П'ять способів відчути "шкірний оргазм"

Кілька різних речей можуть спричинити дивне відчуття блаженства, не пов'язане із сексуальним задоволенням і відоме як "шкірний оргазм" або фріссон.

Мурашки по шкірі, м'яке тремтіння в кінцівках і швидке серцебиття – ці незвичайні фізичні відчуття відомі майже кожному. Вони отримали назву "фріссон" - від французького слова "frisson" (тремтіти). Дехто настільки збуджується, що вчені іноді називають це явище "шкірним оргазмом", пише bbc.Україна.

Як я вже писав нещодавно, найчастіше за все цей стан викликає музика. З фізіологічної точки зору "фріссон" виникає через те, що певні мелодії здатні "лоскотати" центри задоволення в нашому мозку, викликаючи потужну дозу дофаміну.

Це спричиняє відчуття ейфорії, яке супроводжується сильною тілесною реакцією, зокрема "мурашками" по шкірі та тремтінням.

Після виходу статті я отримав багато запитань від наших читачів, яких цікавило, чи можуть фріссон викликати й інші речі, не музичного і не сексуального походження. Я передивився чимало наукової літератури, поки не знайшов маловідоме дослідження, проведене у 2010 році науковцями Ганноверської вищої школи музики і драми Олівером Греве та його колегами.

Протягом експерименту дослідники перевіряли чуттєві реакції учасників за допомогою різних подразників. Вони слухали пісні, або не-музичні звуки, приміром, сміх дитини чи шурхотіння листя, ждивились на картини, які можуть викликати певні емоції, вдихали різні запахи і навіть отримували масаж голови.

Впродовж експерименту дослідники за допомогою обладнання контролювали фізіологічну реакцію людей: частоту серцевих скорочень, дихання і шкірну реакцію, а також розпитували про їхні відчуття.

Науковці змогли порівняти результати тестів з розповідями людей про відчуття фріссону, щоб побачити, наскільки ці фізіологічні реакції схожі.

Виявилося, що різні типи подразників викликають відчуття, схожі на фріссон, тією чи іншою мірою. Навіть кислий смак лимонів – навряд чи улюблений смак для багатьох людей – у 16 учасників експерименту викликав знайомі мурашки по шкірі, які ми зазвичай асоціюємо з апогеєм музичного задоволення.

Це може здатися дивним, але джерелом фріссону частково є стимуляція "симпатичної нервової системи", яка зазвичай реагує на загрозу. Можливо саме тому несподіваний дисонанс мелодії, або сильний смак викликає приємне подразнення системи, яка автоматично реагує на загрозу організму.

Трохи дивує той факт, що найменшу реакцію викликали візуальні джерала – картини або фото. Але це може пояснюватися тим, що для їхнього сприйняття потрібно більше інформації.

На наступному етапі дослідження учасникам дозволили вибрати свою улюблену пісню або сцену з фільму. Під час їхнього прослуховування або перегляду в учасників виміряли рівень пілоерекції (наукова назва мурашок на шкірі) та серцеву діяльність.

Звичайно, і музика, і фільми викликали зміну серцевого ритму (характерне відчуття вібрації всередині), а також тремтіння по шкірі.

До речі, фільм не обов'язково має бути блокбастером. У деяких людей виникало приємне відчуття поколювання шкіри голови (так звана, автономна сенсорна меридіональна реакція), коли вони спостерігали, як інші повільно виконують певні дії.

В мене, приміром, завжди виникає приємне відчуття, коли я дивлюсь, як бариста варить мені каву.

Отже, джерелом фріссону зазвичай є п'ять речей: музична мелодія, не-музичні звуки, фільми, їжа і чуттєвий контакт. Можливо, існують й інші. Насправді, 17 учасників експерименту професора Греве відчували тремтіння, згадуючи приємний власний досвід – феномен, який дослідники називають "розумовий фріссон".

Враховуючи, що фріссон має низку доведених переваг, приміром, він може знизити больові відчуття або сприяти бажанню допомагати іншим, це вміння варто розвивати. Принаймні солодке поколювання фріссона – ще одна причина скористатися моментом і насолодитися простими життєвими радощами.

Як відчути фріссон

Музика – відомі музикальні твори, які часто викликають музичний "шкірний оргазм", включають пісню Адель "Someone Like You", Концерт для фортепіано з оркестром №2 Сергія Рахманінова і пісню "Wonderwall" гурту Oasis.

Специфічні звуки  різні звуки - від шурхотіння листя до скреготу нігтів по дошці - можуть викликати мурашки

Смак – різкі смаки також викликають у деяких людей сильні фізичні відчуття

Кінофільми – на деяких людей впливає кульмінація голлівудського блокбастеру, тоді як інші із задоволенням спостерігають за повільними довгими діями, як приготування кави

Дотик – ніжний чуттєвий масаж спрацьовує для багатьох.


