Рік Януковича на Західній Україні - бідність і радикалізація

У свої владні права новобраний президент України Віктор Янукович вступив 25 лютого 2010 року. Річниця президентських виборів стала приводом зробити перші висновки. І висновки ці дуже невтішні, зокрема:
 
 

в політиці

 


 
Політичні настрої в Західній Україні та в Галичині зокрема за час президентства Януковича максимально радикалізувалися. Політика Януковича щодо перегляду газових угод та продовження терміну перебування російського флоту в Криму, відміна указу про присвоєння звання героя України Степанові Бандері спричинили до зростання націоналізму та екстремізму. Внаслідок чого на минулих місцевих виборах (2010 року) до місцевих рад впевнену перемогу здобула крайньо радикальна партія ВО «Свобода». Саме її лідери очолили обласні ради в Львівській, Івано-Франківській та Тернопільcькій областях. Так само і більшість депутатів у районних та міських радах Галичини складають представники саме цієї політичної партії.
 
Проте певну перемогу здобула й Партія регіонів, яка зуміла провести своїх депутатів практично у всі місцеві ради і створити там свої партійні фракції. І хоча вони перебувають в повній меншості, проте через обласні та районні адміністрації, керівництво яких напряму призначається президентом України, регіонали отримали значний вплив на управління фінансовими та матеріальними ресурсами в крупних містах Західної України.
 
Важливо відмітити на цьому фоні повний провал всіх національно-демократичних партій, особливо дрібних. Після місцевих виборів абсолютна більшість цих партій випадають з громадсько-політичної активності, їх провідні лідери поспішно переходить в лави «Свободи» та ПР. Переслідування БЮТ та численні штучні розколи в цій політичній партії, яка домінувала протягом 4 останніх років в усіх радах Галичини, а також відсутність реальних перспектив проходження до влади від цієї політичної сили, повністю відбивають охоту місцевих бізнесменів вкладати кошти в розвиток не тільки БЮТу, але й інших «мало перспективних» партійних проектів.  Політичні акції, починаючи з листопада 2010 року відбуваються в Галичині здебільшого за кошти з київських центральних партійних офісів.
 
Тим часом рейтинг «Свободи» зростає. Ніхто не перешкоджає їм висловлювати радикальні гасла, лякати Схід України «походом бандерівської армії на Донбас». Більше того, арешти активістів «Тризубу», одного з сателітів «Свободи», а також періодичні виклики депутатів «свободівців» до прокуратури приваблюють до цієї політичної партії нових адептів і активістів.
 
Впродовж 2010 року в Західній Україні точилася віртуальна політична боротьба з Табачником, російським патріархом Кирилом, податковим проектом урядом Азарова, який зневажливо обізвали КАТом (Кодексом Азарова-Тігіпка).
 
Десятки міських, районних та обласних рад Західної України протягом минулого року регулярно направляли заяви до Європарламенту з вимогою визнати Степан Бандеру та воїнів УПА героями. Жодної позитивної відповіді з ЄС так і не було отримано. Натомість ЗМІ країн Євросоюзу періодично висловлювали побоювання про зростання радикального націоналізм на заході України, а галицькі депутати не раз вступали в суперечливі дискусії з євро парламентарями щодо визвольної діяльності УПА та формувань СС «Галичина» в роки другої світової війни. Тим часом галицькі власті впали в так звану «бандероманію», встановлюючи сотні пам’ятників Бандері та героям УПА та СС «Галичина» в усіх населених пунктах. Наприкінці 2010 року і на початку 2011-го почали масово перейменовувати вулиці Бандери та Шухевича в галицьких містах та селах на вулиці … «Героя України Бандери» та «Героя України Шухевича».
 
24 січня 2011 року глави Львівської, Івано-Франківського та Тернопільського облрад Олег Панькевич, Олександр Сич та Олексій Кайда в ультимативній формі передали лист президенту України Віктору Януковичу з вимогами припинити відновлення політики сталінізму в Україні та припинити переслідування за політичними мотивами.
 
«Репресії проти опонентів чинної влади набули колосального характеру. У кабінетах слідчих побували вже тисячі українців. Об'єктами репресій стала патріотична молодь, інтелігенція, письменники, журналісти, історики та викладачі, які не приховують своїх патріотичних переконань і відверто висловлюють свою незгоду з діями влади. Прикриваючись «боротьбою з тероризмом», міліція ініціює масове залучення до кримінальної відповідальності учасників акцій протесту проти підписання принизливих «харківських угод», проти духовної експансії з боку московської церкви, проти українофоба Табачника, проти Податкового кодексу і проти відродження політики сталінізму в Україну», - йдеться в листі.
 
