Не англійська ліга, не українська, не Ліга Чемпіонів чи Чемпіонати Світу та Європи: чому Національна Хокейна Ліга - найважчий турнір у світі

Я бачу, що не всі з тих, хто зацікавлений у хокеї (а таких не багато в Україні, на жаль) розуміють, у чому цінність Національної Хокейної Ліги та Кубку Стенлі.

Головна проблема, на мій погляд, полягає у тому, що не всі усвідомлюють, наскільки складний цей турнір і як непросто у ньому перемогти.

Топові гравці підписують контракти на 5-7 років через те, що реально знають наскільки це складно. Наскільки важко добитися перемоги та наскільки незначна різниця між переможцем та тими, хто програв.

Зараз, я спробую пояснити, чому Національна Хокейна Ліга (далі - НХЛ) та Кубок Стенлі - найважчий турнір на планеті Земля і як там все влаштовано.

Коли люди стикаються із НХЛ, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад - футбол й Англійська Прем’єр Ліга (далі АПЛ), Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші.

Однак, у цих турнірах можна розбити команди за рівнем їхньої сили. Коли ми беремо, наприклад, АПЛ, УПЛ чи інший футбольний чемпіонат, то можна класифікувати:

 • декілька дуже сильних команд, які змагаються за чемпіонство;
 • декілька хороших команд, які змагаються за Єврокубки;
 • декілька середніх команд, які завжди розташовані у середині таблиці;
 • повні аутсайдери.

І така приблизна класифікація відповідає фактичній ситуації. І ми, або знаходимо підтвердження: “Манчестер Сіті" - чемпіон Англії, ну вони дуже сильні й з великим бюджетом!”, або “Шахтар" - чемпіон. Взагалі не дивно, у них багато бразильців і багато грошей!”, або дивуємося чомусь неочікуваному: “що таке з "Арсеналом" із Лондона, вони були норм командою?”. 

Проте, ми звикаємо до такого і це теж стає нормою для нас.

Важливо тут те, що в АПЛ чи нашій українській лізі - різниця у командах дуже велика. Між "Шахтарем" і умовним "Минаєм" - реально велика і помітна. Різниця між першою командою і четвертою теж є, не така велика і помітна - проте вона присутня.

Ця різниця визначається: рівнем гравців, статусом тренера та можливостями команд. Тобто, все базується на грошах учасника.

Дивлячись на верх рейтингової таблиці, ми бачимо багаті та сильні клуби, а внизу - "бідні". Між ними є реальна різниця у можливостях, а через це й у якості гри, рівні гравців та тренерів. 

І з оцим уявленням - люди приходять в НХЛ. Тут теж є таблиця - регулярний чемпіонат. Ми дивимося на неї, бачимо перші й останні команди, і внаслідок цього формуємо уявлення про сили, можливості та рівень учасників. 

Але розпочинається плей-оф і це уявлення розвалюється. Лідери - вилітають, аутсайдери - перемагають. Через це - люди не розуміють НХЛ та не розуміють, що там відбувається.

Так все ясно. Потрібно відмовитися від цього уявлення та вийти із цієї матриці. Де між кожною командою є помітна і велика різниця. 


Так чому, НХЛ - найважчий турнір у світі?


В середині нульових, ліга взяла курс на те, щоб зрівняти команди і їхні можливості. І робить це до сьогоднішнього дня. Для чого? Щоб заробити гроші. Хокей - це гра з не дуже великою аудиторією, яка має свої регіони. Це дуже важка річ - заробити на тих місцях, де не сильно розвинений хокей. Це видно в Україні. У нашій державі, цей вид спорту - взагалі не популярний, тому заробити на ньому - майже нереально у сьогоднішніх умовах. 

Тому і доходи НХЛ ростуть тільки у великих хокейних центрах Північної Америки. А від чого залежить інтерес до хокейної команди? Від її можливостей перемоги у Кубку Стенлі.

Розгляньмо на прикладі чемпіонату України. Хто ставав чемпіоном та срібним призером за останні роки:

 • 2022: Шахтар, на другому місці Динамо;
 • 2021: Динамо, на другому місці Шахтар;
 • 2020: Шахтар, на другому місці Динамо;
 • 2019: Шахтар, на другому місці Динамо;
 • 2018: Шахтар, на другому місці Динамо;
 • 2017: Шахтар, на другому місці Динамо;
 • 2016: Динамо, на другому місці Шахтар.

