Ремонти багатоповерхівок по-франківськи. Надія на підтримку громадян і відчайдушність підрядників

 

Про те, що в Івано-Франківську триває житлово-комунальна реформа не чули хіба що тільки байдужі мешканці. Вже майже рік міська  влада намагається надати ЖКГ цивілізованого вигляду - максимально розділити функції замовника й виконавця робіт.

 

Для цього й було створено Єдиний Розрахунковий Центр - структуру управлінця житлово-комунальним господарством міста.

 

Реформа встигла зазнати як нищівної крити зі сторони пересічних мешканців обласного центру, так і отримати доволі позитивні оцінки від людей, які вважаються фахівцями у цій царині. Пригадаємо, нещодавні коментарі відомої правозахисниці й ініціаторки створення інституту ОСББ, як альтернативи ЖЕО, Тетяни Монтян.

 

Вона не тільки схвалила ініціативу франківських чиновників, але пообіцяла популяризувати досвід обласного центру на загальнодержавному рівні. Є тільки одна проблема – недолугість законодавства, що значно обмежує дії комунальників.

 

Єдиний позитив від реформи, поки що, - це те, що вона спромоглась оголити всі проблеми «комуналки» Івано-Франківська.

 

Тим не менше, процес триває. На порядку денному наразі ноу-хау по-франківськи – виконання капітальних ремонтів житлових будинків на основі співфінансування.

 

Тобто ремонт будинку не буде виконуватися, як раніше, виключно за бюджетні кошти.

 

Натомість, пропонується схема часткового фінансування мешканців й бюджетних коштів. Частка цих коштів залежатиме від того, яка вартість робіт. Попередньо, заплановано, розраховувати у відповідності – чим вартісніші роботи, тим менше повинні доплачувати мешканці будинків.

 

«Чим об’ємніші роботи, і чим більше коштів вони потребують, тим вищий відсоток вартості ремонту буде сплачений за рахунок міського бюджету», - пояснив Вадим Войтик.

 

На основі заявок громадян, ЄРЦ ще 15 січня оприлюднило графіки й об’єми необхідних ремонтів в житловому фонді Івано-Франківська.

 

За словами ініціаторів такий досвід вже має багато країн Європи, за схожою схемою працюють ОСББ по інших містах України.

 

Ідея видається досить хорошою. Такої думки притримується й уже згадувана Тетяна Монтян. Мовляв, співфінансування дасть можливість активізувати участь громадян в здійсненні управління своїх будинків. Коли людина платить гроші, вона хоче проконтролювати хід виконання ремонту, а відповідно й зростає якість робіт.

 

Дійсно, рівень інертності громадян до комунальних справ міста вимагає бажати кращого. У більшості випадів ми звикли скаржитись, не думаючи проте, що питання можна вирішити іншим способом.

 

Однак, у цій ситуації не все так просто, як видається на перший погляд. Із зміною підходів й логіки проведення ремонтів, значно ускладнилися механізми організації цього процесу. Виникло два фактори, від злагодженої роботи яких і залежатиме життєздатність нововведення.

 

По перше – це вартість робіт.

Загалом, згоду на проведення ремонту можна отримати тільки за підсумками зборів мешканців того чи іншого будинку. На цих зборах мешканці можуть прийняти два рішення – або відмовитися від послуг підрядника й самостійно виконати роботи, або ж підписати договір, відкрити будинковий рахунок, внести на нього кошти й взяти участь у  спів фінансуванні.

 

Проте, чинне законодавство забороняє розпочинати роботи без підписів усіх власників багатоповерхівки. «Ми на певному етапі закриємо очі на необхідність одностайності прийняття рішень і будемо діяти за принципом більшості», - наголошує Вадим Войтик.

 

На разі, загальний кошторис робіт, згідно складеного плану, становить 70 мільйонів гривень. Їх в міському бюджеті немає. Цього року в казні знайдеться від сили 10 мільйонів. Решта мають заплатити мешканці самостійно. От тут і починається найцікавіше – грошей на всіх не вистачить.

