
Оргазм (грец. orgasmox, від orgao — розбухаю, палаю пристрастю) — це кульмінаційне переживання хтивих відчуттів, що виникають в момент завершення статевого акту або форм, що замінюють статеву активність.
Що таке жіночий оргазм з наукового погляду, а також які фізіологічні та психологічні процеси з ним пов’язані, журналістці Фіртки розповів сексолог, доцент Івано-Франківського національного медичного університету Володимир Тріщ.
За його словами, з наукового погляду жіночий оргазм — це поєднання складних фізіологічних, нейрохімічних і психологічних процесів, яке завершує або супроводжує сексуальну стимуляцію та задоволення у жінок. Він є темою досліджень у медицині, психології, сексології та навіть еволюційній біології.
"Оргазм — це рефлекторна реакція нервової системи, яка включає м'язові скорочення, викид нейромедіаторів і змінений стан свідомості, пов’язаний із задоволенням.
Фізіологічні процеси відбуваються завдяки координації діяльності парасимпатичної та симпатичної нервових систем, після отримання сигналу від ерогенних зон (клітор, піхва, шийка матки) до спинного мозку і далі своєю чергою до головного мозку, що сприяє активації окремих структур, зокрема гіпоталамусу, префронтальної кори (сприяє розслабленню) та ядра задоволення.
В результаті такого складного фізіологічного процесу активуються гормональні процеси, а саме вироблення ендорфінів (гормон щастя), окситоцину (гормон обіймів) і дофаміну (гормон задоволення) і як наслідок м’язові реакції у вигляді ритмічних скорочень м’язів піхви та тазу.
Звичайно, фізіологічні процеси жіночого оргазму супроводжуються зазвичай яскравою психологічною складовою у вигляді емоційного піка близькості з послідуючим розслабленням".
Сексолог продовжує, існує декілька видів жіночого оргазму. Відповідно:
- За походженням: коїтальний (під час статевого акту) та екстракоїтальний (мастурбаційний, петинговий).
- За локалізацією: кліторальний — за стимуляції клітора; вагінальний — за стимуляції стінок піхви (особливо зони G), цервікальний — за стимуляції шийки матки, змішаний — комбінація кількох джерел, невизначеної локалізації.
- За протіканням: короткочасний (пікоподібний), затяжний (хвилеподібний), одноразовий, багаторазовий (мультиоргазм).
- За інтенсивністю: сильний, помірний, слабкий.
Як минулий травматичний досвід жінки може впливати на сексуальну реакцію (оргазм) та задоволення?
"Це дуже чутливе питання. Минулі травматичні переживання, особливо пов’язані з насильством, психологічною або сексуальною травмою, можуть глибоко впливати на сексуальну реакцію жінки, включаючи здатність до збудження, довіри, досягнення оргазму та отримання сексуального задоволення", — зазначає Володимир Тріщ.
Наслідком подібних травматичних переживань, може бути посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), який часто супроводжується:
- тривожністю; відчуттям небезпеки навіть у безпечних ситуаціях;
- труднощами з розслабленням;
- флешбеками (раптове "переживання" минулої ситуації).
Ці стани можуть блокувати здатність жінки повністю "віддатися" моменту, що є критично важливим для виникнення оргазму.
"Також порушується тілесна самооцінка та довіри, яка супроводжується відчуження від власного тіла, сором або страх перед фізичним контактом.
Хронічна тривога негативно впливає на вегетативну нервову систему, знижуючи вагінальне зволоження, збудження та чутливість. Також можливі спазми м'язів тазового дна, наприклад, вагінізм, що робить секс болючим або неможливим".
Які найпоширеніші помилки під час досягнення оргазму?
Найчастішою помилкою є фокус на «результат», а не на процес, каже сексолог. Нав’язлива постійна думка: "Я повинна досягти оргазму" — блокує задоволення. Оргазм — це ефект задоволення, а не ціль марафону. Тому потрібно фокусуватися на відчуттях, диханні, дотику, взаємності.
"Також важливим аспектом, особливо для жінок — це прелюдія, яка може займати 15–40 хвилин — і це природно. Ігнорування прелюдії, особливо її тривалості також є помилкою, яка може привести до фрустрації".
Базова частина задоволення від сексуального життя — це наявність відкритої комунікації між партнерами.
Невміння чи небажання говорити про свої потреби, бажання чи незручності — поширена причина незадоволення. Тому потрібно відверто проговорювати свої бажання: “Мені подобається, коли...”, “Можна спробувати...” — це про довіру, а не про контроль.
"Міфічна переконливість, що «вагінальний оргазм» як єдиний «справжній», також може заважати досягненню оргазму. Насправді, більшість жінок досягають оргазму саме через стимуляцію клітора, оскільки анатомічно клітор має більше нервових закінчень, ніж будь-який інший орган.
Надмірна самокритика стосовно свого тіла сприяє блокуванню збудливості через умовні "стрес-системи" мозку. Тому потрібно розвивати тілесну позитивність, приймати своє тіло у дії, а не у дзеркалі"
Помилкові уявлення, особливо на початку статевого життя породжують комплекси та розчарування, для прикладу при нав’язливому очікуванні «кінематографічного» сексу. У кіно оргазми — завжди гучні, швидкі, одночасні. У житті — не завжди (і це нормально!)".
Також не варто ігнорувати такі елементи як втома, стрес, бажання. Оргазм не вмикається "по кнопці". Якщо ви виснажені, злитесь, не готові — це нормально. Секс — це психофізичний процес, і емоційна безпека та настрій мають вирішальне значення.
"Жіночий оргазм — це не просто фізична реакція, а комплексне явище, що виникає на перетині анатомії, емоцій і нейробіології. Його наявність або відсутність може залежати від багатьох факторів — від фізіологічних до соціальних".
Жіночий оргазм має також соціально-психологічне значення. Якщо показником сексуального статусу чоловіка є ерекція, то свідченням розвиненої сексуальності сучасної жінки вважається здатність відчувати оргазм.
Крім того, наявність у жінки оргазму дає її партнеру впевненість у власних сексуальних здібностях та рівні сексуальної майстерності.
"Отже, оргазм виконує істотну функцію — він зближує партнерів, створює між ними міцний емоційний зв’язок. Ті пари, де партнери дарують один одному моменти найвищої насолоди, безсумнівно є стабільнішими", — підкреслив фахівець.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: