Розвінчуємо міфи навколо піци

- Ой, пане Ольку, так хочу піци, що лише згадую і зараз же мені пахне.

- То злагодьте собі.

- Мені не можна випічку з борошна.

- А може спробуємо…

- Якби ж то…

Я дивився на людину очі якої не піднімалися вгору від тягару вселенського суму. Не можна борошна – вирок! Так закортіло той сум розвіяти. Тим більше, що для цієї місії навіть не треба бути чарівником.

Чисто «для годиться» згадаємо на початку, що pizza - італійська страва у вигляді коржа зі здебільшого дріжджового тіста круглої форми, покритого помідоровим соусом та шматочками сиру, який запікають. Туди додають яловичину, ковбаси, фрукти, овочі, гриби, морепродукти, зеленину і різні приправи.

Щоби надати бренду «Піца» значимості, кожна праска розповість вам, що піцу вигадав давньоримський полководець-гурман Лукул, який любив більше балюнки, ніж війни. Так само як у Галичині кожну другу страву «подавали на стіл до Цісаря», то у Неаполі на столі обов’язково будуть страви, які «подавали ще на бенкетах у Лукула». Коли неаполітанцям надоїдає хвалитися імператором, то хваляться імператрицею, розповідаючи, як королеві Маргариті Савойській приготували піцу з помідорами, моцарелою та базиліком, назвавши її «Піца Маргарита». Цікаво чи сама Маргарита Савойська про це в курсі?

Реклама і «знавці» зробили все, щоби вдовбати людям у голови, що піцу тре готувати виключно з пшеничного борошна і далі тра-ля-ля.

Що ж про все це кажуть італійці? Почнемо з того, що для бідних людей піца була останнім шансом нагодувати дітей, вижити і хоч якось відбути свята. Звідси і всі ті легенди, що змішується кілька сортів борошна і т.д. Бо тісто ліпили з того, що мали, і з начинкою аналогічно. Коли я запитував у знайомих італійців, з якого борошна замішували коржі для піци, то не раз чув у відповідь: з якого було – з того і готували.

Спробуємо і ми злагодити кілька корисних і смачних основ для піци.

Цільнозернове борошно!

Борошно - 250 гр.

Сіль – 1/4 ч.л.

Дріжджі сухі - 0.5 ч.л.

Олива - 35 мл

Просіяне борошно змішуємо з сіллю та дріжджами. 180 мл теплої, але не гарячої, води змішуємо з оливою і в борошно. Тісто місити не менше 10-15 хв., поки не стане еластичним і почне відлипати. Накриваємо рушником і в тепле місце на годину. Має збільшитися у двічі. Деко змащуємо оливою, присипаємо борошном, духовку розігріваємо до 220 градусів. Корж кладемо на деко, змащуємо оливою, посипаємо сиром, викладаємо начинку, посипаємо сиром у двічі більше. Печемо 10-12 хвилин.

Кукурудзяне борошно!

Якщо цільнозернове не підходить, то спробуємо кукурудзяне! У ньому багато клітковини, фосфору, міді. Має специфічний смак. Ви не повірите, але корж для піци з кукурудзяного борошна може закохати у себе всю вашу родину.

Олива - 2 ст.л.

Вода - 1 скл.

Борошно - 1,5-2 скл.

Сіль - 0,5 ст. л.

Мед (розтоплений на паровій бані) - 1 ст.л.

Дріжджі - 1 ч. л.

У теплій воді розчиняємо сіль і мед. Додаємо дріжджі, перемішуємо, всипаємо ложку борошна, перемішуємо і на 15-20 хв. у тепло. Коли з’явилися пухирці, то додаємо оливу, перемішуємо, аж тоді - борошно. Тісто виходить пишне і м’яке. Відкладаємо десь на годину і тоді можна формувати корж, викладати начинку і пекти у духовці при 220 градусів до 10 хв.

Житнє борошно!

Воно теж підходить для основи на піцу. У ньому на 50-60% менше крохмалю, менше білків, а цукрів більше. Воно має більшу харчову цінність. Така піца буде дієтичною по замовчуванню.

Борошно - 2 скл.

Вода - 1 скл.

Сіль - 1 ч.л.

Олива - 2 ст.л.

Борошно перемішуємо з сіллю, додаємо воду з оливою. Виходить м’яке і не густе тісто. Залишаємо його на 30-40 хв. Формуємо коржі. Начинку – яка підходить, і випікаємо стандартно – 220 градусів на 10-12 хвилин.

Вівсяне борошно!

Кефір - 1 скл.

Яйце і один яєчний білок.

Борошно - 1 скл.

Сіль - до смаку.

Кефір, яйце та білок змішуємо, тоді додаємо вівсяне борошно. Має вийти однорідна, схожа на сметану маса. Кладемо до холодильника на 30 хв. Холодну суміш виливаємо на деко, обережно посипаємо сиром і так само обережно викладаємо начинку і знову посипаємо сиром. Випікаємо при 220 градусів до готовності. Тре стежити, бо коли вистачає 7 хв., а коли і всіх 12 треба.

Рисове борошно!

Якщо вам ще цікава екзотика, то можна спробувати піцу на основі з рисового борошна. Воно не викликає алергію, легко засвоюється. А от пекти треба на меншому вогні і довше.

Борошно - 70 гр.

Яйце - 2 шт.

Вода - 60 мл.

Сіль - 0,5 ч.л.

Розпушувач - 0,5 ч.л.

Всі складові перемішуємо до однорідної маси, яка виходить рідкою, як на млинці. Випікати краще на денку. Коли корж схопився, то посипаємо сиром, викладаємо начинку, посипаємо сиром і під кришкою печемо, поки не розтопиться сир.

Гречане борошно!

Королева дієтичних піц - з гречаного борошна! Воно калорійне, але містить багато вуглеводів, тому вважається дієтичним та корисним.

Борошно - 1,5 скл.

Масло (маргарин) - 50 гр.

Яйце - 1 шт.

Вода - 1 скл.

Олива - 2 ст.л.

Половину борошна змішуємо з маслом/маргарином. Має вийти дрібна крихта. Вбиваємо яйце, досипаємо другу половину борошна і доливаємо воду. Тісто має вийти крутим. Формуємо корж і спочатку випікаємо його. Потім – сир/начинка/сир і ще 3 хв. пекти. Гречану піцу слід з’їдати, поки тепла, бо вона швидко черствіє і втрачає смак.

Припустимо, що на світі знайдуться люди, які цей текст дочитають. У таких випадках прийнято облагороджувати допис бонусною інфою.  Тому зараз розповімо, як же готують піцу самі італійці.

Потрібно відразу пояснити, що йдеться про сучасний перепис. Здебільшого, для основи своєї піци італійці використовують борошно твердих сортів. Професійні піцайоло беруть суміші: м’яке і тверде. В Італії можна натрапити на гречану, рисову, навіть лляну основи. Італійці додають у різні види борошна половину звичайного пшеничного, що є гарантією м’якості і доброго смаку тіста.

Але, щоби приготувати класне тісто, не обов’язково копіювати італійців.

Люди, експериментуйте – і у вас все вийде!

Підберіть собі свою суміш борошна – то буде вашим стартом. Готові рецепти не завжди є гарантією того, що піца вдасться смачною. Почнемо з того помол вищого ґатунку приблизно однаковий через високу кількість крохмалю. Всі інші помоли різняться залежно від того, як їх здійснюють. Тому, якщо у переписі написано 3 скл. борошна, то це означає, що десь вистачить і 2,5 скл., а десь треба буде трати 4. В цьому і кайф автентичних страв – вони всюди різні за смаком! А ви між цими смаками з дня у день мандруєте до ще незвіданого.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

Не час помирати! (У Бонда знайшли серце і тут же його розбили.)

Щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


06.11.2021 Ущенко Олег 14120 1
Коментарі (1)

Kran90 2022.11.29, 04:28

Доволі цікаві рецепти.

20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

285
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2213
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1617
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1923
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5536 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4063

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1035

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1047

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1560

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1052
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

799
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

664
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14464
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10319
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5973
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

544
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5211 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28380 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

411
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

543
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

383
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

571