«Намолене небо»: в Івано-Франківську презентували унікальний мистецький проєкт (ФОТО)

Цікавий мистецький проєкт презентували днями у Музеї мистецтв Прикарпаття.

«Намолене небо» - саме таку назву носить проєкт – являє собою експозицію з трьох десятків авторських картин на релігійну тематику, кожна з яких написана на… гонті з церковної покрівлі. Довелося побачити оригінальні мистецькі роботи також кореспонденту Фіртки.

Ініціатором проєкту є голова благодійної організації «Карпатський мистецький фонд» Ігор Іванків.

Пояснює, матеріалом для митців стала гонта – дерев’яні дощечки, якими булла покрита церква 16-го сторіччя у селищі Ясіня Рахівського району, на Закарпатті, - так звана Струківська церква, з якою легенда пов’язує і, власне, заснування селища. Власне, звідси й назва проєкту. Адже, як зауважує благодійник, людина, коли молиться, завжди дивиться до неба і чекає звідти благодаті, а у церкві людські молитви підіймаються до стелі, стріхи, гонти…

Чоловік зізнається, на реалізацію такого проєкту його надихнуло побачене на телебаченні інтерв’ю з художником Левом Скопом.

«Декілька років тому, переглядаючи телевізор, я потрапив на інтерв’ю художника Лева Скопа, який намалював 365 святих на гонті з церкви з Дрогобича. Мені так якось воно запало в душу – такий молодець – не дав пропасти тому матеріалу. І все не давало це мені спокою. Думаю, от у нас є в Ясінях, на Закарпатті Струківська церква 16-го століття – історична церква. Її ж мусять перекривати – вона в дуже поганому стані. І собі ця ідея була, була, була. Восени їду – дивлюся: та церква - мені там треба бути. Гонта майже вся зігнила, поламана така – складна ситуація. Все ж таки я взявся її відбирати: чистити, сортувати. Спочатку була думка: пару гонтів для себе особисто відібрати – 4 -5 штучок. Дивлюся: можна більше – зібрали десь біля 200», - розповідає благодійник.

Далі Ігор Іванків сфотографував зібрану гонту, виставив фотографії у фейсбук і, позначивши відомих йому художників, запропонував їм долучитись до реалізації його ідеї зображення на гонті картин на релігійну тематику. Першим озвався Василь Семко, далі до нього приєдналися інші художники й не лише з Прикарпаття, а з інших регіонів України та навіть з-за кордону. Митці перемощували ідею Ігоря Іванківа, позначаючи все більше відомих їм художників.

«Пішло: я не встигав «Новою поштою» відправляти гонти майстрам. “Пришли мені, пришли мені, пришли мені…”- і от з листопада місяця ми маємо представлені тут роботи 23 митців, окрім тих, які ще через обставини – через хворобу не могли передати або так, як наші ще одні учасники із Румунії не можуть просто передати», - розповідає організатор проєкту.

Наявна експозиція творилася близько двох місяців. Наразі колекція включає 30 робіт 23 художників. Втім, як стверджує керівник Карпатського мистецького фонду, це ще далеко не все. Адже, як вже було зазначено, не всі митці встигли передати свої роботи, а отже є надія, що експозиція буде поповнюватись.

Участь у проєкті бере також наша колега – журналістка обласного телебачення «Галичина» Галина Філіпова. У своїй роботі авторка зобразила різдвяні зірки. Каже: надихнулася парадом різдвяних зірок, який відбувався в Івано-Франківську.

«Ігоря Іванківа я знаю вже давно з різних його проєктів благодійних, і культурологічних. І коли я почула, що він зробив такий вчинок – попросив вцілілі гонти Струківської церкви й планує роздати художникам, щоб вони зробили роботи на духовну тематику, я також зголосилася і він привіз мені вже збиті дощечки, тому що він сказав: “Ви жінка, вам буде важко то докупи стулити”, і я також запалилася цією назвою його проєкту “Намолене небо” – вона так припала мені до душі. І в часі різдвяному така офіра творча, можливо… Я надихнулася тою ходою різдвяною, яка була на нашій «сотці», - власне оті зірки мене надихнули на таку декоративну роботу», - розповіла Галина Філіпова.

Мисткиня відзначає: робота на гонті – для неї новий досвід. Адже раніше вона не працювала ні на папері, ні на дереві, ні на картоні. Натомість зазвичай творила акриловий живопис на полотні. Однак художниця порадилася з друзями, які підказали їй, як ґрунтувати поверхні гонт, як на них писати картини.

Художнику ж Володимиру Березному сюжет його майбутніх робіт підказали самі старовинні гонти. Точніше сліди дощових потоків на них, які нагадали митцю янголів. Тож пензель і фарба художника лише надали чітких рис тому, що вже до нього зобразила природа.

«Найбільше чіпляє те, що організатор Ігор Іванків у голові своїй придумав таку ідею – дати життя оцим кускам дерева, яке могло за кілька секунд згоріти, тому що місцеві жителі розтягували їх просто на дрова… Цей чоловік зміг зберегти їх і дати їм друге, третє, десяте життя, коли воно буде віками збережено. Я вважаю, що це є просто геніально – одна з найкращих ідей, які я бачив за своє життя – дати життя отій гонті, яка дійсно плямами від тої води, яка віками там стікала по цій церковці. І навіть оті плями від води, які утворилися на гонті, фактично допомагають художнику показувати ці зображення. На приклад, у моєму випадку це фактично були зображені вже готові ангели. Я тільки десь підкреслив і показав десь, щоб люди могли побачити цю всю історію», - говорить митець.

Проєкт задумувався як така собі мандрівна виставка. Наразі її планують показати у місті Рахів на Закарпатті та у селищі Ворохта. Як стверджує Ігор Іванків, у Ворохті цьогоріч відзначатимуть 100-річчя гірськолижних трамплінів і з цієї нагоди хочуть показати виставку картин на гонтах. В Івано-Франківську виставка демонструватиметься широкому загалу у вересні - також у приміщенні Музею мистецтв Прикарпаття.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел! 


Читайте також: 

Дітям – про вічні людські цінності: актори-франківці покажуть власне бачення «Попелюшки» (ФОТО) 

Культурні підсумки року на Івано-Франківщині: як прикарпатців та гостей області в умовах пандемії долучали до мистецтва (ФОТО) 

З комунальної в державну власність: які зміни чекають Івано-Франківський драматичний театр 

«Значно краще, ніж у 2020-му»: як театри Прикарпаття функціонували в умовах пандемії цього року 

Фотогалерея


23.01.2022 Сергій Білий 2030
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1654
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3111
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1110
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1137
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1172 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3419 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

205

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1079

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

894

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

293
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2460
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1217
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1281
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

527
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15160
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7462
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

298
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

335
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

369
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

358
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

449