«Прочитайте це!» — зізнайтеся, навіть якщо ви не хотіли щось читати, однак після такого тону щось ніби спонукає зробити це. В цьому і полягає сила наказового способу.
Imperative Mood — одна з тих легких тем в англійській граматиці, яку ви можете вивчити за декілька хвилин і одразу застосовувати на практиці. Тож давайте швидше розглянемо, як такий простий інструмент здатен зробити ваше мовлення впевненим та більш переконливим.
Приєднуйтесь до наших курсів підготовки до НМТ з англійської мови: https://speakwell.ua/blog/nmt-z-angliyskoyi-movi, наші досвідчені викладачі допоможуть вам розібратися зі складними темами, покращити навички читання, письма, граматики та лексики.
Що таке наказовий спосіб?
Розпочнемо з того, що поняття спосіб (Mood) в англійській граматиці стосується способу вираження відношення мовця до дії, переданої дієсловом. Цей «настрій» передається повністю на все речення, а не просто на відмінювання якогось дієслова.
В англійській мові всього існує три способи: стверджувальний, умовний і наказовий.
Перший і найпростіший – Indicative Mood. Він описує факти та реальні події:
- He makes a 3D model of Puss in Boots - Він робить 3D модель Кота у чоботях.
Другий – Subjunctive Mood, виражає умову, бажання чи припущення. Наприклад:
- I wish I could be at home right now, within the walls of my own home - Хотіла б я зараз бути вдома, у рідних стінах.
І тепер те, що нам потрібно. Наказовий спосіб, він же Imperative Mood: виражає накази, прохання, заборони, поради чи пропозиції. У більшості випадків вживається у формі теперішнього часу.
- Table three, get your coffee and burgers - Третій столик, візьміть ваші каву та бургери.
Розглянемо його детальніше нижче.
Правила утворення Imperative Mood
Утворюється наказ дуже просто, і вам достатньо запам'ятати всього два основних правила. Вони діють за будь-яких умов, незалежно від особи, до якої направлене звернення, а також їхньої кількості.
- використовується лише інфінітив, до того ж без частки to;
- немає ніякого підмета (subject).
Існує дві форми, які ви можете створити: стверджувальна та заперечна. Перша керується вищевказаними правилами, а друга потребує додавання комбінації do + not перед дієсловом. Як завжди, її можна скоротити до форми don’t.
Приклади:
- Buy this vacuum today and get a free mop. - Придбайте пилотяг сьогодні та отримайте швабру в подарунок.
- Don't just pass by, come and visit our new cafe! - Не проходьте повз, завітайте до нашого нового кафе!
Зверніть увагу, що don’t додається навіть до дієслова be:
- Don't be so greedy, share a waffle with us. - Не будь таким жадібним, поділися з нами вафлею.
Додавання Let/Let’s
Зазвичай, коли ми щось наказуємо, наше звернення направлено на 2 особу: «Сядь (ти)», «Напиши (ти)», «підійдіть (ви)», «зупиніться (ви)». А чи можна побудувати речення в наказовому способі відносно третьої особи (він, вона, воно, вони)?
Можна. Для цього знадобиться невеликий помічник — дієслово let. За правилами, воно ставиться на початок речення, а між ним і смисловим дієсловом буде об'єкт дії. Наприклад:
- Let David stay with you today. - Нехай Девід залишиться з тобою сьогодні.
- Let the walls in the children's room stay in pink. - Нехай стіни в дитячій залишаються рожевими.
Наказовий спосіб можна направити й на першу особу (ми). Відбувається це за допомогою додавання слова us до дієслова let. Утворюється буквально конструкція «дозволь(те) нам», яка спонукає до дії. З неї й починаються речення. Не обов'язково, що вони перекладаються саме так, найчастіше це смислові дієслова у формі 1 особи множини на кшталт «давай», «ходімо», «біжимо» тощо.
- Let's invite Andrew and Alice over tomorrow. - Запросімо Ендрю та Алісу до нас завтра.
- Let's take a look at the infographic on page 5 of our report. - Погляньмо на інфографіку на сторінці 5 нашого звіту.
Посилена форма
В англійській мові існує також посилена форма Imperative Mood. Вона передбачає наявність дієслова Do перед смисловим дієсловом (не плутати з заперечною формою). Таким чином, реченню надається емоційніший відтінок.
Спосіб є особливо корисним, коли вам потрібно виразити свою наполегливість. Наприклад:
- Do open your mail, now! - Відкрий свою пошту, швидко!
- Do organize your stuff. - Упорядкуй свої речі.
Коли використовується наказовий спосіб?
Одним із ключових аспектів наказового способу є його здатність робити накази стислими та ясними. Наприклад, замість того, щоб пояснювати комусь про необхідність виконати певну дію, можна прямо перейти до суті. Ця форма робить запит прямим, водночас надаючи йому переконливого характеру.
- Now you need to stir the cocoa so it doesn't burn. - Тепер тобі потрібно перемішати какао, щоб воно не пригоріло.
- Stir the cocoa. - Перемішай какао.
Оскільки наказ може спонукати не тільки до виконання дії, а й до її обмеження, очевидний ще один випадок вживання — вираження заборони.
- I usually eat salad without salt. - Зазвичай я їм салат без солі.
- Don't salt my salad. - Не соли мій салат.
Imperative Mood також часто вживається для вираження прохань. Наш перший приклад недостатньо передає важливість запиту; прочитавши або почувши його, потенційний виконавець з великою ймовірністю відкладе завдання на потім, а може й взагалі забуде. А ось переформульований варіант набуває впевненішої та чіткішої форми, спонукаючи виконати прохання прямо зараз.
- I need a guest list for this ceremony, preferably by noon. - Мені потрібен список гостей на цю церемонію, бажано до опівдня.
- Send me the guest list. - Надішліть мені список гостей.
Знадобиться наказовий спосіб і тоді, коли потрібно дати пораду чи вказівку. Наприклад, ви щойно повернулися з кіносеансу і хочете порадити товаришу фільм: не вигадуйте нічого і кажіть прямо.
- Don't you want to see Poor Things with Emma Stone? The movie is worth it! - Не хочеш сходити на «Бідолашні створіння» з Еммою Стоун? Фільм того вартий!
- Go to Poor Things with Emma Stone! - Сходи на «Бідолашні створіння» з Еммою Стоун!
Попри саму назву, яка передбачає дещо жорстку форму вираження думок, наказовий спосіб все ж може бути привітним. Іноді він допомагає передати ввічливість і турботу. Наприклад:
- Feel at home - Відчувайте себе як вдома.
- Be careful - Будьте обережні.
- Lie down and rest, you're tired - Лягай і відпочинь, ти втомився.
- Don't listen to anyone, you're doing great - Не слухай нікого, у тебе все виходить.
Приєднуйтесь до наших курсів підготовки до ЄВІ: https://speakwell.ua/blog/pidgotovka-do-evi-z-angliyskoyi-movi та отримайте навички, необхідні для успішного складання єдиного вступного іспиту. Реєструйтеся сьогодні та розпочніть свій шлях до високого балу на екзамені!
Висновок
Використання наказового способу в англійській мові — це ключ до прямого та переконливого спілкування. Однак не варто забувати про контекст: уважно підбирайте слова, щоб мова відповідала умовам. Або, хоча б, додавайте універсальне please, аби пом'якшити наказову форму.
А щоб дійти до повного володіння англійською та знати всі її аспекти, запрошуємо вас до школи Speak Well School. Тут ми не просто вчимо, а пробуджуємо щирий інтерес до English. Скоріше приєднуйтеся, в нас ще багато цікавого!
Реклама