Програма Кабміну: що нового обіцяють у сфері медицини (ІНФОГРАФІКА)

Презентуючи програму уряду, прем’єр-міністр Олексій Гончарук зазначив, що новий документ не схожий на програми попередніх урядів.

«Слово і Діло» вирішило порівняти програми урядів Гончарука та Гройсмана, щоб побачити наскільки та чим вони відрізняються та як рухатимуться реформи в країні. Ми вже проаналізували, які завдання беруть на себе Міністерства соціальної політики та освіти. Сьогодні пропонуємо подивитись, чи продовжуватиме Міністерство охорони здоров’я медреформу, яка є однією з найдискусійніших.

Обіцянки, які дає новий Кабінет міністрів, ми поділили на чотири групи:

  • нові обіцянки уряду Гончарука;

  • обіцянки, які дублюються, але зі змінами;

  • обіцянки, які були в програмі уряду Гройсмана, але їх немає у нового Кабміну;

  • обіцянки, ідентичні тим, які були в програмі Кабміну Гройсмана.

У програмі Гончарука з’явилося багато нових обіцянок, що стосуються не тільки МОЗу, але й умов праці лікарів та нових гарантій для пацієнтів. Уряд Гончарука обіцяє забезпечити доступ до якісної та безпечної імунопрофілактики. Також в Кабміні мають намір створити в Україні умови для розвитку трансплантації.

Серед цікавих новацій є обіцянка запровадити страхування відповідальності лікарів у разі завдання шкоди пацієнту.

Планується продовжити програму «Доступні ліки», яку впровадили за попереднього уряду для пацієнтів, які страждають на гіпертонію, серцево-судинні захворювання та діабет II типу. Щоправда, в програмі Гройсмана такої обіцянки не було. Програму запустили трохи раніше. У Гончарука обіцяють поступово розширювати перелік безоплатних лікарських засобів.

Лікарям уряд обіцяє створити гідні умови для професійної діяльності. Планується, що підготовка медичних фахівців та підвищення їхньої кваліфікації має відповідати рівню світових стандартів. Також в Кабміні обіцяють запровадити лікарське самоврядування та правила доступу до професії, щоб лікар мав більше свободи, відповідальності та був захищений від свавілля чиновників.

Крім цього, плануються профілактичні заходи, щоб знизити рівень вживання алкоголю, тютюну та наркотиків.

Обіцянки зі змінами в програмі Гончарука здебільшого передбачають продовження деяких новацій попереднього уряду. Зокрема, планують зберегти принцип «гроші ходять за пацієнтом», запроваджений в рамках медреформи Супрун. В цій частині обіцяють забезпечити доступ до гарантованого пакета необхідних медичних послуг шляхом укладення контрактів між медичними закладами та державою.

Також уряд Гончарука обіцяє створити умови для лікування пацієнтів за визнаними світовими клінічними рекомендаціями та вдосконалити систему контролю якості медичних послуг. За попереднього уряду МОЗ дозволило українським лікарям використовувати у своїй роботі міжнародні клінічні протоколи та створило онлайн-платформу, на якій можна ознайомитися з сучасними протоколами. Це убезпечує пацієнтів від призначення так званих «фуфломіцинів», а лікарям дає можливість використовувати сучасні світові методики лікування.

Програма Гончарука передбачає вдосконалення системи запобігання інфекційним та неінфекційним захворюванням, зокрема шляхом проведення скринінгових програм. Щоб виконати цю обіцянку, треба насамперед вдосконалити первинну ланку медичної допомоги, де лікарі виявляють захворювання на початкових стадіях, а також проводять вакцинацію.

В цьому контексті уряд Гройсмана впорався з обіцянкою забезпечити доступність та високу якість первинної медико-санітарної допомоги, зокрема, за рахунок створення ефективної мережі відповідних закладів, оснащення їх сучасними засобами діагностування, забезпечення пацієнту можливості вільного вибору лікаря, забезпечення механізмів фінансової мотивації лікаря.

Серед обіцянок, які були у програмі Гройсмана, але зникли з програми нового уряду, варто відзначити важливу і виконану не стільки Гройсманом, скільки Супрун обіцянку забезпечити конкуренцію на ринку лікарських засобів, прозорість механізмів їх закупівлі за державні кошти, у тому числі шляхом здійснення закупівель через міжнародні організації.

Нагадаємо, у березні 2015 року на законодавчому рівні було закріплено передачу закупівлі ліків Міжнародним організаціям. На початку квітня 2019 року дія договору про закупівлю ліків за бюджетні кошти через Міжнародні організації завершилась.

Не стоїть перед МОЗ із новим міністром завдання створити єдиний простір медичних закладів усіх форм власності та підпорядкування. Уряд Гройсмана не встиг виконати цю обіцянку до відставки, але передбачалося, що єдиний медичний простір діятиме в країні з 2020 року. Такі відомчі заклади як Феофанія та заклади Національної академії медичних наук мали розпочати перехід на фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» й стати доступними для всіх українців.

Немає у програмі нового уряду обіцянки запустити систему загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування та добровільного страхування, яку свого часу провалив попередній Кабмін.

Медреформа Супрун передбачала, що з січня 2020 року медобслуговування населення буде здійснюватися за програмою медичних гарантій. Але для цього необхідно, щоб реформа поширювалась не тільки на первинну ланку – терапевтів та сімейних лікарів, але й на вторинну – профільних лікарів та лікарень, а також на третинну ланку – вузькопрофільних фахівців.

Наразі триває реформа первинної ланки медицини. Також в Україні працює добровільне медичне страхування (ДМС), але тільки 5-6% українців мають поліс ДМС. Страховики пропонують ДМС переважно робочим колективам. Тобто його може оформити роботодавець для своїх співробітників.

Зовсім немає у програмі Гончарука обіцянок, які без змін та автоматично перейшли з програми Гройсмана.


03.10.2019 1253
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

583
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3156
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21283
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2081
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1579 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2450

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

346

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

256

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

839

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2249
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

266
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

540
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1085
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

253
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

866
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

832
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

752
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8318
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

402
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1156 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2259 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

956