Релігія і гроші: біблійне вчення про церковну десятину

Зі збільшенням кількості відеоблогерів, ми все частіше чуємо слово «донейт» і заклик «задонейтити» на підтримку того чи іншого YouTube каналу. Мабуть, навіть україномовні суперпатріотичні відеоблогери соромляться українського значення слова «donate»-пожертвувати. Вочевидь, не так було круто, як би блогер-мільйонник сказав до своїх підписників: «пожертвуйте на канал».

Зовсім по іншому було б, якби священник в кінці служби в церкві сказав: «Не забуваєм донейтити на храм!».

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу.

Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

Варто звернутись до історії питання, відповіді на яке знайдемо у Священному Писанні - основі віровчення всіх християн.

Опираючись на тексти, Біблії спробуємо проаналізувати історичні джерела церковної десятини, її дотримання у Старому та Новому завітах, та пояснити її богословський зміст. Термінологічно «десятина» (Івр. - “маасер”; - лат.-decima) - це 10% пожертвування на користь релігійної громади в іудаїзмі, християнстві та інших релігійних традиціях. Десятина історично походить ще з часів Авраама і пізніше була оформлена у вигляді своєрідного релігійного канону в Торі.

Варто сказати, що перша згадка у Старому завіті про десятину присутня в розповіді про патріарха Авраама, який передав десяту частину військової здобичі Мелхіседеком і священником, сказавши: «Хай буде благословенний Бог Всевишній, що видав ворогів твоїх тобі в руки!»І дав йому (Авраам) десяту частину з усього.» (Бут. 14:20)

Патріарх Яків обіцяв віддати Богові десятину, якщо він збереже його в дорозі: «Як Господь буде зо мною і збереже мене в цій дорозі, що її верстаю, і як дасть мені хліба їсти та й одежі одягтися, так що  вернусь я живим - здоровим у господу мого батька, то Господь буде мені Богом… і з усього, що даси мені, напевно дам тобі десятину». (Бут. 28: 20-22) 

Згодом десятина набуває дещо іншого змісту. Пророк Мойсей встановлює  в якості обов'язкового податку для ізраїльтян, які отримали землю в Ханаані, на користь Левитів, служителів храму, що немали земельних наділів, і їм потрібні були засоби для існування. Десятина, в цьому окремо взятому випадку, мала очевидні ознаки своєрідної компенсації, що виплачувалася служителям храму замість приватної земельної ділянки.

Проте, зайвим не буде вказати, що одну десяту частину  від отриманої десятини самі левити вносили на отримання первосвященника. У цьому випадку під терміном десятина розумілася десята частина з усього, що людина набуває своєю працею:

«А всяка десятина з землі, з насіння землі, з плоду дерева, Господеві воно, святощі для Господа! А якщо що дійсно викупить хтось свою  десятину, той додасть п'яту частину її над неї. А всяка десятина худоби великої  та  худоби дрібної, усе що перейде під палицею, десяте буде святість для Господа» (Лев27:30-32).

Отож, у Старому Завіті ми бачимо,  що “Господом через Мойсея дано веління десяту частину давати на утримання священників та левітів”. Бо всі коліна Ізраїлю отримали землю, а левіти, як служителі Божі, — ні, тому їх мали утримувати своїм коштом всі інші.

Та прямого повеління євангельського, щоб платити саме десятину, — немає. Хоч не існує й заборони. В історії Католицької Церкви десятина, особливо у середньовіччі, була обов'язковою. Але в Православній Церкві, зокрема Київській, такого не було. Завше вірні добровільно утримували Церкву і давали гроші на її потреби. Хоча пам’ятаємо, що на будівництво першої кам’яної церкви Київської русі – храм Успіння Пресвятої Богородиці князь Володимир Святославович виділив десяту частину своїх прибутків, за що вона і отримала назву «Десятинна церква».

Отож, ми бачимо що утримання священників та храмів лягає на плечі парафіян, щоб священник «в ідеалі» повністю присвячував себе своєму пастирському служінню Богу і людям.

На території сучасної України християнство представлене багатьма течіями та напрямками, традиційних (православних, греко-католиків, римо-католиків та класичних протестантських конфесій) та закінчуючи течіями пізнього протестантизму. Очевидно, що у такому різноплановому середовищі неоднакове ставлення до вчення про церковну десятину.

До прикладу, у протестантських деномінаціях основне надходження грошей до спільноти полягає  в обов'язковому дотриманню вірянами принципу т.з “церковної десятини”, коли парафіянин зобов'язаний віддати на потреби релігійної громади десяту частину свого прибутку, а сама добровільна пожертва — це окрема сума грошей, яку необхідно пожертвувати.

Серед традиційних конфесій ставлення до десятини не набуло значення, що є обов'язковим до виконання, відтак, основною формою надходження грошей до релігійної громади були і залишаються добровільні пожертви парафіян та оплата, як правило у добровільній формі пожертви, «треб» (освячення автомобіля, житла, хрестини вінчання  ітд.) священнослужителів.

Нині в законі про свободу слова та релігійні організації є пункти, в яких вказано, що примусове стягнення якихось коштів на користь релігійних організацій заборонено.

Інша річ, що добровільних пожертв не вистачає. Бо скільки людина може дати на Церкву — гривню-дві? Тому видавнича, освітня діяльність Церкви фінансується коштом з продажу церковних товарів та великих пожертв.

Тим більше, що сучасність вносить свої корективи і в життя священнослужителів, які служать на невеликих парафіях та змушені йти на додаткову роботу аби прогодувати свої сім’ї.


22.07.2022 Роман Тадра 1592
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1003
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1195
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1460
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1557
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5341
14.07.2022
Тетяна Дармограй

Поряд зі звичним розкриттям крадіжок чи оформленням дорожньо-транспортних пригод прикарпатські правоохоронці призвичаїлися й до нових завдань — виявлення диверсантів, колаборантів та розкрадачів гуманітарної допомоги.   

6546

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1592

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1543

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2569

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє.

2816
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

854
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

881
19.07.2022

Часто відчуваєте стрес, плачете без причини і перебуваєте на межі нервового зриву? Можливо у вас дефіцит магнію. Розповідаємо, у яких продуктах міститься магній, який вам потрібний. Деякі недооцінюють важливість магнію: він підтримує імунітет, знижує риз

1303
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4302
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6225
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

7269 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

7389
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

235
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2505
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3455
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

7368
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

9443