Облом Ясноокого Підпаска, або Історична роль Віктора Ющенка

 

 

 

Чим частіше оглядаюсь на так звану «епоху Ющенка», тим чіткіше вимальовується та роль, яку зіграв хлопець з Хоружівки в історії становлення народу України як самосвідомої цілісності. Зокрема, саме завдяки Віктору Андрійовичу було підірвано неонародницький месіанський «міф про Ясноокого Підпаска».

 

Уперше я почув одну з численних версій цього міфу ще у далекому 1994 році, перебуваючи у компанії літераторів старшого віку. Один із тих страдників пера виклав її приблизно так: «Українцям потрібно зберігати спокій й не впадати у нерви від політичних поразок (якраз перед тою розмовою Президентом України став Леонід Кучма. – В.Є.) Адже спасіння нації прийде не від політиків, не від президентів і депутатів. Прийде день і з далекого села вийде хлопець. Він буде простим Яснооким Підпаском, з природною сільською духовністю, не зіпсованою містом. Він вийде до людей з простим зрозумілим Словом й поведе українців за собою. Люди впізнають його і признають його, бо він буде «свій», сільський, простий. Плоть від плоті, дух від духу народу. Тоді впаде влада, побудована на брехнях, а Україна пробудиться від сну й нарешті  стане собою».

 

Я тоді спитав про міста. Що ж тоді буде з містами?

 

«Люди поїдуть з міст, – була відповідь. – Міста спорожніють, бо всі заводи закриються і людям у містах не буде чого їсти».

 

«Чому усі заводи закриються?» – у 1994 році, коли навколо буяла стихійна деіндустріалізація, таке запитання виглядало наївним, тому страдники пера почали поблажливо посміхатись. Мовляв, хлоп дурника грає, й так все зрозуміло.

 

«Тому що німцям та американцям ті наші заводи не потрібні. Конкуренція, – пояснили мені старші письменники із значущими примружуваннями та причвакуваннями (до пива того далекого дня трапились смачнючі раки). – Ми будемо продавати до Європи олію, зерно і м’ясо, а купуватимемо їхню техніку. Й навіщо нам тоді ті заводи, Влодзю? Від них лише сморід. Та й тих міст не шкода. Бадильні в нас міста. Культура не наша. Там українців майже нема, там всі балакають по-московськи».

 

90-і роки були зручним часом для постання подібних міфів. Епоха Кашпіровського, Чумака, «івановців» і «Білого братства» породила в широких народних масах силу-силенну «оперативних відривів» від реальності. В цих «відривах» замість заводів будували шляхи аріїв, замість пшениці вирощували національні ідеї, а замість освіти процвітали «школи Реріха» і «групи з вивчення Тантри». Культуру там замінили  «щирість», «справжність» та детальні реконструкції трипільського побуту. Потім у самоорганізованих буттєвих бганках міфопростору (майже за Дерідою і Дельозом) поселились й набули суспільної ваги дивні персонажі на штиб нейрохірурга-самоука «Професора Пі», Баби Параски та української Принцеси Леї – ЮВТ. Травмована пострадянська свідомість готова була повірити у що завгодно, а не лише у «Гербалайф» і космодиски. В Україні виникло небачене поле уможливлення таких екзотичних речей і ситуацій, які збереглися на Заході лише, мабуть, в середньовічних літописах.

 

У свою чергу, це поле уможливлення повинно було породити певне «катенне», рамкове явище. Такий собі символічний «міф усіх міфів», який би надав цьому полю структурного та знакового завершення. Й так сталося. Власне месіанський міф про Ющенка як сподіваного рятівника нації, й став тим очікуваним мегаміфом, що воленс-ноленс підпорядкував собі усі міфи та «народні марення» нижчого порядку, увінчав собою «піраміду ілюзій» і змобілізував носіїв міфічної свідомості для конкретної дії.  У тому плані Майдан-2004 став своєрідним «розширеним повторенням», «межовою реалізацією» Софії-1993, коли послідовники Марії Деві Христос влаштували «білу революцію» у вівтарі тисячолітнього собору. У вирі політичних подій кінця четвертого і початку п’ятого року мало хто задумувався над послідовністю «Цвігун-Ющенко». Тепер, підсумовуючи історію розгортання та згасання українських «розумових епідемій», можна констатувати, що міфогенний потенціал рустикального суспільства в Україні найбільш потужно та повно розгортався саме в масових акціях з месіанським забарвленням.

