Нові цифри: визначено висоту найвищої гори у світі (ФОТО)

Деякі геологи вважають, що землетрус 2015 року, змінив висоту Евересту


Непал та Китай зробили спільну заяву, що найвища у світі гора Еверест на 0,86 м стала вищою, ніж було раніше офіційно зареєстровано. 

До цього часу країни розходилися щодо того, чи враховувати снігову шапку зверху. Нова висота - 8 848,86 м (29 032 футів).
Попередні офіційні заміри Китаю становлять 8 844,43 м. Згідно з цими розрахунками, гора на чотири метри нижче, ніж за даними Непалу.
Еверест стоїть на кордоні між Китаєм і Непалом, і альпіністи підіймаються на нього з обох боків.
Представники міністерства закордонних справ Непалу та департаменту опитування заявили, що геодезисти з обох країн домовились про узгодження нової висоти.
Угода про спільне оголошення нового вимірювання найвищої точки Землі була досягнута під час візиту президента Китаю Сі Цзіньпіна до непальської столиці Катманду минулого року.  

Чому є різниця даних щодо офіційної висоти?  
Влада Китаю раніше заявляла, що Еверест слід вимірювати по його висоті скелі, тоді як непальська влада стверджувала, що слід враховувати й сніг на вершині.
Китайські землеміри представили свої обчислення після того, як виміряли гору у 2005 році. Урядовці Непалу у 2012 році заявили ВВС, що на них чиниться тиск з боку Китаю, щоб він прийняв китайську висоту, і тому вони вирішили зробити нові виміри, щоб "встановити рекорд раз і назавжди".
Висота 8848 м, яку Непал використовував для Евересту, була визначена опитуванням по Індії в 1954 р., коли країна вперше провела власні вимірювання вершини. Четверо непальських землевпорядників навчалися впродовж двох років перед здійсненням цієї місії.
Китайські геодезисти досягли вершини у травні - єдина команда, яка зробила це цього року

"До цього ми ніколи не проводили вимірювання самостійно", - сказав ВВС Дамодар Дакал, речник департаменту опитування Непалу. "Тепер, коли у нас є молода технічна команда, яка також може зійти на вершину Евересту, ми могли б зробити це самостійно", - сказав пан Дакал.
Ведучий геодезист Непалу Хімлал Гаутам втратив палець ноги через обмороження, перебуваючи на вершині, щоб встановити обладнання для вимірювання висоти у минулому році.
"Для учасників вимірювань масштабування найвищої вершини означає велике досягнення. Для нас це був лише початок", - сказав пан Гаутам BBC Nepali після повернення.
"На відміну від інших досліджень Евересту в минулому, ми обрали 03:00 год, щоб мінімізувати помилки, які могли бути спричинені сонячним світлом в денний час".  

Чому ще значення висоти ставили під сумнів?
Деякі геологи припускають, що потужний землетрус у 2015 році міг вплинути на висоту Евересту. В результаті землетрусу силою 7,8 бала загинули майже 9000 людей у ​​Непалі, також землетрус спричинив лавину, яка зруйнувала частину базового табору на горі. Загинуло щонайменше 18 альпіністів.
Двоє геодезистів Непалу досягли вершини Евересту для вимірювання

Деякі геологи стверджують, що землетрус, можливо, спричинив зменшення снігової шапки Евересту.
Вчені виявили, що деякі інші гімалайські вершини, такі як Лангтанг Хімал, в основному на північ від Катманду і недалеко від епіцентру, зменшились у висоту приблизно на метр після землетрусу. 
Інші стверджують, що гора Еверест, як і інші гімалайські вершини, могла насправді вирости з часом через зсув тектонічних плит, на яких вона стоїть.
Але експерти кажуть, що сильні землетруси можуть призвести до того, що цей процес буде зворотним.
"Землетрус 2015 року також є основною причиною того, що ми були змушені здійснити виміри висоти гори, - сказав пан Дакал.

Як проводили повторне вимірювання гори Еверест? 
Висоти гір вимірюються згідно із середнім рівнем моря. Отже, мова йде менше про визначення місця, де знаходитиметься верх, ніж де буде низ, звідки починати відлік висоти.
Непал використовував Бенгальську затоку як рівень моря, але Індія вже оглянула з боку затоки пункт, що знаходиться ближче до Евересту, біля індійсько-непальського кордону, і змогла забезпечити непальських геодезистів висотою в цій точці.
Звідти Непал побудував мережу станцій прямого огляду, що тягнуться майже на 250 км (155 миль) до точки, з якої Еверест вперше стає видимим, створюючи ланцюжок точок, на яких здійснюють вимірювання та додають значення.
Китайські землеміри, за даними державної газети China Daily, використовували Жовте море в східній провінції Шаньдун як свою базу рівня моря.  
Китайські ЗМІ зазначають, що Китай використовував Жовте море, згідно з яким вимірювали висоту Евересту

Геодезисти з обох сторін також використовували формули тригонометрії для розрахунку висоти вершини. Формули, які вони використовували, обчислюють висоту трикутника, помноживши його основу на кути. Але при всіх розумних земних роботах хтось все одно повинен бути на вершині гори. Непальські геодезисти піднялися на вершину минулого року, тоді як китайські геодезисти піднялися в травні, ставши єдиною командою, яка досягла вершини у 2020 році, після того, як Непал призупинив усі експедиції під час пандемії коронавірусу, а Китай заборонив іноземцям подорожувати у країну.
Непальські чиновники заявили, що використовували 12 різних нижчих вершин, які дають можливість спостерігати за вершиною Евересту для своїх тригонометричних розрахунків, щоб досягти більш точного результату.
Китайські ЗМІ повідомляють, що китайські геодезисти використовували той самий метод.
"Після того, як маяк геодезиста був розміщений на вершині, геодезисти на станціях навколо вершини вимірювали відстань від шести точок до маяка, що означало, що для визначення висоти гори можна розрахувати щонайменше шість трикутників", Цзян Тао, асоційований дослідник в китайській академії геодезії та картографування, повідомила державна газета China Daily.
У своїх розрахунках обидві сторони також використовували глобальні навігаційні супутникові системи для отримання даних про висоту від численних приймачів.
Вчені виявили, що хребет Лангтанг став нижчим приблизно на один метр через землетрус 2015 року

Раніше Китай провів два виміри висоти Евересту - спочатку в 1975 році, а потім у 2005 році. За даними Гімалайської бази даних, члени другої групи дослідників встановили на вершині китайську версію пристрою GPS.
Цього разу китайські геодезисти використовували китайську навігаційну супутникову систему BeiDou, яка, як вважають, є конкурентом американській системі глобального позиціонування або GPS.
"Також за допомогою системи  для моніторингу льодовиків та екологічного захисту  вимірюватимуться  глибина снігу, погода та швидкість вітру", - повідомляє китайське державне інформаційне агентство "Сіньхуа".
Непальські геодезисти використовували GPS для своїх розрахунків.
"Ми обробили ці дані, використовуючи міжнародно визнану методологію для визначення висоти Евересту", - сказав Дакал для BBC. 
за матеріалами ВВС


09.12.2020 7230
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

952
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1973 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

907
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2838
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1940
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3202

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

718

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

892

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1309

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1910
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26128 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

603
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

810
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2668
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1064
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

790
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1049
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1017
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3870
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

903
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1485
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1261 1