Правда про благодатний вогонь

Вікіпедія подає нам наступні відомості про благодатний вогонь.

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. Церемонія проводиться у Велику суботу спільно грецьким Єрусалимським православним патріархатом та єрусалимським патріархатом Вірменської апостольської церкви. Винесення Благодатного Вогню символізує вихід з Гробу Світла істинного, тобто Воскресіння Господа. 

Найпоширеніша серед вірян версія сходження благодатного вогню полягає в тому, що вогонь з'являється біля гробу Господнього чудодійним способом, і вогонь, який виноситься із Гробу священниками, не просто благодатний, але й чудесний і надприродний. Стверджують, що цей вогонь запалюють не люди, а що він сходить із неба від Бога за молитвою патріарха.

Однак Єрусалимська і Вірменська церкви, які здійснюють цей обряд,  ніколи не говорили про чудесне походження цього вогню, і коли їх про це запитували журналісти, вони про жодну чудодійність цього обряду не казали.

Так, священник Вірменської апостольської церкви, настоятель Гробу Господнього, архімандрит Самуїл Агоян на питання журналістів відповів, як видобувається Благодатний вогонь, церемонія сходження якого в Єрусалимі щорічно приваблює тисячі паломників:

«Ми приносимо зв'язки свічок, ми називаємо їх факелами, і підпалюємо їх від масляної лампи і виходимо, щоб роздати благодатний вогонь.... Так, від масляної лампи, яку лишаємо заздалегідь...

Ми віримо в чудеса, але повірте, я робив це тричі, і це не чудо. Бог робить дива, але не на потіху людям, а лише тоді коли це дійсно потрібно.»

На цьому відео пояснення природи цього вогню устами того, хто безпосередньо це робив, починається з часу 5:20 хв:

А у цьому відео інший священник вірменської церкви, Гевонд Оганнісян, який брав безпосередню участь у цій церемонії, детально розказує про її зміст, а на відрізку часу 3:15 розказує про джерело походження благодатного вогню:

Правду про «сходження» благодатного вогню розказав і митрополит Єрусалимської церкви Корнилій, який теж брав у цьому участь. Це можна побачити на цьому відео, починаючи з 3:30 хв:

Цю інформацію підтвердив і грецький єпископ Феофан.

Таким чином, в гробниці в середині ризниці (кувуклії) є лампадка, у якій постійно підтримується вогонь. Під час так званого «сходження» вогню священник від цієї лампадки запалює факел зі свічок  і виносить його, щоб роздати вірянам.

Ось як виглядає ця масляна лампадка:

Був випадок, коли після виходу священника з вогнем, в кувуклію проник чоловік з ліхтариком і камерою, і зняв відео з тією лампадкою, яка горіла в середині. Це видно у цьому відеосюжеті на 4:40 хв:

Керуючись цими фактами, глава ПЦУ Епіфаній так прокоментував зміст Благодатного вогню:

«Він просто виноситься із Гробу Господнього на знак того світла, яке засяяло в час воскресіння Господнього. Його виносить патріарх, який творить молитву, але, це більшою мірою є спомин того першого чуда, яке було звершено в певний момент.»

Після цього журналістка подає сюжети —  як це «чудо» обговорює російська православна церква і використовує це як інструмент російської пропаганди. Для РПЦ Благодатний вогонь — це не просто чудо і сакральна традиція, а передусім те, що відрізняє і возвеличує православ'я  над іншими віросповіданнями, зокрема над католицизмом, мовляв «це лише нашу церкву Всевишній нагородив чудом благодатного вогню, як ознаку істинної правдивої церкви, бо це єдина правильна віра, як і юліанський календар».  А ще у РПЦ є повір'я, що, якщо не «зійде» Благодатний вогонь, то це нібито буде ознакою кінця світу.  

Терміни «чудо» чи «сходження» взагалі треба прибрати з назви цієї церемонії.

Єрусалимська Патріархія, яка здійснює цей обряд, називає його "Ἡ Τελετή τοῦ Ἁγίου Φωτός" – «Церемонія (обряд) Святого Світла (або Вогню)». Слова «сходження» там немає!

Терміни «чудо», «сходження» – суто російська традиція пізньорадянських часів. Тож логічніше послуговуватися термінологією греків, адже вони відправляють цей обряд.

Як росіяни вигадали Благодатний вогонь у вигляді чуда і як використовують це у своїй пропаганді, розповідає і митрополит ПЦУ Євстратій (Зоря) за посиланням.

За інформацією Вікіпедії, найдавніше збережене свідчення про використання Благодатного Вогню у церемонії належить паломниці Сільвії Аквітанській (IV століття) такими словами:

«У дев'яту ж годину усі збираються в храм Воскресіння, запалюються всі лампади й свічі й робиться велике світло. А вогонь не приноситься ззовні, але подається із середини печери, де денно й ночно горить невгасима лампада».

А найдавніші свідчення про чудодійність вогню сягають IX століття, в церковній писемності попереднього часу згадок про чудо не виявлено. Так, близько 870 року, латинський чернець Бернард свідчив:

«У святу суботу напередодні Великодня ранком починається служіння в цій церкві й по здійсненні служіння співається „Господи помилуй!“ доти, поки по явленню ангела, не запалиться світло в лампадах, які висять над згаданою труною».

Перекази про чудодійність сходження вогню з колон Храму Господнього існують на рівні легенд і мають дві схожі версії – вірменську і грецьку.

Мова йде про перекази, за якими тріщина на одній з колон Храму Господнього пояснюється тим, що на неї зійшов Благодатний вогонь.

