Нові цифри: визначено висоту найвищої гори у світі (ФОТО)

Деякі геологи вважають, що землетрус 2015 року, змінив висоту Евересту


Непал та Китай зробили спільну заяву, що найвища у світі гора Еверест на 0,86 м стала вищою, ніж було раніше офіційно зареєстровано. 

До цього часу країни розходилися щодо того, чи враховувати снігову шапку зверху. Нова висота - 8 848,86 м (29 032 футів).
Попередні офіційні заміри Китаю становлять 8 844,43 м. Згідно з цими розрахунками, гора на чотири метри нижче, ніж за даними Непалу.
Еверест стоїть на кордоні між Китаєм і Непалом, і альпіністи підіймаються на нього з обох боків.
Представники міністерства закордонних справ Непалу та департаменту опитування заявили, що геодезисти з обох країн домовились про узгодження нової висоти.
Угода про спільне оголошення нового вимірювання найвищої точки Землі була досягнута під час візиту президента Китаю Сі Цзіньпіна до непальської столиці Катманду минулого року.  

Чому є різниця даних щодо офіційної висоти?  
Влада Китаю раніше заявляла, що Еверест слід вимірювати по його висоті скелі, тоді як непальська влада стверджувала, що слід враховувати й сніг на вершині.
Китайські землеміри представили свої обчислення після того, як виміряли гору у 2005 році. Урядовці Непалу у 2012 році заявили ВВС, що на них чиниться тиск з боку Китаю, щоб він прийняв китайську висоту, і тому вони вирішили зробити нові виміри, щоб "встановити рекорд раз і назавжди".
Висота 8848 м, яку Непал використовував для Евересту, була визначена опитуванням по Індії в 1954 р., коли країна вперше провела власні вимірювання вершини. Четверо непальських землевпорядників навчалися впродовж двох років перед здійсненням цієї місії.
Китайські геодезисти досягли вершини у травні - єдина команда, яка зробила це цього року

"До цього ми ніколи не проводили вимірювання самостійно", - сказав ВВС Дамодар Дакал, речник департаменту опитування Непалу. "Тепер, коли у нас є молода технічна команда, яка також може зійти на вершину Евересту, ми могли б зробити це самостійно", - сказав пан Дакал.
Ведучий геодезист Непалу Хімлал Гаутам втратив палець ноги через обмороження, перебуваючи на вершині, щоб встановити обладнання для вимірювання висоти у минулому році.
"Для учасників вимірювань масштабування найвищої вершини означає велике досягнення. Для нас це був лише початок", - сказав пан Гаутам BBC Nepali після повернення.
"На відміну від інших досліджень Евересту в минулому, ми обрали 03:00 год, щоб мінімізувати помилки, які могли бути спричинені сонячним світлом в денний час".  

Чому ще значення висоти ставили під сумнів?
Деякі геологи припускають, що потужний землетрус у 2015 році міг вплинути на висоту Евересту. В результаті землетрусу силою 7,8 бала загинули майже 9000 людей у ​​Непалі, також землетрус спричинив лавину, яка зруйнувала частину базового табору на горі. Загинуло щонайменше 18 альпіністів.
Двоє геодезистів Непалу досягли вершини Евересту для вимірювання

Деякі геологи стверджують, що землетрус, можливо, спричинив зменшення снігової шапки Евересту.
Вчені виявили, що деякі інші гімалайські вершини, такі як Лангтанг Хімал, в основному на північ від Катманду і недалеко від епіцентру, зменшились у висоту приблизно на метр після землетрусу. 
Інші стверджують, що гора Еверест, як і інші гімалайські вершини, могла насправді вирости з часом через зсув тектонічних плит, на яких вона стоїть.
Але експерти кажуть, що сильні землетруси можуть призвести до того, що цей процес буде зворотним.
"Землетрус 2015 року також є основною причиною того, що ми були змушені здійснити виміри висоти гори, - сказав пан Дакал.

Як проводили повторне вимірювання гори Еверест? 
Висоти гір вимірюються згідно із середнім рівнем моря. Отже, мова йде менше про визначення місця, де знаходитиметься верх, ніж де буде низ, звідки починати відлік висоти.
Непал використовував Бенгальську затоку як рівень моря, але Індія вже оглянула з боку затоки пункт, що знаходиться ближче до Евересту, біля індійсько-непальського кордону, і змогла забезпечити непальських геодезистів висотою в цій точці.
Звідти Непал побудував мережу станцій прямого огляду, що тягнуться майже на 250 км (155 миль) до точки, з якої Еверест вперше стає видимим, створюючи ланцюжок точок, на яких здійснюють вимірювання та додають значення.
Китайські землеміри, за даними державної газети China Daily, використовували Жовте море в східній провінції Шаньдун як свою базу рівня моря.  
Китайські ЗМІ зазначають, що Китай використовував Жовте море, згідно з яким вимірювали висоту Евересту

Геодезисти з обох сторін також використовували формули тригонометрії для розрахунку висоти вершини. Формули, які вони використовували, обчислюють висоту трикутника, помноживши його основу на кути. Але при всіх розумних земних роботах хтось все одно повинен бути на вершині гори. Непальські геодезисти піднялися на вершину минулого року, тоді як китайські геодезисти піднялися в травні, ставши єдиною командою, яка досягла вершини у 2020 році, після того, як Непал призупинив усі експедиції під час пандемії коронавірусу, а Китай заборонив іноземцям подорожувати у країну.
Непальські чиновники заявили, що використовували 12 різних нижчих вершин, які дають можливість спостерігати за вершиною Евересту для своїх тригонометричних розрахунків, щоб досягти більш точного результату.
Китайські ЗМІ повідомляють, що китайські геодезисти використовували той самий метод.
"Після того, як маяк геодезиста був розміщений на вершині, геодезисти на станціях навколо вершини вимірювали відстань від шести точок до маяка, що означало, що для визначення висоти гори можна розрахувати щонайменше шість трикутників", Цзян Тао, асоційований дослідник в китайській академії геодезії та картографування, повідомила державна газета China Daily.
У своїх розрахунках обидві сторони також використовували глобальні навігаційні супутникові системи для отримання даних про висоту від численних приймачів.
Вчені виявили, що хребет Лангтанг став нижчим приблизно на один метр через землетрус 2015 року

Раніше Китай провів два виміри висоти Евересту - спочатку в 1975 році, а потім у 2005 році. За даними Гімалайської бази даних, члени другої групи дослідників встановили на вершині китайську версію пристрою GPS.
Цього разу китайські геодезисти використовували китайську навігаційну супутникову систему BeiDou, яка, як вважають, є конкурентом американській системі глобального позиціонування або GPS.
"Також за допомогою системи  для моніторингу льодовиків та екологічного захисту  вимірюватимуться  глибина снігу, погода та швидкість вітру", - повідомляє китайське державне інформаційне агентство "Сіньхуа".
Непальські геодезисти використовували GPS для своїх розрахунків.
"Ми обробили ці дані, використовуючи міжнародно визнану методологію для визначення висоти Евересту", - сказав Дакал для BBC. 
за матеріалами ВВС


09.12.2020 7372
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19540
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739