 

Ризикну припустити, що «феномен Ющенка» виходить далеко за межі політичної історії України і набуває значення певного «виконання епохи». «Феноменом Ющенка» закінчилась («не громом, а схлипом», майже за Еліотом) та метаісторична лінія розвитку національної самосвідомості українців, яка велась від Тараса Шевченка з його визвольно-апокаліптичними очікуваннями «окропленої Волі». На міфологізованій персоні Месії Ющенка (яка, зрозуміло, жодним чином не збігається з особистими та суспільними параметрами реальної людини Ющенка В.А.) зійшлись декілька напрямів українського процесу вироблення суспільно значимих міфів. Ющенко одночасно(!) символізував:

 

1) втілення вже згаданого образу Ясноокого Підпаска;

 

2) чинного спадкоємця козацької традиції (його легендаризоване походження від Конашевича, золотий перстень з козацької могили тощо);

 

3) «криптооохоронця» арійсько-трипільского міфу (збирання трипільських артефактів);

 

4) «прихильника язичництва» (чутки про те, що батько дружини Ющенка – один із лідерів американської гілки шанувальників Даждьбога);

 

5) реставратора давньої суверенної Церкви (чутки про можливу церковну кар’єру брата Петра, намагання схилити Патріарха Варфоломія до створення Помісної церкви під покровом Вселенського патріархату).

 

При тому вітчизняному «міфоносному електорату» було байдуже до формулювання відповідей на питання: як, скажімо «прихильник язичництва» може одночасно бути державним патроном церковного відродження? Так само, як раніше йому байдуже було й до того, що вчення Білого Братства бадьоро з’єднувало в собі доктрини буддизму, християнства та індуїзму, перемішуючи все це у кумедний і нестильний реліджн-фейк.

 

Особливо цікаво було спостерігати за представниками української «творчої інтелігенції», які готові були підтримати своїм авторитетом та «творчими набутками» будь-який месіанський балаган, починаючи від «народного віншування» нещасної Параски Королюк до високомудрих розумувань щодо трипільського походження українського народу. З цього таки «пулу підтримки національних пріоритетів», думається, й стидливе мовчання тих професійних лікарів, на очах яких неук Слюсарчук вбивав пацієнтів.

 

Тоді, коли Ющенко став президентом, настав момент «Х». Ліберально-прагматична і міфічно-месіанська доктрини зіткнулись в реалі. Й вже за кілька місяців остання, ще не відійшовши від тріумфальних зимових оргій, почала здуватись, немов пробита повітряна кулька. Епоха, розпочата «Заповітом» Шевченка, досягла врешті-решт «горизонту сподівань» і стрімко ринула у присмерки. Тепер можемо встановити її часові межі – 1848-2008 роки. Нова епоха починається з «низького старту» національних проектів. Проте, становлення епох – процес довгий. Все ще буде добре.

 

Політичне фіаско Ющенко стало моментом протверезіння для багатьох людей, захоплених бурхливим потоком національного месіанізму. Зрозуміло, що й тепер критика нацмесіанізму викликає шалений спротив людей, для психіки яких цей комплекс міфів є своєрідною релаксацією та способом забути про жалюгідну навколишню реальність.  Що стосується політтехнологів, то вони невтомно працюють над технологіями впровадження нових модифікацій месіанських міфів. Але це вже інша історія.

