Що робити, якщо новорічний настрій переростає у депресію?

Консультує психотерапевт Гладка Ірина Вікторівналікар-психіатр медичного центру Оксфорд Медікал

Передсвяткова метушня, новорічний настрій, очікування свята і зимової казки – у більшості це викликає своєрідну «ейфорію», але водночас саме у цей період ми спостерігаємо часті випадки звернення до психіатра.

Починаючи із подарунків від таємного Санти і завершуючи святом Водохреща, люди перебувають у святковій хмарі. Хтось очікує від свят чогось неймовірного, що здебільшого приводить їх до розчарування. А хтось навпаки впадає у глибокий сум через завершення свят.

Варто зазначити, що ці стани здебільшого не свідчать про клінічний психічний розлад, а просто є класичною відлигою від сплеску серотоніну та дофаміну. Проте, раджу не гадати на картах, а з’ясувати причину пригніченого стану разом із дипломованим спеціалістом.

Що може призвести до пригнічення настрою після свят?

Для розвитку передноворічної депресії необхідні 2 фактори: провокуючі чинники і сприйнятливий індивід.

До провокуючих чинників відносять:

  • перенапруження на роботі (завершення року супроводжується цілою купою незавершених справ та звітів);
  • передчасне розчарування у святкуванні (що відбувається, якщо ще на етапі приготування вас не влаштовують організаційні питання);
  • непорозуміння із близькими;
  • нестача поживних речовин, вітаміну Д, корисних мікроелементів;
  • відсутність соціальної підтримки;
  • напружені відносити з близькими;
  • фінансові труднощі;
  • емоційне перегоряння.

Ви можете подумати, що сприйнятливий індивід – це клішовий слабкодухий меланхолік, який може розплакатися від реклами притулку для собак, але це зовсім не так. Навіть зовні сильні за темпераментом люди можуть бути безсилі перед святковим розпачем та пригніченням.

Як відрізнити хандру від клінічної депресії?

Останнім часом серед людей є популярною самодіагностика та самопризначення. Кожен другий користувач соцмереж, на його думку, страждає від клінічної депресії. Насправді, ознаки депресивних розладів мають свої характерні особливості і не лікуються переглядом новорічних фільмів.

Діагностичними критеріями депресивних розладів є зміни поведінки індивіда, які тривають понад 5 тижнів.

До цих змін відносять:

  • втрата задоволення та позитивного сприйняття, втрата зацікавленості до оточуючих;
  • відсутність потреби у самодогляді;
  • переслідуючи відчуття пригніченості та безнадії;
  • значне посилення чи ослаблення апетиту, не пов’язане із органічними захворюваннями;
  • періоди психомоторного збудження чергуються із періодами загальмованості;
  • постійне відчуття втоми;
  • безпідставне почуття провини та різке зниження самооцінки;
  • порушення когнітивних функцій: зниження гостроти мислення, концентрації уваги, якості пам’яті;
  • часті думки про смерть, що переростають у випадкові спроби самогубства.

На жаль, ми не завжди уважні до оточуючих, і тим паче до себе. Людина не може об’єктивно оцінити свій психоемоційний стан, тому не варто звернутися за порадою до лікаря. У кращому випадку після 40 хвилин консультації лікар переконає вас у тому, що жодних порушень нема і вам всього лиш необхідно розслабитися та відпочити.

Якщо й проблема буде виявлена, вам одразу ж нададуть професійні рекомендації щодо її вирішення. Сучасні спеціалісти гарантують професійну психологічну підтримку із гарантією абсолютної конфіденційності.

Тому бажаю провести прийдешні свята у позитивному настрої і завжди відчувати любов та підтримку!

Партнерський матеріал


27.12.2021 1039
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

399
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1770
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3272
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1180
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1209
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1268 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

307

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1156

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1001

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

427
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

367
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2524
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1267
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1362
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

583
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15220
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7517
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

372
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

843 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

506
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

414
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

503