсільванія, висловився дуже просто: зміна клімату робить хвилі спеки більш частими та інтенсивними.

"Якщо ми зігріємо планету, бачимо підвищену частоту екстремальних спек", - сказав Манн CNN.

Такі експерти, як Даль та Манн, зазначають, що зміна клімату змінює структуру погоди планети. Оскільки люди викидають в атмосферу більше парникових газів, що зігрівають планету, до кліматичної системи додається більше енергії.

Надлишок енергії, за словами Крісті Ебі, дослідниці клімату та здоров’я з Університету Вашингтона, з’являється внаслідок екстремальних погодних явищ.

"Спекотні хвилі завжди виникали та будуть відбуватися, але ми маємо зовсім інший характер теплових хвиль, ніж пару десятиліть тому", - сказав Ебі CNN. "І справа не лише в інтенсивності, це також у географічному масштабі".

У протилежному кінці країни понад 40 мільйонів людей на північному сході США також отримують консультації щодо тепла, включаючи столичні райони Нью-Йорка, Філадельфії та Бостона. Хоча спека буде не такою інтенсивною, як в Орегоні та Вашингтоні, рекорди можуть бути встановлені на північному сході до того, як температура, згідно з прогнозами, повинна знизитися у четвер.

Сильна спека є найбільш смертоносним наслідком зміни клімату, внаслідок цього загинуло більше людей, ніж за будь-якої іншої події, що пов’язана з погодою.

Кейт Вайнбергер, екологічний епідеміолог з Університету Британської Колумбії, щороку аналізувала кількість смертей, що пов'язані з надзвичайною спекою в США.

Дослідження 2020 року, в якому Вайнбергер був головним автором, виявило занижену кількість смертей, які пов’язані зі спекою, в країні, оскільки записи, як правило, розглядають лише такі медичні терміни, як тепловий удар, і нехтує іншими потенційно пов’язаними з теплом причинами смерті, такими як серцеві напади.

"Спека, ймовірно, сприяє набагато більшій кількості смертей від інших причин, окрім теплового удару, оскільки спека може посилити інші хронічні захворювання, такі як захворювання серця і легенів", - сказав Вайнбергер CNN. "З огляду на небезпеку, яку представляє спека, до таких подій, як триваюча спека на північно-західному Тихому океані, потрібно ставитись дуже серйозно".

Офіційні представники округу Мультном, що знаходиться в Портленді, повідомили CNN, що станом на ранок понеділка у п'ятницю, суботу та неділю в окрузі зареєстрували щонайменше 43 відвідування відділення невідкладної допомоги та клінік екстреної допомоги. У понеділок офіс шерифа заявив, що "всі машини швидкої допомоги залучені на виклики внаслідок потреби".

"Зазвичай ми могли б очікувати приблизно один або два візити з приводу теплової хвороби в той самий проміжок часу", - сказала Кейт Йейзер, координатор комунікацій з округу Мультномах, в електронному листі. "Відвідування лише в ці вихідні представляють майже половину відвідувань із приводу спеки, які ми зазвичай спостерігаємо протягом усього літа".

Одним із жахливих аспектів смертельних випадків, пов’язаних зі спекою, є кількість передчасних смертей, які спричинені впливом тепла, особливо серед немовлят та дітей, яких залишали без нагляду в автомобілях.

Дослідження 2020 року, яке опубліковане в журналі GeoHealth, співавтором якого виступив Ебі, виявило значне збільшення кількості передчасних смертей в США щороку через вплив тепла, коли планета все більше розігрівається.

"Багато хто не розуміє, як швидко нагріваються машини і як фізіологія немовлят не може цього витримати", - сказав Ебі. "Важливо забезпечити інформацією, щоб люди дійсно знали про методи захисту немовлят та дітей під час цих спекотних хвиль".

Щоб зрозуміти, як кліматична криза змінює умови гри, Манн пропонує подумати про погодні події. Найвища точка кривої - це місце, де відбувається найпоширеніша погода, а хвости - там, де лежать екстремальні температури. Планета, що потепліє, зміщує криву вправо, витісняючи й без того екстремальні події на незвідану територію.

Манн каже, що кліматичні моделі, які прогнозують загальні глобальні умови й на майбутнє, можуть добре врахувати зміщення і передбачити збільшення до екстремальної спеки. Але, за її словами, вони не дають повної картини наслідків зміни клімату влітку.

"Це область, де моделі сучасного покоління не фіксують реального кліматичного зв'язку", - сказав Манн, який також був провідним автором дослідження, яке показує, що зміна клімату спричиняє літній струмінь потоку - швидкоплинні потоки повітря в верхні шари атмосфери, що впливають на повсякденну погоду - поводитися дивно.

"У цьому сенсі кліматичні моделі насправді недооцінюють вплив кліматичних змін на такі події, як безпрецедентна спека, яку ми спостерігаємо зараз на Заході", - додав Манн.

Зміна клімату може призвести до того, що струмінь заблокується в статичну хвильову картину протягом літа. Даніель Суейн, дослідник клімату з Університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі, каже, що це найкраще проілюструвати гойдалкою, яка рухається вгору-вниз, доки хвилі не здаються нерухомими. Так само в атмосфері системи високого та низького тиску можуть застрягти, створюючи екстремальні погодні явища, такі як сильна спека, посуха чи пожежі.

Ось що трапилося на Тихоокеанському північному заході в ці вихідні, де так званий тепловий купол, сильний фронт високого тиску, діє як "кришка" атмосфери. "Кришка" затримує гаряче повітря, намагаючись втекти, і нагріває його ще більше, коли воно опускається.

"Навіть якщо реактивний потік робить те, що робив раніше, без особливого впливу на зміну клімату, зміна клімату все одно різко збільшує ймовірність цих екстремальних спекотних подій", - сказав Суейн CNN. "Якщо ви зігрієте атмосферу, ви очікуєте, що ці хвилі спеки будуть гарячішими, ніж вони були б в іншому випадку".

Якщо США не зможуть зменшити викиди, пов’язані з потеплінням планети, і не вдосконалять системи адаптації до клімату, експерти з питань клімату кажуть, що люди в усьому світі будуть відчувати більш серйозні наслідки сильної спеки.

До середини цього століття - 2036-2065 - величезні ділянки США, які зазвичай не мали екстремальної спеки, такі як верхній регіон Середнього Заходу та Нова Англія, будуть регулярно стикатися з сильною спекою, згідно з дослідженням Спілки зацікавлених вчених, співавтором якої став Даль.

"Коли ми дивимося, куди рухаємося в майбутньому, наш аналіз показав, що якщо нам не вдасться зменшити викиди тепла, ми готові спостерігати приголомшливе розширення небезпечного тепла по всій території США", - заявив Даль CNN.

Але, додає вона, якщо США суттєво зменшать викиди, а також обмежать майбутнє глобальне потепління до 2 градусів Цельсія, ми зможемо "позбавити мільйони людей у ​​США та багатьох інших країнах світу від невблаганної літньої спеки".

за матеріалами CNN


30.06.2021 917
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

16179
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1538
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1109
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2138
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3678
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1393

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1801

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

574

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1198

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1361
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

673
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24308
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

555
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

523
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

668
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1562
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

724
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7460
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

674
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1749 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

660
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

566