В Галичині за останній рік практично зникала з ужитку риторика щодо приєднання України до НАТО, зближення з ЄС і розбудови демократії та громадського суспільства. Цікаво також що за цілий рік не піднімалася проблема альтернативних джерел опалення, що раніше з неймовірною істерією насаджувалася владою з метою відмовлятися від споживання російського газу й переходити на опалення дровами, соломою та кізяками.
 


 
  в економіці

 В економічні площі влада весь рік годує населення західноукраїнських областей обіцянками про покращення життя. Причому місцевою владою  регулярно проголошуються все нові і нові прожекти: побудови доріг та мостів, залучення інвестицій в промисловість та сільське господарство, збільшення кількості робочих місць, а ще - капітальну перебудову всієї інфраструктури західноукраїнського регіону задля участі в інтегральних проектах Євро-2012 та подачі заявки на Зимову Олімпіаду 2022 в Карпатах.
Однак в цілому, не зважаючи на голосні заяви та оптимістичні звіти влади, життя мешканців західної України в економічному аспекті тільки погіршувалося.
 
Однак влада рапортує про зростання рівня середніх зарплат та суттєве покращення соціально-економічних показників. Так, наприклад, влада Івано-Франківщини всіляко  вихваляється «небувалим досягненням» - 5-те місце у загальнодержавній комплексній оцінці соціально-економічного розвитку регіонів України для Івано-Франківської області за підсумками 2010 року. Щоправда «досягнення» раніше були і вищі: за цими ж показниками в цій же ж оцінці за урядування Ю.Тимошенко у 1-му кварталі 2009 року Івано-Франківська область зайняла 1 місце серед 27 областей і міст України.


А ось за рейтингами тижневика «Коментарі», сусідня Львівщина опинилася на передостанньому місці по Україні за соціально-економічними показниками. Найбільша область Західної України лідирує за рівнем вимушеної неповної зайнятості, посідає друге місце в Україні за скороченням офіційно працюючих і третє – за показниками інфляції. Також Львівщина опинилася серед шести регіонів, що допустили спад промислового виробництва й найменше зростання реальної зарплати. Безробітних у Львівській області у 2010 році налічувалося 23 тис, тобто 8,3% від працездатного населення.
 
Колосальні проблеми виникли у будівельній галузі: темпи будівництва знизилася на 20% за офіційними даними управління статистики. Проте реальні обсяги занепаду в цій сфері, яка впродовж останньої п’ятирічки було головною по забезпеченню робочих місць, просто критичні. Чисельні об’єкти будівництва заморожені, за землі, захоплені гектарами під перспективне  будівництво, нараховуються шалені орендні плати та пеня, які місцеві органи самоуправління намагаються стягувати через суди.
 
Головна спортивна арена Західної України - Львівський стадіон до ЄВРО-2012 був переданий в управління державі в обмін на фінансування 100% вартості будівництва стадіону та навколишньої інфраструктури. Там тепер основні капітальні будівельні робити за рахунок державних інвестицій ведуть київські та донецькі будівельні компанії. Галицьким будівельникам відведене «почесне право» облицювальних робіт та прибирання території. Є численні випадки порушення виплати заробітної плати будівельниками на протязі 2010 року, з приводу чого відбувалися страйки, пікети, прес-конференції скривджених робітників.
 
По суті справи в Західній Україні за останній рік склалася тенденція випрошування фінансових подачок уряду. Влада намагається залучати державні гроші з Києва, а приватні інвестиції – через київські та донецькі структури.
 
Будівельні магнати та скоробагатьки Західної України, що збагатилися  при помаранчевій владі, масово перебігають в Партію регіонів та влаштовуються в держадміністрації з надією на освоєння ресурсів з державної скарбниці. Саме там вони бачать для себе широке поле для розвитку свого бізнесу. Адже Уряд виділив кошти на добудову незавершених житлових будинків. Зокрема, в держбюджеті передбачалося близько 2 мільярдів гривень на зменшення кредитних ставок для забудовників. Про це заявляв міністр Володимир Яцуба на розширеній нараді в Івано-Франківську, де він зустрівся з  керівниками 7 областей Західної України з проблем будівництва житла, яке потребує додаткового фінансування.
 
