Міф про Івано-Франківськ, який породила радянська влада, стосується гуцулів.
Івано-Франківськ є перехрестям багатьох історичних розбіжностей: як так трапилось, що Іван Франко лише кілька разів бував у місті, що назвали на його честь? Та й твердження про центр гуцульської культури хіба не напівправда? Про це дізнавалась Фіртка.
Тут не обійшлося без радянської влади, що прийшла на ці землі під час Польської кампанії.
Комуністи цікавилися залученням людей з області: місто розширювалося, потрібні були нові працівники на заводи. Усе, що було важливо радянській владі — це узурпувати культурний осередок, аби показати єдність партії та народу.
Івано-Франківськ тепер, за їхніми словами, ставав центром карпатсько-гуцульського краю: ставилися опришківські вистави, створювались народні ансамблі. Хоча це явище не було поганим, скоріше штучним та напускним, адже не мало ніякого стосунку до самого міста та його історії.
Радянській владі було вигідніше робити наголос на Олексі Довбуші, який боровся проти свавілля панів, аніж на історичній спадщині самого Івано-Франківська з його міською культурою та естетикою.
Багато істориків вказують на некомпетентність радянських краєзнавців, які вважали, що все навколо Франківська є Гуцульщиною. Відлуння цього міфу ми спостерігаємо і сьогодні.
Більше читайте у матеріалі: Місто (не) Франкове або як радянська влада згущувала його фарби
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: