Прояви вагітності, про які не заведено говорити

Як не дивно, але в часи, коли можна в кілька кліків отримати майже будь-яку інформацію, все ще залишаються темні плями в такому, здавалося б, добре вивченому питанні, як вагітність.

Йдеться про деякі часті прояви вагітності, яких багато жінок не очікують. Звичайно, вони добре відомі лікарям, тому на наше прохання досвідчений акушер-гінеколог розповів про кілька проявів вагітності, які викликають подив, а іноді й занепокоєння у пацієнток.

До чого може призводити поява неочікуваних симптомів?

Вагітність пов'язана з радісним очікуванням нового життя. Майбутня мама викликає в оточення ніжність та розчулення. Соцмережі сповнені романтичних фотографій з красивими жінками з охайними животиками, з квітами, пледами, вбранням та іншими атрибутами добробуту.

Насправді медаль, як завжди, має дві сторони, але суспільство не хоче грубою фізіологією руйнувати ідилічну картинку та ореол святості. Як наслідок відбувається зрив очікувань. Молоді жінки, які розраховували на умиротворений, занурений у себе щасливий стан, повний цікавих приготувань, на прогулянки в гарних сукнях, на стильні фото в сімейному архіві та спостереження за малюком, що росте, на додаток до цього отримують щось зовсім неочікуване.

Наслідком може стати пригнічений стан і навіть депресія, а також важкий клімат у сім'ї, коли майбутній тато відчуває відповідальність і провину за постійно пригнічену кохану. Тому важливо заздалегідь знати про всі, зокрема й малоприємні симптоми, бути готовими до них, відноситись спокійно та обговорювати їх зі своїм лікарем, який допоможе полегшити або усунути неприємні відчуття.

Печія та відрижка

У міру росту плода матка збільшується та здавлює сусідні органи. Здавлення та зміна положення шлунка й стравоходу, на додачу до погіршення перистальтики та зміни кислотності внаслідок гормональних змін, призводить до появи печії, важкості у шлунку та відрижки. Найнеприємніше, що печія виникає ввечері, коли жінка укладається спати, бо цьому сприяє горизонтальне положення тіла.

Що робити? Бажано не їсти на ніч. Легка вечеря має бути не пізніше двох годин до сну. Ще одна рекомендація — лягаючи, підкладати під голову додаткову подушку.

Метеоризм

Здуття живота так само викликане тиском на кишківник, через що він поводиться як переповнений, сповільнюється його перистальтика, що веде до посилення бродіння. Ще однією причиною можуть бути нові смакові переваги вагітної, до яких шлунково-кишковий тракт не адаптований.

Що робити? Лежачи, підкладайте під ноги подушку або згорнуту ковдру, щоб трохи підняти їх та зменшити тиск матки на кишківник. Крім того, рекомендовано харчуватись частіше, але невеликими порціями. Також варто переглянути раціон та обмежити вживання продуктів, що важко перетравлюються, наприклад, грибів або смаженого м'яса. Корисно вести харчовий щоденник і відзначати, після яких саме продуктів метеоризм посилюється, щоб їх виключити.

Закреп

Дуже часта проблема, пов'язана з підвищенням прогестерону. Цей гормон вагітності уповільнює роботу травного тракту для того, щоб організм засвоював якнайбільше поживних речовин. Через це закрепи можуть переслідувати жінку вже із середини першого триместру.

Що робити? Вживати в їжу більше клітковини, тобто свіжих фруктів та овочів, дотримуватися водного режиму, уникаючи зневоднення, бути фізично активними. Якщо ці заходи не допомагають, акушер-гінеколог може порекомендувати м'яке проносне. Увага! Не можна використовувати проносне без узгодження з лікарем, це може мати негативні наслідки.

І багато іншого

Ми навели лише кілька найпоширеніших симптомів, але їх набагато більше. Тут і свербіж шкіри та сосків, й біль у промежині, і тунельний синдром, і мелазма вагітних, і геморой, і прискорене сечовипускання. Звичайно, зовсім не обов'язково вагітна жінка відчуває всі з них, прояви залежать від індивідуальних особливостей.

Автор: Бабенко Оксана Михайлівна – акушер-гінеколог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Реклама


09.04.2024 303
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

947
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

759
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1880
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3223
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2541
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2531

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

214

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

725

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

679

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1580
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

348
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

682
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

604
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

321
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

375
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27016
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

834
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19666
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

418
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

389
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

721
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1303 3