
Одним із найвідоміших об'єктів на Прикарпатті за останні кілька років для туристів став блокпост з працівниками ТЦК на в'їзді в місто Яремче.
По дорозі на курорт "Буковель" більшість туристів, які їдуть туди відпочивати, проїжджають на авто це місце.
Як працює блокпост і що змінилось у роботі територіальних центрів комплектування за останній рік, журналістка hromadske Мар'яна П'єцух розпитала в одного з військовослужбовців Надвірнянського ТЦК, передає Фіртка.
"Ніхто не хоче йти служити. Люди зляться, незадоволені. Нас у принципі за людей не вважають уже", — розповідає військовослужбовець ТЦК Євген, який рік працює на цій посаді.
Журналістка розповідає, що на трасі між містом Яремче й Делятином люди часто скаржаться про затори, бо попереду — блокпост ТЦК.
"Резерв+" полегшує роботу. Тепер не треба пів години стояти, чекати, з'ясовувати, витягувати з людини, чи є в неї відстрочки, бронювання, чи є взагалі документи. Зараз просто людина показує додаток. І все.
Буквально три секунди — і вже все зрозуміло", — відповідає військовослужбовець на питання, чи легше стало працювати за рік.
За його словами, попри скарги, що "Резерв+" може помилятися, такі випадки бувають рідко.
"Буває таке, але це, мабуть, через те, що люди не оновлюють додаток і не синхронізуються з базою "Оберіг". Але це дуже рідкісні випадки.
Зазвичай такого немає і воно все точно показує", — каже військовий Євген.
Він вказує, що є й ввічливі люди, які проходять перевірку військово-облікових документів на блокпості.
"Наприклад, зупинили військовослужбовця. Він показав — у нього все в порядку з документами. Особа з інвалідністю внаслідок війни, третя група.
І він, знаєте, спілкувався дуже ввічливо, побажав гарного дня. Ну і приємно, що хоч хтось нас вважає за людей. Але зазвичай не так", — зазначає працівник ТЦК.
Коли під час інтерв'ю якийсь з водіїв наїхав на знак на блокпості, то просто рушив далі.
"Ми тут фактично не для виявлення якихось порушень. Просто перевіряємо документи. Наша задача — перевірити, чи людина є порушником військового обліку.
Бачите, усе лояльно. Наїхав на знак і поїхав далі", — зауважує Євген.
Як розповідає військовий, зараз мало порушень військового обліку. І зазвичай усі, хто їдуть через цей блокпост, мають документи.
"Усі вже знають, не ризикують.
Людину везуть одразу до ТЦК, тільки якщо це якийсь сильний порушник військового обліку, у розшуку. Тоді поліція їх затримує і доставляє до найближчого ТЦК для складання адміністративного протоколу про правопорушення.
Якщо в людини немає ніяких підстав, аби не бути призваною, тоді виписується їй повістка вже на місці та направлення на ВЛК з метою визначення ступеня придатності. Якщо вона є придатною, тоді так, вона буде призвана", — говорить працівник ТЦК.
У ТЦК є юристи, начальники мобілізаційного відділення, які спілкуються з людьми, чи є в них причина на відстрочку або бронювання.
"У п'ятницю мене перевіряли, то я проїхав нормально. А нині я їду з товаром, бо треба пару копійок заробити", — скаржиться, що його зупинили на блокпосту, водій Ярослав, який працює на маслозаводі.
Чоловік не доробив посвідчення про відстрочку, бо не встиг оновити дані в ТЦК.
"Та там черги. Черги величезні, там неможливо це зробити. У мене мама хвора — я прошу сусідів, щоб за той час, що я розвожу товар, вони подивилися за нею, бо треба за щось жити.
Я мушу працювати, бо в мене ще діти є. З цими документами мене відправили, бо я вже мав проходити ВЛК.
Я показував начальнику ВЛК ці ж документи з відстрочкою, то вони сказали, мов "хто тебе з цими документами до нас привіз?"", — говорить Ярослав.
Так, попри те, що чоловіка нема в розшуку, він не зробив усі необхідні документи про відстрочку, пояснюють на блокпості. Він виходить з машини та прямує за ще одним працівником ТЦК.
Водію Ярославу видають повістку — він повинен наступного дня прийти у військкомат.
У військовослужбовця Євгена журналісти також запитують думку щодо інциденту з ТЦК на блокпості у Ворохті.
"Моя суб'єктивна думка. Навіть якщо і так: допустимо, через блокпости, оповіщення, багато хто не виходить з дому, чи якоюсь мірою навіть ТЦК перешкоджає роботі туризму, бо перевіряють документи, люди не хочуть їхати, то, перепрошую, у нас війна.
Що нам тепер? Здати зброю? Здаватися? Бо в когось там бізнес не працює", — наголошує військовий.
У селах, пригадує Євген, були й казусні ситуації, коли люди виходили до працівників ТЦК з сокирами чи спускали собак.
"Ми, наприклад, перевіряємо якогось чоловіка. А його сусід це бачив, і в нього на подвір'ї є собаки — він просто випускає їх", — говорить працівник ТЦК.
