Прикарпатські селяни бунтують проти гіганта агробізнесу

 

svyni

 

Жителі міста Калуш і сіл Сівка-Войнилівська, Мошківці, Калуського району та сіл Водники, Делієве і Лани – Галицького району мають претензії до сільськогосподарської компанії "Даноша" щодо порушення земельного та екологічного законодавства.

 

Мешканці цих районів скаржаться на погіршення екологічної ситуації, зниження якості землі, пошкодження доріг та вимагають відкритого доступу до інформації щодо стану води, викидів у навколишнє середовище, добрив тощо, пише Курс.

 

 

"У селі Делієве Галицького району побудували свинокомплекс з порушенням санітарно-захисних зон, тобто вони ("Даноша" – КУРС) побудували комплекс з більшою кількістю свиней без згоди громади, що нас спонукало створити територіальну громаду для того, щоб боротися з тим будівництвом. Ми винесли рішення територіальної громади про заборону будівництва, скерували керівництву "Даноші", але воно не зреагувало. А рішення територіальної громади – це є рішення прямої дії до виконання", – пояснює член комітету громадських представників територіальної громади села Делієве Марія Підгаєцька.

 

Люди написали заяву у міліцію. За два місяці кримінальне провадження закрили, пояснивши відсутністю складу злочину. Громада оскаржила закриття провадження у суді, і його повернули на дорозслідування. Також мешканці Калуського та Галицького районів звернулися до Світового банку.

 

"Ми написали скаргу у Світовий банк, оскільки "Даноша" фінансується зі Світового банку. Той заяву прийняв до розгляду", – розповіла пані Марія.

 

До врегулювання конфлікту між громадами та сільськогосподарською компанією залучили організацію "Інститут миру і порозуміння", яка нібито має допомогти сторонам дійти згоди за допомогою медіації.

 

"Це ми вже, мабуть, п’ятий раз зустрічаємося. Перші рази були тренінги, де нас навчали, як себе поводити. Результатом зустрічей має стати підписання угоди про подальшу співпрацю", – сказала напередодні сьогоднішньої зустрічі Марія Підгаєцька.

 

Та замість підписання угоди на представників громади чекав черговий тренінг. Учасникам зустрічі роздали листочки з прислів’ями та приказками і запропонували представитися і вибрати народну мудрість, яка найбільш близька кожному з присутніх.

 

Після такого своєрідного знайомства медіатор Роман Коваль нагадав, що представник омбудсмена Світового банку Скотт Адамс відвідав Прикарпаття для дослідження господарської діяльності "Даноші", зустрівся з представниками громади і підготував висновок щодо подальшого перебігу подій та проект угоди про подальшу співпрацю. Результатом цих зустрічей мають стати внесені правки до угоди та її підписання.

 

Однак представника так званої третьої сторони насторожила присутність журналістів.

 

"Ми домовлялися, що зустріч має відбуватися без участі будь-яких людей, яких ми не запрошували, які не подавали скаргу, які не є позивачами або відповідачами в цьому процесі. Вони можуть бути присутні за однієї умови: якщо всі учасники на це погодяться", – сказав Коваль.

 

Дискусія щодо можливості присутності журналістів тривала приблизно півгодини. Попри те, що проблема стосується земельних конфліктів і екологічних проблем як мінімум семи населених пунктів, так званий медіатор переконував присутніх, що зустріч має бути конфіденційною, щоб "виробити взаємну довіру між сторонами конфлікту". Домовились до того, що, коли представникам Даноші буде необхідне якесь висвітлення, вони надішлють журналістам прес-реліз.

 

Зрештою, генеральний директор підприємства Крістіан Брокоп Якобсен  погодився на присутність преси за умови, що в угоді пропишуть можливість залучення ЗМІ до висвітлення діяльності "Даноші".

 

Курс


04.09.2014 395 0
Коментарі (0)

28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

312
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1059
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2131
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1996
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1938
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5949

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1158

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1884

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2646

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2584
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

338
20.09.2024

У серпні приріст споживчих цін до попереднього місяця на 0,2–1,2% зафіксували у всіх регіонах України.  

780
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

862
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

14960
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2510
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

806
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2748
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26244 1
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

366
21.09.2024

"За" звернення проголосували 56 депутатів, один — утримався, семеро — не голосували.  

817
19.09.2024

Верховна Рада 19 вересня ухвалила постанову про перейменування понад 300 населених пунктів та районів.  

902
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

1119