Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки у четвер, 4 січня, почав розглядати урядовий законопроєкт про мобілізацію №10378.
Як зазначила заступниця голови парламентського Комітету з гуманітарної та інформполітики Євгенія Кравчук, законопроєкт про мобілізацію в оригінальному вигляді не виноситимуть на голосування у Верховній Раді, пише Фіртка.
Водночас цього тижня робочі групи парламенту працюватимуть над його «компромісним» варіантом. Обговорення законопроєкту з командуванням ЗСУ і представниками Міноборони триватиме декілька днів.
Як пропонують карати тих, хто ухиляється від служби у війську
Законопроєктом пропонують посилити відповідальність за ухилення від мобілізації та інші військові правопорушення.
Так, Кабмін пропонує внести зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу і, зокрема, значно збільшити штрафи за військові правопорушення.
Так, за порушення правил військового обліку пропонують збільшити штраф у розмірі від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8 500 до 17 000 гривень). Наразі сума штрафу становить 3 400−5 100 гривень.
За порушення законодавства про оборону, військовий обов’язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію пересічних громадян будуть штрафувати на суму від 25 500 до 34 000 гривень, а посадовцям «світитиме» від 34 000 до 85 000 гривень.
Зазначимо, що за порушення цього самого законодавства в особливий період штраф сягатиме від 34 000 до 51 000 гривні для громадян та від 153 000 до 204 000 гривень для посадовців.
Крім того, осіб, які порушать законодавство під час дії особливого періоду може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи та/або з’ясування обставин правопорушення — до трьох діб.
Також, законопроєктом пропонують вносити до Єдиного реєстру боржників військовозобов'язаних та резервістів, які не виконали свої обов'язки.
Щодо них пропонують запровадити наступні обмеження:
— заборона виїзду за кордон;
— заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
— обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
— обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
— відмови в укладенні кредитного договору, договору позики;
— призупинення отримання пільг та послуг від держави.
Які ще зміни, окрім обмеження прав тих, хто ухиляється від військового обліку та військової служби, пропонує законопроєкт про мобілізацію:
— зниження призовного віку з 27 до 25 років;
— повістку із викликом у ТЦК та СП можуть надіслати через електронний кабінет призовника або на електронну пошту;
— 90 днів відпустки для військовослужбовців, яких звільнили з полону, зі збереженням виплат;
— скасування строкової служби як виду та звільнення у запас усіх військовослужбовців строкової служби;
— запровадження базової загальновійськової підготовки до трьох місяців для всіх громадян від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
— надання повноважень Нацполіції щодо участі у заходах мобілізації;
— чоловіки від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, зможуть податись на оформлення паспорта України за умови наявності військово-облікових документів.
Зауважимо, за ухилення від мобілізації Кримінальний кодекс України передбачає позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років. Втім, більшість осіб, які ухиляються від служби, укладають угоду зі слідством.