Прояви вагітності, про які не заведено говорити

Як не дивно, але в часи, коли можна в кілька кліків отримати майже будь-яку інформацію, все ще залишаються темні плями в такому, здавалося б, добре вивченому питанні, як вагітність.

Йдеться про деякі часті прояви вагітності, яких багато жінок не очікують. Звичайно, вони добре відомі лікарям, тому на наше прохання досвідчений акушер-гінеколог розповів про кілька проявів вагітності, які викликають подив, а іноді й занепокоєння у пацієнток.

До чого може призводити поява неочікуваних симптомів?

Вагітність пов'язана з радісним очікуванням нового життя. Майбутня мама викликає в оточення ніжність та розчулення. Соцмережі сповнені романтичних фотографій з красивими жінками з охайними животиками, з квітами, пледами, вбранням та іншими атрибутами добробуту.

Насправді медаль, як завжди, має дві сторони, але суспільство не хоче грубою фізіологією руйнувати ідилічну картинку та ореол святості. Як наслідок відбувається зрив очікувань. Молоді жінки, які розраховували на умиротворений, занурений у себе щасливий стан, повний цікавих приготувань, на прогулянки в гарних сукнях, на стильні фото в сімейному архіві та спостереження за малюком, що росте, на додаток до цього отримують щось зовсім неочікуване.

Наслідком може стати пригнічений стан і навіть депресія, а також важкий клімат у сім'ї, коли майбутній тато відчуває відповідальність і провину за постійно пригнічену кохану. Тому важливо заздалегідь знати про всі, зокрема й малоприємні симптоми, бути готовими до них, відноситись спокійно та обговорювати їх зі своїм лікарем, який допоможе полегшити або усунути неприємні відчуття.

Печія та відрижка

У міру росту плода матка збільшується та здавлює сусідні органи. Здавлення та зміна положення шлунка й стравоходу, на додачу до погіршення перистальтики та зміни кислотності внаслідок гормональних змін, призводить до появи печії, важкості у шлунку та відрижки. Найнеприємніше, що печія виникає ввечері, коли жінка укладається спати, бо цьому сприяє горизонтальне положення тіла.

Що робити? Бажано не їсти на ніч. Легка вечеря має бути не пізніше двох годин до сну. Ще одна рекомендація — лягаючи, підкладати під голову додаткову подушку.

Метеоризм

Здуття живота так само викликане тиском на кишківник, через що він поводиться як переповнений, сповільнюється його перистальтика, що веде до посилення бродіння. Ще однією причиною можуть бути нові смакові переваги вагітної, до яких шлунково-кишковий тракт не адаптований.

Що робити? Лежачи, підкладайте під ноги подушку або згорнуту ковдру, щоб трохи підняти їх та зменшити тиск матки на кишківник. Крім того, рекомендовано харчуватись частіше, але невеликими порціями. Також варто переглянути раціон та обмежити вживання продуктів, що важко перетравлюються, наприклад, грибів або смаженого м'яса. Корисно вести харчовий щоденник і відзначати, після яких саме продуктів метеоризм посилюється, щоб їх виключити.

Закреп

Дуже часта проблема, пов'язана з підвищенням прогестерону. Цей гормон вагітності уповільнює роботу травного тракту для того, щоб організм засвоював якнайбільше поживних речовин. Через це закрепи можуть переслідувати жінку вже із середини першого триместру.

Що робити? Вживати в їжу більше клітковини, тобто свіжих фруктів та овочів, дотримуватися водного режиму, уникаючи зневоднення, бути фізично активними. Якщо ці заходи не допомагають, акушер-гінеколог може порекомендувати м'яке проносне. Увага! Не можна використовувати проносне без узгодження з лікарем, це може мати негативні наслідки.

І багато іншого

Ми навели лише кілька найпоширеніших симптомів, але їх набагато більше. Тут і свербіж шкіри та сосків, й біль у промежині, і тунельний синдром, і мелазма вагітних, і геморой, і прискорене сечовипускання. Звичайно, зовсім не обов'язково вагітна жінка відчуває всі з них, прояви залежать від індивідуальних особливостей.

Автор: Бабенко Оксана Михайлівна – акушер-гінеколог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Реклама


09.04.2024 525
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

328
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13749 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1565
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

865
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6125
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1718

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

635

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1461

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1272

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1164
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

518
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

652
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1575
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

598
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

877
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5921
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13587
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

242
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

544
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

482
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

787 2