Протекцію з боку українського Уряду отримав також Львівський автобусний завод, зокрема у березні 2010 року Кабінет Міністрів і ЛАЗ підписали меморандум про співпрацю в рамках підготовки до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. За цим документом, ЛАЗ підтвердив спроможність виробити 1500 автобусів та 500 тролейбусів для міст-господарів єврочемпіонату — Києва, Харкова, Донецька і Львова на суму близько 3,5 мільярда гривень.
 
Щодо ж до туризму, який найменше потерпів від економічної кризи, Уряд Януковича одразу після свого призначення взявся за найбільші відомий курорт «Буковель» і на весні минулого року влаштував «наїзд» у стилі «маски-шоу». Представники правоохоронних органів обшукували приватні будинки працівників гірськолижного курорту "Буковель" та місцевих землевпорядників. Свої дії правоохоронці мотивували тим, що земельні ділянки села Паляниця, де знаходиться ГК "Буковель", свого часу були відведені "в неправильному порядку". Коли ж губернатор Прикарпаття М.Вишиванюк попросив президента Януковича взяти ситуацію під свій особистий контроль, ситуація довкола «Буковеля» одразу «нормалізувалася» і стала більш «правильною». Щоправда, критична ситуація в туристичній галузі в цілому тільки усугубилася, насамперед за рахунок загрози колосальних екологічних проблем: новітні бізнесмени від туризму не будують очисні споруди і масово скидають нечистоти у гірські потоки.
 
Ще гірша ситуація на селі – там процвітає безробіття та убогість.

«На передньому плані — зайнятість сільського населення, — каже голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк. — Це найголовніше. А оскільки, зрозуміло, нові заводи й фабрики не побудуємо, додаткові робочі місця потрібно, отже, створювати на землі». Проте  прорахунки влади на державному і регіональному рівнях довели  до того, що в Галичині вдвоє скоротилося поголів’я корів, а отже, зменшився й обсяг заготівель молока і випуску молочних продуктів. У світлі останніх урядових постанов виглядає, що нині українських корів на владному Олімпі цінують на вагу золота. Звісно, живих, а не мертвих, і навіть готові платити селянинові по тисячі гривень за кожну корову, яку він утримує. А за нову корову, вирощену з телиці, обіцяють платити й по п’ять тис. грн. 
 
Проте галицькі селяни не спішать відгукувати на декларативні заяви уряду, але масово здають худобу на м’ясокомбінати, бо їм потрібні оборотні кошти для елементарного виживання.
 
Власне виживанням займалося все населення за рік правління президента Януковича, щораз зменшуючи свої витрати через шалене здорочання всіх товарів та послуг, а головно продуктів харчування. 13% мешканців західних регіонів країни з задоволенням виїхали б за кордон на заробітки - такий результат досліджень інституту соціології НАН України.
 
Розраховувати на розвиток малого та середнього бізнесу в Західній Україні, де власне традиційно розвивався саме цей сектор, стало значне важче з останніми урядовими ініціативами щодо запровадження нового податкового кодексу. В Галичині відмічається значне скорочення інвестування в цій галузі, а також значна кількість закриття суб’єктів малого підприємництва. Відсутність гарантій з боку Уряду Азова щодо спрощеного оподаткування відбиває всіляке бажання у галичан відкривати нові об’єкти, а також змушує скорочувати видатки на утримування існуючих закладів малого та середнього бізнесу.
 
Галичина все більше стає краєм субсидентів і пільговиків. Здорожчання комунальних послуг спричинило до звертання десятків тисяч громадян за субсидіями. Ситуація з тарифами може спричинити до того, що 60% мешканців Прикарпаття будуть жити на … субсидіях. Таку цифру наводив у літку 2010 року голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк.
 
Тим часом внаслідок півтора разового підвищення відпускних цін на газ для населення різко зростають борги за спожитий газ підприємствами теплокомуненерго. Загальна заборгованість тепловиків Прикарпаття на сьогодні перевищує 130 млн. грн.
 
В боротьбі з корупцією в Західній Україні спостерігається така ситуація, що майже кожного тижня виявляють і арештовують хабариків. Проте з огляду на посади затриманих (а це як правило рядові судді, пересічні слідчі правоохоронних органів, декани вузів, та сільські голови) складається враження, що депутати облрад та рад обласних центів, високопосадові чиновники держадміністрацій та міськвиконкомів, а також вище керівництво судів, правоохоронних органів та вузів - кристально чисті люди, що постійно мають справу з дрібними негідниками. З огляду на вище зазначене говорити про зниження рівня корумпованості в Західній Україні говорити не доводиться.
 
