Перемир'я, що не рятує дітей від смерті

 

/data/blog/58810/4af172cd770ccf9e5a70082f06158c7a.jpg

 

Кореспондент ВВС Фергал Кін відвідав похорон десятирічного Микити та його шестирічної сестри Кароліни, які загинули після обстрілу Маріуполя минулого тижня.

 

Родина повідомила ВВС, що хоче, аби їхню історію почули.

 

Це один із тих випадків, коли свідок, розповідаючи про війну, почувається особисто присоромленим від жорстокості конфлікту. Так, начебто, усе людство було скривджене несправедливістю, якої зазнала одна родина.

 

Біля могили спершу лунав тільки звук вітру, що дме поперек поля з врожаєм, і тиха хода сусідів, які зібралися, аби поховати двох дітей.

 

Потім під'їхав фургон. Труни обережно витягнули й поставили біля підніжжя могил. Діти - десятирічний Микита та шестирічна Кароліна - не виглядали мертвими, здавалось, що вони заснули.

 

Як тільки їхня мати Тетяна здійняла гучний крик, туга охопила натовп. Її голос дав волю печалі, гніву, подиву - всьому, що може виразити жінка, в якої двоє дітей загинули під час війни.

 

"Маленька помічниця"

Микита провів своє життя в інвалідному візочку, страждаючи на церебральний параліч, і не в змозі самостійно себе нагодувати.

 

Його молодша сестричка Кароліна була маленькою помічницею родини, вона постійно допомагала бабусі Любові Василівні, яка доглядала за дітьми протягом дня.

 

5 вересня, за декілька годин до оголошення про припинення вогню, пані Любов перебувала у своїй квартирі, коли раптом почалися обстріли.

 

Під час цієї війни обидві сторони розмістили зброю та снаряди у районах, де живе цивільне населення. Як і у будь-якій війні, я писав про інтереси невинних і непричетних, які стали другими на шляху пріоритетів військовослужбовців.

 

Коли почалися обстріли, пані Любов намагалася перевести дітей у підвальне приміщення в іншому будинку. Штовхаючи Микиту в його кріслі та Кароліну, яка бігла поруч, вони кинулися через двір. Вона згадує шиплячий свист снаряда, який наблизився. А потім земля здригнулася.

 

Жінка каже, що коли вона тримала свою онуку Кароліну, вся її ліва сторона була розірвана.

 

"Я була в шоковому стані", - пригадує вона.

 

Пані Любов поранили у руку, а в її вухах дзвеніло від шуму вибухів. Але якимось чином вона змогла дістатися разом із дітьми назад до квартири. Кароліна вже була мертвою, Микита постійно втрачав свідомість.

 

"Микита все ще був у своєму інвалідному візочку. Це було неймовірно важко. Кров була всюди", - розповіла пані Любов.

 

Прийшли якісь військові. Микита теж вже був мертвим, і тіла дітей забрали. Пані Любов відправили до шпиталю. Пізніше вона скаже мені: "Я не знаю, як це пережити. Їх образи постійно переді мною".

 

Мовчазне спостереження

Три дні потому я бачив її знов на могилі онуків. Її плач змішується з плачем її доньки.

 

Бабуся Любов Василівна каже, що вона у полоні спогадів про смерть онуків.

 

Бабуся

 

Неодноразово вона запитує: "Боже, чого ти забрав їх?" Перед тим, як труни поховали у могилах, мати Тетяна нахилилася до кожної дитини, тихенько шепочучи їм, її рука поправила їхнє волосся, так, наче, вони все ще могли чути її слова ніжності.

 

Потім, охоплена горем, вона впала, жінку винесли. До кінця процесії залишались тільки батько і кілька сусідів та бабуся, яка мовчки сиділа навпроти могили.

 

Режим припинення вогню повинен завершити випадкові смерті дітей - таких, як Микита і Кароліна. Але для їхньої родини перемир'я - лише порожній звук.


10.09.2014 499 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

363
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

365
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13997 7
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1603
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

895
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6190

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

656

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1486

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1295

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1182
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

539
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

680
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1601
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

619
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

907
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5943
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13745
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

276
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

573
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

501
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

815 2