«Нові» гріхи, в яких важливо покаятися під час сповіді

 

 

 

Світ змінюється. А з ним – змінюємося й ми. Те, що вчора вважали неможливим, нині — приймаємо як належне. Те, чого боялися, використовуємо у власних інтересах. Ту межу, яку ще вчора боялися переступити, нині залишили далеко за плечима. Зміна поглядів, темпу життя, можливостей пізнання створюють щоразу нові спокуси.

І ми часто піддаємося на провокації. Грішимо, бо слабкі тілом і духом. І оновлюємося – приступивши до сповіді та прийнявши причастя.  Але чи правдива наша сповідь, чи повна? Адже часто робимо речі, про які в Біблії ні слова.  До прикладу, витрачаємо багато часу на спілкування в соцмережах... Згадувати про це на сповіді чи ні? Адже гріх нині також набув іншої форми. Модернізувався. То в чому маємо ще каятися?

Невже хабарництво, безвідповідальність влади, порушення правил дорожнього руху та кинута обгортка – є такими ж гріхами як вбивство, крадіжка, брехня? За відповідями TopNews звернувся до керівника Бюро УГКЦ з питань екології, доктора богословських наук  Володимира Шеремети.

 

– Пане Володимире, то що таке "нові гріхи" та в чому вони полягають?

– Важливо усвідомити, що будь який гріх, чи то “старий” чи “новий” – це передусім гріх, тобто дійсність внутрішнього особистого конфлікту з Богом, який виражається у морально злій поведінці, що порушує Божі заповіді і несе в собі загрозу для дочасного та вічного життя. “Нові гріхи” – це гріхи, які поповнюють сьогодні люди завдяки технологічному розвитку, який є амбівалентним, тобто має служити добру, але нині в особливий спосіб загрожує життю, суспільній дійсності та зрештою і природному довкіллю – усьому створеному Богом світу. Важливо усвідомити, що чи це аморальні репродуктивні технології, чи торгівля наркотиками, чи різні прояви соціальної несправедливості , чи знищення природного довкілля, – все це де-факто тільки плоди на дереві гріха, корінням якого є людська гордість, егоїзм, жадібність, непоміркованість… Звісно, що будь-який гріх є предметом сповіді, особливо ж, якщо це важкий гріх.

– Чому виникла потреба встановлення Церквою так званих “нових” гріхів?

– Церква не встановлює “нові” гріхи, вона їх насамперед діагностує. Чисельні суспільно-екологічні проблеми сьогодення Церква діагностує як лиш вершину айсберга, чи симптоми серйозного захворювання – кризи екології душі, що веде до кризи екології сім'ї, суспільства та до глобальної соціально-екологічної кризи. Без цього діагнозу боротьба з сучасними соціально-екологічними проблемами буде направлена лиш на усунення наслідків, а не внутрішніх причин і тому не може бути достатньо ефективною.

– Чи правда, що до “нових” гріхів належить і безвідповідальність влади? Коли так, то яка кара чекає чиновників?

– Безвідповідальність влади? Це дуже широке поняття. В особливий спосіб це прогрішення проти спільного блага та суспільного добробуту тих людей, яким відповідна влада мала би служити. Цей гріх починається там, де той чи інший представник влади чи чиновник забуває, що він має бути слугою, коли перестає трактувати пересічних людей як мету і бачить в них лиш інструмент для забезпечення лиш свого власного добробуту.

Носії влади мали би пам’ятати не лиш про те, що кожному прийдеться дати відповідь (скласти звіт) за свою діяльність чи бездіяльність, але в особливий спосіб також і те, що кому більше дано, того звісно більше і запитають…

– Чи є гріхом давати та отримувати хабар? Яка покута?

