Релігія і гроші: біблійне вчення про церковну десятину

Зі збільшенням кількості відеоблогерів, ми все частіше чуємо слово «донейт» і заклик «задонейтити» на підтримку того чи іншого YouTube каналу. Мабуть, навіть україномовні суперпатріотичні відеоблогери соромляться українського значення слова «donate»-пожертвувати. Вочевидь, не так було круто, як би блогер-мільйонник сказав до своїх підписників: «пожертвуйте на канал».

Зовсім по іншому було б, якби священник в кінці служби в церкві сказав: «Не забуваєм донейтити на храм!».

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу.

Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

Варто звернутись до історії питання, відповіді на яке знайдемо у Священному Писанні - основі віровчення всіх християн.

Опираючись на тексти, Біблії спробуємо проаналізувати історичні джерела церковної десятини, її дотримання у Старому та Новому завітах, та пояснити її богословський зміст. Термінологічно «десятина» (Івр. - “маасер”; - лат.-decima) - це 10% пожертвування на користь релігійної громади в іудаїзмі, християнстві та інших релігійних традиціях. Десятина історично походить ще з часів Авраама і пізніше була оформлена у вигляді своєрідного релігійного канону в Торі.

Варто сказати, що перша згадка у Старому завіті про десятину присутня в розповіді про патріарха Авраама, який передав десяту частину військової здобичі Мелхіседеком і священником, сказавши: «Хай буде благословенний Бог Всевишній, що видав ворогів твоїх тобі в руки!»І дав йому (Авраам) десяту частину з усього.» (Бут. 14:20)

Патріарх Яків обіцяв віддати Богові десятину, якщо він збереже його в дорозі: «Як Господь буде зо мною і збереже мене в цій дорозі, що її верстаю, і як дасть мені хліба їсти та й одежі одягтися, так що  вернусь я живим - здоровим у господу мого батька, то Господь буде мені Богом… і з усього, що даси мені, напевно дам тобі десятину». (Бут. 28: 20-22) 

Згодом десятина набуває дещо іншого змісту. Пророк Мойсей встановлює  в якості обов'язкового податку для ізраїльтян, які отримали землю в Ханаані, на користь Левитів, служителів храму, що немали земельних наділів, і їм потрібні були засоби для існування. Десятина, в цьому окремо взятому випадку, мала очевидні ознаки своєрідної компенсації, що виплачувалася служителям храму замість приватної земельної ділянки.

Проте, зайвим не буде вказати, що одну десяту частину  від отриманої десятини самі левити вносили на отримання первосвященника. У цьому випадку під терміном десятина розумілася десята частина з усього, що людина набуває своєю працею:

«А всяка десятина з землі, з насіння землі, з плоду дерева, Господеві воно, святощі для Господа! А якщо що дійсно викупить хтось свою  десятину, той додасть п'яту частину її над неї. А всяка десятина худоби великої  та  худоби дрібної, усе що перейде під палицею, десяте буде святість для Господа» (Лев27:30-32).

Отож, у Старому Завіті ми бачимо,  що “Господом через Мойсея дано веління десяту частину давати на утримання священників та левітів”. Бо всі коліна Ізраїлю отримали землю, а левіти, як служителі Божі, — ні, тому їх мали утримувати своїм коштом всі інші.

Та прямого повеління євангельського, щоб платити саме десятину, — немає. Хоч не існує й заборони. В історії Католицької Церкви десятина, особливо у середньовіччі, була обов'язковою. Але в Православній Церкві, зокрема Київській, такого не було. Завше вірні добровільно утримували Церкву і давали гроші на її потреби. Хоча пам’ятаємо, що на будівництво першої кам’яної церкви Київської русі – храм Успіння Пресвятої Богородиці князь Володимир Святославович виділив десяту частину своїх прибутків, за що вона і отримала назву «Десятинна церква».

Отож, ми бачимо що утримання священників та храмів лягає на плечі парафіян, щоб священник «в ідеалі» повністю присвячував себе своєму пастирському служінню Богу і людям.

На території сучасної України християнство представлене багатьма течіями та напрямками, традиційних (православних, греко-католиків, римо-католиків та класичних протестантських конфесій) та закінчуючи течіями пізнього протестантизму. Очевидно, що у такому різноплановому середовищі неоднакове ставлення до вчення про церковну десятину.

До прикладу, у протестантських деномінаціях основне надходження грошей до спільноти полягає  в обов'язковому дотриманню вірянами принципу т.з “церковної десятини”, коли парафіянин зобов'язаний віддати на потреби релігійної громади десяту частину свого прибутку, а сама добровільна пожертва — це окрема сума грошей, яку необхідно пожертвувати.

Серед традиційних конфесій ставлення до десятини не набуло значення, що є обов'язковим до виконання, відтак, основною формою надходження грошей до релігійної громади були і залишаються добровільні пожертви парафіян та оплата, як правило у добровільній формі пожертви, «треб» (освячення автомобіля, житла, хрестини вінчання  ітд.) священнослужителів.

Нині в законі про свободу слова та релігійні організації є пункти, в яких вказано, що примусове стягнення якихось коштів на користь релігійних організацій заборонено.

Інша річ, що добровільних пожертв не вистачає. Бо скільки людина може дати на Церкву — гривню-дві? Тому видавнича, освітня діяльність Церкви фінансується коштом з продажу церковних товарів та великих пожертв.

Тим більше, що сучасність вносить свої корективи і в життя священнослужителів, які служать на невеликих парафіях та змушені йти на додаткову роботу аби прогодувати свої сім’ї.


22.07.2022 Роман Тадра 10578
20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

285
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2213
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1617
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1923
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5536 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4063

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1035

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1047

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1560

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1052
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

799
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

664
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14464
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10319
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5973
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

544
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5211 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28380 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

411
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

543
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

383
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

571