28.08.2020 5875
Коментарі ()

18.01.2021
Тетяна Дармограй

Відкладання справи «на завтра» й внаслідок виконання її в останній момент – ситуація, з якою стикався кожен. Нерідко після таких випадків людину мучить відчуття провини, яке дивним чином зникає після нового поставленого завдання. Про те, як вибратись із цього зачарованого кола – читайте у матеріалі.    

541
05.01.2021
Олена Британська

У фінал потрапили 10 успішних жінок з семи областей України, серед яких й учасниця з Івано-Франківська Христина Викалюк.

2366
29.12.2020
Соломія Когут

Прихід Нового року - чудова нагода для святкування. Його радо вітають у будь-якій точці світу. Тож разом з Фірткою дізнаємося про найцікавіші новорічні традиції.

2062
23.12.2020
Роксолана Остапчук

2020 — рік, який людство на цю мить вважає найгіршим в сучасній історії. Однак, він запам’ятався не лише пандемією. Тому вже традиційно наприкінці року ми підіб’ємо підсумки, спробуємо згадати головні події, якими жило Прикарпаття цього року.

2441
23.12.2020
Остап Микитюк

Цей рік показав нам багато важливих речей з інших ракурсів — хто ми є, що ми робимо та як обираємо життєві пріоритети, чи користуємось критичним мисленням та як боремось з труднощами. В кожного це само собою ставалося по своєму.

2553
21.12.2020
Тетяна Дармограй

У Конституції України мовиться, що людина має багато прав, але право на життя – одне з головних. Й тоді виникає питання, якщо є право на життя, то чи повинне бути в людини право й на смерть?

2980 7

Якщо поліція спрацює відповідально – к°манда суттєво поповнить бюджет міста. Орієнтовно – на МІЛЬЙОН! Ще й вулиці нарешті приберуть від мерських не-кльозетів будок.

324

Олег Проців Системні мільйонні корупційні оборудки на Прикарпатті з переслідуванням викривача Україна завдяки неефективному державному управлінню, олігархату та корупції опинилась серед найбідніших та найкорумпованіших країн Європи. Результати публічн

556

Хто і для чого ринок заграбастав? Чому про це "не знає" міста ГОЛОВА? Про небезпеки, загрози, бенефіціярів і співпрацю – з прізвищами, назвами та вірогідними мотивами…

5486

Тема статті випливає з відношення президента України до розгляду моїх звернень стосовно неефективного адміністрування законодавства та корупції у галузі мисливського господарства. Я направив через електронний кабінет урядового контактного центру біля 5 зв

5304 1
13.01.2021

Старий Новий рік традиційно святкують в ніч з 13 на 14 січня.

531
12.01.2021

Харчування – один із ключових факторів попередження низки хронічних захворювань.

954
06.01.2021

Святвечір — це вечір перед Різдвом, коли українці за традицією родинами збираються на спільну вечерю. У цей день завершується сорокаденний піст, а на стіл виставляють 12 традиційних страв, кожна з яких має своє особливе значення. Суспільне зібрало

1204
18.01.2021

Традиція купання в ополонці на Водохреще не допомагає "змивати" гріхи.   

602
08.01.2021

З 8 по 10 січня в храмі Царя Христа монастиря Отців Василіян, що в Івано-Франківську по вул. Незалежності, 181, буде відбуватися традиційний XII Міжнародний фестиваль “Коляда на Майзлях”.  

1779
27.12.2020

Папа Римський Франциск у п’ятницю, 25 грудня, під час традиційного різдвяного звернення Urbi et Orbi (містові і світові) помолився за мир на сході України та в Нагірному Карабасі, а також закликав політиків до співпраці.

1674 1
20.12.2020

Папа Римський Франциск нарікає, що за підготовкою до святкування Різдва люди забувають про сенс цього величного свята, і закликав допомогти у цей період нужденним.  

2227
19.01.2021

Новий фільм Netflix вийшов одразу з українською озвучкою та субтитрами.  

737 1
20.01.2021

Чинний президент США Дональд Трамп обговорював зі своїми соратниками можливість створення нової політичної партії. Він запропонував її назвати Патріотичною партією.

150
07.01.2021

Конгрес остаточно затвердив обрання демократа Джо Байдена президентом США після підрахунку голосів Колегії виборників.

1132
02.01.2021

Про це очільниця країни заявила у відеозверненні.

1513
18.12.2020

Спікер Верховної ради Дмитро Разумков під час п'ятничного засідання повідомив, що нардепи після нового року планують збільшити штрафи за неперсональне голосування.

2397