Скільки людей насправді померли від пандемії коронавірусу?

Офіційно пандемія коронавірусу забрала життя 440 тисяч людей в усьому світі. Реальна ж кількість смертей є більшою принаймні на 130 тисяч, свідчать результати дослідження BBC.

Огляд попередніх даних про смертність у 27 країнах демонструє, що в багатьох із них за час пандемії померло більше людей, ніж за такий самий період у попередні роки - навіть з урахуванням жертв коронавірусної інфекції.

Ці так звані "надлишкові смерті" - тобто ті, що перевищують середні показники попередніх років, - дозволяють припустити: реальні наслідки пандемії серйозніші, ніж йдеться в офіційній статистиці урядів.

Частково "надлишкову смертність" можна пояснити недостатньо точним підрахунком статистики Covid-19, частково - впливом пандемії на перевантаженість національних систем охорони здоров'я та іншими факторами.

Роберт Кафф, голова статистичного відділу ВВС

Немає точної "турнірної таблиці", яка показувала б найбільші втрати, але ми все одно можемо порівнювати дані з різних країн за час першої хвилі пандемії.

Перу, Чилі та Бразилія досі мають справу зі зростанням кількості жертв, тому загальна картина по цих країнах швидко зміниться вже найближчими тижнями.

Більш стабільною є ситуація в країнах, де кількість померлих сягнула піку і тепер повернулася до нормальних, або близьких до них, показників.

Серед цих країн є такі, як Британія, Іспанія, Італія та Бельгія, смертність в яких зросла на 30%.

Це сильно відрізняється від ситуації в Японії, Німеччині та низці інших країн, де смертність за тиждень відхилялася не більш як на 5% від норми.

Якщо поглянемо на ці дані під іншим кутом зору - рахуватимемо смертність в розрахунку на кількість населення або використаємо однакову кількість тижнів в кожній країні, - то отримаємо зовсім інші результати.

Ці дані є попередніми.

Саме тому ми не можемо скласти точний рейтинг країн, але можемо визначити, які з них потрапили в "нещасливу компанію" тих, хто постраждав найбільше.


Як вимірюється надлишкова смертність?

Щоб виміряти надлишкову смертність, ми використали дані про кількість померлих з будь-яких причин. Такі дані зазвичай збираються й публікуються управліннями запису актів громадянського стану, міністерствами охорони здоров'я або статистичними агентствами. Як правило, для обробки й підтвердження цих даних потрібен час, тому згодом їх можуть переглянути.

Надлишкова смертність - це кількість смертей, що перевищує середні значення за попередні роки. Ці дані не коригувалися за віком, тобто вони не враховують демографічні відмінності в різних країнах.

Загальну кількість смертей ми округлили до сотень.

Як ми обирали країни?

Ми сфокусувалися на країнах і містах, для яких є достатньо достовірні дані про смертність принаймні за чотири тижні до початку епідемії в цій місцевості. Там, де даних для всієї країни немає, ми брали міста з доступною статистикою - як, приміром, у випадках з Москвою чи Стамбулом.

В окремих містах показником зростання смертності можуть слугувати опосередковані дані - як, наприклад, у випадку зі столицею Індонезії Джакартою, де про зростання кількості смертей можна судити зі зростання кількості поховань.

Як визначався початок спалаху в кожному регіоні?

Початок спалаху рахувався від моменту, коли в конкретній місцевості зареєстрували п'яту смерть від коронавірусу. Період аналізу триває до того моменту, поки є достовірні дані, які навряд чи сильно зміняться в майбутньому.

У більшості випадків ми відраховували надлишкову смертність від середнього рівня за п'ять років - з 2015 по 2019. Там, де це можливо, ми використали дані про очікувану смертність, змодельовані статистичною службою тієї чи іншої країни, щоб врахувати зміну кількості населення.

Чи можна оцінити вплив епідемії іншими способами?

Порівняння надлишкової смертності з очікуваною - це лише один із кількох способів. Але тривалість спалаху відіграє важливу роль у таких підрахунках.

У країнах, де смертність різко зростає і потім різко знижується, як в Іспанії, кількість очікуваних смертей буде нижчою, ніж у країнах з більш тривалою епідемією, як у Британії.

Менша кількість очікуваних смертей в Іспанії означає, що надлишкова смертність в цій країні виявляється набагато вищою у відсотковому співвідношенні.

Ще один спосіб - подивитися на надлишкову смертність в перерахунку на 1 млн населення. Плюс такого способу в тому, що він дозволяє порівнювати країни з різним населенням. Але є й мінус: такі вимірювання будуть виставляти в більш негативному світлі країни з постарілим і менш здоровим населенням, оскільки в такому випадку буде враховуватися, що в таких країнах очікувана смертність вища.


14.07.2020 1994
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2861
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21011
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1943
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1325 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2342
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4024

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

653

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2118

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

798

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1389
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

94
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

446
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

981
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

102
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

727
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

723
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

666
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8180
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

756 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

858
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2140 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

802