– Хабар в тій чи іншій формі – це без сумніву гріх. Зважаючи на вагомість цієї проблеми в нашому суспільстві, Синод Єпископів УГКЦ ще в часі Великого посту 2008 року видав спеціальне звернення з приводу цього питання, строго засудивши це ганебне і гріховне явище і закликав всіх сказати: “Ні!” хабарництву в усіх його формах. Стосовно надання покути – це є компетенція конкретного душпастиря стосовно конкретної людини, яка кається в конкретному гріхові. В кожному випадку важливо брати до уваги не лиш матерію гріха, а й також рівень моральної задіяності (свідомість і добровільність) обставини та наслідки…

– А порушення правил дорожнього руху – також гріх?

– Щороку на дорогах України гинуть тисячі людей, десятки тисяч зазнають травм. Вагому лепту при цьому вносять порушення правил дорожнього руху, зокрема перевищення швидкості. З огляду на рівень загроз для здоров'я та життя, порушення правил дорожнього руху можна трактувати як провину проти заповіді “Не вбий!”. Важливо зрозуміти гріховність і щиро покаятись не лиш за перевищення швидкості чи водіння у нетверезому стані, а й за незадовільний технічний стан автомобіля, дефіцит культури поведінки за кермом, втому та виснаження організму, що може стати причиною нещасного випадку з трагічними наслідками для водія, його супутників та випадкових учасників дорожнього руху.

– Чи правда, що спілкування в соцмережах, користування Інтернетом також вважаються гріхом?

– Інтернет, соцмережі… як і технологічний розвиток в цілому – не є злими в собі. Навпаки, вони мають стояти у службі добра, розвитку особистості, суспільного добробуту… Але все залежить від людини, її життєвої настанови, віри та ієрархії цінностей. Якщо ж людина стає залежною від інтернету чи соціальних мереж, занурюючись у віртуальний світ втрачає свободу, почуття реальності, усвідомлення особистих, сімейних та суспільних обов’язків, то це призводить до деградації особи та негативних суспільних наслідків.

– Так звані “новітні соціальні” гріхи. Що належить до них?

– Папа св. Іван Павло ІІ у Апостольському листі Ecclesia in America долучив до традиційного каталогу “соціальних” гріхів, які кричать до неба низку нових, серед яких: торгівля наркотиками, насильство, соціальна несправедливість, корупція, відмивання грошей, гонка озброєнь… і безрозсудне руйнування природи.

– Що таке “екологічні” гріхи? Що слід згадати під час сповіді?

– Важливо усвідомити, що “екологічні” гріхи, як і суспільні – це лиш прояви гріха в однині, тобто відвернення особи від Бога і порушення його заповідей. У ширшому значенні кожен гріх можна назвати екологічним, оскільки він стосується проблем екології душі, та екології стосунків з нашим Творцем та Спасителем (віри, духовності та моральності). Відповідно, найбільш антиекологічними гріхами є ті, які Церква класифікує як головні, оскільки вони є корінням усіх інших. Західна традиція навчає про сім головних гріхів: гордість, жадібність, нечистота, заздрість, непоміркованість, гнів та лінивство; а східна – про вісім: обжерливість, розпуста, грошолюбство, смуток, гнів, нудьга, марнославство та гордість. Кожен з них порушує передусім екологію душі, поневолює розум і волю (забирає правдиву свободу дитини Божої, яка живе у Бозі) загрожуючи життю людини та всієї створеної дійсності.

У вужчому сенсі екологічний гріх – це дія або бездіяльність, якими людина порушує спасенну Божу волю в ставленні до створеного Богом світу – природи, зневажає свого Творця та Спасителя і загрожує та знищує передумови свого існування. Екологічною матерією сповіді можуть бути різні прояви екологічної безвідповідальності, як наприклад опанованість духом споживацтва, марнотратне використання Божих природних дарів: води, енергії, тепла, жорстоке ставлення до тварин, виснаження та забруднення землі, отруєння повітря (зокрема під час підпалів сухої рослинності, яка носить в нас масовий характер) та води в процесі повсякденної життєдіяльності.

– Дякуємо вам за відверту розмову.

TopNews


27.04.2015 8795 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1285
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1017
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2031
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3507
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1309
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1294

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1611

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

461

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1273
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

477
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2638
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

565
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1475
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

650
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15345
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

458
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

525
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1323 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

502