П'ять способів відчути "шкірний оргазм"

Кілька різних речей можуть спричинити дивне відчуття блаженства, не пов'язане із сексуальним задоволенням і відоме як "шкірний оргазм" або фріссон.

Мурашки по шкірі, м'яке тремтіння в кінцівках і швидке серцебиття – ці незвичайні фізичні відчуття відомі майже кожному. Вони отримали назву "фріссон" - від французького слова "frisson" (тремтіти). Дехто настільки збуджується, що вчені іноді називають це явище "шкірним оргазмом", пише bbc.Україна.

Як я вже писав нещодавно, найчастіше за все цей стан викликає музика. З фізіологічної точки зору "фріссон" виникає через те, що певні мелодії здатні "лоскотати" центри задоволення в нашому мозку, викликаючи потужну дозу дофаміну.

Це спричиняє відчуття ейфорії, яке супроводжується сильною тілесною реакцією, зокрема "мурашками" по шкірі та тремтінням.

Після виходу статті я отримав багато запитань від наших читачів, яких цікавило, чи можуть фріссон викликати й інші речі, не музичного і не сексуального походження. Я передивився чимало наукової літератури, поки не знайшов маловідоме дослідження, проведене у 2010 році науковцями Ганноверської вищої школи музики і драми Олівером Греве та його колегами.

Протягом експерименту дослідники перевіряли чуттєві реакції учасників за допомогою різних подразників. Вони слухали пісні, або не-музичні звуки, приміром, сміх дитини чи шурхотіння листя, ждивились на картини, які можуть викликати певні емоції, вдихали різні запахи і навіть отримували масаж голови.

Впродовж експерименту дослідники за допомогою обладнання контролювали фізіологічну реакцію людей: частоту серцевих скорочень, дихання і шкірну реакцію, а також розпитували про їхні відчуття.

Науковці змогли порівняти результати тестів з розповідями людей про відчуття фріссону, щоб побачити, наскільки ці фізіологічні реакції схожі.

Виявилося, що різні типи подразників викликають відчуття, схожі на фріссон, тією чи іншою мірою. Навіть кислий смак лимонів – навряд чи улюблений смак для багатьох людей – у 16 учасників експерименту викликав знайомі мурашки по шкірі, які ми зазвичай асоціюємо з апогеєм музичного задоволення.

Це може здатися дивним, але джерелом фріссону частково є стимуляція "симпатичної нервової системи", яка зазвичай реагує на загрозу. Можливо саме тому несподіваний дисонанс мелодії, або сильний смак викликає приємне подразнення системи, яка автоматично реагує на загрозу організму.

Трохи дивує той факт, що найменшу реакцію викликали візуальні джерала – картини або фото. Але це може пояснюватися тим, що для їхнього сприйняття потрібно більше інформації.

На наступному етапі дослідження учасникам дозволили вибрати свою улюблену пісню або сцену з фільму. Під час їхнього прослуховування або перегляду в учасників виміряли рівень пілоерекції (наукова назва мурашок на шкірі) та серцеву діяльність.

Звичайно, і музика, і фільми викликали зміну серцевого ритму (характерне відчуття вібрації всередині), а також тремтіння по шкірі.

До речі, фільм не обов'язково має бути блокбастером. У деяких людей виникало приємне відчуття поколювання шкіри голови (так звана, автономна сенсорна меридіональна реакція), коли вони спостерігали, як інші повільно виконують певні дії.

В мене, приміром, завжди виникає приємне відчуття, коли я дивлюсь, як бариста варить мені каву.

Отже, джерелом фріссону зазвичай є п'ять речей: музична мелодія, не-музичні звуки, фільми, їжа і чуттєвий контакт. Можливо, існують й інші. Насправді, 17 учасників експерименту професора Греве відчували тремтіння, згадуючи приємний власний досвід – феномен, який дослідники називають "розумовий фріссон".

Враховуючи, що фріссон має низку доведених переваг, приміром, він може знизити больові відчуття або сприяти бажанню допомагати іншим, це вміння варто розвивати. Принаймні солодке поколювання фріссона – ще одна причина скористатися моментом і насолодитися простими життєвими радощами.

Як відчути фріссон

Музика – відомі музикальні твори, які часто викликають музичний "шкірний оргазм", включають пісню Адель "Someone Like You", Концерт для фортепіано з оркестром №2 Сергія Рахманінова і пісню "Wonderwall" гурту Oasis.

Специфічні звуки  різні звуки - від шурхотіння листя до скреготу нігтів по дошці - можуть викликати мурашки

Смак – різкі смаки також викликають у деяких людей сильні фізичні відчуття

Кінофільми – на деяких людей впливає кульмінація голлівудського блокбастеру, тоді як інші із задоволенням спостерігають за повільними довгими діями, як приготування кави

Дотик – ніжний чуттєвий масаж спрацьовує для багатьох.


28.08.2020 7922
Коментарі ()

24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині починалися ще з кінця 60-х років. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла рішення про створення музею в місті. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів Ксенею Циганюк. 

1221 9
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

9763 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

10770 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

4868
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2647
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2146

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною.

67

Останнім часом в соцмережах посилилась пропаганда трампістів, які звинувачують Байдена і Зеленського в тому, що ті нібито відмовляються від таких форм допомоги, як ленд-ліз і PDA.    

172

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

553

Огляд світових ЗМІ у контексті того, що може чекати українців у випадку перемоги на виборах в США Дональда Трампа.

950
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

147
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1150
15.02.2024

В Івано-Франківській області продовжуватимуть втілювати реформу шкільного харчування в освітніх закладах, адже діти мають споживати якісну та смачну їжу, приготовлену у добрих умовах.  

645
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2354
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1630
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

608
10.02.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

1031
23.02.2024

На чисельні прохання в Івано-Франківську відбудеться концерт рок-кумира, українського музиканта-мультиінструменталіста, вокаліста, композитора Олега Скрипки та гурту Воплі Відоплясова. Подія відбудеться 3 березня 18:00 - Івано-Франківськ, Panorama PUB,

263
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

264
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

710 2
15.02.2024

Станом на лютий 2024 року Головнокомандувачу Збройних сил Олександру Сирському висловили довіру 40% українців, найвищу довіру зберігає колишній Головнокомандувач Валерій Залужний — 94%.  

1342 1
11.02.2024

Президент Володимир Зеленський вніс нові зміни у керівництво Збройних сил України, зокрема замінивши командувачів Об’єднаних сил та Десантно-штурмових військ.  

927 1