Партнер Roosh Сергій Токарєв про спроби контролювати AI: Це не регулювання — це гальмування

Спроби контролювати сферу штучного інтелекту призводять до гальмування її розвитку. У цьому переконаний Сергій Токарєв — IT-підприємець та інвестор, співзасновник та партнер інвестиційної групи Roosh. Він наголошує: основна проблема полягає в тому, що участь в обговоренні способів врегулювання галузі беруть представники влади та великих AI-компаній.

“Це означає, що великі компанії, на кшталт Meta чи OpenAI, можуть диктувати власні умови і, як результат, укріплювати свої позиції на ринку. Це ускладнює середовище для невеликих стартапів і сповільнює розвиток технологій загалом. Це не регулювання — це гальмування”, — ділиться бізнесмен.

Перші масштабні дискусії щодо контролю сфери Artificial Intelligence почали з’являтися у 2023 році. Так, у Лондоні відбувся AI Safety Summit, участь в якому взяли представники 28 країн та найбільших AI-компаній. Вони досягли спільної думки щодо необхідності тестувати ШІ-моделей на безпеку. Тоді ж Велика Британія анонсувала створення AI Safety Institute, мета якого — вирішувати питання безпеки технологій штучного інтелекту в інтересах суспільства.

Схожі процеси розпочались і в США. Згідно з наказом президента Джо Байдена, компанії, які розробляють штучний інтелект, зобов’язані інформувати федеральний уряд про тренування моделей, а також надавати результати безпекових випробувань.

А вже у лютому 2024 року Скотт Вінер, сенатор штату Каліфорнія, представив новий законопроєкт, що ґрунтується на указі Байдена, але пропонує жорсткіші заходи. Документ вимагає від компаній, що займаються тренуванням AI-моделей, перевіряти свої інструменти на “небезпечну” поведінку, впроваджувати захист від хакерських атак та розробляти технологію так, аби її можна було повністю вимкнути. ШІ-компанії будуть зобов’язані розкривати Департаменту технологій Каліфорнії запроваджені протоколи тестування та засоби захисту. А якщо технології завдадуть “критичної шкоди”, генеральний прокурор штату може подати в суд на розробників.

Законопроєкт Віннера називають знаковим, адже він може запустити механізм регулювання штучного інтелекту і в інших штатах. Не дивно, що така ініціатива з’явилась в Каліфорнії, адже саме там розташовані офіси багатьох найбільших технологічних компаній. Разом з цим очікується, що американська AI-індустрія розкритикує проєкт як надмірно агресивний і такий, що потенційно перешкоджає інноваціям.

Попри те, що саме програми зовнішньої допомоги США посприяли розвитку AI  в Україні, за словами Бенджаміна Дженсена — представника американського Центру стратегічних і міжнародних досліджень — українці використовують технології штучного інтелекту значно активніше, ніж американці.
Допоки міжнародна спільнота та окремі країни обговорюють потенційний вплив штучного інтелекту на людство, в Україні технології застосовують у різноманітних сферах та спостерігають за їхнім розвитком.

На думку Сергія Токарєва, вирішувати проблеми, пов’язані з розвитком штучного інтелекту, потрібно не заздалегідь, а тоді, коли вони з’являються. Неможливо передбачити всі виклики, що принесе AI — але можна працювати над подоланням наявних. Натомість сьогоднішні дискусії фокусуються на малоймовірних сценаріях, на кшталт повстання Artificial Intelligence проти людства чи кінця цивілізації через ШІ. Страх перед цим відволікає від таких реальних проблем, як, наприклад, можливе використання технології deepfake перед президентськими виборами в США.

Раніше в інтерв’ю для РБК бізнесмен зазначав, що жодне з існуючих законодавств не було готове до такого стрімкого розвитку Artificial Intelligence. Століттями людство розробляло юридичні системи з чіткими правилами, за порушення яких мають відповідати конкретні люди. Утім наразі не існує механізму, який би визначав винуватих у тому випадку, якщо AI-алгоритм нашкодить людині. Розвиток технологій штучного інтелекту призвів до того, що людству доведеться серйозно змінювати наявні системи законів.

Не менш гостро стоїть питання етики у використанні штучного інтелекту. Наразі AI-технології не можуть давати “небезпечні” відповіді — наприклад, про те, як створити бомбу. Однак Токарєв вважає, що розвиток ШІ-інструментів у цьому напрямку — питання часу. На його думку, невдовзі окремі компанії та цілі країни створюватимуть для внутрішнього користування технології, що даватимуть відповіді навіть на найжорстокіші питання.

Партнерський матеріал


22.02.2024 521
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

337
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13819 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1578
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

872
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6140
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1724

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

640

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1468

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1279

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1168
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

522
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

661
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1581
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

603
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

882
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5926
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13655
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

251
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

550
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

487
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

794 2