Правдива історія: в Івано-Франківську презентували монографію "Лемківські долі: трагізм і пам'ять поколінь" (ФОТО)

У монографії висвітлюються складні сторінки історії найзахіднішої етнографічної групи – лемків, яка внаслідок радянсько-польської змови стала жертвою трагічних післявоєнних депортаційних акцій з рідних етнічних теренів і назавжди їх втратила.

У цій праці автор намагається привідкрити залаштункові етнополітичні ігри щодо цієї етногрупи у міжвоєнній Польщі, Чехословаччині, СРСР та їх післявоєнних наступників, інформує кореспондент Фіртки.

«Ця тема мені не нова, я займаюся нею близько 15 років. У монографії я ставив собі за мету насамперед зосередити увагу на архівних матеріалах. Важливість теми полягає в першу чергу у тому, що нею перенасичена словацька, польська та діаспорна історіографія. В цьому ключі українські історичні наративи виглядають дуже скупо. І тому мені хотілось засвітити це питання в українській історіографії», - розповідає автор монографії, історик Ігор Любчик.

У книзі використано матеріали українських архівних та бібліотечних фондів Києва, Львова, Івано-Франківська, польських джерел з Варшави, Кракова, Перемишля та словацьких - з Кошице, Пряшева, Свидника.

Основний акцент у праці робився на чи не найбільшій трагедії лемків – депортації.

«Ми по сьогоднішній день маємо таку величезну помилку, коли депортованих називають біженцями чи евакуйованими. Але це ж абсолютно різні поняття. Тому у своїй монографії я наводжу дуже багато цитувань та документів. Будь-який читач, підготовлений чи не підготовлений, матиме на кожній сторінці посилання на джерело», - додає автор.

У книзі приділена увага й Прикарпаттю, оскільки сюди виселили велику кількість лемків, холмщаків, надсянців. Лемки оселялись на Прикарпатті у всіх районах, за винятком гірських.

У реалізації цього монографічного проєкту допоміг президент Івано-Франківської торгово-промислової палати, депутат Івано-Франківської обласної ради Андрій Левкович.

«Ця книга зібрала документальні факти про лемків, які є частиною українського народу, етносом, який має надзвичайно великий пласт культури. Фактично у книзі показали частину їхнього життя. Я також за походження по батькові є лемком. І в цю книжку вкладено документальні факти, фото. Ми хочемо передати книгу в кожну бібліотеку Івано-Франківської області, а також плануємо розповсюджувати її далі», - розповідає Андрій Левкович.

За його словами, у планах є перекласти книгу англійською мовою для поширення її в Канаді, адже там також живе велика кількість лемків.

Автор книги зазначає, що словацькі, польські дослідники мають свій погляд на цю тему. А українського не вистачає.

«Сьогодні масово виходять лемківські монографії у Словаччині, Польщі, і навіть в Росії. І так мало цих робіт у нас. Слово "переселенець" криє в собі сегмент добровільності. Але ж так насправді не було. Стояло питання виселити лемків з їхньої території. А куди поселити – то вже як вийде. Бувало, депортованих селили в один будинок по 4-5 родин. Тобто, насправді, це жахлива трагедія, це драма поколінь, про яку не можна забувати», - каже Ігор Любчик.

Саме тому для автора важливими були архівні цитування, як переконливі свідчення істини, правдивості того часу.

За його словами, монографія написана для того, щоб нею користувались студенти, викладачі, вчителі у школах, щоб розповідали правду. Адже тільки так можна зберегти пам'ять про ті часи.

Автор акцентує, важливим було бажання видати цю монографію саме у 2020 році – у Рік пам’яті депортацій українців ХХ століття, що проголошений на Івано-Франківщині.

Ідея написання монографії зародилась у вересні цього року, а втілилась вже у грудні.

«Лемки - це моя історія, історія моєї родини, мого батька та його батьків. Спілкуючись з Ігорем Любчиком, я повернувся у своє дитинство, коли моя бабця розказувала, як все було, як вони жили, тяжко працювали. Моя бабця вільно володіла польською та німецькою мовами. І вона знала стільки казок, лемківських пісень і я собі згадую, який все ж таки тільки у моєї бабці був великий пласт культури. А скільки ще я прочитав у цій книзі. І коли Ігор (автор монографії, – ред.) прийшов до мене в кабінет та розповів про ідею книжки, то я відразу виявив бажання долучитися, тому що це також моя історія», - розповів Андрій Левкович.

Відроджувати пам'ять про лемків меценат спільно з покійним народним депутатом Анатолієм Матвієнком почали ще декілька років тому.

«Ми започаткували таку історію: видавати щось про лемків. Перша річ, яку профінансував Анатолій Матвієнко, був диск лемківських пісень. Наступна – вистава «Лемківська драма» або «Вигнані з Раю», яку ми також підтримували. І ця книга є продовженням цієї традиції, яку розпочав Анатолій Матвієнко», - додав Андрій Левкович.

За словами начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Володимира Федорака, важливо, що автор підготував правдиву розповідь про частину нашого народу, яку змусили залишити рідні землі.

«Дуже важливо, що є молоді автори, які проливають світло на "білі плями" у цій історії. Крім того, дослідник представив у книзі історії конкретних людей, родин, які потрапили в драматичні ситуації. Коли ми пізнаємо справжні факти нашої історії, тоді ми справді можемо відчути частину того болю, який пережили вони», - додав Володимир Федорак.

Завершили презентацію лемківськими піснями з драми-концерту «Вигнані з Раю» у виконанні Заслуженої артистки України Галини Баранкевич.


Довідково:

Ігор Любчик – кандидат історичних наук, доцент кафедри українознавства і філософії ІФНМУ. Автор понад 80 наукових публікацій на лемківську тематику українською, польською та англійською мовами, з яких дві монографії.

Фотогалерея


19.12.2020 2879
Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

623
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1157
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2481
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1339
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1968 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2912

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

659

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

741

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1653

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1636
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

332
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

443
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18359
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7468
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3649
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1035
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10773
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

280
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

276
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

468
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

444
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

676