“Переможене горе. Мнемонічні фігури (без)державної літератури”: прикарпатець Іван Монолатій здобув літературну премію

Івано-франківський науковець і письменник Іван Монолатій став лавреатом літературно-наукового конкурсу Фундації Українського вільного університету імені Воляників-Швабінських (Нью-Йорк, США).

Про це в етері Суспільного розповів сам літератор, передає Фіртка.

"Ця премія важлива тому, що покликана представляти світові тих авторів, які переймаються українськими справами й українськими проблемами. Вона стосується українознавчих розвідок українською або англійською мовами, що з'явилися у попередньому році", — розповів Іван Монолатій.

У цьому році письменник також отримав обласну премію ім. Василя Стефаника, премію ім. Івана Франка, міську премію ім. Тараса Мельничука у Коломиї.

"Я не ставив завдання отримати всі можливі премії. Це, напевно, наслідок кількарічної праці над тематикою пам'яті й забуття, яка у нас дуже виразно і рельєфно представлена в художній літературі", — каже Іван Монолатій.

Книжку "Переможене горе…" учений розглядає як продовження праці "Від Донецька до Перемишля. Як сучасна література "пам'ятає" українські міста". Мнемонічні фігури – це фігури пам’яті. Письменник каже, що обирав маловідомі, не пошановані "совєцькою" владою твори української літератури XX ст. Зіставив одинадцять пар, які ”вже в назві мають елемент пам’ятання або забуття”.

"І материкова українська література, і українська література діаспори XX ст. дають відповідь на те, чому ми були бездержавні, чому ця бездержавність була, по суті, вимушена у XX ст., і чому ми пройшли такий шлях від сліпців до збирачів каміння", — каже Іван Монолатій.

За його словами, у задумі – третя книжка, що розповідатиме про політичні фігури XX ст. — провідників і національних героїв в сучасній літературі.

"Але з цим складніше, тому що (як би сказали на Галичині) рівневих текстів про наших політиків дуже мало" — каже Іван Монолатій.

Якою буде винагорода міжнародного конкурсу, за словами лавреата, наразі ще не повідомили, а попередні три премії закумульовані у книжках.

"Це — книжки, присвячені пам'яті, життю і боротьбі мого родича, полковника Євгена Побігущого-Рена, якому буде 120 років у листопаді", — розповів Іван Монолатій.

Письменник каже, дві книжки вже видав. Перша – белетристична річ, вигаданий щоденник молодого хлопця, який бере участь у проголошенні ЗУНРу, вступає до лав Галицької армії, бореться за Українську державу. Друга книга, наукова, розповідає його біографію, а третя, що днями виходитиме з друку, це — посмертне видання Побігущого-Рена "Слово офіцера-громадянина", де автор зібрав публікації в еміграційній, діаспорній пресі, спогади, архівні документи.

Іван Монолатій розповідає, для нього нагорода Фундації Українського вільного університету в Нью-Йорку є символічною, адже вона співфінансує діяльність Українського вільного університету в Мюнхені, випускником якого він є. Науковець каже, що захищав там і магістерську, і докторську працю під керівництвом історика Володимира Косика.

"Мені дуже імпонує, що з Прикарпаття дві людини цьогоріч стали лауреатами цієї премії. Моїм колегою по премії є доктор історичних наук, професор Ігор Любчик з книжкою про лемківські долі", – каже Іван Монолатій.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Відома франківська письменниця презентувала одразу три нові книги (ФОТО)

На Прикарпатті презентували перший в Україні авторський підручник «Література та інклюзія»

Поезія, що западає в серце: Ольга Деркачова презентувала монографію лірики Богдана Томенчука (ФОТО)


09.10.2021 Іван Муканик 1588
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

400
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

370
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14018 8
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1605
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

897
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6195

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

663

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1488

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1299

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1184
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

542
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

682
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1606
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

621
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

912
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5946
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13753
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

279
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

575
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

504
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

818 2