Оренда та купівля квартири: як війна змінює ринок нерухомості в Івано-Франківській та інших областях

Війна на території України суттєво змінила динаміку нерухомості в різних регіонах країни, зробивши її менш стабільною та непередбачуваною.

Повномасштабне вторгнення призвело до загального зниження попиту на житло, особливо в регіонах, що прилягають до зони конфлікту.

Зниження попиту створило надлишок житла, що призвело до падіння цін на нерухомість. Це змушує власників та забудовників змагатися за обмежену кількість покупців.

Інститут аналітики та адвокації розповів, як від початку повномасштабного вторгнення змінювався ринок нерухомості в регіонах України та яка ситуація спостерігається сьогодні, передає Фіртка.


Оренда квартир


Найбільших змін зазнав вторинний ринок нерухомості. Замість того, щоб продати квартиру чи будинок, люди почали здавати їх в оренду через те, що пріоритети покупців змінилися. Звісно, був великий попит на дешеву оренду квартир, тож не рідкісними були випадки, коли квартири здавались за вартість комунальних послуг.

Перша хвиля міграції призвела до раптового попиту на житло у регіонах, які знаходяться далеко від зони бойових дій. Наприклад, у деяких регіонах Закарпаття житла для оренди критично бракувало — як квартир, так і готельних номерів.

Така ситуація напряму вплинула на ціни, які зросли удвічі порівняно з передвоєнними цифрами. Наприклад, якщо у січні 2022 року однокімнатну квартиру у Львові можна було орендувати за 7 000 гривень, навесні ціна піднялася до понад 10 000 гривень, а ближче до літа — до 15 000 гривень. У грудні середня вартість однокімнатних квартир становила 16 250 гривень на місяць.

Так, переселенців приймали не тільки західні регіони. Наприклад, люди переїжджали з Києва, Чернігова та Сум до Черкас, Вінниці та Хмельницького. Жителі сходу орендували квартири у Полтаві, Дніпрі та Запоріжжі.

Попит на квартири-студії також зменшився, бо вони не завжди відповідали принципу "дві стіни" – у них, зазвичай, крім ванної, не було де сховатися. Зараз більш популярними є квартири для сімей із дітьми або тваринами.


Купівля квартир


Навесні 2022 року вторинний ринок житла практично не існував через те, що реєстри нерухомості були закриті. Коли вони знову почали працювати, частину продажів становили угоди, які мали укластися ще в лютому, інші – випадки, коли власники майна були вимушені продати своє житло за низькими цінами через фінансові труднощі або через песимістичні прогнози на майбутнє.

Влітку діяли обмеження, згідно з якими продати житло можна було лише через нотаріуса, який територіально перебував в області реєстрації нерухомості. Також обов’язковою була присутність власника квартири, що суттєво обмежувало пропозицію. 

На ринку нерухомості Києва помітно зменшилася кількість попиту. Весною в столиці залишилося менш як 30% населення. На кінець 2022 року інтерес до купівлі квартири у Київській області становить 37% від лютневого, а попит на оренду повністю відновився лише у липні 2022 року. 

Ціни на квартири в оголошеннях та пропозиціях рієлторів не поспішали знижуватись, більшість умов обговорювалися безпосередньо напряму між продавцем та покупцем.

Згодом з’явилася державна програма доступного кредитування житла “ЄОселя”, яка суттєво вплинула на ринок вторинки. Вона розповсюджується лише на певні типи осель, певної площі та певної дати будівництва – лише квартири у багатоповерхівках, вік висотки не повинен перевищувати 10 років. Також під програму підпадає житло у стані будівництва з 20-30% готовності. Станом на кінець 2022 року, українці подали понад 15 000 заявок на отримання пільгових кредитів. 

У січні 2023 року на порталі "Дія" знову з’явилась можливість отримати витяг з реєстру про нерухоме майно та підтвердження права власності на майно. Мінус одне обмеження для вторинного ринку. 


Замість висновку


Однією з основних змін, що сталися на ринку житла через війну, є ціни на нерухомість. Регіони, що знаходяться навколо зони конфлікту, відчули спад цін на житло. Попит на нерухомість у таких районах зменшився, оскільки багато людей були вимушені покинути свої домівки. Це призвело до надлишку нерухомості та зниження її вартості. З іншого боку, у регіонах, що віддалені від зони конфлікту, можна було спостерігати підвищення цін через зростання попиту на житло в безпечних районах.

Руйнування та пошкодження будівель та інфраструктури в зоні конфлікту призвели до необхідності їх відновлення та реконструкції. Це створює можливості для будівельних компаній та інвесторів. Водночас, цей процес також допоможе створити нові робочі місця та підтримати економіку деяких регіонів.

Безперечно, відновлення ринку нерухомості в Україні та його стабілізація залежатиме від успіхів ЗСУ та темпів відновлення економіки. Міста, які матимуть робочі місця, матимуть більше попиту на житло, і ціни можуть швидше повернутися до звичних рівнів. До того ж державні програми пільгової іпотеки дадуть можливість багатьом людям отримати своє власне житло.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Внутрішньо переміщені особи отримають житло: що потрібно знати

Відомо, скільки переселенців планують повернутись додому після війни — опитування

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Внутрішньо переміщені особи розповіли, чому для тимчасового перебування обрали Івано-Франківськ


Коментарі ()

14.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

965
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

928
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1195 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3573 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33809
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2759

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

302

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

700

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1625

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1011
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

562
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

453
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

834
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12139
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1441
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1213
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1305
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

484
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

182
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

266
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

310
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1204