Редакції бояться серйозних журналістів і серйозних розслідувань (ФОТО)

Конференція на тему «Журналістські розслідування в місцевій пресі: реальний стан, проблеми, перспективи розвитку», яка відбулася 14 травня в івано-франківському готелі «Станіславів», стала підсумковим заходом проекту «Сприяння розвитку журналістських розслідувань у місцевій пресі».

 

Названий проект втілювало в життя Коломийське представництво Громадянської мережі ОПОРА за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з висновків його відкрив конференцію представник ГМ ОПОРА Іван Маруняк.

 

«Проблемою є те, - наголосив він, - що керівники структурних підрозділів органів влади уникають спілкування з журналістами, державні установи неохоче надають інформацію, а якщо й надають, то неповну або недостовірну. У результаті такої «відкритості» часто доводиться спиратися на інформацію, отриману в ході неформальних розмов з нижчими за рангом посадовими особами. Особливо складно добувати інформацію, що стосується земельних ділянок і комунального майна».

 

Проте названа проблема – не єдина. Відчувається гостра потреба, зауважив І. Маруняк, у кращій кваліфікаційній підготовці учасників проекту, оскільки журналістські розслідування не такий простий жанр, як видається на перший погляд. Він потребує повного розуміння того, що саме слід вважати розслідуванням, добротної правової підготовки, уміння застосовувати інші жанри журналістики.

 

Детальніше з приводу опублікованих учасниками проекту розслідувань висловився на конференції представник ГМ ОПОРА Дмитро Карп’як, проаналізувавши їхні плюси й мінуси.

 

Усього в ЗМІ було надруковано сім матеріалів цього жанру з широкою географією учасників – Закарпаття, Івано-Франківська область, Миколаїв, Крим... На погляд промовця, зовсім непогано справилися з завданням автори розслідування «Сир-бір в Іванівському борі» з м. Запоріжжя – про порушення природоохоронного законодавства на берегах Каховського водосховища, автори розслідувань «Життя і доля вільних радикалів» - про підривну діяльність проросійського угруповання в Криму і «Епоха вандалів: як під знесення потрапила історична будівля австро-угорського періоду» - про навмисне руйнування цінної архітектурної пам’ятки в м. Коломиї.

 

До мінусів опублікованих матеріалів можна віднести переобтяжування окремих з них другорядними деталями, повторами, зловживання цифрами, боязнь назвати прізвища конкретних осіб, винних у зловживаннях.

 

Взяти для прикладу статтю «Живильна волога в нашому житті» автора з м. Миколаєва. Він хоч і намагався, відчувається, подати матеріал цікаво, з підзаголовками, однак висновки, запропоновані читачеві, дещо банальні – не пийте, мовляв, непрокип’ячену воду і встановлюйте в помешканнях прилади обліку.

 

Лише наприкінці матеріалу згадано кількома словами програму Миколаївської міськради «Питна вода», розраховану до 2020 року. Для втілення в життя програми, з’ясовується, бракує фінансів. Тому краще було, замість того щоб проповідувати загальновідомі речі про шкідливість хлорування води, розпочати матеріал саме з цієї програми, з її аналізу, з того, чому на життєвоважливу справу в бюджеті не вистачає коштів. І дати при цьому думки мешканців з приводу якості питної води, статистику захворюваності й тривалості життя в Миколаєві...

 

 


17.05.2011 2498 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

323
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13713 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1558
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

858
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6120
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1714

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

631

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1268

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1160
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

515
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1569
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

594
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

873
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5918
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13570
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

236
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

539
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

478
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

783 2