Парадокси мажоритарки по-франківськи


Івано-Франківська область традиційно голосує за націонал-демократичні політичні сили. Це ні для кого не є відкриттям. І тому, результати по пропорційній частині виборчих списків більш-менш можна спрогнозувати, навіть попри те, що провладна партія нині має в регіоні доволі впливових політиків.

 

Натомість, мажоритарка обіцяє бути більш непередбачуваною. В першу чергу, по Івано-Франківському виборчому окрузі.

 

На разі, тут є ряд впливових осіб, що попсують одне одному нерви: діючий міський голова Віктор Анушкевичус, його багаторічний головний опонент й лідер франківсього УДАРу Юрій Соловей, голова обласного осередку ВО «Свобода» Олександр Сич.

 

Те, що дані політики намагатимуться зреалізувати восени своє пасивне виборче право є більш ніж вірогідним фактом. От тільки як саме моделюватимуться їхні політичні дії й хто з них святкуватиме перемогу поки що можна тільки припускати.

 

Впродовж останнього часу Віктор Анушкевичус як ніхто інший має підстави для роздумів над можливістю балотуватися у вищий законодавчий орган України. Той шквал критики через прблеми в міській господарці, не вирішення ряду питань в ній, що звалилися на мера й, навіть спроба ініціювання відставки колегами-депутатами – додають масла в вогонь. Тому, похід на Київ є для Анушкевичуса можливо навіть своєрідним рятівним колом. Й Івано-Франківськ у цьому випадку стає площадкою для старту. Тим не менше, що попри критику мер із двома каденціями керівництва обласним центром має й певні позитивні заслуги. Саме апеляція до успіхів й обіцянка лобіювання інтересів Франківська на рівні держави повинні принести йому політичні дивіденди.

 

Юрій Соловей - молодий амбітний політик, плани на мерське крісло якого ніяк не дають йому спокою. Програвши вибори за головну посаду Івано-Франківська він вирішив будь-яким чином взяти реванш. Про це свідчить його конфронтаційна позиція до політики діючого мера. І площадкою для зведення політичних порахунків можуть стати вибори у парламент. Позиції політика, до якого франківці, завдяки його громадській діяльності, ставляться більш як позитивно, посилює його приєднання до молодої команди Віталія Кличка – людей, поки що без зіпсованої репутації із доволі чіткими політичними гаслами. Й дарма, що їхня риторика, наразі, нагадує добре прописаний підручник з політології. Населенню це все-рівно подобається. А за умови, що політик-боксер, приїде на Прикарпаття підтримати свого регіонального  лідера, ставить Солов’я в список потенційних лідерів в окрузі. Тим більше, що досвід швидкого успіху в Івано-Франківську «ударівці» вже мають.

 

 Згідно неформальної домовленості Івано-франківський виборчий округ розподілили саме за представником ВО «Свобода». Найімовірніше ним буде голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич. Втім, найвідоміший на Прикарпатті «свободівець», людина із першої п’ятірки загального списку політичної сили, людина із відвертими націоналістичними поглядами й ще більше націоналістичною риторикою, яким краяни якраз і симпатизують, припустимо, доволі легко зможе подолати прохідний бар’єр і за партійним списком. А тому у даного політика є, набагато більше варіантів для дій, ніж у його потенційних конкурентів по округу.

 

Отож,  маємо трьох потенційних фаворитів, між якими, скоріш за все, й розгорнеться основна суперечка за право представляти інтереси земляків у парламенті.

 

Саме Сич відіграватиме роль центральної фігури на шаховій дошці під назвою Івано-Франківський мажоритарний округ. Доволі міцні партійні позиції дають йому бонуси перед своїми колегами. Як уже зазначалося, ймовірно, що Сич вільно проходить і по партійному списку, за умови, звичайно, що ВО «Свобода» до осені не дискредитує себе й не втратить популярності серед українців.

 

Втім, ситуація не позбавлена парадоксу. Схоже, що мандат Анушкевичуса вигідний обом його опонентам.

 

Те, що Юрію Солов’ю в тандемі «важковаговиків» не легко буде отримати місце ВРУ – це факт беззаперечний. Тут з його сторони в хід потрібно пустити усі можливі ресурси.

 

Скоріш за все (схожі припущення вже висувалися у місцевих ЗМІ) йому простіше буде домовитися з Олександром Сичем, дати виграти на виборах Віктору Анушкевичусу  і знову змагатися за крісло міського голови Івано-Франківська. І дешевше, і користі у політика регіонального штибу більше від такої гри. Хоча, висунення своєї кандидатури в парламентарі й програш у підсумку може зіграти йому на користь. На виборах нового мера беззаперечними будуть апеляції до того, що, мовляв, щоденне буття мешканців міста важливіше, ніж заняття аморфними загальнодержавними справами.

