Рада ухвалила закон про виплату 15 мільйонів родинам загиблих у полоні військових

Верховна Рада внесла зміни до закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, якими врегульовується порядок отримання одноразової допомоги в разі загибелі військового у полоні та прирівнюється смерть у ворожих буцегарнях до загибелі на полі бою.

Про це повідомив ініціатор законопроєкту, народний депутат від «Слуги народу», член Комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Тарас Тарасенко, пише Фіртка.

За ухвалення в цілому відповідного законопроєкту №13168 проголосували 289 депутатів.

«Сьогодні родини наших загиблих у полоні Героїв змушені доводити у судах своє право на допомогу. Вони заслуговують на таку ж підтримку, як і рідні загиблих в бою. Бо полон — це не мир, це продовження війни», —наголосив парламентарій.

Ключова проблема, за словами Тарасенка, полягала в тому, що причину смерті військових, тіла яких повертали з полону, встановлювали українські судмедексперти. І найчастіше вони фіксували загибель від хвороб. Через це родини отримували значно меншу допомогу, ніж за загибель на полі бою.

«Ми знаємо, в яких нелюдських умовах перебувають наші військові у ворожому полоні. Хвороби, поранення, катування: все це може бути причиною їхньої смерті. Але навіть у полоні наші захисники залишаються військовослужбовцями.

Тому законопроєкт чітко встановлює, що у разі загибелі військовослужбовця в період дії воєнного стану, незалежно від діагнозу чи причини смерті, родина має право на гарантовану державну допомогу — не менше 15 мільйонів гривень», — пояснив народний депутат.

Одноразова грошова допомога призначатиметься також у разі отримання військовослужбовцем поранення, контузії чи травми, якщо вони призвели до часткової втрати працездатності.

«Допомогу зможуть отримати й ті військові, які під час служби зазнали поранень, і через це частково втратили працездатність, навіть якщо їм не встановили інвалідність.

Якщо така людина вже звільнена зі служби, вона має право на виплату впродовж року після звільнення», — уточнив Тарасенко.

Народний депутат зазначив, що наразі термін, упродовж якого поранені військові могли подати документи на отримання компенсації, становить лише три місяці.

«Такого терміну на збір документів вкрай мало. Військовослужбовці часто проходять тривале лікування чи реабілітацію. Їм фізично складно оформити документи у такі стислі строки. Як наслідок – втрачають право на виплати або знову змушені звертатися до суду», — зауважив Тарасенко.

Також закон уточнює прив’язку суми виплат до прожиткового мінімуму: він має враховуватись станом на 1 січня того року, в який встановлено інвалідність або інший відповідний статус.

«Ми приводимо законодавство у відповідність до реалій сьогодення, створюємо єдиний підхід до виплат і, найголовніше, забезпечуємо гідне ставлення до наших Героїв та їхніх родин», — підсумував Тарасенко.

Як повідомлялося, Верховна Рада 4 червня ухвалила за основу законопроєкт №13168, який усуває правову невизначеність у порядку виплат сім’ям військовослужбовців, які загинули в полоні.

Про головні зміни повідомив також  представник Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталій Вербовий:
1. Виплата 15 млн грн родинам загиблих у полоні
  •  Смерть у полоні прирівняна до загибелі на полі бою.
  •  Виплата надається незалежно від причини смерті (хвороба, поранення, катування тощо).
2. Єдиний підхід до виплат
  • Якщо військовослужбовець загинув під час дії воєнного стану, родина має право на не менше 15 млн грн одноразової допомоги.

3. Розширення права на допомогу пораненим

  • Виплати отримають військовослужбовці, які зазнали поранення, контузії чи травми під час служби, що призвели до часткової втрати працездатності, навіть без встановлення інвалідності.
  • Якщо особа звільнена зі служби, вона має право подати заяву протягом 1 року після звільнення (раніше було 3 місяці).
4. Прив’язка суми до прожиткового мінімуму
  • Виплати обчислюються, виходячи з прожиткового мінімуму станом на 1 січня року, коли встановлено інвалідність або інший відповідний статус.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2121
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19056
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1697
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1182
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2235
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3815

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1942

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

657

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1277

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1434
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

345
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

860
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24369
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

591
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

589
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

725
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1618
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7993
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

396
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

748
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2011 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

712