На сьогоднішній день в Івано-Франківську проживає від двох до трьох, тисяч осіб, що потребують реабілітації, і їх кількість постійно зростає – приблизно на 200-300 людей щомісяця.
Хто ці люди? В першу чергу – військовослужбовці, які отримали важкі поранення під час бойових дій, пройшли гостру та підгостру реабілітацію в шпиталях і тепер їм необхідне подальше відновлення в умовах сучасного та технологічного реабілітаційного центру.
Модель створення центру
Такий реабілітаційний центр стане важливим простором, покликаним забезпечити ефективну фізіотерапевтичну допомогу та інтеграцію ветеранів у цивільне життя.
Проєкт, розроблений ГО «Варто», передбачає активну співпрацю влади та бізнесу: міська рада Івано-Франківська надає земельну ділянку і через відкритий конкурс залучає інвесторів, які зможуть побудувати реабілітаційний центр та надалі опікуватись ним як управляюча компанія. Крім реабілітаційного центру, проєкт включає створення зон відпочинку в рамках загального рекреаційного комплексу, що сприятиме як економічному розвитку міста, так і залученню додаткового інвестування до регіону.
Функціонування реабілітаційного центру
У реабілітаційному центрі планується облаштувати:
- Кабінети для фізіотерапії та масажу (мінімум 5 кабінетів для кожного типу послуг)
- Сольові кімнати для відновлення дихальної системи
- Кардіо-реабілітаційні програми
- Зали для групових занять фізичною терапією (до 50 осіб на кожне заняття)
- Сучасне обладнання для відновлення нервових зв’язків у м’язових тканинах
Програми інтеграції ветеранів
Реабілітаційний центр стане неформальним комфортним ветеранським простором, де люди, які пережили травмуючий досвід бойових дій, зможуть підтримувати одне одного, отримувати професійні послуги, займатися фізіотерапією та спілкуватися в безпечній атмосфері, що сприятиме їхньому повноцінному відновленню.
Найголовніше – це психологічний відпочинок від необхідності соціалізації, оскільки вона часто є виснажливим обов’язком для людини з фронту.
Тому найдієвіший спосіб інтеграції ветеранів у цивільне життя, на думку фахівців ГО «Варто» – це втілення ряду програм на базі майбутнього реабілітаційного центру, які базуються на тісній співпраці психологів та служб соціальної підтримки міської ради. Так, в процесі роботи з військовослужбовцем скринінгу підлягатиме психічний та психологічний стан не лише його самого – але також ретельно вивчатимуться складнощі та специфічні обставини, з якими стикається його родина, діти та батьки. Це сприятиме наданню всебічної підтримки ветерану – зокрема, по можливості, усунення тих несприятливих обставин, які можуть заважати його безпечній та комфортній соціалізації, та пошук нових можливостей для самореалізації та працевлаштування.
Важливість для громади
Цей центр – не лише допомога ветеранам, а й інвестиція в добробут громади. Модель реабілітаційного центру як бізнес-проєкту, а також поєднання медичних послуг із рекреаційними зонами зробить Івано-Франківськ прикладом для інших міст України, демонструючи, як можна ефективно інтегрувати інфраструктуру відновлення в міський простір.
Святослав Брецко,
Член ГО «Варто», військовий (розвідник снайпер)