Печія і розлад травлення є поширеними недугами під час вагітності, особливо на пізніх термінах. В основному це відбувається через гормональні зміни і тиск матки на шлунок. Це може призвести до потрапляння вмісту шлунку в стравохід, викликаючи печію. Таблетки від печії для вагітних Rennie можна приймати майбутнім мамам для полегшення симптомів цих станів.
Які симптоми печії під час вагітності?
Симптоми печії під час вагітності подібні до симптомів печії у будь-якої іншої людини. Найпоширеніші з них – відчуття печіння і розпирання за грудиною, в стравоході і горлі, біль у грудях, що посилюється при нахилах, підйомі і лежанні, неприємний кислий присмак у роті і відрижка. Також можуть виникати труднощі з ковтанням. Через застій шлункового вмісту вагітна жінка може відчувати нудоту, біль у ділянці шлунку, страждати від розладу травлення і блювоти, а також постійної гикавки. Дискомфорт посилюється під час прийому важкої їжі, особливо жирної або гострої. Їжа є основним фактором, що впливає на вираженість симптомів, причому такі продукти, як шоколад, кава, помідори і цитрусові, мають особливо сильний ефект, оскільки вони знижують тонус нижнього стравохідного сфінктера. Характерно також, що печія під час вагітності посилюється вночі, часто викликаючи труднощі зі сном.
Звідки береться печія при вагітності?
З печією стикаються 22% жінок у першому триместрі вагітності, 39% – у другому і 72% – в останньому триместрі. Відчуття печії – це результат закидання кислого шлункового вмісту в нижній відділ стравоходу. Вона часто виникає внаслідок шлунково-стравохідного рефлюксу, який є поширеним захворюванням серед вагітних жінок. Приблизно ⅔ майбутніх мам страждають від рефлюксу під час вагітності. Серед іншого, печія і рефлюкс викликані підвищенням рівня прогестерону в організмі жінки.
Прогестерон – це жіночий статевий гормон, що виробляється яєчниками та наднирниками. Під час вагітності він відповідає, серед іншого, за розслаблення і зниження тонусу гладкої мускулатури, запобігаючи таким чином можливим передчасним пологам.
Висока концентрація прогестерону під час вагітності також має розслаблюючу дію на інші м'язи в організмі вагітної жінки, наприклад, на нижній стравохідний сфінктер (НСС). Фізіологічно цей м'яз постійно напружений у стані спокою, запобігаючи потраплянню їжі зі шлунку в стравохід. Однак у вагітних жінок прогестерон викликає розслаблення нижнього стравохідного сфінктера, що призводить до симптомів рефлюксу.
Методи боротьби
Ключем до позбавлення від печії під час вагітності є дієта. У щоденному раціоні майбутня мама повинна уникати занадто жирної або гострої їжі, яка підвищує секрецію шлункового соку.
Прийоми їжі повинні бути не тільки легкозасвоюваними, але й невеликими та частими. Переїдання є абсолютно небажаним.
Щоб уникнути печії, слід також уникати:
- переїдання на ніч;
- солодощів з високим вмістом жиру;
- куріння сигарет (це повинно бути очевидним, але, нажаль, деякі вагітні курять);
- носіння тісного одягу;
- сон у неправильній позі (наприклад, занадто низько).
При печії також можна пити молоко, натуральну пахту, кефір або йогурт. Вони матимуть тимчасовий ефект на відчуття печіння в стравоході. Також добре допомагає лляне насіння, яке має властивість покривати слизову оболонку шлунку і знімати дискомфорт. Його можна пити з молоком і медом.
Література
1. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.
2. Richter JE. Review article: the management of heartburn in pregnancy. Aliment Pharmacol Ther. 2005;22(9):749-757. doi:10.1111/j.1365-2036.2005.02654.x.
3. Hila, A., & Castell, D. O. (2005). Nighttime reflux is primarily an early event. Journal of clinical gastroenterology, 39(7), 579–583. https://doi.org/10.1097/01.mcg.0000170762.52072.a9
Реклама