Скільки людей насправді померли від пандемії коронавірусу?

Офіційно пандемія коронавірусу забрала життя 440 тисяч людей в усьому світі. Реальна ж кількість смертей є більшою принаймні на 130 тисяч, свідчать результати дослідження BBC.

Огляд попередніх даних про смертність у 27 країнах демонструє, що в багатьох із них за час пандемії померло більше людей, ніж за такий самий період у попередні роки - навіть з урахуванням жертв коронавірусної інфекції.

Ці так звані "надлишкові смерті" - тобто ті, що перевищують середні показники попередніх років, - дозволяють припустити: реальні наслідки пандемії серйозніші, ніж йдеться в офіційній статистиці урядів.

Частково "надлишкову смертність" можна пояснити недостатньо точним підрахунком статистики Covid-19, частково - впливом пандемії на перевантаженість національних систем охорони здоров'я та іншими факторами.

Роберт Кафф, голова статистичного відділу ВВС

Немає точної "турнірної таблиці", яка показувала б найбільші втрати, але ми все одно можемо порівнювати дані з різних країн за час першої хвилі пандемії.

Перу, Чилі та Бразилія досі мають справу зі зростанням кількості жертв, тому загальна картина по цих країнах швидко зміниться вже найближчими тижнями.

Більш стабільною є ситуація в країнах, де кількість померлих сягнула піку і тепер повернулася до нормальних, або близьких до них, показників.

Серед цих країн є такі, як Британія, Іспанія, Італія та Бельгія, смертність в яких зросла на 30%.

Це сильно відрізняється від ситуації в Японії, Німеччині та низці інших країн, де смертність за тиждень відхилялася не більш як на 5% від норми.

Якщо поглянемо на ці дані під іншим кутом зору - рахуватимемо смертність в розрахунку на кількість населення або використаємо однакову кількість тижнів в кожній країні, - то отримаємо зовсім інші результати.

Ці дані є попередніми.

Саме тому ми не можемо скласти точний рейтинг країн, але можемо визначити, які з них потрапили в "нещасливу компанію" тих, хто постраждав найбільше.


Як вимірюється надлишкова смертність?

Щоб виміряти надлишкову смертність, ми використали дані про кількість померлих з будь-яких причин. Такі дані зазвичай збираються й публікуються управліннями запису актів громадянського стану, міністерствами охорони здоров'я або статистичними агентствами. Як правило, для обробки й підтвердження цих даних потрібен час, тому згодом їх можуть переглянути.

Надлишкова смертність - це кількість смертей, що перевищує середні значення за попередні роки. Ці дані не коригувалися за віком, тобто вони не враховують демографічні відмінності в різних країнах.

Загальну кількість смертей ми округлили до сотень.

Як ми обирали країни?

Ми сфокусувалися на країнах і містах, для яких є достатньо достовірні дані про смертність принаймні за чотири тижні до початку епідемії в цій місцевості. Там, де даних для всієї країни немає, ми брали міста з доступною статистикою - як, приміром, у випадках з Москвою чи Стамбулом.

В окремих містах показником зростання смертності можуть слугувати опосередковані дані - як, наприклад, у випадку зі столицею Індонезії Джакартою, де про зростання кількості смертей можна судити зі зростання кількості поховань.

Як визначався початок спалаху в кожному регіоні?

Початок спалаху рахувався від моменту, коли в конкретній місцевості зареєстрували п'яту смерть від коронавірусу. Період аналізу триває до того моменту, поки є достовірні дані, які навряд чи сильно зміняться в майбутньому.

У більшості випадків ми відраховували надлишкову смертність від середнього рівня за п'ять років - з 2015 по 2019. Там, де це можливо, ми використали дані про очікувану смертність, змодельовані статистичною службою тієї чи іншої країни, щоб врахувати зміну кількості населення.

Чи можна оцінити вплив епідемії іншими способами?

Порівняння надлишкової смертності з очікуваною - це лише один із кількох способів. Але тривалість спалаху відіграє важливу роль у таких підрахунках.

У країнах, де смертність різко зростає і потім різко знижується, як в Іспанії, кількість очікуваних смертей буде нижчою, ніж у країнах з більш тривалою епідемією, як у Британії.

Менша кількість очікуваних смертей в Іспанії означає, що надлишкова смертність в цій країні виявляється набагато вищою у відсотковому співвідношенні.

Ще один спосіб - подивитися на надлишкову смертність в перерахунку на 1 млн населення. Плюс такого способу в тому, що він дозволяє порівнювати країни з різним населенням. Але є й мінус: такі вимірювання будуть виставляти в більш негативному світлі країни з постарілим і менш здоровим населенням, оскільки в такому випадку буде враховуватися, що в таких країнах очікувана смертність вища.


14.07.2020 1971
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

8501 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1164
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

635
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5668
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1539
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1401

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

479

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1298

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1128

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1029
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

372
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

427
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1375
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

444
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

709
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5751
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

459
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

323
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

662 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1107
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

960