Вірменська версія базується на свідченнях не пізніших 1635 року вірменського паломника зі Львова Сімеона Лехаци. За його свідченням колись до храму не впустили вбогих прочан, через те, що вони не могли сплатити вхідну плату.

Проте Вогонь зійшов спершу саме до жебраків, що стояли назовні й спалив верхівки мармурових колон по обидва боки дверей, після чого видали указ і грамоту, що дозволяли безкоштовно входити до Храму жебракам, які заприсягнуть, що не мають грошей.

Грецька версія, письмово зафіксована не раніше 1710 року російським паломником Іваном Лук'яновим, розповідає, що вірмени одного разу вирішили привласнити собі право одержувати Благодатний вогонь і підкупили турецьку владу, щоб та не впустила греків у храм і щоб вірмени самі увійшли в Гріб Господень за вогнем.

І поки вірмени без успіху намагалися випросити в Бога вогонь, греки зі своїм патріархом молилися біля входу в храм. І Бог не дав вірменам вогню, але звів його з колони біля входу, де стояли греки зі своїм патріархом.

Один мусульманський стражник, побачивши що сталося, увірував у християнського Бога, за що був убитий одноплемінниками.

У цьому переказі Благодатний вогонь з'являється як доказ істинності грецької форми Православ'я.

Критики грецької версії вважають, що вона є пізнішою та кон'юнктурно зміненою версією початкового переказу, що зберігається вірменською церквою.

Доцент кафедри біблеїстики Київської духовної академії, фахівець з епіграфічних пам'яток Ізраїлю, кандидат богослов'я протоієрей Олег Скнар зробив огляд усіх відомих легенд і переказів про пошкодження колони.

Дослідник зазначає, що «тріщина в колоні давніша, ніж приписувана їй легенда про Вогонь».

Низка інших колон храму також має схожі пошкодження. За сотні років колони храму постійно піддавалися деформаціям у зв'язку з землетрусами, пожежами, нападами завойовників тощо.

Це дає підстави говорити про природне походження ушкоджень. Разом з тим, як зазначає протоієрей Олег Скнар, сказання про благодатний вогонь теж цікаві для досліджень «як апокрифічна літературна спадщина».

«Еволюціонуючи, ідея про те, що з колони щось „вийшло“, набувала різних розповідних форм: від виходу мучеників уві сні патріарха, до чудесного виходу вогню».

Професор Духовної академії, видатний літургіст Микола Успенський (1900 – 1987) про природу благодатного вогню писав так:

«Червоною ниткою через усю паломницьку літературу від паломника другої половини IX століття Бернарда і до XX століття проходить думка про чудотворну появу Св. вогню…

Подібні паломницькі повідомлення, суперечливі в самих собі про образи виходу вогню згори, і ті ствердження очевидності цього виходу для всіх, хто молиться, швидше говорять про релігійну екзальтацію авторів і натовпу, що оточував їх під час обряду Св. вогню, ніж про велич самого обряду.

Звідси ж втрачається їхня наукова цінність у питанні дослідження обряду.  

Література про обряд Св. вогню, дуже багата кількісно, не дає нам історії його походження. Вона лише наділяє святий вогонь надприродним походженням, про яке нічого не каже голос всесвітньої церкви.  

Ні соборні ухвали вселенського чи помісного значення, ні святоотцівська література не знають чудесного вогню.  … Нам можуть поставити запитання: на що ж дивляться палестинські ієрархи та сам єрусалимський патріарх?

На це питання ми знаходимо відповідь у щоденниках преосв. єпископа Порфирія. Навівши свою розмову з патріаршим намісником, філадельфійським єпископом Діонісієм (пізніше митрополит Вифлеємський), де останній говорив про спосіб запалення св. вогню, преосв. Порфирій пише:

„Розповівши все це, митрополит домовив, що від одного Бога очікується припинення благочестивої брехні. Як він знає і може, так і напоумить і заспокоїть народи, які тепер вірують у вогняне диво великої суботи. А нам і почати не можна цього перевороту в умах, нас розшматують біля самої каплиці Св. Гробу…

Очевидно, колись, не давши своєчасно енергійного роз'яснення своїй пастві про справжній сенс обряду св. вогню надалі вони виявилися неспроможні підняти цей голос перед усе зростаючим з об'єктивних умов фанатизмом темних мас.

Якщо це не було зроблено вчасно, то пізніше стало неможливим, без ризику за особистий добробут і, мабуть, цілість самих святинь. Їм залишилося – виконувати обряд і мовчати, втішаючи себе тим, що Бог «як знає і може, так і напоумить і заспокоїть народи».

Існують і інші випадки самозапалювання свічок, які часто демонструють фокусники. Один з них – хімічний: шматок фосфору розчиняють у летючій отруйній рідині — сірковуглецю, і в отриманий розчин вмочають гніт свічки або лампади.

Роблять це за температури не більше 10-15 градусів тепла. Потім свічку переносять у те місце, де намічено «явити диво», наприклад, поміщають її перед якоюсь іконою. І ось, як тільки сірковуглець на ґноті випарується, фосфор спалахує і запалює свічку.

Існують і кілька інших видів «самозапалювання» свічок, однак благодатний вогонь Храму Господнього – це не фокус, і не чудо, а обряд символічного характеру, про який розповіли священники, які у певний час служили у Храмі Господньому — Самуїл Агоян, Гевонд Оганнісян та інші.


08.04.2024 Ярослав Івашин 5623
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1583
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1020
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1280 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3745 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33874
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2837

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

358

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

754

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1699

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1070
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

634
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

512
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

889
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1988
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12205
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1500
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1283
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

542
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

256
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

324
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

371
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1263