Прояви вагітності, про які не заведено говорити

Як не дивно, але в часи, коли можна в кілька кліків отримати майже будь-яку інформацію, все ще залишаються темні плями в такому, здавалося б, добре вивченому питанні, як вагітність.

Йдеться про деякі часті прояви вагітності, яких багато жінок не очікують. Звичайно, вони добре відомі лікарям, тому на наше прохання досвідчений акушер-гінеколог розповів про кілька проявів вагітності, які викликають подив, а іноді й занепокоєння у пацієнток.

До чого може призводити поява неочікуваних симптомів?

Вагітність пов'язана з радісним очікуванням нового життя. Майбутня мама викликає в оточення ніжність та розчулення. Соцмережі сповнені романтичних фотографій з красивими жінками з охайними животиками, з квітами, пледами, вбранням та іншими атрибутами добробуту.

Насправді медаль, як завжди, має дві сторони, але суспільство не хоче грубою фізіологією руйнувати ідилічну картинку та ореол святості. Як наслідок відбувається зрив очікувань. Молоді жінки, які розраховували на умиротворений, занурений у себе щасливий стан, повний цікавих приготувань, на прогулянки в гарних сукнях, на стильні фото в сімейному архіві та спостереження за малюком, що росте, на додаток до цього отримують щось зовсім неочікуване.

Наслідком може стати пригнічений стан і навіть депресія, а також важкий клімат у сім'ї, коли майбутній тато відчуває відповідальність і провину за постійно пригнічену кохану. Тому важливо заздалегідь знати про всі, зокрема й малоприємні симптоми, бути готовими до них, відноситись спокійно та обговорювати їх зі своїм лікарем, який допоможе полегшити або усунути неприємні відчуття.

Печія та відрижка

У міру росту плода матка збільшується та здавлює сусідні органи. Здавлення та зміна положення шлунка й стравоходу, на додачу до погіршення перистальтики та зміни кислотності внаслідок гормональних змін, призводить до появи печії, важкості у шлунку та відрижки. Найнеприємніше, що печія виникає ввечері, коли жінка укладається спати, бо цьому сприяє горизонтальне положення тіла.

Що робити? Бажано не їсти на ніч. Легка вечеря має бути не пізніше двох годин до сну. Ще одна рекомендація — лягаючи, підкладати під голову додаткову подушку.

Метеоризм

Здуття живота так само викликане тиском на кишківник, через що він поводиться як переповнений, сповільнюється його перистальтика, що веде до посилення бродіння. Ще однією причиною можуть бути нові смакові переваги вагітної, до яких шлунково-кишковий тракт не адаптований.

Що робити? Лежачи, підкладайте під ноги подушку або згорнуту ковдру, щоб трохи підняти їх та зменшити тиск матки на кишківник. Крім того, рекомендовано харчуватись частіше, але невеликими порціями. Також варто переглянути раціон та обмежити вживання продуктів, що важко перетравлюються, наприклад, грибів або смаженого м'яса. Корисно вести харчовий щоденник і відзначати, після яких саме продуктів метеоризм посилюється, щоб їх виключити.

Закреп

Дуже часта проблема, пов'язана з підвищенням прогестерону. Цей гормон вагітності уповільнює роботу травного тракту для того, щоб організм засвоював якнайбільше поживних речовин. Через це закрепи можуть переслідувати жінку вже із середини першого триместру.

Що робити? Вживати в їжу більше клітковини, тобто свіжих фруктів та овочів, дотримуватися водного режиму, уникаючи зневоднення, бути фізично активними. Якщо ці заходи не допомагають, акушер-гінеколог може порекомендувати м'яке проносне. Увага! Не можна використовувати проносне без узгодження з лікарем, це може мати негативні наслідки.

І багато іншого

Ми навели лише кілька найпоширеніших симптомів, але їх набагато більше. Тут і свербіж шкіри та сосків, й біль у промежині, і тунельний синдром, і мелазма вагітних, і геморой, і прискорене сечовипускання. Звичайно, зовсім не обов'язково вагітна жінка відчуває всі з них, прояви залежать від індивідуальних особливостей.

Автор: Бабенко Оксана Михайлівна – акушер-гінеколог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Реклама


09.04.2024 547
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1097
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2806
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

978
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1039
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1042 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3106 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

904

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

778

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1094
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

152
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2347
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1148
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

452
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15070
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7383
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

817
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

379
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

290
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

380
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

659
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1113