Парламент затвердив нові пільги жертвам політичних репресій

Верховна Рада прийняла в цілому як закон проект № 3815-д, який передбачає посилення соціального захисту жертв нацистських переслідувань та політичних репресій.

За проголосували 243 народних депутати, передає «Слово і Діло» у вівторок, 18 вересня.

Деякі пільги стосуються людей, які у віці до 18 років були в'язнями концтаборів, гетто, інших місць утримання фашистської Німеччини та її союзників у період Другої світової війни; а також колишнім малолітнім в'язням (до 14 років) таких установ, які стали людьми з інвалідністю. Їм надається право безкоштовно користуватися міським громадським транспортом, міжміським в межах області або півострова. Причому у людини з інвалідністю I групи на тих же умовах може бути один супроводжуючий.

Колишнім в'язням концтаборів можна безоплатно один раз за два роки поїхати до певного місця і повернутися додому на поїзді, автобусі або на морському/річковому транспорті, скористатися літаком або ж один раз на рік скористатися цими видами транспорту, заплативши 50% вартості квитка.

Колишнім малолітнім в'язням із інвалідністю I і II груп - один раз на рік безкоштовно скористатися поїздом, морським або річковим транспортом, автобусом, літаком, - якщо мова йде про дорогу туди і назад. Супроводжуючий особи з інвалідністю I або III групи повинен сплатити 50% вартості квитка.

Однак, із 1 жовтня по 15 травня людям з інвалідністю I групи в результаті переслідувань в період Другої світової війни можна їздити на потягах і автобусах, літати і пересуватися за допомогою морського і річкового транспорту зі знижкою 50% скільки завгодно разів. Скасовується 75% -ва знижка на паливо для колишніх неповнолітніх реабілітованих в'язнів, які проживають у будинках без центрального опалення. Також скасовується 100% -ва знижка на паливо для колишніх малолітніх в'язнів концтаборів, які зараз живуть у будинках без центрального опалення.

Людям, репресованим шляхом позбавлення волі або примусового безпідставного утримання в психіатричному заході віддається перевага в залишенні на роботі; додаткова відпустка тривалістю 14 календарних днів на рік; першочергове поліпшення житлових умов; в якості допомоги по тимчасовій непрацездатності виплачується 100% середньої зарплати і право позачергового отримання квартир або одноквартирних житлових будинків.

Колишнім в'язням або людям, яких безпідставно тримали в психіатричних лікарнях, а потім реабілітували, надали право обирати пакет соціальних пільг. Наприклад, передбачених для них у законі «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», - або ж для учасників бойових дій.

У першому випадку - це першочергове право на отримання житла; в селах - першочергове право на будівельні матеріали для будівництва житла; безкоштовна консультація адвокатів із питань, пов'язаних з реабілітацією.

У другому випадку це безкоштовні ліки та медвироби за рецептом лікарів; першочергове безплатне зубопротезування (за винятком дорогоцінних металів); безкоштовне санаторно-курортне лікування або компенсація; 75% -ва знижка за квартплату в межах норм по площі на людину і така ж за комунальні послуги; 75% -ва знижка на паливо для мешканців будинків без підключення до центрального опалення; при виході на пенсію - право користуватися тими ж поліклініками та госпіталями, що й раніше; щорічне медичне обстеження; першочергове обслуговування в лікарнях, профілакторіях, аптеках; першочергова госпіталізація; право на позику на будівництво/ремонт житла з погашенням протягом 10 років, починаючи з п'ятого після завершення будівництва; першочергове право на вступ до різних кооперативів - зокрема щодо гаражів, стоянок тощо; першочергове користування всіма послугами зв'язку; першочергове обслуговування в їдальнях/кафе/ресторанах, закладах ЖКГ та міжміського транспорту; позачергове обслуговування установами соцзахисту населення.

Людям з інвалідністю внаслідок репресій під час Другої світової війни на вибір надається один із трьох варіантів пільг, проте два з них аналогічні.

Перший - як людям з інвалідністю внаслідок війни. Це те ж саме, що пільги для учасників бойових дій, описані вище, тільки до того ж оплатять дорогу до санаторію, а не тільки путівку; квартплату і комунальні послуги держава оплатить повністю, як і вартість палива. Також мова йде про безкоштовний ремонт житла, першочергове обслуговування в поліклініках, позачергове працевлаштування відповідно до спеціалізації та фізичного стану; виплату допомоги працюючим людям з інвалідністю по тимчасовій непрацездатності до 4 місяців підряд або до 5 місяців протягом року; безкоштовне забезпечення автомобілем плюс компенсації витрат на паливо, ремонт, техобслуговування; забезпечення продовольчими товарами поліпшеного асортименту та промисловими товарами підвищеного попиту.

Другий - підвищення пенсії на 50%, а членам сімей, які було примусово переселено, - на 25%.

Закон набуде чинності на наступний день після офіційної публікації.


19.09.2018 766 2
Коментарі (2)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2498
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1173
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1105
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2286
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3727
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2701 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

964

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

822

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

773

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

733
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10450
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1301
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

332
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5446
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1159
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2952
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

536
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

396 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

835
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

722
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

774