 

Проте, виникає запитання чи «свободівці» погодяться втратити життєво важливе для них мерське крісло.

 

Останні спостереження за роботою депутатів міської ради дають право зробити припущення, що компроміс Анушкевичуса з ВО «Свободою», принаймні на рівні обласного центру, цілком можливий. Підтримка «свободівцями» міського голови у його протистоянні з Солов’єм і компанією, а у свою чергу зустрічні реверанси мера стосовно інформаційної війни проти «Свободи» й правильності курсу, який обрали партійці, дає підстави думати про можливість неформальної домовленості між ними.

 

В принципі вигоду від такої співпраці матимуть обидві сторони. Анушкевичус залучається підтримкою «Свободи» й збільшує шанси бути прохідним у парламент, а остання, за умови успіху Анушкевичуса, отримує вільне крісло  міського голови. Саме цього їм й не вистачало, щоб отримати тотальну владу в обласному центрі Прикарпаття. Угода доволі рівноцінна.

 

Тому, напевно варіант співпраці з Анушкевичусом для франківських «свободівців» є найприйнятнішим. Солов’я буде набагато легше перемогти на виборах мера. «Свобода», маючи більшість в міській раді, реальними справами, на разі, має переваги перед  «ударівцем».

 

До цього тріо варто було б додати ще двох політичних акторів, що останнім часом дещо відійшли в тінь , проте амбіцій на парламент не позбавлені. Мова про «нашоукраїнців» Зіновія Шкутяка й Миколу Палійчука. І якщо Шкутяк свою відсутність останнім часом намагається надолужити участю в різноманітних громадських заходах, то ексгубернатор  Франківщини хіба що можна помітити на сесіях обласної ради, які він намагається відвідувати справно.

 

 Колишній міський голова обласного центру Зіновій Шкутяк - людина впливова  в краї, депутат із доволі престижним стажем праці в вищому представницькому органі держави. На жаль, його політична сила, на разі, переживає не найкращі часи й про подолання 5-ти відсоткового бар’єру доводиться поки що тільки мріяти.  Навіть якщо б і подолали його, то не факт, що прикарпатський «нашоукраїнець» потрапив би в прохідну частину списку.

Наразі, ж найкращим сценарієм продовження політичного існування для Шкутяка є мажоритарка. Якщо в його рідному Долинському окрузі, найбільш прогнозованим кандидатом є інший Шкутяк – Петро. То батькові залишається все той же Івано-Франківський округ. Тим більше, що Шкутяк-старший є людиною шанованою в місті. Франківці ще добре пам’ятають роки його діяльності на посаді керівника обласного центру.

 

Микола Палійчук - ще одна фігура прикарпатського політикуму не без думок на місце в парламенті. Ймовірно, що депутат обласної ради висуватиме свою кандидатуру по Надвірнянському округу, який свого часу приніс йому  місце в представницькому органі Івано-Франківської області. Про місце в партійному списку й мови не може йти. Тут ситуація аналогічна його колеги Шкутяка. Проте, доволі простора географія даного мажоритарного округу ставить «нашоукраїнцю» в опоненти людей, за плечима яких, нині, більша інформаційна присутність й популяризація діяльності або ж доволі немаленький капітал, що, звичайно ж, грає не на роль ексгубернатора. А тому, можливо, що даний політик спробує свої сили також в Івано-Франківську.  

 

Принагідно варто відзначити, що це тільки припущення. Зокрема, в нещодавній статті експертів комітету виборців України, запропоновано щедо інші твердження.

 

Соцпроект «Кандидат-2012», який розпочав свою роботу в Інтернеті, головними конкурентами Віктору Анушкевичусу ставить «свободівців» Олександра Сича й Руслана Марцінківа, а також протиставляє Юрія Солов’я й лідера фракції ВО «Свобода» у міській раді Романа Онуфріїва.

 

Остаточне слово, звичайно ж, за українським виборцем. На даний момент, висновок поки що наступний – до офіційного старту виборчої кампанії ще доволі далеко. Політика іноді буває непередбачуваною, а тому зміни цілком можливі.