 

Є й особливості із часткою, яку мешканці мають сплатити - докласти до грошей з бюджету. Вона є різною. Є види робіт, які оплачуватимуться порівну - 50 на 50, а є й такі, де люди повинні внести більшу суму.

 

Звиклі до того, що гроші зазвичай напраляються не за цільовим призначенням, франківці можуть і не погодитися на таку схему ремонтів. А тому прогнозовано, що кількість потенційних клієнтів буде невеликою.

 

Тим будинкам, мешканці яких таки наважаться спробувати новинку, доведеться розраховувати на те, що новий підхід спрацює.

 

По-друге, є питання у виконавцях робіт.


Головною особливістю цієї реформи, за словами директора підприємства, є запровадження ринку послуг ремонтних робіт. Тобто ремонт у будинках буде здійснювати не «жек» як це було раніше, а приватна структура, з якою укладатимуться відповідні договори. Пошук підрядників відбуватиметься на конкурсній основі.

 

«Розміщений у відкритому доступі план-графік за нашим задумом має спонукати профільні підрядні організації до складання кошторисів, – переконує Вадим Войтик. – Однак наразі ми отримали лише близько 100 дефектних актів. З огляду на 2500 лише планових об’єктів – цифра мізерна».

 

ЄРЦ закликає підприємства та організації, що спеціалізуються на виконанні поточних та капітальних ремонтів житлових будинків, активніше надсилати свої пропозиції та кошториси.

 

Проте, черги з підрядників наразі немає. Частину з них відлякує невизначеність і розмитість умов.

 

За словами одного із них, а саме власника приватного підприємства, складання кошторису – річ доволі клопітка. Окрім того, він має бути ще підданий експертній оцінці профільних структур. А опісля, можливо, буде прийнятий до розгляду й не відомо чи взагалі організація, яка склала кошторис, виконуватиме роботу.

 

Підприємці побоюються, що їхні готові кошториси тривалий час лежатимуть без діла.

 

У такому випадку їм загрожує марна трата часу й коштів. Не відомо, коли саме можна буде приступити до роботи. А є ще й людський фактор. Мешканці будинку мають право відмовитися від підрядчика, якщо умови, запропоновані ним, їм не підходять.

 

Ось така заплутана ситуація, крайнім у якій поки що є … мороз. Коли потепліє керівництво ЄРЦ обіцяє розпочати проведення зборів громадян, на яких і будуть уточнюватися деталі. На разі, все виглядає доволі умовно.

 

 

Марія Стефанишин


08.02.2012 Марія Стефанишин 1154 11
Коментарі (11)