Журналісти, зокрема, розпитали, чи проводять заходи мобілізації у Буковелі.
"Люди мусять розуміти, що зазвичай там відпочивають ті, хто має якісь документи. Звільнені військовослужбовці, депутати.
Були рідкісні випадки й мобілізації в Буковелі. Але зазвичай вони самі провокують, самі "нариваються". Заїжджаємо, наприклад, туди ми з поліцією, перевіряємо документи. Виходять якісь охоронці, кажуть "що ви тут робите?" При цьому, ми не заходимо на приватну територію.
Перевіряємо їхні документи й виявляється, що в них нічого немає", — пригадує військовий Євген.
Протягом 2024 року мешканці Івано-Франківщини понад 300 разів поскаржились представникам Омбудсмена України щодо можливих незаконних дій працівників ТЦК.
За словами представника Уповноваженого з прав людини, у понад 50 випадків права людей поновили.
Найчастіше йшлося про порушення права на доступ до інформації та обмеження волі. Тимчасову конфіскацію мобільного телефону всередині приміщення ТЦК також віднесли до порушення прав.
"Є спільний наказ про заборону користування на режимних об'єктах пристроями фото- та відеофіксації.
Тому, як в органі військового управління, у ТЦК та СП знаходиться багато інформації для службового користування, яка не підлягає розповсюдженню. Це заборонено для всіх.
Зібратися всім, разом піти в армію, перемогти, і тоді не буде ніяких обмежень прав чи свобод. Треба розуміти, що на час воєнного стану права людей обмежуються. У нас війна. Скільки вже про це говорити?", — висловлюється Євген.
На скарги людей про затори через блокпост, працівник ТЦК відповідає:
"Ви думаєте, ми хочемо тут стояти? Не ми ставимо блокпости.
Досить людей зараз, чоловіків маю на увазі призовного віку і, я надіюсь, здорових, що просто сидять удома, не виходять. Я знаю багато таких випадків, але це невеликий відсоток.
Тобто коли кажуть, що немає людей, це не зовсім так. Люди є, але вони ховаються.
Цього можна було б уникнути, якби ще на початку 2022 року держава правильно проводила політику мобілізації. Якась там, допустимо, пропаганда про службу, якісь заохочення і так далі. А вони це просто пустили на самотік.
І все відбувається так, як відбувається. Тобто "працюйте, результат поки що є, добре, не чіпаємо". Але треба було думати раніше", — наголошує військовослужбовець.
На думку чоловіка, сьогодні все ще можливо виправити ситуацію.
"І людей достатньо, щоб йти служити. Просто, як кажуть, це комплексна проблема, її потрібно вирішувати.
Замало прийти на блокпост і зняти якийсь там сюжет про роботу блокпосту, а це потрібно вирішувати на вищих рівнях. Доводити це до людей, доводити до суспільства. Потрібна комунікація — от чого не вистачає.
Між владою і звичайним населенням потрібна комунікація. Між армією і населенням також потрібна. Більше комунікації, більше відкритості.
Нехай карають усіх, але однаково усіх карають. Тобто не тільки працівників ТЦК най репресують (і так їх вже за людей не вважають), нумо тоді нести всі однакову відповідальність.
Люди, які не йдуть на службу, хоча вони зобов'язані, нехай вони також несуть відповідальність. І працівники ТЦК, які перевищують свої повноваження, також будуть нести відповідальність. Аналогічно — поліція, депутати...
Це було би добре. Але як цього досягти, це вже інше питання", — каже працівник ТЦК Євген.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Повідомляли про місця роздачі повісток: на Прикарпатті засудили адміністратора Viber-спільноти
Резонансна бійка з ТЦК у Ворохті: що кажуть прикордонники, влада та місцеві мешканці
Чоловіка, який побив військовослужбовця ТЦК на блокпосту у Ворохті, оштрафували
Більше в буси пихати "злочинців", які не повідомили номер телефону, і одразу всі захочуть служити. Дурні москалі ніяк у себе таке не запровадять.
Скільки виправдань у людоловства замість нормальної мобілізації...
Але один плюс в таких статтях. Отрезвляє.
Сьогодні побачивши як всі кого дивився: ведучі, експерти, блогери хвалять "угоду про копалини" - не покидало відчуття зради якоїсь.
А от прочитав матеріал про "нерозуміння людьми блок-поста тцкашного" і зрозуміліше одразу чого для Трампа Росія і Україна - два поганця, а не агресор і жертва. І навіть смішно як радіють в Україні планам Трампа заробляти на війні проти росіян, і платити українцям європейцям, а влада бачить якийсь "захист" у цьому. Блок-пости тцк можуть і гроші почати збирати на компенсацію, профіль підходящий. Гетьманцев он всіх хто здає квартири хоче обкласти, ну тобто ціну ще підняти для наймачів. "Війна" - виправдання для всього. Ну і для Трампа, Фіцо, Орбана теж. Все сходиться в такому разі. Крім, підростаюче покоління всього цього не заслужило.