 

Максим Куций, для "Фіртки"


07.03.2012 Максим Куций 1008 15
Коментарі (15)

Віктор 2012.03.07, 12:32
Плюс автору статті! Аналітика присутня, обізнаність непогана. Зауважу лише, що політика дійсно справа брудна, а наші князьки, такі як Сич і ще дехто з Свободи заради влади готові на будь які повороти (хоч на 180%) заради присутності біля корита й повного його володіння. Взяти хоча б дружбу з Анушкевичусом, за яким буцигарня плаче вже давно й покрупному! Неважливо що злодій, головне що вигідно?!!!
Воробченко Ан. 2012.03.07, 12:53
Те, що впливовим дядям колись було вигідно посадити Палійчука у головне владне крісло області, не означає, що він політик - він колишній голова адміністрації
Микола 2012.03.07, 13:19
Напевне перший справжний аналытичний прогноз. Цьогобракуэ франкывскый журналыстицы
василь 2012.03.07, 15:45
Невже масона Анушкевичуса ви відносите до націонал-патріотів?
Віктор 2012.03.07, 16:17
То у нас тепер напевне націонал-патріоти зі Свободи відносяться до масонів))
Олег 2012.03.07, 17:28
стаття цікава і близька до істини, але ж політика таки непередбачувана, своє слово тут скаже і влада(вишиванюк) на кого він поставить і як поставиться до солов я з сичем...? питання... так шо не можна стверджувати що свобода заробить на вибори мільйони з єрц і переможе...
Руслан Коцаба 2012.03.07, 18:42
Ой, бачу, що дійсно, - курятник обіцяє бути нудним і передбачуваним! А як щодо того, аби влаштувати у ньому справжній рок-н-рол?! Хіба я не зможу веселими і барвистими нотками додати цікавості та щирості поміж цими передбачуваними занудами?! Треба тільки оголосити вчасно про "всенародний" збір потрібних для реєстрації 15 тисяч гривень... Хочете шоу? Буде!!! Щиро ваш кандидат, двоюрідний брат Лупана, умовно прохідний Коцаба-Коцабулька :)
Cпокій 2012.03.07, 23:04
Та ні, Руслане, як не заЛупанулись, так і не заКоцабнемо. Місце блазня не має спорожніти. А щодо аналітики... Стаття написана наче на втіху майбутнім лузерам- Солов'ю та Анушкевичусу, і такі ви, мовляв, потенційні, і ось такі, мабуть, варіанти можливі. Багатійте думкою, шановні, ніхто не боронить:)
Руслан Коцаба 2012.03.07, 23:43
Шановний флуд-коментатор Спокій! Ви або не знаєте основного чинника, який вплинув у 2006 році,- ЧОМУ Сич не став мером, або вдаєте із себе якогось тупого незнайка-нерозумійка... Але мене це тішить! Невже думаєте, що цього разу той цікавий чинник знову не спрацює?
Думаючий 2012.03.08, 01:19
якщо Сич програє, то через невпинне прагнення влади(і через це тупий популіз та вишиванорванство, яке він постіфйно показує замість роботи( та заробляння, бо ж люди до виборів поймуть хто їх гріє на комуналці(єрЦ)(
Величко Тарас 2012.03.08, 02:12
Що там аналітики Ви можете написати по інших округах? До речі в ОДА кажуть, що й територіальний розподіл до Києва подали. Які будуть округи? Бо маячня Черненка і його КОМПЕТЕНТНОГО колеги з Франківська насмішила здорово всіх. УП лоханулись! То хоч Ви тут не лоханіться.
Спокій 2012.03.08, 11:59
Та ні, шановний Руслане, знаю я достатньо, як на флуд-коментатора :) Просто Ви наче застрягли у далекому 2006му, а життя на місці не стоїть, і вага чинників міняється також.
Василь Попович 2012.03.09, 09:53
Дайте будь-ласка відповідь , чому за такого політика як Палійчук М В не голосують в рідному смт Ворохта.Чому люди там не хочуть бачити "свого " у Верховный Раді.
Саня 2012.03.09, 08:33
Так, пане Спокій! Міняються чинники та змінюються люди, прийшовши до влади(( Ви не погоджуєтесь?
Для Василя Поповича 2012.03.09, 13:32
А хто Вам п. Василю сказав, що за Палійчука у Ворохті ніхто голосувати не буде? Спитайтеся в Делятині чи Яремчі чи хтось за Вашого "патрона" СИЧА голосувати буде? Краще йому порадьте віддати громаді Івано-Франківська мілліони, які він "гребе" з ЄРЦ. Палійчук - це людина дії, а СИЧ - слова і обіцянок.
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2147 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1487
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5276
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

15102 11
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3598 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3431

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

145

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

187

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1331

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2681
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

372
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1530
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1295
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

780
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

513
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

678
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

1032
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21960
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

487
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

513 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

973 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

767