Прояви вагітності, про які не заведено говорити

Як не дивно, але в часи, коли можна в кілька кліків отримати майже будь-яку інформацію, все ще залишаються темні плями в такому, здавалося б, добре вивченому питанні, як вагітність.

Йдеться про деякі часті прояви вагітності, яких багато жінок не очікують. Звичайно, вони добре відомі лікарям, тому на наше прохання досвідчений акушер-гінеколог розповів про кілька проявів вагітності, які викликають подив, а іноді й занепокоєння у пацієнток.

До чого може призводити поява неочікуваних симптомів?

Вагітність пов'язана з радісним очікуванням нового життя. Майбутня мама викликає в оточення ніжність та розчулення. Соцмережі сповнені романтичних фотографій з красивими жінками з охайними животиками, з квітами, пледами, вбранням та іншими атрибутами добробуту.

Насправді медаль, як завжди, має дві сторони, але суспільство не хоче грубою фізіологією руйнувати ідилічну картинку та ореол святості. Як наслідок відбувається зрив очікувань. Молоді жінки, які розраховували на умиротворений, занурений у себе щасливий стан, повний цікавих приготувань, на прогулянки в гарних сукнях, на стильні фото в сімейному архіві та спостереження за малюком, що росте, на додаток до цього отримують щось зовсім неочікуване.

Наслідком може стати пригнічений стан і навіть депресія, а також важкий клімат у сім'ї, коли майбутній тато відчуває відповідальність і провину за постійно пригнічену кохану. Тому важливо заздалегідь знати про всі, зокрема й малоприємні симптоми, бути готовими до них, відноситись спокійно та обговорювати їх зі своїм лікарем, який допоможе полегшити або усунути неприємні відчуття.

Печія та відрижка

У міру росту плода матка збільшується та здавлює сусідні органи. Здавлення та зміна положення шлунка й стравоходу, на додачу до погіршення перистальтики та зміни кислотності внаслідок гормональних змін, призводить до появи печії, важкості у шлунку та відрижки. Найнеприємніше, що печія виникає ввечері, коли жінка укладається спати, бо цьому сприяє горизонтальне положення тіла.

Що робити? Бажано не їсти на ніч. Легка вечеря має бути не пізніше двох годин до сну. Ще одна рекомендація — лягаючи, підкладати під голову додаткову подушку.

Метеоризм

Здуття живота так само викликане тиском на кишківник, через що він поводиться як переповнений, сповільнюється його перистальтика, що веде до посилення бродіння. Ще однією причиною можуть бути нові смакові переваги вагітної, до яких шлунково-кишковий тракт не адаптований.

Що робити? Лежачи, підкладайте під ноги подушку або згорнуту ковдру, щоб трохи підняти їх та зменшити тиск матки на кишківник. Крім того, рекомендовано харчуватись частіше, але невеликими порціями. Також варто переглянути раціон та обмежити вживання продуктів, що важко перетравлюються, наприклад, грибів або смаженого м'яса. Корисно вести харчовий щоденник і відзначати, після яких саме продуктів метеоризм посилюється, щоб їх виключити.

Закреп

Дуже часта проблема, пов'язана з підвищенням прогестерону. Цей гормон вагітності уповільнює роботу травного тракту для того, щоб організм засвоював якнайбільше поживних речовин. Через це закрепи можуть переслідувати жінку вже із середини першого триместру.

Що робити? Вживати в їжу більше клітковини, тобто свіжих фруктів та овочів, дотримуватися водного режиму, уникаючи зневоднення, бути фізично активними. Якщо ці заходи не допомагають, акушер-гінеколог може порекомендувати м'яке проносне. Увага! Не можна використовувати проносне без узгодження з лікарем, це може мати негативні наслідки.

І багато іншого

Ми навели лише кілька найпоширеніших симптомів, але їх набагато більше. Тут і свербіж шкіри та сосків, й біль у промежині, і тунельний синдром, і мелазма вагітних, і геморой, і прискорене сечовипускання. Звичайно, зовсім не обов'язково вагітна жінка відчуває всі з них, прояви залежать від індивідуальних особливостей.

Автор: Бабенко Оксана Михайлівна – акушер-гінеколог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Реклама


09.04.2024 432
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

576
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

873
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1227 5
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2632
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1979
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2217

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

302

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

428

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1366

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1342
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

188
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18114
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1073
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3424
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

780
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10550
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6280
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

913
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

213
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

440
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3033
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

750