Найбожевільніша ідея для літа: острів Зміїний

 

Острів Зміїний – це один з найзагадковіших куточків України. Про нього чули практично всі, але знайти когось, хто там побував, майже неможливо. Це і не дивно, адже острів залишається, без перебільшення, найбільш важкодоступним місцем нашої України.

 

Не найкращу славу Зміїному принесла територіальна суперечка з Румунією, яка пробувала довести, що це не острів, а всього лише скеля посеред моря. Суд, все-таки, визнав його островом, але сама історія із суперечкою забезпечила острову світову «славу».

 

То чому ж туди варто їхати? Що цікавого та незвичайного можна там побачити чи відчути?

 

Джерело фото: palomnyk.kiev.ua.

 

Зміїний: історія та унікальність

 

Острів був відомий ще давнім грекам. Біля нього вони зупинялися по дорозі до міст Північного Причорномор’я. Більше того, він увійшов до їхніх древніх міфів. За легендою, його підняла із моря богиня Фетіда для свого сина Ахілла. В честь останнього древні греки побудували на острові храм.

 

Руїни храму Ахілла збереглися аж до початку 19 століття. В той час острів захопила Російська імперія, і морські чиновники вирішили збудувати на ньому маяк. Оскільки транспортування матеріалів для будівництва маяка було надто дорогим, прийняли вкрай прагматичне рішення – будувати його із залишків храму Ахілла. Маяк, на відміну від храму, зберігся по сьогодні. Вік його теж немолодий – завершили будівництво 1843 року.

 

Джерело фото: Wikipedia.com, скан автора Olahus.

 

Назва «Зміїний» з’явилася не одразу. Древні греки називали його Левкос – Білий острів. В такій формі про нього згадували в різні часи Овідій, Геродот та Страбон – класики давньої історії та географії. Українська назва острова з’явилася в 19–20 століттях. Справа в тому, що течія Дунаю настільки сильна, що до берега острова часто викидало річкових вужів. Це явище і дало назву острову.

 

За час своєї історії острів встиг побувати в складі декількох імперій – Римської, Османської та Російської. Після Кримської війни він відійшов у володіння Румунії, яка перетворила його у воєнний гарнізон. Що цікаво, острів навіть був своєрідним чорноморським Алькатрасом – румунська влада полюбляла утримувати на ньому злочинців та членів неугодних правлінню організацій.

 

Джерело фото: uafacts.com.

 

З 1948 року – це територія СРСР, відповідно, з 1991 року – України. До 2006 року на території острова знаходилася база військ протиповітряної оборони та прикордонна застава. Остання на ньому базується і по сьогодні, однак воєнну частину з острова перенесли, що зробило об’єкт значно доступнішим для відвідування.

 

Острів Зміїний – це скелястий мальовничий клаптик суші посеред Чорного моря довжиною 615 та шириною 560 метрів. На ньому офіційно зареєстровано поселення під назвою Біле, яке підпорядковується селищній раді Вилкового – найближчого українського населеного пункту. Відстань до материка – 35 кілометрів.

 

Джерело фото: uafacts.com.

 

На острові постійно живе близько 30 осіб. У зимовий період на Зміїному залишається всього кілька жителів, в основному прикордонників, та персонал маяка. Через територіальну суперечку з Румунією в острів стали вливати достатньо фінансових засобів та розвивати інфраструктуру. Був збудований причал, пошта, відкрито науково-дослідну станцію для науковців Одеського університету ім. Мечникова, функціонує невеличкий магазин, побудовані гостьові кімнати для відвідувачів.

 

Рельєф острова скелястий. Подекуди висота обривів над морем сягає 25–30 метрів, однак є на острові і 4 пляжі, де можна скупатися в морі.

 

Джерело фото: ukrpress.net.

 

Острів Зміїний славиться своєю фауною – він служить зупинкою для перелітних птахів. Весною можна побачити до 200 видів різноманітних птиць, близько 30 з яких – у Червоній книзі України. Для збереження їх природного ареалу поширення на острові та прилеглій акваторії був організований заказник загальнодержавного значення «Острів Зміїний».

 

Джерело фото: dakivganov.livejournal.com.

 

Відпочинок на Зміїному

 

Острів Зміїний – це рай для тихого і спокійного відпочинку. Це чудове місце, щоб відпочити від гамірного міста, де ви не зустрінете практично нікого з туристів у звичному розумінні цього слова. Острів Зміїний – це свого роду можливість відчути себе Робінзоном Крузо в Україні.

