Порошенко – майбутній Каддафі?

 

Полювання за здобиччю, за їжею – ось що становить суть життя будь-якої тварини-хижака. Як поводиться дикий ведмідь, коли бачить свою жертву: так, нападає на неї. А ще він “мітить” територію і недопускає туди своїх конкурентів. Ці прості, на перший погляд, ази зоології вивчають ще у школі. А вже пізніше розповідають, що боротьба за ресурси стає чи не найбільшою цінністю. Точніше сказати – енергоресурси – за них та за контроль над їхнім транспортуванням.

 

Нічого особистого – тільки бізнес. Не секрет, що Росія є одним із найкрупнішим постачальників нафти і газу в Європу. А через Україну проходить більше 75% енергопотоків, і тільки 15% – через Білорусь. А ще, Україна – один із найбільших споживачів газу в Європі. Навіть такі енергоємкі економіки, як німецька чи італійська, споживають куди менше газу, ніж ми. Старі, ще радянські, способи обігріву в “обіймах” тіньових схем газопостачання руками спритних ділків затягнули на українському споживачеві енергоресурсів надійний зашморг. Тому й не дивно, що Росія просто не може змиритися з тим, що постачання газу до Європи може здійснюватися цілком незалежно та ще й прозоро. Та й сам енергоринок України є надто спокусливим та ласим шматком.

 

Конкуренція – рушій бізнесу. Конкуренція помножена на добру освіту у сучасному глобальному світі – запорукою зростання та прогресу. А конкуренція, у першу чергу, – це прозорість ведення бізнесу. Росія ніколи не відзначалася прозорістю, а навпаки була майже енциклопедичною її протилежністю. Підкуп, підступ та шантаж були притаманними цій країні у всі часи.Не була Росія ніколи і надто освіченою. Кілька російських вишів доступні тільки для великих центрів і у цьому показнику країна доволі відчутно програє тим же американцям чи європейцям. Прикладом цього є небажання Росії здійснювати модернізацію та реформувати свою економіку. «Російський ведмідь» навчився качати нафту і на цьому заробляти гроші. Але, світ змінився і зараз час шукати нові, більш вигідніші джерела ресурсів. Сланцевий газ цьому – яскравий приклад. А війна в Україні – хвороблива реакція у вигляді небажання прогресу. Їм простіше жити в старих хатках, думати про «Велікую Россію», жити злиденно, але тішитися думкою про те що тільки Росія може протистояти світовому імперіалізму. Не говоримо вже про те, що і омріяна російським великодержавством ідея «русского миру» не відповідає на сьогоднішні виклики світу.

 

“Великий газовий шлях”. Колись великий шовковий шлях мав і економічну і культурну і соціальну складові. Теперішній “великий газовий шлях” окрім економічної складової (читай – збагачення невеликої купки російських олігархів) – ще й геополітичну та міжнародну складову. Як тільки той, хто є у системі “газового шляху” висловлює якусь незгоду, він одразу ж потрапляє під репресії та шантаж. Великій країні можуть просто перекрити газопостачання, для прикладу, якраз на Новий рік. Чи просто “випадково” потрапити у катастрофу із президентським літаком. Таке життя.Якось уже забулися кадри міжнародних новин із Сирії, Єгипту та Лівії. А ці країни колись жили цілком не бідно: життєвий рівень населення рік за роком піднімався у щорічних рейтингах. Чи не тому, що ці країни мали стати майбутнім плацдармом для альтернативного транспортування енергоресурсів із арабських країн до Європи як альтернативу російському газу і нафті. І Каддафі, котрий перетворив Лівію у сучасну країну зі зростаючою економікою та який заручився підтримкою європейських країн, раптом став ворогом для усіх…

 

Звичайно, не час, і не місце, та навіть недоцільно порівнювати Каддафі і Порошенка - надто вже різні люди. Порівнюємо тільки ситуацію, у якій опинилися лідери - нажаль, обидвоє потрапили в енергетичну пастку між двома різними світами.

 

І тут основні світові гравці аж ніяк не зважають, хто і де живе, яка країна має глибшу історію, чи є освіченішою. Україна для них – тільки територія зіткнення інтересів. Коли одна сторона в черговий раз висловлює стурбованість і занепокоєння, інша діє ще активніше. Тому найважливіше – чи, бува, не залишимося віч-на-віч із агресором - внутрішніми і зовнішніми, як Каддафі…


13.11.2014 Марія Лутчин 2093 0
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1084
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2799
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

976
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1036
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1039 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3103 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

898

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

774

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1086
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

147
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2340
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1146
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

447
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15065
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7381
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

815
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

377
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

287
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

377
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

657
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1111