
місто-нафтосховище Кушинг, США
Магазини ніколи не платять покупцям, щоб забрали їхні товари, але в екстремальних обставинах деякі підприємства роблять це, хоча дуже обмеженим чином. Однак те, що сталося на нафтовому ринку, було масовим і небаченим негативним коливанням, оскільки ціна на деякі ф'ючерсні контракти на нафту в Західному Техасі впала до мінус 37,63 долара за барель. Колапс попиту на нафту через пандемію, цінова війна серед найбільших світових виробників, що заполонили ринок, сховища, що наближаються до своїх граничних потужностей, і щомісячні ритми ф'ючерсного ринку все це відігравало свою роль у падінні ціни.
1.Чому продавець платить покупцеві, щоб взяли його нафту?
Для деяких виробників це може виявитися дешевшим у довгостроковій перспективі, ніж припинення виробництва чи пошук місця для зберігання. Багато хто переживає, що закриття свердловин може завдати їм незворотної шкоди, а в майбутньому зробить неекономічними. Є також торговці, які купують ф'ючерсні контракти на нафту, як спосіб робити ставки, впливаючи на рух цін, не маючи наміру брати доставку барелів. Вони можуть потрапити в різке падіння цін і зіткнутися з вибором пошуку сховища чи продажу з втратою. А наростаюча ескалація перенасиченості нафтою зробила місця для зберігання дефіцитними і дедалі дорожчими.
2. Звідки взялася перенасиченість?
Або пандемія, або цінова війна сама по собі розіграла б енергетичні ринки. Разом це все перевернуло їх догори ногами. Коли вірус почав поширюватися по всьому світу, він почав поетапно впливати на потреби нафти. Але так само, як такі країни, як Італія, показали, яку шкоду може заподіяти національний карантин економічно, Саудівська Аравія та Росія, найбільші світові виробники нафти, зіткнулися лобами. Пакт, який стримував виробництво, розпався, і обидві країни відкрили свої крани повною мірою, випустивши рекордні обсяги сировини на ринок.
3. Хіба це завдання не можна розв'язати?
Так, рішення розробляли ОПЕК, Росія, США та група 20 країн. Але їхній заклик до загального скорочення виробництва приблизно на 10% виявився занадто низьким та занадто спізнілим. Спочатку ціни виявились негативними саме в непростих секторах американського ринку, таких як Вайомінг, де варіантів зберігання небагато. Тоді основні осередки почали реєструвати негативні ціни на невеликі потоки відібраної сировини. А 20 квітня ціни різко впали нижче нуля на CME, найбільшому у світі енергетичному ринку, а також NYMEX.
4. Що спільного з цим мають ф'ючерсні контракти?
Найнижчі ціни припадали на торги у ф'ючерсах - договори, в яких покупець фіксує покупку за вказаною ціною в зазначений час. Ф'ючерси - це інструмент для торгівлі нафтою, що захищає від коливань цін, але також є засобом спекуляції. Контракти виконуються протягом визначеного періоду, і торговці, які не хочуть розкручувати свою позицію або приймати доставку, як правило, згортають свої контракти незадовго до закінчення терміну дії. Контракти на доставку в травні мали закінчитися 21 квітня, а максимальний тиск був напередодні на торговців, чиї терміни договорів наближалися. Для них продаж за негативною ціною був кращим, ніж наповнення ванни нафтою, хоча ринок був таким, що фізичний внутрішній ринок сирої сировини мав торги на таких категоріях, як WTI у Мідленді, Mars Blend, Light та Heavy Louisiana Sweet.
5. Що сталося зі сховищами?
Відколи насиченість зросла, а ціни почали падати, сховища наповнилися. Запаси в Кушингу (Оклахома), у ключовому центрі зберігання в Америці та пункту поставки проміжного контракту в Західному Техасі, з кінця лютого підскочили на 48% до майже 55 мільйонів барелів. За даними Центру енергетичної інформації, концентратор станом на 30 вересня становив 76 мільйонів. Промисловість накопичує запаси на борту суден, розглядаючи інші креативні варіанти, такі як зберігання нафти на залізничних танкерах. Адміністрація Трампа, яка стурбована можливим ефектом від банкрутства ринку нафти, розглядає пропозицію, яка ще знаходиться в зародковому стані, платити нафтовикам, щоб тимчасово зберігали свою нафту в землі. Ідея полягає у тому, щоб відмовитися від ринку до тих пір, поки ціни не відновляться, даючи казначейству здоровий прибуток, захищаючи виробників від втрат.
6. Що це означає для споживачів?
В цілому по країні середня ціна бензину знизилася до 1 долара за галон, минулого року в цей час вона була 1,81 дол. Вартість бензину зменшується щодня з кінця лютого. Мине ще пару тижнів, щоб зниження цін на ф'ючерси відобразилося на добувачах. А якщо податки складають частину ціни, то вони також настільки ж знижуються.
за матеріалами Bloomberg