ОБІС…АТИ НИЖНЬОГО

 

Є відоме правило курника: «Скинь ближнього, обіс…и нижнього». Суспільство, яке не виробило цивілізованих підходів до спільного життя, живе за цим правилом. Останні два десятиліття Україна впевнено йшла шляхом перетворення радянського суспільства («напівзони», що жила за режимно-колгоспними поняттями) у тотальний курник. Курячі сідала залишились від минулого й навіть не змінили назв. Щоправда, вітчизняні бізнесмени спробували всістися на найвище сідало поряд з чиновниками і в декого з тих бізнесменів це вийшло. Немалою ціною, але вийшло. Решту птаства загнали на нижчі рівні, куди щасливо і легалізовано падають «височайші» екскременти. 

 

Верхні керуючі «кури» тепер стурбовані лише одним – закріпитися на завойованих позиціях. Будь-якою ціною. Все решта їх не цікавить. Все розмаїття суспільних позицій, яке так тішило очі «мислителів-демократів» у 90-ті, звелося тепер до двох реальних – клептократії (тих, що с…руть) і терпіл (тих, на яких с…руть). Теперішні аналітики вже не заходяться в екстазі, розповідаючи про «паростки громадянського суспільства» на чергових колгоспних зборах в Малинівці, а лише сперечаються, скільки ж саме клептократичних родин (кланів) насправді править країною – тридцять дві тисячі чи тридцять сім тисяч. Виявляється, що це принципове питання. Бо, бач, якщо тих тисяч лише тридцять дві – то це «автаркічна схема», а якщо аж тридцять сім, то «квазіолігархічна». Так пояснюють нам корифеї експертного товариства. Здохнуть і нє встать, гаспада.

 

Виникає питання: що далі. Автаркія рано чи пізно сама себе з’їсть. Причому зі всім своїм кольоровим фаршем. Проте те, що врешті-решт залишиться від курника, буде мало нагадувати квітучу країну. Радше нагадуватиме той самий зас…ний курятник, але вже після потопу, пожежі та еміграції бл… себто курей. Революція, про яку мріють терпіли на нижчих сідалах, скоріше за все поміняє лише число правлячих кланів. Їх стане не тридцять сім тисяч, а – припустимо – тридцять сім з половиною тисяч. Або з чвертю. Чому? Тому що принцип «родинності» в нашій країні ніхто не відміняв. Навіть не зазіхав на відміну. «Одна калина за вікном…» - співає нестаріюча молдаванка.

 

Професіонали навряд чи запанують у нашій сторонці. Як сказала інша співачка: «Професіоналізм професіоналізмом, а традиції треба поважати». Тому у них співає Гага, а в нас на «Г», але з іншими літерами і повне. Народу подобається. Палена горілка також подобається. І сир «янтар» з рослинними жирами. Й та реклама, у котрій Мурчику нічого не дісталося. Традиції, мля.

 

 Кажуть, що терпіння народу незабаром вичерпається. Що зріють грона гніву. Що вживання молодятами «мезиму» вже не викликає свинячої радості в стареньких батьків. Багато чого кажуть, кажуть, кажуть… Може й правду кажуть, хто зна. Лише от нічого не роблять. І той велетенський літак, що злітав з-за спини діючого віце-прем’єра на передвиборному кліпі, так і залишився в одному-єдиному екземплярі. Тому що другого не треба. І першого б не було, якби не космічна програма колишнього СРСР. Китайці тим часом заявляють, що у 2025 році будуть на Марсі. Але це не наші проблеми. У нас і Мурчику не дісталося і монументи не добудовані і реформи чи то заблукали, чи то пішли поср…ти. От же причепилося дурне слово. Таке негарне. Певно, треба його заборонити на державному рівні. Або хоча б на місцевому. Заборонити легше, аніж щось зробити. Зробити, припустимо, якесь національне авто (не «таврію»). Або цікавий національний бренд (не Спиртка з Гамнюнею). Або, врешті-решт, національну ідею, не списану на п’яну голову з Гердера і Момзена. Зробити, створити, витворити. Щось нове і небачене.

 

Хоча, з іншого боку, кому це все треба?


13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

9470
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1464
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1077
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2097
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3616
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1363

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1730

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

529

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1167

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1331
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

538
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24278
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

521
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

484
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

641
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1531
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

699
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7024
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

640
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1645 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

633
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

545