Прояви вагітності, про які не заведено говорити

Як не дивно, але в часи, коли можна в кілька кліків отримати майже будь-яку інформацію, все ще залишаються темні плями в такому, здавалося б, добре вивченому питанні, як вагітність.

Йдеться про деякі часті прояви вагітності, яких багато жінок не очікують. Звичайно, вони добре відомі лікарям, тому на наше прохання досвідчений акушер-гінеколог розповів про кілька проявів вагітності, які викликають подив, а іноді й занепокоєння у пацієнток.

До чого може призводити поява неочікуваних симптомів?

Вагітність пов'язана з радісним очікуванням нового життя. Майбутня мама викликає в оточення ніжність та розчулення. Соцмережі сповнені романтичних фотографій з красивими жінками з охайними животиками, з квітами, пледами, вбранням та іншими атрибутами добробуту.

Насправді медаль, як завжди, має дві сторони, але суспільство не хоче грубою фізіологією руйнувати ідилічну картинку та ореол святості. Як наслідок відбувається зрив очікувань. Молоді жінки, які розраховували на умиротворений, занурений у себе щасливий стан, повний цікавих приготувань, на прогулянки в гарних сукнях, на стильні фото в сімейному архіві та спостереження за малюком, що росте, на додаток до цього отримують щось зовсім неочікуване.

Наслідком може стати пригнічений стан і навіть депресія, а також важкий клімат у сім'ї, коли майбутній тато відчуває відповідальність і провину за постійно пригнічену кохану. Тому важливо заздалегідь знати про всі, зокрема й малоприємні симптоми, бути готовими до них, відноситись спокійно та обговорювати їх зі своїм лікарем, який допоможе полегшити або усунути неприємні відчуття.

Печія та відрижка

У міру росту плода матка збільшується та здавлює сусідні органи. Здавлення та зміна положення шлунка й стравоходу, на додачу до погіршення перистальтики та зміни кислотності внаслідок гормональних змін, призводить до появи печії, важкості у шлунку та відрижки. Найнеприємніше, що печія виникає ввечері, коли жінка укладається спати, бо цьому сприяє горизонтальне положення тіла.

Що робити? Бажано не їсти на ніч. Легка вечеря має бути не пізніше двох годин до сну. Ще одна рекомендація — лягаючи, підкладати під голову додаткову подушку.

Метеоризм

Здуття живота так само викликане тиском на кишківник, через що він поводиться як переповнений, сповільнюється його перистальтика, що веде до посилення бродіння. Ще однією причиною можуть бути нові смакові переваги вагітної, до яких шлунково-кишковий тракт не адаптований.

Що робити? Лежачи, підкладайте під ноги подушку або згорнуту ковдру, щоб трохи підняти їх та зменшити тиск матки на кишківник. Крім того, рекомендовано харчуватись частіше, але невеликими порціями. Також варто переглянути раціон та обмежити вживання продуктів, що важко перетравлюються, наприклад, грибів або смаженого м'яса. Корисно вести харчовий щоденник і відзначати, після яких саме продуктів метеоризм посилюється, щоб їх виключити.

Закреп

Дуже часта проблема, пов'язана з підвищенням прогестерону. Цей гормон вагітності уповільнює роботу травного тракту для того, щоб організм засвоював якнайбільше поживних речовин. Через це закрепи можуть переслідувати жінку вже із середини першого триместру.

Що робити? Вживати в їжу більше клітковини, тобто свіжих фруктів та овочів, дотримуватися водного режиму, уникаючи зневоднення, бути фізично активними. Якщо ці заходи не допомагають, акушер-гінеколог може порекомендувати м'яке проносне. Увага! Не можна використовувати проносне без узгодження з лікарем, це може мати негативні наслідки.

І багато іншого

Ми навели лише кілька найпоширеніших симптомів, але їх набагато більше. Тут і свербіж шкіри та сосків, й біль у промежині, і тунельний синдром, і мелазма вагітних, і геморой, і прискорене сечовипускання. Звичайно, зовсім не обов'язково вагітна жінка відчуває всі з них, прояви залежать від індивідуальних особливостей.

Автор: Бабенко Оксана Михайлівна – акушер-гінеколог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Реклама


09.04.2024 517
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

862
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2750
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1714 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3852
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5614
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1792

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

313

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

298

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

461

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

999
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

593
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

589
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

869
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

62
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2115
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

636
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

960
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1211
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

516 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

709
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

486
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

812