Програма Кабміну: що нового обіцяють у сфері медицини (ІНФОГРАФІКА)

Презентуючи програму уряду, прем’єр-міністр Олексій Гончарук зазначив, що новий документ не схожий на програми попередніх урядів.

«Слово і Діло» вирішило порівняти програми урядів Гончарука та Гройсмана, щоб побачити наскільки та чим вони відрізняються та як рухатимуться реформи в країні. Ми вже проаналізували, які завдання беруть на себе Міністерства соціальної політики та освіти. Сьогодні пропонуємо подивитись, чи продовжуватиме Міністерство охорони здоров’я медреформу, яка є однією з найдискусійніших.

Обіцянки, які дає новий Кабінет міністрів, ми поділили на чотири групи:

  • нові обіцянки уряду Гончарука;

  • обіцянки, які дублюються, але зі змінами;

  • обіцянки, які були в програмі уряду Гройсмана, але їх немає у нового Кабміну;

  • обіцянки, ідентичні тим, які були в програмі Кабміну Гройсмана.

У програмі Гончарука з’явилося багато нових обіцянок, що стосуються не тільки МОЗу, але й умов праці лікарів та нових гарантій для пацієнтів. Уряд Гончарука обіцяє забезпечити доступ до якісної та безпечної імунопрофілактики. Також в Кабміні мають намір створити в Україні умови для розвитку трансплантації.

Серед цікавих новацій є обіцянка запровадити страхування відповідальності лікарів у разі завдання шкоди пацієнту.

Планується продовжити програму «Доступні ліки», яку впровадили за попереднього уряду для пацієнтів, які страждають на гіпертонію, серцево-судинні захворювання та діабет II типу. Щоправда, в програмі Гройсмана такої обіцянки не було. Програму запустили трохи раніше. У Гончарука обіцяють поступово розширювати перелік безоплатних лікарських засобів.

Лікарям уряд обіцяє створити гідні умови для професійної діяльності. Планується, що підготовка медичних фахівців та підвищення їхньої кваліфікації має відповідати рівню світових стандартів. Також в Кабміні обіцяють запровадити лікарське самоврядування та правила доступу до професії, щоб лікар мав більше свободи, відповідальності та був захищений від свавілля чиновників.

Крім цього, плануються профілактичні заходи, щоб знизити рівень вживання алкоголю, тютюну та наркотиків.

Обіцянки зі змінами в програмі Гончарука здебільшого передбачають продовження деяких новацій попереднього уряду. Зокрема, планують зберегти принцип «гроші ходять за пацієнтом», запроваджений в рамках медреформи Супрун. В цій частині обіцяють забезпечити доступ до гарантованого пакета необхідних медичних послуг шляхом укладення контрактів між медичними закладами та державою.

Також уряд Гончарука обіцяє створити умови для лікування пацієнтів за визнаними світовими клінічними рекомендаціями та вдосконалити систему контролю якості медичних послуг. За попереднього уряду МОЗ дозволило українським лікарям використовувати у своїй роботі міжнародні клінічні протоколи та створило онлайн-платформу, на якій можна ознайомитися з сучасними протоколами. Це убезпечує пацієнтів від призначення так званих «фуфломіцинів», а лікарям дає можливість використовувати сучасні світові методики лікування.

Програма Гончарука передбачає вдосконалення системи запобігання інфекційним та неінфекційним захворюванням, зокрема шляхом проведення скринінгових програм. Щоб виконати цю обіцянку, треба насамперед вдосконалити первинну ланку медичної допомоги, де лікарі виявляють захворювання на початкових стадіях, а також проводять вакцинацію.

В цьому контексті уряд Гройсмана впорався з обіцянкою забезпечити доступність та високу якість первинної медико-санітарної допомоги, зокрема, за рахунок створення ефективної мережі відповідних закладів, оснащення їх сучасними засобами діагностування, забезпечення пацієнту можливості вільного вибору лікаря, забезпечення механізмів фінансової мотивації лікаря.

Серед обіцянок, які були у програмі Гройсмана, але зникли з програми нового уряду, варто відзначити важливу і виконану не стільки Гройсманом, скільки Супрун обіцянку забезпечити конкуренцію на ринку лікарських засобів, прозорість механізмів їх закупівлі за державні кошти, у тому числі шляхом здійснення закупівель через міжнародні організації.

Нагадаємо, у березні 2015 року на законодавчому рівні було закріплено передачу закупівлі ліків Міжнародним організаціям. На початку квітня 2019 року дія договору про закупівлю ліків за бюджетні кошти через Міжнародні організації завершилась.

Не стоїть перед МОЗ із новим міністром завдання створити єдиний простір медичних закладів усіх форм власності та підпорядкування. Уряд Гройсмана не встиг виконати цю обіцянку до відставки, але передбачалося, що єдиний медичний простір діятиме в країні з 2020 року. Такі відомчі заклади як Феофанія та заклади Національної академії медичних наук мали розпочати перехід на фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» й стати доступними для всіх українців.

Немає у програмі нового уряду обіцянки запустити систему загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування та добровільного страхування, яку свого часу провалив попередній Кабмін.

Медреформа Супрун передбачала, що з січня 2020 року медобслуговування населення буде здійснюватися за програмою медичних гарантій. Але для цього необхідно, щоб реформа поширювалась не тільки на первинну ланку – терапевтів та сімейних лікарів, але й на вторинну – профільних лікарів та лікарень, а також на третинну ланку – вузькопрофільних фахівців.

Наразі триває реформа первинної ланки медицини. Також в Україні працює добровільне медичне страхування (ДМС), але тільки 5-6% українців мають поліс ДМС. Страховики пропонують ДМС переважно робочим колективам. Тобто його може оформити роботодавець для своїх співробітників.

Зовсім немає у програмі Гончарука обіцянок, які без змін та автоматично перейшли з програми Гройсмана.


03.10.2019 1188
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

757
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1929
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3158 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3908
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3425
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2374

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

255

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

832

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

676

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1808
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

476
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

678
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1004
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1026 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5229
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

541
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

1095
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

502
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

239
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

467
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

467 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

551