Втрата близької людини завжди є складним випробуванням, особливо — для дітей.
Кандидатка психологічних наук, доцентка ПНУ, дитяча та підліткова психологиня Вероніка Шкраб'юк розповіла журналістці Фіртки, як діти різного віку реагують на смерть, які чинники впливають на їхні переживання та як їм допомогти пережити горе.
"Переживання втрати у дітей тісно пов'язане з їхнім віком, оскільки на різних етапах розвитку діти мають різне розуміння смерті", — пояснює Вероніка Шкраб'юк.
Спеціалістка каже, до трьох років діти не розуміють незворотності смерті. Реакції дітей залежать переважно від емоцій дорослих.
У віці трьох-п’яти — смерть часто сприймається як тимчасове явище. Діти можуть відчувати психосоматичні симптоми, такі як болі в животі або голові.
"Шість-вісім років — це період, коли діти поступово починають усвідомлювати незворотність смерті, реакція на втрату — агресія або неадекватна поведінка.
Вісім-дванадцять — вже розуміють природу смерті, а їхнє горе може супроводжуватися почуттям провини або труднощами в навчанні".
Як зазначає Вероніка Шкраб'юк, підлітки повністю усвідомлюють смерть і часто переживають її через екзистенційні кризи, депресію або протест. Часом підлітки можуть приховувати свої емоції, щоб здаватися сильними.
Психологиня наголошує, дорослим важливо бути відкритими до спілкування:
"Заохочуйте дитину ділитися своїми думками, але не тисніть, якщо вона не готова говорити. Відповідайте на запитання дитини відповідно до її віку.
Не давайте порожніх обіцянок. Наприклад, що час вилікує. Скажіть дитині, що її емоції — злість, сум чи жаль — нормальні", — радить фахівчиня.
Також, за словами спеціалістки, корисною буде й фізична підтримка. Наприклад, обійми, які допомагають дитині відчути безпеку.
"Заохочуйте дитину мріяти та будувати плани. Це може відволікти від болісних переживань".
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: