Погана погода. Астрономи виявили планету, на якій йде дощ із заліза

Вчені з європейської обсерваторії ESO виявили в сузір'ї Риб гарячу гігантську екзопланету, де йдуть дощі з крапель розплавленого заліза.

На денній стороні цієї надгарячої гігантської екзопланети температура перевищує 2400 градусів Цельсія. Цього достатньо для випаровування металів, відзначають астрономи, пише Фіртка з посиланням на НВ.

Сильний вітер переносить пари заліза на більш холодну нічну сторону, де вони конденсуються в залізні краплі.

«Можна сказати, що на цій планеті дощові вечори, ось тільки дощик там залізний», — говорить Давид Еренрайх, професор Женевського університету у Швейцарії, керівник дослідження незвичайної екзопланети WASP-76b, яка знаходиться на відстані близько 640 світлових років.

Настільки дивне явище відбувається тому, що «планета залізних дощів» постійно звернена до своєї материнської зірки однієї «денною» стороною, а інша, «нічна» її сторона занурена у вічний морок.

Подібно Місяцю, який таким же чином пов’язаний з Землею, планета WASP-76b знаходиться в стані приливного захоплення своєю зіркою: вона обертається навколо своєї осі рівно за стільки ж часу, за скільки обертається навколо зірки. На денний бік планети обрушується в тисячі разів більше випромінювання від її материнської зірки, ніж Земля отримує від Сонця.

Там так жарко, що молекули розпадаються на атоми і метали на кшталт заліза випаровуються. Екстремальна різниця температур між денною та нічною сторонами планети призводить до того, що в металевій атмосфері дмуть сильні вітри, які переносять залізні пари з гарячою денної на більш холодну нічну сторону — на ній температура падає приблизно до 1500 градусів. Але WASP-76b відрізняється не тільки незвичайною різницею між денною та нічною температурою.

Нове дослідження показує, що у дні і ночі на цій планеті ще і абсолютно різна хімія. За допомогою нового приймача ESPRESSO на телескопі ESO VLT в чилійській високогірній пустелі Атакама астрономи вперше зареєстрували на надгарячому газовому гіганті хімічні зміни: сильні лінії залізних парів на термінаторі, кордоні, яка розділяє денний і нічний боки планети.

«На наш подив, однак, ми не бачимо залізних парів в „ранковій“ зоні планети», — говорить Еренрайх. Причина цього, на його думку, в тому, що «на нічній стороні дивовижної екзопланети йдуть залізні дощі».

«Спостереження показують, що кількість залізного пара в атмосфері WASP-76b велика на гарячій денній стороні планети. Частина заліза переноситься на нічний бік завдяки осьовому обертанню планети і атмосферних вітрам. Там залізо потрапляє в значно більш холодне середовище, конденсується і випадає у вигляді дощу» , — додає Марія Роза Сапатеро Осоріо, астрофізик з Центру астробіології в Мадриді.


12.03.2020 3168
Коментарі ()

27.05.2020
Люся Грибик

Як вийти з карантину з чистим та доглянутим обличчям Фіртці розповіла франківська косметологиня Стефанія Білусяк.

676
26.05.2020
Роса Мартинюк

 Жінка не може працювати в  урології, йти до лікаря варто тоді, коли вже болить, а простатит лікується за 5 хвилин — ці та інші міфи ми часто чуємо та чи розуміємо їхню помилковість?Розмовляємо із Владиславою Литвинець — лікарем-урологом Лікувально-ліагностично центру професора Литвинця, асистентом кафедри урології Івано-Франківського медичного університету.

2792
22.05.2020
Олена Британська

Ця історія з тих, які тягнуться роками. Про з’єднання Південного та Північного бульварів в Івано-Франківську заговорили ще у 2015-му.

3366 2
22.05.2020
Марія Лутчин

Уявити собі сучасні міста, містечка та села без асфальтного покриття просто неможливо – десь воно ідеальне, десь бажає бути кращим, а десь ями та вибоїни роками не бачили асфальтобетонного катка. Тому сьогодні асфальт впевнено можна назвати одним з

3070
21.05.2020
Роса Мартинюк

Вона справляє враження жінки, що все встигає — працює на роботі, двічі на рік організовує етнофестиваль та виховує трьох діток. Про те, як їй все вдається, з чого починалася “Крайка”, про навчання у Парижі та курйозні ситуації під час організації: говоримо із Наталією Бартків.

926
19.05.2020

Вищі навчальні заклади закінчуватимуть навчальний рік у дистанційному режимі. 

1226

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

2201

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

4694

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

4118 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

3192
29.05.2020

28 травня, на свято Вознесіння Господнього за юліанським календарем, в Україні з’явилася в продажу всесвітньо відома книжка «Католицизм: мандрівка до серця віри» американського проповідника, письменника і богослова єпископа Роберта Баррона.

134
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1870
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

4884 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1785
29.05.2020

До добірки увійшли нові серіали, які точно зацікавлять навіть вибагливих кіноманів.

159