 

Володимир Єшкілєв

  

ZAXID.NET


Коментарі (27)

Єшкілєву 2012.06.06, 18:41
Допис вартує писаки-Єшкілєва.Прийде час і всі оцінимо колишнього президента Ющенка.
Виталий 2012.06.06, 20:37
Ничего и не добавишь
Скептик 2012.06.06, 21:02
Що б не писав шановний автор, Ющенко на відміну від інших, навіть дуже харизматичної ДЖулії , є єдиним УКРАЇНСЬКИМ Президентом і найшановніші мої краяни ми всі відповідаємо за те, що сталось, ми не впряглись потужно в той гуж,а відсторонились і чекали манни небесної . Дозвольте пригадати вам совєтського актора Райкіна: Ти фокуснік , у тєбя с вєдра куріца вилєтаєт? Іді обєспєчівай народ курямі,вьодра у всєх єсть-курєй нє хватаєт! От і ми думали, що Ющенко той фокусник,який забезпечмть нас усіх "курями", а сами були тільки спостерігачами, ось і "маємо те, що маємо".
Марія 2012.06.06, 21:12
Це не облом ясноокого Підпаска, це облом України, який НА ЖАЛЬ ми заслужили своєю пасивністю . Хто зна, чи Бог дасть нам ще шанс та й яснооких щось не видати...
НИК 2012.06.06, 22:09
СЕ СВІДЧИТ, ЩО МИ ІДЕАЛІСТИ, А ТОМУ "ВЕДЕМСЯ". БО МАТЕРІЯЛІСТИ ВЕДУТСІ ЛИШ НА КУБАСУ ПО 2,20 І ЄЛЬ-ДОРАДО. ЄШКІЛЬ, ТО ЩО КРАЩЕ? І САМ НЕДАВНО ОСМІЯВ УНІТАЗНИКІВ. ТОМУ І ШУКАЄМ НОВОГО ВОЖДЯ. А НАМ ВЖЕ ЇГО НАЙШЛИ: "ЇХ ПРЕЗ= ЯЦЕНЮК", І ТОМУ Й ЮЛЬКА БУДЕ СИДІТИ, ДОКИ СЯ ЇХ МРІЯ ЗДІЙСНИТСІ.
Sdfy 2012.06.07, 09:58
Хєрня. Більшість люду на Майдані стояла не за Ющенка, а за власну гідність. І розумні не надто розчаровані, бо ніколи не причаровувалися. А Єшкілєв здатен тільки прилягти й тільки за себе)
21211 2012.06.07, 10:11
Намішано, накручено, в типовому стилі тих, з кого Єшкілєв насміхається. А основна роль Ющенка в тому, що він привів до влади когорту "любих друзів", які відразу забули про державу і згадали про кишені. Поява Януковича в ролі президента - теж його робота, результат особистих комплексів та ображених амбіцій.
Я 2012.06.07, 13:57
Сподобалась фраза: — Долго ли ждать перемен к лучшему? — Если ждать, то долго.
ще раз Я 2012.06.07, 14:09
З давніх давен світом (читай - людьми) править ІНТЕРЕС в різних його проявах, в наш час це зазвичай гроші, погляньте зрештою кожен на себе неупереджено. Тому ми, звичайні українці, вже давно зобов*язані були зрозуміти, що люди від бізнесу з великими статками по-перше нажили їх нечесно, прихватизовуючи загальнонародну власність та не сплачуючи всіх податків (в нашій країні інакше й не можливо), по-друге, йдучи в політику і владу будуть дбати виключно про збереження і примноження своїх статків. А це прямо протилежно інтересам мільйонів рядових громадян! І їхні господарські, організаційні, ораторські таланти будуть спрямовані також тільки на власне збагачення та задурення наших голів. Тому врешті необхідно навчитись вибирати у владу людей, які мають голову, досвід, моральний авторитет і бажання, але для яких матеріальні цінності не є пріоритетом. Таких людей небагато, вони не мають мільйонів і не піаряться на бігбордах і в телевізорах. Їх непросто знайти і ще складніше посадити у владні крісла (опір сучасної влади і криміналу буде шалений), але тільки в цьому наш ІНТЕРЕС і ПОРЯТУНОК. Тільки такі люди зможуть встановлювати правила життя в країні в ІНТЕРЕСАХ більшості громадян! А щодо теперішніх партій і політиків нам НЕОБХІДНО ПІДХОДИТИ ВИКЛЮЧНО ЯК ДО НАЙМУ НА РОБОТУ ПО КОНТРАКТУ! Ніяких емоцій, - «подобається-не подобається…»! Ми вам голоси (посади, ресурси, підтримку…) під ваші принципи і програми, а Ви нам - їх жорстке виконання. Не зміг – одразу в сторону, зрадив - компенсуй збитки по-повній!
ivan 2012.06.07, 19:17
Стаття справді цікава, нетривіальний підхід до висвітлення теми.. Єшкілєв - молодець!!!! Вам, шановні дописувачі-коментатори, до його рівня ще рости і рости..
Степан 2012.06.07, 17:05
Невже немає про що говорити Єшкілєву? А може не хоче говорити про своїх капітельманів та сєнєчєк, тому знову об Ющенка язик чеше - от кісткою в горлі їм УКРАЇНСЬКИЙ ПРЕЗИДЕНТ. А Ви, українці, читайте і аналізуйте, а потім і голосуйте. Слава Україні!
ivanУ...!!! 2012.06.07, 19:37
Ти Іване,вже напевно виріс, навіть переріс Єшкілєва. але біда твоя в тому,що ти так і не зрозумів самої суті в коментарях.Ти коли читаєш,то включай мозги,Єшкілєва ніхто особливо не критикує,бо дуже добре всі знають,чим він дихає,а ось ти готовий робити лизанину із закритими очима.Люди правильно пишуть,пишуть про УКРАЇНСЬКОГО ПРЕЗИДЕНТА із всіма його недоліками,а ось проблеми в народу УКРАЇНИ ще будуть і то дуже великі,які і ти відчуєш на своїй дурній сраці.
Ivan 2012.06.07, 21:04
Не треба заходитися піною.. з цього толку мало.. як і мало було толку з УКРАЇНСЬКОГО ПРЕЗИДЕНТА (хоча я також за нього голосував). Подумайте краще та проаналізуйте (бажано критично), що зробили корисного для свої держави саме ВИ?
геник 2012.06.08, 11:50
Єшкілєв до Ющенка поставився аж надто поблажливо. відвів йому якусь там "історичну роль". Яка може бути в помийного щура "історична роль? А проющенківські коментатори - смішні пацани. Якщо Ющ - "наш президент!" то нам місце на смітнику
борисюк 2012.06.08, 12:17
А я пригадую ту пиятику у 94ому році. Тоді мип риїхали зі Львова, а від Франківська були Пушик і Дорошенко покійний і ще, здається, Бойко. Щодо останнього не впевнений. були там молоді письменники і була розмова про міста і про кучму говорили. Але чи був там Єшкілєв? хоча міг і бути але його тоді ще ніхто не знав хто він є. Дурниць усяких багато казали й тоді і по тому але бачте, хтось запамятав і з тогот епер робить філософію. Нічого не минає без сліду, так лише здається що то все забулось бо хтось забув а хтось не забув.
так 2012.06.08, 13:21
С Виктором Ющенко у нас связаны слезы утраты Золотого века. Если эмоционально, то лично для меня, более отвратительной и омерзительной персоны в украинской политике сегодня нет. Он предал всех нас, украинцев, которые поверили в чудо этничности, как ядерного мотора развития и общественного прогресса. http://lb.ua/news/2012/06/07/154994_nu_naivniy.html
ТАКу 2012.06.08, 15:31
ТИ не "так", а "да" і тобі до Ющенка, як свині до неба.Свого любителя мальчиков не критикуєш? Ющенко - один з нас, ми всі такі
z 2012.06.09, 00:30
вся історія свідчить, що на цій землі де Україна ніколи нічого не було і не буде. Або нас або самі себе дуримо. Гляньте що пишуть-іди ти... бо мрє Г краще, і ніхто не скаже,що Г це в принципі погано. Ми вміємо лише говорити, пити і красти, робимо лише на заробітках дома працюємо. У всіх є хтось, хто знає як живуть люди в нормальних країнах, але тут живемо як свині. Мені соромно,що я українець.
генику 2012.06.08, 21:47
Геню!ти вже давно на смітнику і то такому засраному.ти копиряєшся в гавні і думаєш.що ти кайфуєш.Сьогодні є правильна влада,бо таких мудаків як ти заставить знати своє місце відповідно до свого розуму(в тебе нема,тому ніц і не розумієш)Шкода мені,чому наші українці такі долбодони,як було вже сказано хочуть щоб фокусник забезпечив всіх курями.