 

  в культурі


 
Якщо раніше Галичина в культурному відношенні зближувалася з Європою, то за останній рік здебільшого з Донецькою областю. Зрештою, це можна було б навіть розцінити як позитивний фактор і навіть як найбільше досягнення, якби до справи не були замішені ідеологічні аспекти адміністрації Януковича, а західноукраїнські власті не вимальовували б ці заходи для своїх виборців в якості націоналістичної просвіти Лівобережжя.
 
Найбільш характерним явищем слід відмітити культурологічний проект «Схід - Захід» за підтримки дружини президента Людмили Янукович між Галичиною та Донбасом.
 
 
22 грудня 2010 року в Івано-Франківській обласній філармонії урочисто відкрили дитячу балетну школу імені Вадима Писарєва. Цьому передувала ціла низка культоролігних акцій.

Об’єднання країни розпочалося з культурної експансії донецьких на Захід. Донецький національний театр опери і балету ім. А.Солов’яненка місяць гастролював західними містами. В. Писарєв розповів про підсумки цих гастролей:

«Розумієте, немає театрів опери і балету в таких містах, як Тернопіль, Луцьк, Чернівці... Немає таких класичних спектаклів, як «Спляча красуня», «Лебедине озеро», «Дон Кіхот», «Жизель», «Аїда», «Набукко». У Львові, знаєте, не такий уже й багатий балетний репертуар... Тому наші гастролі прийняли на ура. Публіка вітала нас стоячи. Ми привезли на Захід спектаклі «Пер Гюнт» і «Тисяча і одна ніч». Із цими спектаклями й гастролювали в Луцьку, Рівному, Хмельницькому, Чернівцях, Івано-Франківську...

Не виникало жодних «національних» питань на кшталт — «хто звідки приїхав?». Нас приймали з любов’ю. Жодна наша афіша не була зірвана, попри те що там було написано: «програма президента», «під патронатом Людмили Олександрівни Янукович», «за підтримки Міністерства культури», а спонсори — донецькі компанії... Плакати, афіші висіли по всій Західній Україні».

В той же час галицькі актори змогли побувати на Донбасі та в Києві, де презентували свої театральні постановки: «Нація», «Солодка Даруся». Як твердять представники місцевої влади, галичан щиро вітали в Донецькій опері масовими привітаннями «Слава Україні – Героям Слава», а також всі плакали від переживання згаданих постановок про трагічні події в Галичині після остаточної окупації цієї території радянськими військами в 1944 році.Колеги в Донецьку таких зворушливих метаморфоз не спостерігали. У кожного своя правда ...

 


 
Андрій Микитин, «ОстроВ»


Коментарі (2)

Пепа 2011.02.25, 16:29
Цікаво, а що би робив би автор, якби рапом очолив цю владу зараз сам, а в наслідство від Ющи і жЮльки отримав ту руїну, яка поки що ще називається Україною? І - "хто винен?" - відомо, а от "що робити?"
dido 2011.02.26, 07:17
ПОЛЮБИЛА РАДИ КАЛА ....
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

531
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

4902
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1291
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5482
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1485
25.12.2022
Тетяна Дармограй

Думки українців щодо відзначення свят під час війни розділилися. Одні вважають, що святкування не на часі, інші — навпаки стверджують, що сьогодні людям необхідні тихі та сімейні відзначення свят, які є частиною життєвої рутини.

1856

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

796

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1106

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1105

Що ми, як головний бенефіціар перемоги порядку над хаосом, демократії над деспотією, зможемо запропонувати світу? Світу, який з величезною цікавістю зараз спостерігає за колишньою для себе «терра інкогніта», яку більшість колись не змогли б знайти на глобусі? Яким ми бачимо розвиток України, її місце у світовому поділі праці?

1372
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

191
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

475
12.01.2023

Головне завдання після святкових застіль – розвантажити всі "втомлені" органи та системи організму. 

814
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

204
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

521
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

951
03.01.2023

Цьогоріч в Івано-Франківській територіальній громаді більшість релігійних громад відзначатимуть Різдво 7 січня.  

1690
26.01.2023

Ні обіцянок, ні пробачень! Віктор Павлік у п’ятницю заспіває в Івано-Франківську кращі хіти на підтримку ЗСУ. Для франківців Віктор Павлік співатиме у п’ятницю, 27 січня, о 19.00 год в «Арена-центрі».

138
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

183
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

389
15.01.2023

Значно покращилося сприйняття Уряду та Верховної Ради.

579
09.01.2023

У цілому абсолютна більшість (84%) українців зберігають переконаність, що влада не збирається і не піде на неприйнятні компроміси з Росією.  

825