Останні подихи "третього світу"

 

 

 

Поділом країн на багаті і бідні вже давно нікого не здивуєш. Буквально зі шкільної лави кожній людині в нашій країні доводять до відома, що є країни, громадяни або піддані яких не можуть вирішити, їсти їм сьогодні на обід ікру морського їжака чи обійтися «звичайною» червоною лососевою ікрою, і в той же час є країни, більшість населення яких знаходиться на грані виживання.  

 

До останніх звично відносять багато країн Африки і цілий ряд азіатських держав. У ситуації постійної нестачі продовольства і мови бути не може про проведення політичних і економічних реформ. Основне завдання громадян цих бідуючих країн - добути собі їжу будь-якими можливими способами: хтось просто їде в інші держави, хтось займається браконьєрським промислом чи нападом на торгові каравани (у тому числі і на морі, як біля узбережжя Сомалі), хтось то намагається «урвати» побільше гуманітарної допомоги. Ті ж, хто не зміг знайти собі підходящого каналу для отримання коштів для існування і, банально, - харчування, змушений радіти кожному прожитому дню.

 

Внаслідок нестачі продуктів харчування та медикаментів, середня тривалість життя громадян п'яти африканських держав не дотягує і до 40 років. Такими країнами є: Ангола (середня тривалість складає близько 38 років), Свазіленд (32 роки), Зімбабве (39 років), Замбія (38,5 років) і Лесото (39,9 року).

 

При цьому фахівці такої фінансової організації як Saxo Bank, яка часто видає досить точні прогнози з приводу ситуації з продовольством у світі, заявляють, що вже буквально в другій половині 2012 року ціни на зернові і, зокрема, на пшеницю можуть злетіти аж у два рази. Це навряд чи одразу ж спричинить важкі наслідки для країн, які здатні забезпечити зерном і своє населення, і ще й мають можливість масштабного експорту. Зате країни, які змушені імпортувати пшеницю, в такій ситуації можуть опинитися в дуже складному стані. «Дуже складний» стан чекає і найбідніші країни світу, великий відсоток населення яких виживає тільки через ввезення зернових з Європи та Північної Америки за зниженими цінами.

 

Дворазове подорожчання пшениці може завдати справжнісінький смертельний удар по країнах так званого третього світу. Вже сьогодні влада самопроголошених держав на території Сомалі змушена просити в цілому більше півтора млрд. доларів, щоб закупити достатню кількість продовольства після найсильнішої посухи, що трапилася в Сомалі в минулому році. І Сомалі в цьому списку далеко не єдина держава, де нестача продуктів харчування стала страшною нормою.

 

Подорожчання зернових призведе до подорожчання багатьох інших продуктів харчування, наприклад, м'ясної продукції. Виходить, що світова тенденція до подорожчання зерна може спровокувати колосальну «голодну яму» під багатьох регіонах світу.

 

Тобто, багаті і відносно багаті країни, фактично самі прагнуть до того, щоб раз і назавжди відсікти таке явище як «третій світ». Вже ні Євросоюз, ні США не бажають так охоче як десять-п'ятнадцять років тому фінансувати гуманітарні проекти в тій же Африці.

 

Євросоюз, який намагається боротися з власною фінансовою дірою, виділяє все менше коштів для МВФ, однією з функцій якого є видача кредитів найбіднішим країнам. Можна собі уявити, яких масштабів досягне міграція з найбідніших країн світу, якщо населення цих країн зрозуміє, що ніхто і ніколи більше їм допомагати не збирається.

 

За деякими даними, з однієї тільки Африки до європейських країн за наступні п'ять років може перебратися понад 140 мільйонів осіб, а ця цифра дорівнює населенню Росії!

 

Глобалізація економіки стала настільки всеосяжною, що будь-яка спроба збагачення однієї корпорації і групи корпорацій в одному регіоні може дуже негативно відгукнутися на якійсь іншій локальній ділянці світової економіки.

 

Формула виглядає просто і лякає: різке подорожчання продовольства - голод в Африці та Азії - мільйони біженців - нові загострення соціального питань - економічний глухий кут.

 

Однак це зовсім не означає, що багаті країни повинні взяти на себе місію вічних меценатів для таких країн, про які йшлося вище. Тим більше що, за даними багатьох громадських гуманітарних організацій, понад 40% вантажів, що привозилися в якості гуманітарної допомоги, в цих країнах просто розкрадається, а потім продається вже за ринковою вартістю. І очевидну причетність до цієї корупційної схеми мають або безпосередньо місцева влада, або кримінальні угруповання, які перебувають з місцевою владою в тісному «партнерство».

 

Тому зовнішня «благодійність» і до народу часто не доходить. Чи можна говорити про плідну допомогу країні, якщо близько 95% її дорослого населення є безробітними? Інфляція доходить до астрономічних цифр в сотні мільйонів відсотків на рік, а купюри в десятки трильйонів місцевих умовних одиниць - далеко не нумізматична рідкість. А саме така ситуація сьогодні панує в Сомалі, Зімбабве і низці інших африканських держав.

 

Як не дивно, але економічні показники такої держави як Зімбабве дивним чином пішли вниз після набуття незалежності. Колись порівняно благополучна Південна Родезія в 1980-му перетворилася на «незалежну» Зімбабве - і тут почалося: масові репресії проти білого населення, вилучення земель, створення місцевих банків, які випускали нічим не забезпечену валюту. Сільськогосподарські угіддя перетворилися на арени відкритих військових протистоянь. Не закликаючи до нової колонізації, хочеться задати питання: а громадянам Зімбабве, Сомалі, Замбії та інших подібних країн потрібна ця незалежність? Та й від кого раптом ці країни стали незалежними? Хіба, що від порядку, закону і розуму ... А існування незалежності заради «галочки» - вельми спірне завоювання.

 

Однак ті самі, багаті і відносно багаті держави, чомусь не поспішають вирішувати це питання. Ідея його рішення містилася в планах Муаммара Каддафі, який намагався об'єднати спочатку північ Африки, випустивши нову єдину валюту, а потім, при успішному результаті, перейти до масштабної інтеграції з іншими африканськими державами. Проте спроба інтеграції, як і посилення ролі Каддафі на материку, закінчилася, як всі знають, вельми плачевно. І справа як в небажанні йти на об'єднання так званих «місцевих князьків», так і в тому, що «сильні світу» вирішили не випробовувати долю, не дозволивши Африці встати на нові шляхи розвитку.

 

Тому сьогодні багаті держави вирішили просто забути про держави бідні, але от тільки чи дадуть бідні держави їм забути про себе...

 

Олексій Володін,

Джерело: topwar.ru


19.01.2012 1051 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1125
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1511
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1471
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4412 33
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1791 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1119

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

346

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

466

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

580

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

854
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

9824
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

571
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

649
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7296
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

599
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

862
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

1445
08.04.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18968
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

514
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

681
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

655
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

853