Синдром «сухого ока» - що це? Консультація офтальмолога

Синдром «сухого ока» (або ксерофтальмія) – це патологія слізного апарату та слизової ока, що характеризується значним дискомфортом очного яблука, значними порушеннями зору і стабільності  слізної плівки.

Основною причиною виникнення проблеми є порушення з боку будови та функціонування слізної плівки, яка, в свою чергу вистилає поверхню очного яблука. Патогенетично це проявляється порушенням продукування муцину, слізної рідини, сухістю слізної плівки.

Слізна плівка складається з таких шарів:

- зовнішній (або ліпідний) – виконує функцію попередження висихання поверхні ока;

- середній (або водний) – складається в основному з води ( близько 98%), також з мінеральних та поживних речовин, ферментів, розчинених солей і білків. Саме даний шар становить до 90% товщини слізної плівки, і виконує функцію забезпечення рогівки киснем і поживними речовинами.

- муциновий (або слизовий) – проміжний шар між слізною плівкою і епітелієм рогівки.

Слізна плівка виконує такі функції:

  • захищає та зволожує очне яблуко;
  • знижує ризик появи інфекційних захворювань;
  • змиває чужорідні тіла з поверхні ока;
  • зберігає поверхню ока гладкою і чистою;
  • покращує якість видимого зображення.

Причинами  виникнення даного синдрому можуть бути такі фактори, як пошкоджуючі чинники зовнішнього середовища ( тютюновий дим, висушене кондиціонером повітря, несприятливі сухі кліматичні умови), тривала праця з комп’ютером чи іншим гаджетом, тривале користування контактними лінзами, дефіцит вітаміну А, захворювання щитовидної залози, хвороба Шегрена,  як наслідок перенесеного кон’юнктивіту, запалення рогівки, запалення повік, природній процес старіння (коли виробляється менше жирового секрету).

Симптоматика синдрому «сухого ока» в першу чергу проявляється сильним дискомфортом та різями очного яблука. Також першими сигналами того, що варто звернутися до лікаря, є:

- сухість, свербіж, поколювання очей;

- сльозоточивість;

- часте почервоніння очей, особливо після довгої роботи за комп’ютером;

- відчуття піску в очах;

- нечітке зображення чи чутливість до світла;

- дискомфорт при застосуванні контактних лінз;

- дискомфортні відчуття в оці під час водіння машини вночі, читання, перегляду телевізора.

Діагностика синдрому сухого ока відбувається безпосередньо в кабінеті лікаря-офтальмолога. Насамперед, за наявності відповідних скарг пацієнта на біль, свербіж в очах, сухість очей, лікар звертає увагу на стан хворого, відхилення збоку органа зору. Виявивши там характерне подразнення у вигляді почервоніння очної оболонки, лікар проводить ряд клінічних тестів і заходів, які допомагають підтвердити діагноз.

Підхід до лікування даної проблеми повинен бути комплексним. Однією з головних умов проведення адекватного лікування є дотримання рекомендацій лікаря-офтальмолога. Лікування синдрому «сухого ока» включає в себе медикаментозне лікування (призначаються певні очні краплі), правильну гігієну повік, раціональний режим харчування, який підбирає безпосередньо лікар-дієтолог з лікарем-офтальмологом.

При появі відповідних симптомів не зволікайте – зверніться за допомогою до спеціаліста!

Уляна Кравців – лікар-офтальмолог

медичного центру «Оксфорд Медікал»

м. Івано-Франківськ, вул. Василіянок 1

тел.: (067) 3 777 299, (050) 3 777 299


06.05.2019 4807
Коментарі ()

01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

876
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

950
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

4769
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7103 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

9898 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

3957 5

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

290

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

971

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

1741

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

1870
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3296
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

451
29.08.2024

На Прикарпатті завершили збирання ранніх зернових культур.    

728
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

374
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1513
23.08.2024

У християнстві подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

1490 1
19.08.2024

Християнська сім'я базується на фундаменті беззаперечної любові, єдності думок, цілей та бажань. Втім, це також спільна робота чоловіка та дружини.  

1423
04.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25452 1
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

512 3
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

920
29.08.2024

Мінекономіки напрацьовує кілька моделей економічного бронювання, а запрацювати воно має у жовтні-листопаді.  

623
28.08.2024

"Військовий" ПДФО був вилучений з бюджетів громад у 2023 році разом із "силовим" ПДФО.  

538