Тобто, за останні сім років почергово чемпіонами ставали лише дві команди!

Також, візьмемо набагато сильніший за наш - чемпіонат Англії:

 • 2022: Манчестер Сіті, на другому місці Ліверпуль;
 • 2021: Манчестер Сіті, на другому місці Манчестер Юнайтед;
 • 2020: Ліверпуль, на другому місці МанСіті;
 • 2019: Манчестер Сіті, на другому місці Ліверпуль;
 • 2018: Манчестер Сіті, на другому місці МанЮнайтед;
 • 2017: Челсі, на другому місці Тоттенгем;
 • 2016: Лестер, на другому місці Арсенал.

В Англії за сім років - сім різних команд потрапляли у топ-2.

А тепер, розглянемо останні сім сезонів НХЛ:

 • 2022: Колорадо - Тампа;
 • 2021: Тампа - Монреаль;
 • 2020: Тампа - Даллас;
 • 2019: Бостон - Сент-Луїс;
 • 2018: Вашингтон - Вегас;
 • 2017: Піттсбург - Нешвілл;
 • 2016: Піттсбург - Сан-Хосе.

Одинадцять різних команд за сім років, які боролися за перемогу!

Тобто, команда та вболівальники у НХЛ впевнені, що за 5-10 років - вони опиняться дуже близькими до перемоги.

Система влаштована так, що ніхто не вищий за тебе. Але у цьому криється мінус - важче добратися до трофея. Тут і до плей-оф добратися нелегко, а там чекає чотири серії до чотирьох перемог. Тобто, тобі потрібно чотири рази виграти свого опонента, щоб пройти далі! 

Тут не допоможуть багаті власники. 

Тут не допоможе твоя академія, яка за два роки випустить круте покоління.

Взагалі важко сказати, що допоможе насправді. У тебе може бути номінально шалений склад і сила, але в опонента розіграються три гравці, як це було у 2021-му з Монреалем і ти вилітаєш, а вони у фіналі!


Як взагалі взяти крутих гравців?


Драфт. Кожного літа найгірша команда сезону - вибирає найкращого молодого гравця року, який, потенційно, через три сезони може дотягнути тебе до кубка. 

Тобто, коли у тебе погані часи, то нічого страшного - ти вийдеш на драфт і візьмеш крутого молодого гравця.

Далі, контрактова система та таке поняття, як “стеля зарплат”. Ти не можеш набрати контрактів більше, ніж на суму 82 мільйони. 

Тобто, у тебе у команді є крутий гравець, у якого завершується термін контракту, але ти не маєш грошей, щоб його підписати далі. Тому, ти виставляєш його вільним агентом, де його забере команда, яка має місце під “стелею зарплат” і може його підписати.

Це дуже важка система, тому до деталей я не буду вдаватися. Але навіть по цьому ясно, що зібрати крутий склад дуже важко.

Так чому у регулярному сезоні є фаворити, а у плей-оф - ні. Це проста математика. Де між 32-ма командами обов’язково будуть лідери та аутсайдери, навіть коли немає великої різниці між командами.

Рівність у НХЛ йде - горизонтально. Тобто, всі команди мають можливість та рівень, але відрізняються рівнем складу та ідеями тренера.

Коли ти ще не зібрав хороший склад, або у тебе немає можливості - на перше місце виходить геній тренера. І навпаки.


Хтось набирає склад під ідею, а хтось - ідею під склад


Першій команді легше грати проти другої, але важче проти третьої. Так, тут дійсно може піти обертом голова. 

Проте, з часом все стане ясним, важливо зрозуміти ідеї ліги, команд, тренерів, тоді ви відчуєте радість, коли команда переможе у найскладнішому турнірі у світі - Кубку Стенлі.


09.08.2022 Муканик Іван 2766
02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

1774
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

906
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6342
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1639
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

6150
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1785

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

448

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1089

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1399

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1394
05.02.2023

Війна та стрес стають однією з причин, які суттєво впливають на зміну харчових звичок.  

201
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

373
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

587
05.02.2023

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, яка повинна бути модель сім’ї з християнської точки зору.  

214
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

343
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

482
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

804
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

176
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

197
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

289
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

455
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

697