Розвінчуємо міфи навколо піци

- Ой, пане Ольку, так хочу піци, що лише згадую і зараз же мені пахне.

- То злагодьте собі.

- Мені не можна випічку з борошна.

- А може спробуємо…

- Якби ж то…

Я дивився на людину очі якої не піднімалися вгору від тягару вселенського суму. Не можна борошна – вирок! Так закортіло той сум розвіяти. Тим більше, що для цієї місії навіть не треба бути чарівником.

Чисто «для годиться» згадаємо на початку, що pizza - італійська страва у вигляді коржа зі здебільшого дріжджового тіста круглої форми, покритого помідоровим соусом та шматочками сиру, який запікають. Туди додають яловичину, ковбаси, фрукти, овочі, гриби, морепродукти, зеленину і різні приправи.

Щоби надати бренду «Піца» значимості, кожна праска розповість вам, що піцу вигадав давньоримський полководець-гурман Лукул, який любив більше балюнки, ніж війни. Так само як у Галичині кожну другу страву «подавали на стіл до Цісаря», то у Неаполі на столі обов’язково будуть страви, які «подавали ще на бенкетах у Лукула». Коли неаполітанцям надоїдає хвалитися імператором, то хваляться імператрицею, розповідаючи, як королеві Маргариті Савойській приготували піцу з помідорами, моцарелою та базиліком, назвавши її «Піца Маргарита». Цікаво чи сама Маргарита Савойська про це в курсі?

Реклама і «знавці» зробили все, щоби вдовбати людям у голови, що піцу тре готувати виключно з пшеничного борошна і далі тра-ля-ля.

Що ж про все це кажуть італійці? Почнемо з того, що для бідних людей піца була останнім шансом нагодувати дітей, вижити і хоч якось відбути свята. Звідси і всі ті легенди, що змішується кілька сортів борошна і т.д. Бо тісто ліпили з того, що мали, і з начинкою аналогічно. Коли я запитував у знайомих італійців, з якого борошна замішували коржі для піци, то не раз чув у відповідь: з якого було – з того і готували.

Спробуємо і ми злагодити кілька корисних і смачних основ для піци.

Цільнозернове борошно!

Борошно - 250 гр.

Сіль – 1/4 ч.л.

Дріжджі сухі - 0.5 ч.л.

Олива - 35 мл

Просіяне борошно змішуємо з сіллю та дріжджами. 180 мл теплої, але не гарячої, води змішуємо з оливою і в борошно. Тісто місити не менше 10-15 хв., поки не стане еластичним і почне відлипати. Накриваємо рушником і в тепле місце на годину. Має збільшитися у двічі. Деко змащуємо оливою, присипаємо борошном, духовку розігріваємо до 220 градусів. Корж кладемо на деко, змащуємо оливою, посипаємо сиром, викладаємо начинку, посипаємо сиром у двічі більше. Печемо 10-12 хвилин.

Кукурудзяне борошно!

Якщо цільнозернове не підходить, то спробуємо кукурудзяне! У ньому багато клітковини, фосфору, міді. Має специфічний смак. Ви не повірите, але корж для піци з кукурудзяного борошна може закохати у себе всю вашу родину.

Олива - 2 ст.л.

Вода - 1 скл.

Борошно - 1,5-2 скл.

Сіль - 0,5 ст. л.

Мед (розтоплений на паровій бані) - 1 ст.л.

Дріжджі - 1 ч. л.

У теплій воді розчиняємо сіль і мед. Додаємо дріжджі, перемішуємо, всипаємо ложку борошна, перемішуємо і на 15-20 хв. у тепло. Коли з’явилися пухирці, то додаємо оливу, перемішуємо, аж тоді - борошно. Тісто виходить пишне і м’яке. Відкладаємо десь на годину і тоді можна формувати корж, викладати начинку і пекти у духовці при 220 градусів до 10 хв.

Житнє борошно!

Воно теж підходить для основи на піцу. У ньому на 50-60% менше крохмалю, менше білків, а цукрів більше. Воно має більшу харчову цінність. Така піца буде дієтичною по замовчуванню.

Борошно - 2 скл.

Вода - 1 скл.

Сіль - 1 ч.л.

Олива - 2 ст.л.

Борошно перемішуємо з сіллю, додаємо воду з оливою. Виходить м’яке і не густе тісто. Залишаємо його на 30-40 хв. Формуємо коржі. Начинку – яка підходить, і випікаємо стандартно – 220 градусів на 10-12 хвилин.

Вівсяне борошно!

Кефір - 1 скл.

Яйце і один яєчний білок.

Борошно - 1 скл.

Сіль - до смаку.

Кефір, яйце та білок змішуємо, тоді додаємо вівсяне борошно. Має вийти однорідна, схожа на сметану маса. Кладемо до холодильника на 30 хв. Холодну суміш виливаємо на деко, обережно посипаємо сиром і так само обережно викладаємо начинку і знову посипаємо сиром. Випікаємо при 220 градусів до готовності. Тре стежити, бо коли вистачає 7 хв., а коли і всіх 12 треба.

Рисове борошно!

Якщо вам ще цікава екзотика, то можна спробувати піцу на основі з рисового борошна. Воно не викликає алергію, легко засвоюється. А от пекти треба на меншому вогні і довше.

Борошно - 70 гр.

Яйце - 2 шт.

Вода - 60 мл.

Сіль - 0,5 ч.л.

Розпушувач - 0,5 ч.л.

Всі складові перемішуємо до однорідної маси, яка виходить рідкою, як на млинці. Випікати краще на денку. Коли корж схопився, то посипаємо сиром, викладаємо начинку, посипаємо сиром і під кришкою печемо, поки не розтопиться сир.

Гречане борошно!

Королева дієтичних піц - з гречаного борошна! Воно калорійне, але містить багато вуглеводів, тому вважається дієтичним та корисним.

Борошно - 1,5 скл.

Масло (маргарин) - 50 гр.

Яйце - 1 шт.

Вода - 1 скл.

Олива - 2 ст.л.

Половину борошна змішуємо з маслом/маргарином. Має вийти дрібна крихта. Вбиваємо яйце, досипаємо другу половину борошна і доливаємо воду. Тісто має вийти крутим. Формуємо корж і спочатку випікаємо його. Потім – сир/начинка/сир і ще 3 хв. пекти. Гречану піцу слід з’їдати, поки тепла, бо вона швидко черствіє і втрачає смак.

Припустимо, що на світі знайдуться люди, які цей текст дочитають. У таких випадках прийнято облагороджувати допис бонусною інфою.  Тому зараз розповімо, як же готують піцу самі італійці.

Потрібно відразу пояснити, що йдеться про сучасний перепис. Здебільшого, для основи своєї піци італійці використовують борошно твердих сортів. Професійні піцайоло беруть суміші: м’яке і тверде. В Італії можна натрапити на гречану, рисову, навіть лляну основи. Італійці додають у різні види борошна половину звичайного пшеничного, що є гарантією м’якості і доброго смаку тіста.

Але, щоби приготувати класне тісто, не обов’язково копіювати італійців.

Люди, експериментуйте – і у вас все вийде!

Підберіть собі свою суміш борошна – то буде вашим стартом. Готові рецепти не завжди є гарантією того, що піца вдасться смачною. Почнемо з того помол вищого ґатунку приблизно однаковий через високу кількість крохмалю. Всі інші помоли різняться залежно від того, як їх здійснюють. Тому, якщо у переписі написано 3 скл. борошна, то це означає, що десь вистачить і 2,5 скл., а десь треба буде трати 4. В цьому і кайф автентичних страв – вони всюди різні за смаком! А ви між цими смаками з дня у день мандруєте до ще незвіданого.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

Не час помирати! (У Бонда знайшли серце і тут же його розбили.)

Щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


06.11.2021 Ущенко Олег 13221 1
Коментарі (1)

Kran90 2022.11.29, 04:28

Доволі цікаві рецепти.

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1169 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497