Правдива історія: в Івано-Франківську презентували монографію "Лемківські долі: трагізм і пам'ять поколінь" (ФОТО)

У монографії висвітлюються складні сторінки історії найзахіднішої етнографічної групи – лемків, яка внаслідок радянсько-польської змови стала жертвою трагічних післявоєнних депортаційних акцій з рідних етнічних теренів і назавжди їх втратила.

У цій праці автор намагається привідкрити залаштункові етнополітичні ігри щодо цієї етногрупи у міжвоєнній Польщі, Чехословаччині, СРСР та їх післявоєнних наступників, інформує кореспондент Фіртки.

«Ця тема мені не нова, я займаюся нею близько 15 років. У монографії я ставив собі за мету насамперед зосередити увагу на архівних матеріалах. Важливість теми полягає в першу чергу у тому, що нею перенасичена словацька, польська та діаспорна історіографія. В цьому ключі українські історичні наративи виглядають дуже скупо. І тому мені хотілось засвітити це питання в українській історіографії», - розповідає автор монографії, історик Ігор Любчик.

У книзі використано матеріали українських архівних та бібліотечних фондів Києва, Львова, Івано-Франківська, польських джерел з Варшави, Кракова, Перемишля та словацьких - з Кошице, Пряшева, Свидника.

Основний акцент у праці робився на чи не найбільшій трагедії лемків – депортації.

«Ми по сьогоднішній день маємо таку величезну помилку, коли депортованих називають біженцями чи евакуйованими. Але це ж абсолютно різні поняття. Тому у своїй монографії я наводжу дуже багато цитувань та документів. Будь-який читач, підготовлений чи не підготовлений, матиме на кожній сторінці посилання на джерело», - додає автор.

У книзі приділена увага й Прикарпаттю, оскільки сюди виселили велику кількість лемків, холмщаків, надсянців. Лемки оселялись на Прикарпатті у всіх районах, за винятком гірських.

У реалізації цього монографічного проєкту допоміг президент Івано-Франківської торгово-промислової палати, депутат Івано-Франківської обласної ради Андрій Левкович.

«Ця книга зібрала документальні факти про лемків, які є частиною українського народу, етносом, який має надзвичайно великий пласт культури. Фактично у книзі показали частину їхнього життя. Я також за походження по батькові є лемком. І в цю книжку вкладено документальні факти, фото. Ми хочемо передати книгу в кожну бібліотеку Івано-Франківської області, а також плануємо розповсюджувати її далі», - розповідає Андрій Левкович.

За його словами, у планах є перекласти книгу англійською мовою для поширення її в Канаді, адже там також живе велика кількість лемків.

Автор книги зазначає, що словацькі, польські дослідники мають свій погляд на цю тему. А українського не вистачає.

«Сьогодні масово виходять лемківські монографії у Словаччині, Польщі, і навіть в Росії. І так мало цих робіт у нас. Слово "переселенець" криє в собі сегмент добровільності. Але ж так насправді не було. Стояло питання виселити лемків з їхньої території. А куди поселити – то вже як вийде. Бувало, депортованих селили в один будинок по 4-5 родин. Тобто, насправді, це жахлива трагедія, це драма поколінь, про яку не можна забувати», - каже Ігор Любчик.

Саме тому для автора важливими були архівні цитування, як переконливі свідчення істини, правдивості того часу.

За його словами, монографія написана для того, щоб нею користувались студенти, викладачі, вчителі у школах, щоб розповідали правду. Адже тільки так можна зберегти пам'ять про ті часи.

Автор акцентує, важливим було бажання видати цю монографію саме у 2020 році – у Рік пам’яті депортацій українців ХХ століття, що проголошений на Івано-Франківщині.

Ідея написання монографії зародилась у вересні цього року, а втілилась вже у грудні.

«Лемки - це моя історія, історія моєї родини, мого батька та його батьків. Спілкуючись з Ігорем Любчиком, я повернувся у своє дитинство, коли моя бабця розказувала, як все було, як вони жили, тяжко працювали. Моя бабця вільно володіла польською та німецькою мовами. І вона знала стільки казок, лемківських пісень і я собі згадую, який все ж таки тільки у моєї бабці був великий пласт культури. А скільки ще я прочитав у цій книзі. І коли Ігор (автор монографії, – ред.) прийшов до мене в кабінет та розповів про ідею книжки, то я відразу виявив бажання долучитися, тому що це також моя історія», - розповів Андрій Левкович.

Відроджувати пам'ять про лемків меценат спільно з покійним народним депутатом Анатолієм Матвієнком почали ще декілька років тому.

«Ми започаткували таку історію: видавати щось про лемків. Перша річ, яку профінансував Анатолій Матвієнко, був диск лемківських пісень. Наступна – вистава «Лемківська драма» або «Вигнані з Раю», яку ми також підтримували. І ця книга є продовженням цієї традиції, яку розпочав Анатолій Матвієнко», - додав Андрій Левкович.

За словами начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Володимира Федорака, важливо, що автор підготував правдиву розповідь про частину нашого народу, яку змусили залишити рідні землі.

«Дуже важливо, що є молоді автори, які проливають світло на "білі плями" у цій історії. Крім того, дослідник представив у книзі історії конкретних людей, родин, які потрапили в драматичні ситуації. Коли ми пізнаємо справжні факти нашої історії, тоді ми справді можемо відчути частину того болю, який пережили вони», - додав Володимир Федорак.

Завершили презентацію лемківськими піснями з драми-концерту «Вигнані з Раю» у виконанні Заслуженої артистки України Галини Баранкевич.


Довідково:

Ігор Любчик – кандидат історичних наук, доцент кафедри українознавства і філософії ІФНМУ. Автор понад 80 наукових публікацій на лемківську тематику українською, польською та англійською мовами, з яких дві монографії.

Фотогалерея


19.12.2020 3233
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1352
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1035
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2052
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3538
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1330
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1315

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1645

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

480

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1125

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1285
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

326
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24244
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

493
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

382
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

602
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1489
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

666
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2220
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

575
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1455 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

604
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

518