Не переїдати та тримати себе в тонусі: як харчуватись під час та після свят, щоб не нашкодити здоров’ю

Свята асоціюються з сімейними або дружніми обідами за великим столом з широким вибором страв.

Хоча свята й сповнені радісних емоцій та очікування маленького дива, для людського організму святкове застілля – справжнє випробування.

А тому журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.

Тетяна Чевалюк переконана, що різдвяні свята – це особливий момент, адже тут поєднується дієтологія з традиціями та релігією. Й іноді сучасна дієтологія та святкова їжа йдуть в розріз одна з одною, та попри це є способи, як їх "узгодити" між собою.


Піст


Якщо людина постила, то в цей період їжа складалася з вуглеводної та жирової складових. Це означає, що вживалися продукти без білків тваринного походження. У цей момент організм перебував у стані спокою від важкої їжі, внаслідок цього людина його розвантажила.

Великодній піст, на думку лікарки-терапевта, – небезпечніший, адже одразу після посту людина споживає багато м’ясних та важких для організму продуктів.

Попри те, Різдвяний піст легше сприймається організмом, адже на святвечір на столі ті страви, які легше засвоюються.


Застілля


Першочергово фахівчиня радить не переїдати.

«Я розумію, що на столі буде 12 страв, але важливо, не тільки після посту, а й взагалі не їсти надто багато.

Краще буде, якщо по столовій ложці, але спробувати усе. Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись.

Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити змушує себе доїдати все через ввічливість».


Страви


Крім того, каже Тетяна Чевалюк, страви потрібно готувати без надлишку, тобто необхідно передбачити кількість продуктів, а також й кількість гостей.

Розрахувати харчі так, щоб їх вистачило на вечерю й на наступний день. А також запам’ятати, все, що стоїть на різдвяному столі – це страва, тому не потрібно готувати з надлишком.

 «На застіллях важливо уникати важких страв, тобто їсти менше смажених і неодноразово перероблених продуктів.

Просто приготовлена ​​їжа корисніша для організму.

Кутя, пшениця не є легкою для травлення, тому тим людям, в яких проблеми з підшлунковою залозою, або іншими органами травлення, варто не зловживати нею.


Алкоголь


Без спиртних напоїв не обходиться майже жоден святковий стіл. Проте, алкоголь найчастіше стає причиною отруєнь і поганого самопочуття.

Дієтологиня радить споживати неконцентровані спиртні напої. Так, за її словами, краще випити легкого, сухого вина, тим паче якщо воно домашнє, адже виробник чітко знає, як та з чого воно зроблене.

«Люди захочуть посвяткувати, єдине питання в кількості, якщо випити бокал вина за вечір, то це не викличе великих проблем.

Якщо ж алкоголем перебрати, то необхідно буде включити детоксикацію, але краще цього не допускати.

Тим людям, які не хочуть вживати, але з тих, чи інших причин вирішують випити, раджу зробити обхідний маневр.

А саме, розбавляти алкогольні напої мінеральною водою, або льодом, тим самим зменшуючи кількість випитого.

Пам’ятайте, що будь-який алкоголь знімає контроль над харчовою поведінкою».


Після свят


Після всіх свят Тетяна Чевалюк радить, провести ревізію страв, які залишились.

Каже, щоб не марнувати, заморожувати ті продукти та їжу.

«Шматок м’яса, риби, рулети, все, що піддається замороженню. Адже це може стати в нагоді пізніше.

Також варто уникати майонезних салатів, адже вони псуються першочергово, й відповідно їх доводиться доїдати швидше, а це ще й неабияка шкода.

Салати, в яких овочеві складники корисніші та їх можна споживати в більших об’ємах».


Налаштувати та повернути органи травлення у звичний режим


Коли святкування закінчились, дуже важливо налаштувати та повернути органи травлення у звичний режим.

Лікарка-терапевтка радить робити наступне:

  • перший варіант, розвантажувальний день. Наприклад, на сніданок - легкий омлет, на обід - салат, а на вечерю - кефір, можна і з меленим льоном, який своєю чергою буде сорбентом та дасть більшу ситість;

  • варто пити багато води, аби травна система відпочила.

«Другий варіант - інтервальне голодування. Попри страшну назву, це дуже дієвий спосіб очистити організм. Після пишних застіль можна попрактикувати інтервальне голодування, тобто день-два їсти сім-вісім годин на день, а весь інший час пити воду.

Є багато різних схем, але все-таки організм перетравлює продукти в першій половині дня, тому оптимально, щоб прийоми їжі припадали на першу половину дня, тобто поснідати не в 7-8 годині ранку, а 10-11, а повечеряти о 17:00.

За цей час можна зробити два-три прийоми неважкої їжі. В цей час, коли ми не їмо – організм зможе очиститись.

Третій варіант -  одразу виходити на стандартне до свят меню».

Тетяна Чевалюк каже, зараз багато чого змінюється й ті традиції, які так чи інакше заважали – можна відкинути, а лишити тільки те, що йде нам на користь.

«Зараз унікальна можливість будувати нові традиції святкування, які сприяють збереженню та покращенню здоров’я, без переїдань та надмірних страв», - резюмувала спеціалістка.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Їжа повинна бути здоровою підтримкою», — як харчуватися збалансовано та підготувати організм до зимового періоду

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Як нагріти чи приготувати їжу без електрики: поради, що стануть в пригоді

Екологічно чистий: прикарпатський фермер розповів, як з козячого молока зварити пармезан (ФОТО)


Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

613
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1156
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2471
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1336
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1964 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2911

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

657

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

740

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1651

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1635
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

331
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

441
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18358
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7465
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3648
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1034
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10772
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

279
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

274
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

467
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

443
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

675