геник 2012.06.08, 23:43
Шо то за мавпа тут стриба? Якийсь "скептик" он жє піптик, он жє сексот, он жє недороблене ющенкоїдне чмо. Недоїв наколотих апельсинів з майдану, гавномьотчік, страждаєш? То звіздуй на помаранчеві форуми
НИК 2012.06.08, 21:58
ДОЛЯ ЮЩА = ДОЛІ ВСІХ МАСОНІВ І АҐЕНТІВ. ЯК ПЕТЛЮРА, ВИКОНАВ ВСІ ЇХ ВКАЗІВКИ, ВОНИ ЇГО ВИСМІЯЛИ ЯК СИМВОЛ ШМАРКАТОГО УКР.НАРОДУ. А ПОТІМ ЮДА ЇГО ЩЕ Й ЗАСТРІЛИВ. МОРАЛЬ: НЕ БУДЬТЕ АҐЕНТАМИ, БО ЖИВУТ ВОНИ БОГАТО, АЛЕ ЇХ ПОЛИВАЮТ ЛАЙНОМ, ВОНИ МУСІТ ВІД НЕГО НЕ МИТИСІ, І ЗДИХАЮТ ВОНИ ЯК ПСИ.
*** 2012.06.09, 10:13
В ющика ще є адвокати! Це що платні тролі з ТБ "Галичина"?
Скептик - геникові 2012.06.09, 17:46
Коханє, може я Ющенківське чмо, але не сексот, це точно.Якщо в твоїй голові є три молекули мозку, то слухай . Існують цілі інститути, які працюють над тим, щоб ти думав саме так, як ти думаєш.На всіх блогах вони вдень і вночі пишуть, що ми з тобою галіцаї і бидло, ну ще свідоміти і т.д. Ющенко, язик не повертається повторити тут те, що пишуть про нього, хоча до його зовнішності вони мають прямий стосунок.Вони за це мають дуже великі гроші. Це чужі, їм увірвалось і вони цього пережить не можуть,поки не заженуть тебе в стійло.Ти не чужий, не будь дурнем, пробач . не хочу тебе образити , не уподобляйся Бузині, який стягує з п,ядистала все, що є українське,але він теж одержує свої 30 серебреників за свої пасквилі. не уподобляйся і тим нікчемам, які самі є 0 без палички і додають собі значимості, обгаджуючи інших.
%%% 2012.06.10, 23:35
Скептик думаэ, що за критику юЩа комусь грошы платять! Та кому воно нафыг здалось, вбоге
Хома 2012.06.11, 13:04
А що, Кєтрін Чумаченкоff дійсно донька язичницького жерця?
Ющенкознавець 2012.06.11, 13:14
Донька сектанта рунвіста. але не бійтесь, її розкодувадли в гамериканській конторі. вона тепер вже не відьма, вона аналітик і радник. моцно радила чоловікові якщо дивитись на результати його правління
До %%% 2012.06.11, 20:01
Та знаю я , що ти "працюєш" безплатно, ті мудрі хоч стимул мають, а ти чого дрешся?!
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

4937
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1713 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3896 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3051 1
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7816 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20101 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

134

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

705

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1772

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2272
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

569
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

370
15.07.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

14317
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

864
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1108 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5991 1
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4664 1
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23275 1
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

850 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

854 1
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

374
14.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

853 1