Українець 2012.02.08, 18:12
Дякую, Маріє. Гарна стаття.
труфан 2012.02.08, 18:42
ЗНе можу зрозуміти за які такі заслуги перед громадою авторка хвалить ЄРЦ. ЖЄО свободівці "реформували", тобто скасували, людей - на вулицю. Борги - на вітер. Тепер створили ЄРЦ присилають людям квитанції на оплату але ніякі послуги не надають. Оприлюднили план ремонту, без дати, вартості і конкретних відповідальних за його виконання. Чергова лапша на вуха людям. Та ще й цю "псевдопоборницю" Мунтянку приписали. Спочатку дізнайтесь хто її чоловік, а потім робіть висновки чому вона так "бореться". Влада хоче повністю перекласти відповідальність за старі будинки на мешканців, щоб вони самі собі робили ремонт. Тобто їх "кидають" повністю. А наші свободівці гарно грають на регіонів - примушуючи людей зі старих будинків створювати ОСББ. Люди, роззуйте очі!
legenda666-труфану 2012.02.08, 20:06
1)щоб щось розуміти потрібно мати або повну інформацію, або ж голову на плечах 2)люди (двірники, слюсарі,покрівельники, димарі та ін.) на вулицю не пішли, а пішли або в інші жео, або в пп і далі працюють. Якщо мова про 25 бухгалтерів, 10 економістів та інший адмінапарат жеківський - то вони зайві для кишені мешканців. 3) Я радий що ти переживаєш за 40 млн. боргів жео перед державою. Давай цих 40 млн впаяємо в тариф і цілим містом скинемося щоб віддати податковій, пенсійному та іншим... 4)Відносно послуг які не надають - конкретизуй. Ти ж не стара жіночка ,яка завжди всім незадоволена. 5)Навіщо ти до комуналки партії привязуєш. Це різне в цьому випадку. Так, свобода бере відповідальність і тягне - ти мусиш критикувати, бо не при владі. Прийдеш до влади (якщо порозумнішаєш)- будуть тебе валити.
Платник 2012.02.08, 23:58
Ліквідувавши ЖЕО, свободівці обнулили і їхні борги, в т.ч. і переплату багатьох мешканців по квартплаті. Хто тепер поверне гроші чи зарахує в залік послуг ЄРЦ?
Платнику 2012.02.09, 09:49
вони не лише обнулили переплати, а й ті кошти, які люди вибили у депутатів на ремонт дахів, пі"їздів і т.д. До того ж Войтик не сказав одну річ - якщо люди погоджуються на ремонт будинку то 70 % коштів мають зібрати вони, себто мешканці, а решту дасть міський бюджет. Тепер думайте, як нас усіх нагнули, а влада вирішила питання з ремонтом будинків. Точніше, знайшла вихід як їх не ремонтувати.
Труба 2012.02.09, 10:01
А тепер уявіть, що всі квартири хочуть ремонт робити, а я не хочу скидатись на ремонт. Ремонт зроблять, а я й надалі не платитиму, хоч він мені й сподобається. Як будуть розвиватися мої відносини з ЄРЦ? Та ніяк, бо ЄРЦ - це лохотрон, піраміда, ну ще щось придумайте як їх назвати.
max71 2012.02.09, 11:49
Майже всі коменти підтверджують одну давно відому річ - дурнів більше й вони не мовчать)
Іван Семерак 2012.02.09, 17:19
Як завжди прихильники Свободи дальше за обзивання "Дурнями, недолугими, тощо" своїх опонентів в дискусії не йдуть. А тепер по суті. 1. Скажіть на які потреби (окрім виборчої кампанії СИЧА) кожна сімя сплачує щомісяця суму в розмірі близько 10 грн під маркою "утримання ЄРЦ". Чи не краще ці кошти, а це близько 7 млн грн в рік було спрямувати на капітальний ремонт будинків. 2. Чому при заборгованості перед працівниками ЖЕО по зарплаті близько 1,5 млн грн в 2011 році було спрямовано на ремонт адмінприміщення в якому сьогодні розміщується ЄРЦ (говорять що на виборах там має бути виборчий штаб СИЧА)?
До Іван Семерак 2012.02.09, 17:28
Пане Іван а ви у Войтика запетайтеся?З ним же був чат то чого не питалися.А як ви попередніх 20 років платили то у вас питань ніяких не виникало?Цікаво?
krovosisi 2012.02.09, 23:38
Для "legenda"...1.Ті бухгалтери і економісти теж люди.2 Раніше люди платили тільки ЖЕКові,а тепер будуть платити ще й усім тим фірмочкам які начебто щось там нам роблять.Бо як я розумію 11 коп/м2 буде йти на персонал ЄРЦ,а це десь 70 гімнюків-свободівців або наближених до них "ділків.Але ж і у всіх так би мовити підрядників є також свій адмінперсонал(економісти,бухгалтери).Тому своєю кватплатою ми всі маємо оплачувати загін жовторотиків з ЄРЦ,весь адмінперсонал підрядників і ще мало би щось трохи залишитися робочим.Якщо ти такий розумний,то хіба не більше вийде економістів,бухгалтерів і "практикуючих студентів-гімнюків-свободівців" у твого ЄРЦ з його підрядниками ніж оті 25 бухгалтерів і 10 економістів яких тИ за людей не маєш.А владою сильно не тішся...вона в тебе ненадовго.
Всім 2012.02.10, 10:55
Хлопці а народ який працював у Жеках і далі працюєв ЄРЦ.Можна переконатися по прізвищахта фейсах.
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2196 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1546
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5324
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

15268 11
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3650 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3478

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

234

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

298

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1400

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2748
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

837
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

415
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1576
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

819
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

558
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

714
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

1066
20.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22002
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

131
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

543
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

548 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

1009 1