ОБІС…АТИ НИЖНЬОГО

 

Є відоме правило курника: «Скинь ближнього, обіс…и нижнього». Суспільство, яке не виробило цивілізованих підходів до спільного життя, живе за цим правилом. Останні два десятиліття Україна впевнено йшла шляхом перетворення радянського суспільства («напівзони», що жила за режимно-колгоспними поняттями) у тотальний курник. Курячі сідала залишились від минулого й навіть не змінили назв. Щоправда, вітчизняні бізнесмени спробували всістися на найвище сідало поряд з чиновниками і в декого з тих бізнесменів це вийшло. Немалою ціною, але вийшло. Решту птаства загнали на нижчі рівні, куди щасливо і легалізовано падають «височайші» екскременти. 

 

Верхні керуючі «кури» тепер стурбовані лише одним – закріпитися на завойованих позиціях. Будь-якою ціною. Все решта їх не цікавить. Все розмаїття суспільних позицій, яке так тішило очі «мислителів-демократів» у 90-ті, звелося тепер до двох реальних – клептократії (тих, що с…руть) і терпіл (тих, на яких с…руть). Теперішні аналітики вже не заходяться в екстазі, розповідаючи про «паростки громадянського суспільства» на чергових колгоспних зборах в Малинівці, а лише сперечаються, скільки ж саме клептократичних родин (кланів) насправді править країною – тридцять дві тисячі чи тридцять сім тисяч. Виявляється, що це принципове питання. Бо, бач, якщо тих тисяч лише тридцять дві – то це «автаркічна схема», а якщо аж тридцять сім, то «квазіолігархічна». Так пояснюють нам корифеї експертного товариства. Здохнуть і нє встать, гаспада.

 

Виникає питання: що далі. Автаркія рано чи пізно сама себе з’їсть. Причому зі всім своїм кольоровим фаршем. Проте те, що врешті-решт залишиться від курника, буде мало нагадувати квітучу країну. Радше нагадуватиме той самий зас…ний курятник, але вже після потопу, пожежі та еміграції бл… себто курей. Революція, про яку мріють терпіли на нижчих сідалах, скоріше за все поміняє лише число правлячих кланів. Їх стане не тридцять сім тисяч, а – припустимо – тридцять сім з половиною тисяч. Або з чвертю. Чому? Тому що принцип «родинності» в нашій країні ніхто не відміняв. Навіть не зазіхав на відміну. «Одна калина за вікном…» - співає нестаріюча молдаванка.

 

Професіонали навряд чи запанують у нашій сторонці. Як сказала інша співачка: «Професіоналізм професіоналізмом, а традиції треба поважати». Тому у них співає Гага, а в нас на «Г», але з іншими літерами і повне. Народу подобається. Палена горілка також подобається. І сир «янтар» з рослинними жирами. Й та реклама, у котрій Мурчику нічого не дісталося. Традиції, мля.

 

 Кажуть, що терпіння народу незабаром вичерпається. Що зріють грона гніву. Що вживання молодятами «мезиму» вже не викликає свинячої радості в стареньких батьків. Багато чого кажуть, кажуть, кажуть… Може й правду кажуть, хто зна. Лише от нічого не роблять. І той велетенський літак, що злітав з-за спини діючого віце-прем’єра на передвиборному кліпі, так і залишився в одному-єдиному екземплярі. Тому що другого не треба. І першого б не було, якби не космічна програма колишнього СРСР. Китайці тим часом заявляють, що у 2025 році будуть на Марсі. Але це не наші проблеми. У нас і Мурчику не дісталося і монументи не добудовані і реформи чи то заблукали, чи то пішли поср…ти. От же причепилося дурне слово. Таке негарне. Певно, треба його заборонити на державному рівні. Або хоча б на місцевому. Заборонити легше, аніж щось зробити. Зробити, припустимо, якесь національне авто (не «таврію»). Або цікавий національний бренд (не Спиртка з Гамнюнею). Або, врешті-решт, національну ідею, не списану на п’яну голову з Гердера і Момзена. Зробити, створити, витворити. Щось нове і небачене.

 

Хоча, з іншого боку, кому це все треба?


09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7410 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1113
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

618
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5637
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1522
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1386

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

463

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1282

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1109

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1013
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

349
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

406
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1349
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

425
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

693
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5732
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

440
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

306
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

645 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1090
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

946