П'ять способів відчути "шкірний оргазм"

Кілька різних речей можуть спричинити дивне відчуття блаженства, не пов'язане із сексуальним задоволенням і відоме як "шкірний оргазм" або фріссон.

Мурашки по шкірі, м'яке тремтіння в кінцівках і швидке серцебиття – ці незвичайні фізичні відчуття відомі майже кожному. Вони отримали назву "фріссон" - від французького слова "frisson" (тремтіти). Дехто настільки збуджується, що вчені іноді називають це явище "шкірним оргазмом", пише bbc.Україна.

Як я вже писав нещодавно, найчастіше за все цей стан викликає музика. З фізіологічної точки зору "фріссон" виникає через те, що певні мелодії здатні "лоскотати" центри задоволення в нашому мозку, викликаючи потужну дозу дофаміну.

Це спричиняє відчуття ейфорії, яке супроводжується сильною тілесною реакцією, зокрема "мурашками" по шкірі та тремтінням.

Після виходу статті я отримав багато запитань від наших читачів, яких цікавило, чи можуть фріссон викликати й інші речі, не музичного і не сексуального походження. Я передивився чимало наукової літератури, поки не знайшов маловідоме дослідження, проведене у 2010 році науковцями Ганноверської вищої школи музики і драми Олівером Греве та його колегами.

Протягом експерименту дослідники перевіряли чуттєві реакції учасників за допомогою різних подразників. Вони слухали пісні, або не-музичні звуки, приміром, сміх дитини чи шурхотіння листя, ждивились на картини, які можуть викликати певні емоції, вдихали різні запахи і навіть отримували масаж голови.

Впродовж експерименту дослідники за допомогою обладнання контролювали фізіологічну реакцію людей: частоту серцевих скорочень, дихання і шкірну реакцію, а також розпитували про їхні відчуття.

Науковці змогли порівняти результати тестів з розповідями людей про відчуття фріссону, щоб побачити, наскільки ці фізіологічні реакції схожі.

Виявилося, що різні типи подразників викликають відчуття, схожі на фріссон, тією чи іншою мірою. Навіть кислий смак лимонів – навряд чи улюблений смак для багатьох людей – у 16 учасників експерименту викликав знайомі мурашки по шкірі, які ми зазвичай асоціюємо з апогеєм музичного задоволення.

Це може здатися дивним, але джерелом фріссону частково є стимуляція "симпатичної нервової системи", яка зазвичай реагує на загрозу. Можливо саме тому несподіваний дисонанс мелодії, або сильний смак викликає приємне подразнення системи, яка автоматично реагує на загрозу організму.

Трохи дивує той факт, що найменшу реакцію викликали візуальні джерала – картини або фото. Але це може пояснюватися тим, що для їхнього сприйняття потрібно більше інформації.

На наступному етапі дослідження учасникам дозволили вибрати свою улюблену пісню або сцену з фільму. Під час їхнього прослуховування або перегляду в учасників виміряли рівень пілоерекції (наукова назва мурашок на шкірі) та серцеву діяльність.

Звичайно, і музика, і фільми викликали зміну серцевого ритму (характерне відчуття вібрації всередині), а також тремтіння по шкірі.

До речі, фільм не обов'язково має бути блокбастером. У деяких людей виникало приємне відчуття поколювання шкіри голови (так звана, автономна сенсорна меридіональна реакція), коли вони спостерігали, як інші повільно виконують певні дії.

В мене, приміром, завжди виникає приємне відчуття, коли я дивлюсь, як бариста варить мені каву.

Отже, джерелом фріссону зазвичай є п'ять речей: музична мелодія, не-музичні звуки, фільми, їжа і чуттєвий контакт. Можливо, існують й інші. Насправді, 17 учасників експерименту професора Греве відчували тремтіння, згадуючи приємний власний досвід – феномен, який дослідники називають "розумовий фріссон".

Враховуючи, що фріссон має низку доведених переваг, приміром, він може знизити больові відчуття або сприяти бажанню допомагати іншим, це вміння варто розвивати. Принаймні солодке поколювання фріссона – ще одна причина скористатися моментом і насолодитися простими життєвими радощами.

Як відчути фріссон

Музика – відомі музикальні твори, які часто викликають музичний "шкірний оргазм", включають пісню Адель "Someone Like You", Концерт для фортепіано з оркестром №2 Сергія Рахманінова і пісню "Wonderwall" гурту Oasis.

Специфічні звуки  різні звуки - від шурхотіння листя до скреготу нігтів по дошці - можуть викликати мурашки

Смак – різкі смаки також викликають у деяких людей сильні фізичні відчуття

Кінофільми – на деяких людей впливає кульмінація голлівудського блокбастеру, тоді як інші із задоволенням спостерігають за повільними довгими діями, як приготування кави

Дотик – ніжний чуттєвий масаж спрацьовує для багатьох.


28.08.2020 8953
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

459
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

982

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580