 

Завдяки тому, що турист тут – гість рідкий, пляжі та море на острові чисті. Для вашого задоволення доступні 4 пляжі: «Дамський», «Дергач», «Золотий» і «Бандитський».

 

Джерело фото: facepla.net.

 

Особливо острів може бути цікавий для дайверів. Його узбережжя багате різноманітними гротами, а біля берегів на глибинах можна виявити цікаві знахідки з попередніх епох – грецькі старожитності, реманент військових кораблів та підводних човнів, адже неподалік відбувалися численні морські битви.

 

Джерело фото: youtube.com.

 

Найцікавішим об’єктом острову є маяк. Він єдиний в Україні знаходиться у відкритому морі. Вік його теж чималий – приблизно 170 років. З того часу і по сьогодні він постійно функціонує. Обов’язково попросіться в місцевого працівника маяка піднятися на його верх, і ви одночасно опинитеся на найвищій точці острова – заледве 50 метрів над рівнем моря!

 

Джерело фото: bazar.nikolaev.ua.

 

Спокій та безлюдність острова подарують вам також неймовірні враження від сходів та заходів сонця на краях скелястих урвищ чи на пляжах острова. Це місце справді чудово підходить для усамітненого тихого відпочинку зі своєю унікальною атмосферою.

 

Джерело фото: odessapost.com.

 

Як дістатися до Зміїного

 

Оскільки острів Зміїний – це найбільш важкодоступне місце в Україні, то сама дорога до нього обіцяє стати захоплюючою пригодою. Найперше місце, куди вам необхідно потрапити – південна столиця, Одеса. Від неї на вас чекає подорож на самий південь Одеської області, в містечко Вилкове.

 

Джерело фото: xvatit.com.

 

На своєму шляху ви зможете відвідати багато цікавих об’єктів, зокрема найбільшу фортецю України в Білгороді-Дністровському. Ми рекомендуємо зупинитися на мальовничому березі Чорного моря поблизу сіл Курортне та Лебедівка Татарбунарського району. Ця частина узбережжя унікальна своїм рельєфом – над морем височіє суцільна стіна урвища, яке подекуди сягає 30–40 метрів. Під самим урвищем – довгий піщаний пляж, що тягнеться на кілька кілометрів.

 

Джерело фото: vj.net.ua.

 

Відстань від Одеси до Вилкового приблизно 200 кілометрів. Саме по собі Вилкове – це унікальне місто в Україні, яке отримало заслужену назву української Венеції. Воно розташоване у Дунайських плавнях, які становлять основу Дунайського біосферного заповідника.

 

Вилкове – це місто каналів, де майже в кожному будиночку є свій власний причал і човен. Деякі люди все ще живуть на островах, і основний транспорт для них – це човни. Вилкове – крайній населений пункт. Тут вас чекає остання пересадка на пароплав, який відчалює від місцевого причалу до острова Зміїного.

 

Джерело фото: kindzadzaa.livejournal.com.

 

Ваш шлях пролягатиме через Дунай, найбільшу ріку, яка тече територією України, та однією з найбільших водних артерій Європи. По правий бік від русла проходить кордон з Румунією. На відстані 20 кілометрів від Вилкового знаходиться унікальний знак – Нульовий кілометр, який символізує місце впадіння Дунаю в Чорне море. Звідси до витоку річки аж 2888 кілометрів.

 

Далі шлях пароплава лежить відкритим морем. До острова Зміїного залишається ще 35 кілометрів – і ви на острівному причалі.

 

Джерело фото: eco-turizm.net.

 

Що потрібно для того, щоб потрапити на острів

 

До Вилкового дістатися проблем не складає – до селища налагоджене постійне автобусне сполучення з Одесою та Кілією. Однак далі починається найцікавіше – дістатися до острова можна морем та повітрям. На Зміїний періодично літає прикордонний гелікоптер, однак потрапити на його борт доволі проблематично.

 

Отже, залишається один шлях – водою. Щотижня до острова із причалу в селищі Вилкове відправляється пароплав. Судно «Касатка» виконує вкрай важливу для острова роль – воно привозить на нього провізію, необхідні речі, пошту. По суті, це єдина сполучна ланка острова з материком.

 

 

Джерело фото: prawwwda.com.

 

Судно належить компанії КП «Острівне», відправляється щочетверга до острова, стоїть там на рейді до неділі і повертається назад. Для того щоб потрапити на судно, необхідно попередньо домовитися з капітаном судна. Це можна зробити по прибутті у Вилкове, однак краще дізнатися подробиці заздалегідь.

