«Намолене небо»: в Івано-Франківську презентували унікальний мистецький проєкт (ФОТО)

Цікавий мистецький проєкт презентували днями у Музеї мистецтв Прикарпаття.

«Намолене небо» - саме таку назву носить проєкт – являє собою експозицію з трьох десятків авторських картин на релігійну тематику, кожна з яких написана на… гонті з церковної покрівлі. Довелося побачити оригінальні мистецькі роботи також кореспонденту Фіртки.

Ініціатором проєкту є голова благодійної організації «Карпатський мистецький фонд» Ігор Іванків.

Пояснює, матеріалом для митців стала гонта – дерев’яні дощечки, якими булла покрита церква 16-го сторіччя у селищі Ясіня Рахівського району, на Закарпатті, - так звана Струківська церква, з якою легенда пов’язує і, власне, заснування селища. Власне, звідси й назва проєкту. Адже, як зауважує благодійник, людина, коли молиться, завжди дивиться до неба і чекає звідти благодаті, а у церкві людські молитви підіймаються до стелі, стріхи, гонти…

Чоловік зізнається, на реалізацію такого проєкту його надихнуло побачене на телебаченні інтерв’ю з художником Левом Скопом.

«Декілька років тому, переглядаючи телевізор, я потрапив на інтерв’ю художника Лева Скопа, який намалював 365 святих на гонті з церкви з Дрогобича. Мені так якось воно запало в душу – такий молодець – не дав пропасти тому матеріалу. І все не давало це мені спокою. Думаю, от у нас є в Ясінях, на Закарпатті Струківська церква 16-го століття – історична церква. Її ж мусять перекривати – вона в дуже поганому стані. І собі ця ідея була, була, була. Восени їду – дивлюся: та церква - мені там треба бути. Гонта майже вся зігнила, поламана така – складна ситуація. Все ж таки я взявся її відбирати: чистити, сортувати. Спочатку була думка: пару гонтів для себе особисто відібрати – 4 -5 штучок. Дивлюся: можна більше – зібрали десь біля 200», - розповідає благодійник.

Далі Ігор Іванків сфотографував зібрану гонту, виставив фотографії у фейсбук і, позначивши відомих йому художників, запропонував їм долучитись до реалізації його ідеї зображення на гонті картин на релігійну тематику. Першим озвався Василь Семко, далі до нього приєдналися інші художники й не лише з Прикарпаття, а з інших регіонів України та навіть з-за кордону. Митці перемощували ідею Ігоря Іванківа, позначаючи все більше відомих їм художників.

«Пішло: я не встигав «Новою поштою» відправляти гонти майстрам. “Пришли мені, пришли мені, пришли мені…”- і от з листопада місяця ми маємо представлені тут роботи 23 митців, окрім тих, які ще через обставини – через хворобу не могли передати або так, як наші ще одні учасники із Румунії не можуть просто передати», - розповідає організатор проєкту.

Наявна експозиція творилася близько двох місяців. Наразі колекція включає 30 робіт 23 художників. Втім, як стверджує керівник Карпатського мистецького фонду, це ще далеко не все. Адже, як вже було зазначено, не всі митці встигли передати свої роботи, а отже є надія, що експозиція буде поповнюватись.

Участь у проєкті бере також наша колега – журналістка обласного телебачення «Галичина» Галина Філіпова. У своїй роботі авторка зобразила різдвяні зірки. Каже: надихнулася парадом різдвяних зірок, який відбувався в Івано-Франківську.

«Ігоря Іванківа я знаю вже давно з різних його проєктів благодійних, і культурологічних. І коли я почула, що він зробив такий вчинок – попросив вцілілі гонти Струківської церкви й планує роздати художникам, щоб вони зробили роботи на духовну тематику, я також зголосилася і він привіз мені вже збиті дощечки, тому що він сказав: “Ви жінка, вам буде важко то докупи стулити”, і я також запалилася цією назвою його проєкту “Намолене небо” – вона так припала мені до душі. І в часі різдвяному така офіра творча, можливо… Я надихнулася тою ходою різдвяною, яка була на нашій «сотці», - власне оті зірки мене надихнули на таку декоративну роботу», - розповіла Галина Філіпова.

Мисткиня відзначає: робота на гонті – для неї новий досвід. Адже раніше вона не працювала ні на папері, ні на дереві, ні на картоні. Натомість зазвичай творила акриловий живопис на полотні. Однак художниця порадилася з друзями, які підказали їй, як ґрунтувати поверхні гонт, як на них писати картини.

Художнику ж Володимиру Березному сюжет його майбутніх робіт підказали самі старовинні гонти. Точніше сліди дощових потоків на них, які нагадали митцю янголів. Тож пензель і фарба художника лише надали чітких рис тому, що вже до нього зобразила природа.

«Найбільше чіпляє те, що організатор Ігор Іванків у голові своїй придумав таку ідею – дати життя оцим кускам дерева, яке могло за кілька секунд згоріти, тому що місцеві жителі розтягували їх просто на дрова… Цей чоловік зміг зберегти їх і дати їм друге, третє, десяте життя, коли воно буде віками збережено. Я вважаю, що це є просто геніально – одна з найкращих ідей, які я бачив за своє життя – дати життя отій гонті, яка дійсно плямами від тої води, яка віками там стікала по цій церковці. І навіть оті плями від води, які утворилися на гонті, фактично допомагають художнику показувати ці зображення. На приклад, у моєму випадку це фактично були зображені вже готові ангели. Я тільки десь підкреслив і показав десь, щоб люди могли побачити цю всю історію», - говорить митець.

Проєкт задумувався як така собі мандрівна виставка. Наразі її планують показати у місті Рахів на Закарпатті та у селищі Ворохта. Як стверджує Ігор Іванків, у Ворохті цьогоріч відзначатимуть 100-річчя гірськолижних трамплінів і з цієї нагоди хочуть показати виставку картин на гонтах. В Івано-Франківську виставка демонструватиметься широкому загалу у вересні - також у приміщенні Музею мистецтв Прикарпаття.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел! 


Читайте також: 

Дітям – про вічні людські цінності: актори-франківці покажуть власне бачення «Попелюшки» (ФОТО) 

Культурні підсумки року на Івано-Франківщині: як прикарпатців та гостей області в умовах пандемії долучали до мистецтва (ФОТО) 

З комунальної в державну власність: які зміни чекають Івано-Франківський драматичний театр 

«Значно краще, ніж у 2020-му»: як театри Прикарпаття функціонували в умовах пандемії цього року 

Фотогалерея


23.01.2022 Сергій Білий 1990
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

111
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

361
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13956 3
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1600
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

892
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6185

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

655

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1484

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1293

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1181
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

538
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

678
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1598
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

618
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

902
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5942
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13730
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

273
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

571
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

499
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

810 2