 

Офіційна адреса комунального підприємства «Острівне», яке займається доставкою вантажів на острів Зміїний, – м. Одеса, проспект Шевченка, 4, що неподалік Обласної державної адміністрації. Контактний телефон компанії: +380 (48) 718-96-06. Вартість подорожі в середньому складає 2600 грн в обидва боки, однак можливі варіанти.

 

Однак це ще не все. Оскільки острів знаходиться в прикордонній зоні, то для його відвідування необхідний пропуск від Прикордонної служби. Для його оформлення необхідно надіслати лист в Ізмаїльський прикордонний загін, де його вам нададуть.

 

Контакти загону: 68600, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Г. Музиченка, 31, телефони: (04841) 2-31-58; факс: (04841) 2-07-30. З метою запобігання неприємним ситуаціям по прибутті на острів обов’язково з’ясуйте нюанси заздалегідь. Не забудьте, що при знаходженні в прикордонній зоні необхідно мати при собі паспорт або ж документ, що засвідчує особу. Зазвичай про документи домовляється фірма – власниця судна.

 

Джерело фото: tgavan.com.ua.

 

Дійсно, шлях до одного з найцікавіших місць в Україні нелегкий та довгий. Однак острів Зміїний подарує вам неймовірні враження на все життя!

 

Джерело фото: dakivganov.livejournal.com.

 

ua.igotoworld.com


18.06.2016 3012 0
Коментарі (0)

06.07.2022
Іван Муканик, Ігор Марковський

Фіртка зустрілась з головою відділення Національного олімпійського комітету України в Івано-Франківській області Мирославом Карабіним, який підбив підсумки минулого сезону та поділився деталями підготовки прикарпатських спортсменів в рамках олімпійського циклу.

616
04.07.2022
Уляна Мокринчук

Понад десятиліття майстер професійно займається художньою обробкою шкіри. Скорняжною справою він захопився ще у дитинстві, коли з мамою вперше завітав до її знайомих в майстерню. Зараз же в доробку Юрія незліченна кількість виробів зі шкіри, які демонструють не лише на Косівщині. Працею митця захоплюються поціновувачі по всьому світу.

1186
27.06.2022
Ілона Шевченко

З перших днів повномасштабного вторгнення Каріна заснувала благодійний фонд «Fredoom Ukraine». Разом із двома співзасновниками волонтери передають гуманітарну допомогу на передову та забезпечують на Прикарпатті потреби дітей, які вимушено переїхали з міст, де ведуться активні бойові дії.

1153
21.06.2022
Ілона Шевченко

Автор легендарних мультфільмів: "Козаки", Енеїда", "Лис Микита" Едуард Кирич разом із дружиною з початку відкритої агресії рф проживає в Івано-Франківську – саме сюди подружжя переїхало через активні бойові дії у рідному місті.

1487
17.06.2022
Наталія Луцик

Тури вихідного дня західною Україною – це чудова ідея для одноденного відпочинку не лише для внутрішньо переміщених осіб, котрі вимушено змінили своє місцепроживання, але й для місцевих мешканців. 

1821
13.06.2022
Тетяна Дармограй

Як в Івано-Франківській територіальній громаді змінився ринок праці за понад сто днів війни, скільки готові платити роботодавці та які вакансії мають найбільший попит — Фіртка розпитала у заступниці директора Івано-Франківського міського центру зайнятості Вікторії Максимів.  

2593

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

645

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє.

837

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік що можна і чого не можна робити.  

1330

Так, я не помилився із заголовком статті і в цьому вбачаю парадокс публічного управління в умовах сучасної України. Моє намагання донести до виконавчої гілки влади та антикорупційної структури те, що через невиконання вимог законодавства суспільним інтересам завдаються збитки, які обраховуються мільярдами, на цей час не принесло жодного результату.

1800
21.06.2022

Сезонні ягоди та фрукти і є для того, аби після зими та весни відновити організм. 

1254
05.06.2022

Дефіцит гречки протримається до початку нового врожаю.

2315
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

4045 1
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

2343
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

4323
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

5261 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

5558
10.06.2022

Щоп'ятниці у таборі заплановані тематичні майстер-класи. Заняття проходитимуть у "світлиці талантів", бібліотеці в монастирі та в альтанках на свіжому повітрі. Дітей педагоги об'єднають у групи за віком та уподобаннями.

2074
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

679
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

1571
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

5493
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

7608